Диети и слабеење

T

Terroir

Гостин
Ова е една од поголемите заблуди на интернетот.
Заедно со „јади по 6 мали оброци во денот за да слабееш, големите ретки оброци го прават метаболизмот побавен“.
ЛУЛ.
Не е заблуда, во право е @Psyside премногу малце калории влијаат врз хормоналниот статус со тоа и го забавуваат метаболизмот.

http://skinnyfattransformation.com/increasing-calories-can-help-lose-fat-metabolism-slow/
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Не е заблуда, во право е @Psyside премногу малце калории влијаат врз хормоналниот статус со тоа и го забавуваат метаболизмот.

http://skinnyfattransformation.com/increasing-calories-can-help-lose-fat-metabolism-slow/
Иако дечкото позади тој сајт го имам читано одамна, и има доста искуство, во линкот нема ниту една научна студија.
Во линкот е даден пример со 37 годишен маж кај кој е најден медицински проблем со хормон. Тука имаме нешто сосема друго (иако псај има моќи преку нет на невидена крвна слика да препознава здравствени проблеми, и дефинитвно знае дека и девојкава има проблем со хормонот), барем според прикажаното досега.
Ако го зголеми калорискиот внес типкава, единствен начин да продолжи да слабее или да го подобри соодносот muscle/body fat е да вежба во теретана поприлично сериозно.
А тоа она сигурно нема да го прави, ете ја глуми зафатена, обврски имала немала време, така да, пиши пропало.
Она уствари не треба ни да слабее in the first place (од 52.5 на 50 било проблемот... :pos:), но ете, тука сме кај што сме.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ако го зголеми калорискиот внес типкава, единствен начин да продолжи да слабее или да го подобри соодносот muscle/body fat е да вежба во теретана поприлично сериозно.
 
Член од
13 ноември 2016
Мислења
7
Поени од реакции
7
Здраво, некоја ефикасна диета која е без прегладнување ама и ефикасна да ми препорачате?
БАЦКИ :backa:
 
Член од
6 август 2008
Мислења
46
Поени од реакции
21
Многу едноставно колку внесуваш толку треба и да трошаш , нема филозофија , е сега некој организам троши побрзо некој побавно , тоа ти е :D :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Многу едноставно колку внесуваш толку треба и да трошаш , нема филозофија , е сега некој организам троши побрзо некој побавно , тоа ти е :D :D
Така де, калорија си е калорија. @Psyside
 
J

jurucki

Гостин
Здраво, некоја ефикасна диета која е без прегладнување ама и ефикасна да ми препорачате?
БАЦКИ :backa:
пробај ХРОНО ИСХРАНА има бааги јадење а се слабее, ама потребно е подолг период
има група на фб хроно исхрана, ама сепак е најдобро да се консултираш со доктор за хроно исхрана
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.083
пробај ХРОНО ИСХРАНА има бааги јадење а се слабее, ама потребно е подолг период
има група на фб хроно исхрана, ама сепак е најдобро да се консултираш со доктор за хроно исхрана
Ја изгубив 25 кила за два месеца, од 110 на 85, е сеа со последните 5 кила потешко оди, али пошто уфрлив и правење 100 склека на ден + трчање, ќе биде и тоа. Сепак има разлика од метаболизам до метаболизам, и да, кај машки обично побрзо иде процесот.

У суштина се избегаваат шеќери. Откако ќе расчистите со чоколади, сокови, сладоледи, торти и колачи, ќе мора да го баталите белиот леб и неконтролирано јадење овошје. Во траен режим е дозволено овошје, да речеме по едно јаболко или помаранџа на ден за ужина.

Иначе еве ја диетата во целост (рестрикција која мора да ја поминете и трае 28 дена, траен режим е малце полабаво)

https://hronorecepti.mk/hrono-ishrana-restrikcija/
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Ја држам диетава веќе 20 дена (од 10ти јули) и сум само 2 кг ослабена. Јас се чувствувам полесно ама другиве ми велат, не се гледало резултат :( Е сега, ми дојде мензис, се мерам вчера пак исто како кога почнав :eek: :eek: :eek:
Што е проблемов не ми е јасно, се правам ко што треба, кафето го пијам со стевиа, вода пијам 3-4Л дневно, се придржувам на врменските рокови, освен што навечер јадам цели јајца, само белка ми е одвратно или кога нема туна во маслиново јадам во обично масло... Тоа е толку голема грешка па не ми пали хроново? :/
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Ја држам диетава веќе 20 дена (од 10ти јули) и сум само 2 кг ослабена. Јас се чувствувам полесно ама другиве ми велат, не се гледало резултат :( Е сега, ми дојде мензис, се мерам вчера пак исто како кога почнав :eek: :eek: :eek:
Што е проблемов не ми е јасно, се правам ко што треба, кафето го пијам со стевиа, вода пијам 3-4Л дневно, се придржувам на врменските рокови, освен што навечер јадам цели јајца, само белка ми е одвратно или кога нема туна во маслиново јадам во обично масло... Тоа е толку голема грешка па не ми пали хроново? :/
трчаш ли по 5км на ден?
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Иначе за хроно е темава.
Хроно не одобрува засилена физичка активност барем не во рестриктивен период додека телото сеуште се навикнува.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Иначе за хроно е темава.
Хроно не одобрува засилена физичка активност барем не во рестриктивен период додека телото сеуште се навикнува.
Оваа тема е посветена специфично на хроно исхрана, тука се дискутира општо за диети и слабеење.
Зошто не одобрува засилена физичка активност?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom