Диети и слабеење

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.693
Поени од реакции
16.863
,,,ne postoi relevantna dieta so apsolutni rezultati oti sekoj organizam e razlichen sam po sebe i razlichno reagira na vnesot na hranata,,,
,,,generalizirano gledano ishranata treba da e vo pomali kolichini a poraznovidna,,,
,,,samo tri raboti e potrebno da se svedat na minimum,,
,,,sol,sheker i lebot,,,
,,,umerenosta e kluch za namaluvanje na telesnata tezhina,,
Точно, бидејќи секој организам е различен, 99% од популацијата прима иста терапија, за истата состојба, добра логика докторе.

Транс и заситените масти не се проблем викаш?
 
Член од
17 ноември 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Dali imat nekoja shto se zdebele barem nekolku kila i kako i od shto? Ili nekoj shsh znae da predlozhi, blagodaram odnapred
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
315
Поени од реакции
334
Dali imat nekoja shto se zdebele barem nekolku kila i kako i od shto? Ili nekoj shsh znae da predlozhi, blagodaram odnapred
Ако сакаш да се здебелиш во масни наслаги треба да бидеш во калориски суфицит, односно да внесуваш повеќе калории од тоа што трошиш. Доколку сакаш да се здебелиш ,но во мускулна маса покрај калорискиот суфицит треба да вежбаш(тренинг за хипертрофија и сила комбинирано). За да пресметаш калориски суфицит на интернет има calorie calculator и ќе видиш колку е потребно калории дневно да внесиш.[DOUBLEPOST=1554890609][/DOUBLEPOST]
Јас ја пробав лани 1 месец чисто да го видам ефектот и можам да ти кажам ништо посебно. За 1 месец ослабнав 4.5кг што очекував 5 до 6 кг. Доста е тешка за држење во смисол не треба да внесуваш јаглехидрати и шекери како за нивна земена би се користеле масните наслаги. Од друга страна после месец дена диета треба да почнеш со омега3 масни коселини да внесуваш бидејќи се замастува црниот дроб. Колку за споредба годинава и сеуште сум само на калориски дефицит и за 5 недели ослабев околу 5кг. Така да кето ти е само измачување. Бидејќи додека си на калориски дефицит можеш да јадеш и фастфуд додека не го надминеш калорискиот лимит.Clorie calculator ти е за пресметка на калории на дневно ниво. Ако сакаш побрзо слабеење треба да правиш минимум 3пати неделно тренинг за хипретрофија и тренинг за сила комбинирано значи. Со калориски дефицит 99,99% слабееш, можеш и со кето но не е ништо поефикасно.
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.411
Поени од реакции
7.485
Јас ја пробав лани 1 месец чисто да го видам ефектот и можам да ти кажам ништо посебно. За 1 месец ослабнав 4.5кг што очекував 5 до 6 кг. Доста е тешка за држење во смисол не треба да внесуваш јаглехидрати и шекери како за нивна земена би се користеле масните наслаги. Од друга страна после месец дена диета треба да почнеш со омега3 масни коселини да внесуваш бидејќи се замастува црниот дроб. Колку за споредба годинава и сеуште сум само на калориски дефицит и за 5 недели ослабев околу 5кг. Така да кето ти е само измачување. Бидејќи додека си на калориски дефицит можеш да јадеш и фастфуд додека не го надминеш калорискиот лимит.Clorie calculator ти е за пресметка на калории на дневно ниво. Ако сакаш побрзо слабеење треба да правиш минимум 3пати неделно тренинг за хипретрофија и тренинг за сила комбинирано значи. Со калориски дефицит 99,99% слабееш, можеш и со кето но не е ништо поефикасно.
Измачување е, да, треба многу силна волја, посебно првите 2-3 дена кога ти се врти свеста, ти се повраќа поради наглото прекинување на хидратите, ама можам да кажам таа диета беше најефикасната диета што сум ја држел во животот, за прв пат ми беа толку видливи стомачните, имав многу низок процент на масни наслаги (иако ја држев само месец ипол), а и се осеќав многу добро.

Не би ја почнал пак од причина што сакам да си каснувам и јаглехидрати, моментално сум на низок внес на истите, па ќе видиме, ама не верувам да го имам истиот резултат :D
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
315
Поени од реакции
334
Измачување е, да, треба многу силна волја, посебно првите 2-3 дена кога ти се врти свеста, ти се повраќа поради наглото прекинување на хидратите, ама можам да кажам таа диета беше најефикасната диета што сум ја држел во животот, за прв пат ми беа толку видливи стомачните, имав многу низок процент на масни наслаги (иако ја држев само месец ипол), а и се осеќав многу добро.

Не би ја почнал пак од причина што сакам да си каснувам и јаглехидрати, моментално сум на низок внес на истите, па ќе видиме, ама не верувам да го имам истиот резултат :D
Пресметај си на Calorie calculator внес на калории и биди во калориски дефицит ќе имаш добри резултати. Ти кажувам по мене. Исти ефект има. ;) Па ако правиш кардио од сабајле на гладно нема утка.Позз
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.411
Поени од реакции
7.485
Пресметај си на Calorie calculator внес на калории и биди во калориски дефицит ќе имаш добри резултати. Ти кажувам по мене. Исти ефект има. ;) Па ако правиш кардио од сабајле на гладно нема утка.Позз
Брат, го минав јас тој период, сега не можам пред да јадам нешто да земам да бројам калории.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.289
Поени од реакции
11.374
Ако сакаш да се здебелиш во масни наслаги треба да бидеш во калориски суфицит, односно да внесуваш повеќе калории од тоа што трошиш. Доколку сакаш да се здебелиш ,но во мускулна маса покрај калорискиот суфицит треба да вежбаш(тренинг за хипертрофија и сила комбинирано). За да пресметаш калориски суфицит на интернет има calorie calculator и ќе видиш колку е потребно калории дневно да внесиш.[DOUBLEPOST=1554890609][/DOUBLEPOST]
Јас ја пробав лани 1 месец чисто да го видам ефектот и можам да ти кажам ништо посебно. За 1 месец ослабнав 4.5кг што очекував 5 до 6 кг. Доста е тешка за држење во смисол не треба да внесуваш јаглехидрати и шекери како за нивна земена би се користеле масните наслаги. Од друга страна после месец дена диета треба да почнеш со омега3 масни коселини да внесуваш бидејќи се замастува црниот дроб. Колку за споредба годинава и сеуште сум само на калориски дефицит и за 5 недели ослабев околу 5кг. Така да кето ти е само измачување. Бидејќи додека си на калориски дефицит можеш да јадеш и фастфуд додека не го надминеш калорискиот лимит.Clorie calculator ти е за пресметка на калории на дневно ниво. Ако сакаш побрзо слабеење треба да правиш минимум 3пати неделно тренинг за хипретрофија и тренинг за сила комбинирано значи. Со калориски дефицит 99,99% слабееш, можеш и со кето но не е ништо поефикасно.
Дали знаеш во прв момент што е причина за појава на non alcoholic fatty liver?
Инаку со кето баш спротивно, може да го исчистиш и да ја намалиш инфламацијата и важи за една од најдобрите диети за средување на овој проблем.
Исто и омега 3 ти се исфорсирани повеќе од што е потребно, особено некои со низок квалитет и некомпактибилни извори на омега 3. Најдобри и најблиску до она што треба да биде се тие од крилово масло, се друго е ветер во магла.

Подобра диета од кетото, ти е можеби само кето во комбинација со фастинг, одлична енергија, минијатурно губење на мускулна маса и постојана ситост, се тоа сум имал само со ова, а имам пробано и лоу карб, циклирање на јаглехидрати, хроно и што не.

Голем проблем со тоа што огромен процент никогаш не влегуваат во кетогена состојба, а една од причините е високиот внес на протеини кои со глуконеогенеза ви ја заебува целата слика и уствари сте на нешто налик лоу карб/хај протеин, а мислите дека сте влегле во кетоза, така да немојте да се правите експерти и да им давате на луѓето погрешна слика, ако не сте ни сами сигурни во тоа што го правите![DOUBLEPOST=1554912904][/DOUBLEPOST]
Измачување е, да, треба многу силна волја, посебно првите 2-3 дена кога ти се врти свеста, ти се повраќа поради наглото прекинување на хидратите, ама можам да кажам таа диета беше најефикасната диета што сум ја држел во животот, за прв пат ми беа толку видливи стомачните, имав многу низок процент на масни наслаги (иако ја држев само месец ипол), а и се осеќав многу добро.

Не би ја почнал пак од причина што сакам да си каснувам и јаглехидрати, моментално сум на низок внес на истите, па ќе видиме, ама не верувам да го имам истиот резултат :D
И за време на кето можеш да поткаснеш блачко, а да не отидеш над тие 5% :)
Јас купувам темна чоколада со екстремно низок процент на јаглехидрати, имаше во Тинекс едни со 20тина грама на 100грама околу 120 денари ги земав и тие во Кам и Стокомак кои се поефтини околу 50-60 и имаат 30тина грама на 100 грама. Една коцка нема да ја џвакаш, туку ќе си ја шмукаш како шеќерче :) ќе се осетиш како да си изел пола чоколада, а нема да внесеш повеќе од 5гр јаглехидрати.
 
Последно уредено:

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
315
Поени од реакции
334
Дали знаеш во прв момент што е причина за појава на non alcoholic fatty liver?
Инаку со кето баш спротивно, може да го исчистиш и да ја намалиш инфламацијата и важи за една од најдобрите диети за средување на овој проблем.
Исто и омега 3 ти се исфорсирани повеќе од што е потребно, особено некои со низок квалитет и некомпактибилни извори на омега 3. Најдобри и најблиску до она што треба да биде се тие од крилово масло, се друго е ветер во магла.

Подобра диета од кетото, ти е можеби само кето во комбинација со фастинг, одлична енергија, минијатурно губење на мускулна маса и постојана ситост, се тоа сум имал само со ова, а имам пробано и лоу карб, циклирање на јаглехидрати, хроно и што не.

Голем проблем со тоа што огромен процент никогаш не влегуваат во кетогена состојба, а една од причините е високиот внес на протеини кои со глуконеогенеза ви ја заебува целата слика и уствари сте на нешто налик лоу карб/хај протеин, а мислите дека сте влегле во кетоза, така да немојте да се правите експерти и да им давате на луѓето погрешна слика, ако не сте ни сами сигурни во тоа што го правите![DOUBLEPOST=1554912904][/DOUBLEPOST]
И за време на кето можеш да поткаснеш блачко, а да не отидеш над тие 5% :)
Јас купувам темна чоколада со екстремно низок процент на јаглехидрати, имаше во Тинекс едни со 20тина грама на 100грама околу 120 денари ги земав и тие во Кам и Стокомак кои се поефтини околу 50-60 и имаат 30тина грама на 100 грама. Една коцка нема да ја џвакаш, туку ќе си ја шмукаш како шеќерче :) ќе се осетиш како да си изел пола чоколада, а нема да внесеш повеќе од 5гр јаглехидрати.
Кето-диетата ја правев во консултација со доктор од спортска медицина .Пред кето правев крвна слика и по кето правев крвна слика, и мастите во лрвта ми беа зголемени за 22% што е нормално додека си на кето. Секако за 1 месец нема огромно замастување можеби е и незначително за 1 месец но со сигурност се замастува. Иначе точно во право си, многу додека ја пробуваат кето исхраната не се во кетоза. Јас бев 99,99% во кетоза и имав и мерење на телесни масти пред и после. Лоу карб и фастинг е исто добра комбинација.

Муабетот ми е, кето не е нешто вау и многу имаат преголеми очекувања, да ефикасна е доста, али е мачење ептен на почеток и едноставно истото го постигнав и со калориски дефицит и во двата случаи во комбинација со вежбање.

Секако не сум експерт да кажам дека е здраво или не, само го споделувам моето искуство и видување, секој може да си проба секое тело различно реагира тоа е најдобар начин.
 
Член од
30 јануари 2019
Мислења
82
Поени од реакции
102
Значи вака, јули 2017 почнав со трчање 5 пати во неделата првиот месец целта ми беше секој ден по 5км, подоцна комбинирав од 7 до 10км, не држав никакви диети, го намалив само јадењето , го избегавав лебот благото и алкохолот го тргнав скроз.
Октомври 2018 престанав. Кога почнав бев 117 кг, стигнав до 100ка, а моменталната килажа ми е 105 килограми.
Во периодот додека бев активен после првиот месец не чувствував никаков замор, ми беше како навика многу убаво се осеќав. Еве веќе 6 месеци занемарив се ,ми излегоа некои обврски, вчера за прв пат после 6 месеци излегов надвор 5км не ѓи ни осетив и од утре уплаќам во теретана сакам повторно да почнам бидејќи стварно сакам да го променам начинот на живот а не само да намалам со килограми.
Ако има некој веќе искуство би го замолил да ми пише по некој совет, програма за почеток во теретана, исхрана и слично.
Ви благодарам. Среќни празници.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
152
Поени од реакции
30
Najbrz nacin za namaluvanje na stomak? Sabota na svadba sum, ni edna kosula ne me beri vo stomakot :(
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
7.565
Поени од реакции
12.039
На врв Bottom