Донесен е законот за Државни службеници = "аирлија казнување и бркање од работа"

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.005
Поени од реакции
7.073
Брат ми е запослен чисто од еден човек,а не од Вмро-Дпмне, а како второ јас зборувам за селските општини,значи не за Скопје, ако Скопје има премногу административци што се криви другите по мали градови или села?, доста сите пари одат во Скопје па уште ќе ги читам и овие глупости кој требало да лета од работа или не, ма ајде бре нека одат сите у пм..:tapp:
Тој човекот што го прими брат ти на работа од својот џеб му плаќа на брат ти плата и придонеси. На таткому фирмата е па тој одлучува кој ке биде примен на работа?
Ако е така тогаш нема што да се секираш ни ти ни брат ти.
Ама ако го плаќа државата тогаш .......
Инаку селски , градски општини чим зема државна плата тогаш исти правила за сите.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.665
Поени од реакции
962
Тој човекот што го прими брат ти на работа од својот џеб му плаќа на брат ти плата и придонеси. На таткому фирмата е па тој одлучува кој ке биде примен на работа?
Ако е така тогаш нема што да се секираш ни ти ни брат ти.
Ама ако го плаќа државата тогаш .......
Инаку селски , градски општини чим зема државна плата тогаш исти правила за сите.

Нека се избркат административците во Скопје, таму не се знае кој јаде и кој пие,и така во Скопје има многу повеќе шанси за вработување, сите пари сите инвестиции таму се а во едно таму администрацијата е FULL..:tapp: Ако некој административец е избркан од провинција нема да најде работа, но тој што е од Скопје ако не државно во приватен сектор сигурно ќе се запосли,па така да не е за жалење.. А тие што живеат во мали градови и села доколку бидат избркани од државна работа никогаш нема да најдат работа бидејки секој не сака да се пресели во Скопје,а додека пак некој скопјанец доколку биде избркан од државно тој одма ќе најде работа во приватни фирми затоа што едноставно тој живее во Скопје..
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
38.387
И јас работам во приватниот сектор, а инаку незнам кој прави ретардирани муабети овдека.:tapp:
Ако работиш во приватен и ако Господ даде да ги зголемат давачките ќе те шутнат ко џукела низ врата, а газдата ќе намали вработени или ќе затвори. Затоа е ретардиран муабетот.

А брат ти рече во село колку плата зема?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.868
Нека се избркат административците во Скопје, таму не се знае кој јаде и кој пие,и така во Скопје има многу повеќе шанси за вработување, сите пари сите инвестиции таму се а во едно таму администрацијата е FULL..:tapp: Ако некој административец е избркан од провинција нема да најде работа, но тој што е од Скопје ако не државно во приватен сектор сигурно ќе се запосли,па така да не е за жалење.. Тие што живеат во мали градови и села доколку бидат избркани од државна работа никогаш нема да најдат работа бидејки секој не сака да живее во Скопје,а додека пак некој скопјанец доколку биде избркан од државно тој одма ќе најде работа во приватни фирми..
A jas naprimer na poinakov nacin bi ja stisnal administracijata. Ko so sum rekol nekolku pati,rabotnoto mesto na brat ti (i ostanatite iljadnici gabolebari) na sekoi 2-3 godini da se dade na licitacija. Rabotnoto mesto go dobiva toj sto e spremen da raboti za najniska plata otkoga se razbira ke pobedi na licitiranjeto odozgora nadolu, znaci se pocnue od nekoja si referenta plata 30.000 i se licitira nadolu. Ako nema kandidati(ova samo u snu neli) ke se licitira nagore. Cista pazarna ekonomija, pa neli sme vo kapitalizam,komunizmot odamna se resivme da go napustime.
btw ako go sutnat brat ti moze da si go stegne gazot i da gi zasuka rakavite po Skopskite gradilista ili da si fati genem kako i site drugi sto krpat od danas za sutra. Da ne ima plava krv clucajno pa da e imun na ova ili so.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.665
Поени од реакции
962
Треба да има нов закон, општините да бидат целосно независни, а не некој скопјанец од владата да ми кажува кој треба да се запосли или кој не, доста сите давачки одат во Скопје,сите инвестиции таму се и после што? Скопје ќе ми кажува кој ќе биде вработен а кој избркан во провинциски делови..? Доста беше што сите работевме за Скопје,и тоа зошто? за да се гради и да се луксузира? а во едно и сите конци да ги држи на рака?.. Е НЕМА ВЕЌЕ ТАКА..:tapp:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.868
Na ovolku diplomirani i nevraboteni po fikusarski nauki, na tolku tepanje na sekoj konkurs vo javnata administracija kade sto vo prosek na sekoe rabotno mesto se prijavuvaat poveke iljadi kandidati, mislam deka e smesno, neodgovorno i krajno neekonomski na drzavnite paraziti uste vakvi plati da im se delat.
Pazarnata ekonomija e prosta, ponuda i pobaruvacka gi diktiraat cenite i platite. Ova kaj nas e cist komunizam i beter e nego sto bese vo socijalizmot. Vlecenje za nos na tie sto moraat cesno da si go pecalat lebot vo stopanstvoto.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.665
Поени од реакции
962
Na ovolku diplomirani i nevraboteni po fikusarski nauki, na tolku tepanje na sekoj konkurs vo javnata administracija kade sto vo prosek na sekoe rabotno mesto se prijavuvaat poveke iljadi kandidati, mislam deka e smesno, neodgovorno i krajno neekonomski na drzavnite paraziti uste vakvi plati da im se delat.
Pazarnata ekonomija e prosta, ponuda i pobaruvacka gi diktiraat cenite i platite. Ova kaj nas e cist komunizam i beter e nego sto bese vo socijalizmot. Vlecenje za nos na tie sto moraat cesno da si go pecalat lebot vo stopanstvoto.

Скопје има премногу натрупана администрација,па нека се испразни таму а не во другите мали градови и села на Македонија каде што петлите не пејат..
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.868
Треба да има нов закон, општините да бидат целосно независни, а не некој скопјанец од владата да ми кажува кој треба да се запосли или кој не, доста сите давачки одат во Скопје,сите инвестиции таму се и после што? Скопје ќе ми кажува кој ќе биде вработен а кој избркан во провинциски делови..? Доста беше што сите работевме за Скопје,и тоа зошто? за да се гради и да се луксизира? а во едно и сите конци да ги држи на рака?.. Е НЕМА ВЕЌЕ ТАКА..:tapp:
Ne znam od koja opstina si, ama realnosta e takva da 90% od opstinite se vo *dupka* ,mnogu pomalce danoci sobiraat nego sto trosat i omrazenoto Skopje i skopjani pokraj toa sto gi finansirame skopskite gabolebari mora da odvojuvame i za provinciskite gabolebari.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.665
Поени од реакции
962
Ne znam od koja opstina si, ama realnosta e takva da 90% od opstinite se vo *dupka* ,mnogu pomalce danoci sobiraat nego sto trosat i omrazenoto Skopje i skopjani pokraj toa sto gi finansirame skopskite gabolebari mora da odvojuvame i za provinciskite gabolebari.

Абе едноставно неможе сите инвестиции да бидат во Скопје,сите парични средства да одат во Скопје, цела Македонија да робува за Скопје, и после тие да донесат закони за некои општини во провинциските делови кој требало да работи а кој не? Не не не тоа не е правно,тоа не е реално,а тоа не е дури ни христијански..
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
890
Законот не е донесен со цел да се “исчисти администрацијата“ туку да се наполни со нови партиски членови кои ќе бидат замена за старите административци примени уште од Југославија - неопределените. Во прилог на приватните, ситни фирми што вршат дејности од типот - школо за странски јазици, неформално образование и обуки за основи на информатика во следниот период ќе им расцути бизнисот со продавање на дипломи, сертификати и потврди за познавање на одредена област во согласност со “административните потреби“.

Овие ситни документи се набавуваат од 1000 денари па нагоре и немојте да мислите дека македонче нема да стори се` за да остане на својата работна позиција и да цица од државата.

Оние што нема да се снајдат или ќе летаат од работа пред одење во пензија или ќе ги активираат своите ќерки и синови во потрага на потребната документација. Не ми е мило, ниту ферски зашто знам дека законот во пракса ќе биде имплементиран и спроведен САМО за недужната раја. Човече која глупост е да бараш од +50 годишни луѓе ТОЕФЕЛ, бидејќи навремено не се определилиле за “боја“.
Брука!:facepalm:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.062
Законот не е донесен со цел да се “исчисти администрацијата“ туку да се наполни со нови партиски членови кои ќе бидат замена за старите административци примени уште од Југославија - неопределените. Во прилог на приватните, ситни фирми што вршат дејности од типот - школо за странски јазици, неформално образование и обуки за основи на информатика во следниот период ќе им расцути бизнисот со продавање на дипломи, сертификати и потврди за познавање на одредена област во согласност со “административните потреби“.
http://en.wikipedia.org/wiki/Educational_Testing_Service
Организацијата што е овластена за ТОЕФЕЛ. Да се продаваат ТОЕФЕЛ дипломи од школите ќе биде збришани и може да има тешки последици за државата, сепак тоа е угледна институција. А, школите што издаваат дипломи тоа и не е така тешко. Како што е македончето, да му умре на комшијата козата, ќе ги пријават и тогаш ќе гледаме смешки.
Законот нема да се применува, бидејќи е невидена глупост, ама ќе послужи како средство за заканување
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
890
http://en.wikipedia.org/wiki/Educational_Testing_Service
Организацијата што е овластена за ТОЕФЕЛ. Да се продаваат ТОЕФЕЛ дипломи од школите ќе биде збришани и може да има тешки последици за државата, сепак тоа е угледна институција. А, школите што издаваат дипломи тоа и не е така тешко. Како што е македончето, да му умре на комшијата козата, ќе ги пријават и тогаш ќе гледаме смешки.
Законот нема да се применува, бидејќи е невидена глупост, ама ќе послужи како средство за заканување

Конкретно не станува збор за ТОЕФЕЛ, туку за ситни обуки. Тоа значи дека за да добиеш сертификат треба еднодневна, неколкудневна или месечна обука да посетуваш. Ако не сакаш, плаќаш и добиваш потврда или сертификат. И нека не те чуди зошто нема да ги пријават. За такво нешто треба прво „амин“ да добиеш и да пуштиш во оптег согласно со потребите на граѓаните. Помина модата со „да му умре козата на комшијата“, сега е „да умре комшијата за да му ја земам козата“.
 
На врв Bottom