Диети и слабеење

Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Оваа тема е посветена специфично на хроно исхрана, тука се дискутира општо за диети и слабеење.
Зошто не одобрува засилена физичка активност?
А да пардон, се збунив мислев е само за хроно..затоа што така пишува во прирачникот на Др.Ана, телото се привикнува на нова состојба па првиот месец да не се вежба да не се осетиш омалаксано ваљда
 
Член од
18 август 2018
Мислења
15
Поени од реакции
3
Може да ми објасните за Хроно исхраната? Дали мора да се јаде само месо? И зошто не е дозволено во рестрикција да се јаде овошје?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.869
Поени од реакции
7.554
Никогаш сум немал потреба од диета нити пак ќе имам во животов.

Јадам умерено ретко се случува да сум премногу гладен "да ми свират цревата од глад", ретко вечерувам а доручекот и ручекот ми се задолжителни, не барам репете уште една порција од храната но се случува и обратно ако ми се допадне храната да се земе уште. Леб за доручек најчесто јадам три четири кришки, а за ручек една до две.


Можеби ова со реткото вечерување и реткоста да сум премногу гладен е лоша работа ама така најверојатно сум го навикнал стомакот.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Може да ми објасните за Хроно исхраната? Дали мора да се јаде само месо? И зошто не е дозволено во рестрикција да се јаде овошје?
Jas pominav poveke od 30 dena se pridrzuvav na hrono strogo, a -3 kg sum samo...za zal pred nekolku dena se onesvestiv, hemoglobinot padnat na 105...do sega sum nemala problem so krvta sekogas mi bila jaka, okolu 150, 140...mnogu se isplasiv :(
 
Член од
18 август 2018
Мислења
15
Поени од реакции
3
Jas dva meseca izdrzav so dietata. Oslabev pet kila i posle se zdebeliv. Teska e mnogu. A drugi dieti neznam.
Imam uste edno prasanje. Dali ja preporacuvate dietata na Turundzieva?
Dali ima jo-jo efekt?
 
T

Terroir

Гостин
Секоја будала прави своја диета па после ќе се онествестувате, ќе ги враќате килограмите веднаш штом престанете и сл

А слабеењето не е некоја огромна философија, едноставно трошиш повеќе отколку што внесуваш а како ? Ќе исфрлите благо, пецива, газирани сокови, мајонези, паштети/виршли и сл глупости а ќе почнете да спортувате, повеќе вода и чаеви, многу зеленчук, овошје умерено, чисти извори на протеини, здрави масти и долгорочно ќе има ефект
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.020
Хроно нема јојо ефект, има ако почнеш пак со шеќери и процесирана храна, и ако не се придржуваш до наведените намирници, тогаш сигурно има. Хроно и не е диета која ја држиш месец дена и после се опушташ. Или си го мењаш начинот на исхрана или не се замараш воопшто со диети, не е толку комплицирано. И во хроно не се пази на количина на храна барем онаа која е во рестрикција (овошје и скроб нормално дека не можеш да јадеш неограничено секој ден), се пази на комбинации на храна и што кога јадеш.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Само што тотално небитни фактори се "комбинации на храна" и "време на јадење" за регулирање тежина.

CICO = Calories In - Calories Out
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.020
Само што тотално небитни фактори се "комбинации на храна" и "време на јадење" за регулирање тежина.

CICO = Calories In - Calories Out
Стварта е што начинов на исхрана не таргетира само кон намалување на тежина, туку и кон избегнување на спајкови на инсулин, подобро варење на храна, подуеност и гасови, подобри вредности на холестерол, триглицериди, и шеќер во крвта...
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Обично како успевате да инкорпорирате повеќе зеленчук во вашата исхрана, како го готвите и што најчесто јадете?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Обично како успевате да инкорпорирате повеќе зеленчук во вашата исхрана, како го готвите и што најчесто јадете?
Салата со ручек и вечера, сецкана зелка и морков (со ренде), со малку маслинов зејтин и оцет... Ме држеше сит (покрај сите други процедури) кога симнав 25 кг.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
,,,ne postoi relevantna dieta so apsolutni rezultati oti sekoj organizam e razlichen sam po sebe i razlichno reagira na vnesot na hranata,,,
,,,generalizirano gledano ishranata treba da e vo pomali kolichini a poraznovidna,,,
,,,samo tri raboti e potrebno da se svedat na minimum,,
,,,sol,sheker i lebot,,,
,,,umerenosta e kluch za namaluvanje na telesnata tezhina,,
 
Член од
27 септември 2018
Мислења
46
Поени од реакции
15
Пред некој ден купив Асаи од Алфалаб и стварно го блокираат апетитот. 60 капсули, по една на ден, читав на интернет биле корисни за детокс по зимскиот период, ги купив зашто не ми беше целта да ослабнам, туку да не се здебелам, т.е да регулирам апетитот. Досега за среќа немам осетено контраиндикации, а читав дека има можност за контраиндикации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom