Диети и слабеење

Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.266
Поени од реакции
2.091
Брату нопаку превртисе ама до сабота не слабееш
Брат, едино лаксатив е толку брзо решение :) А да се опуштиш и расположиш со ладно пиво и уживај...свадбите се весел настан а не модно дефиле.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
5.292
Поени од реакции
7.058
Брату нопаку превртисе ама до сабота не слабееш
... не би рекла дека не е можно да се ослабне за една недела, но треба силна воља, спремност и претпазливост доколу се чувствува неке здравствено пореметување во овој период веднаш да се прекине! Како?
FASTING FASTING FASTING FASTING ... LEK ZA SE :)
...диета без храна само со ВОДА (ама контролирана, мислам, под надзор) !
еве пример,како за 7 дена само на вода, успеал да ослабне (во смисол за решавање на некои сопствени здравствени проблеми со само 28 год имал низа болести) кои би се решиле доколку ќе ослабнел!

 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
315
Поени од реакции
332
... не би рекла дека не е можно да се ослабне за една недела, но треба силна воља, спремност и претпазливост доколу се чувствува неке здравствено пореметување во овој период веднаш да се прекине! Како?

...диета без храна само со ВОДА (ама контролирана, мислам, под надзор) !
еве пример,како за 7 дена само на вода, успеал да ослабне (во смисол за решавање на некои сопствени здравствени проблеми со само 28 год имал низа болести) кои би се решиле доколку ќе ослабнел!

И клен бутерол да земаш и да се шприцаш со тестостерон за 1 недела нема да ослабиш во масти. Ова ти е слабеење на вага, што значи течности губење ради не внесување гликоген во мускулите и губење на мускулна маса.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
76
Поени од реакции
41
Едно прашање, знаете лек за природно чистење на веќе почнат замастен црн дроб. Докторот рече да не почнува со апчиња. Почнат е благо замастен
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.582
Поени од реакции
17.538
Едно прашање, знаете лек за природно чистење на веќе почнат замастен црн дроб. Докторот рече да не почнува со апчиња. Почнат е благо замастен
алкохол 0
да се ослабе
да се зголеми зеленчук и овошје 3 пати повеќе од што се јаде сега
да се избегнуваат маснотии, процесирана храна, чипсови глупости
вежбање
евентуално витамин Е суплемент

скоро ништо од ова нема да направи, знам
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.147
Поени од реакции
8.654
алкохол 0
да се ослабе
да се зголеми зеленчук и овошје 3 пати повеќе од што се јаде сега
да се избегнуваат маснотии, процесирана храна, чипсови глупости
вежбање
евентуално витамин Е суплемент

скоро ништо од ова нема да направи, знам
Фруктозата може само да му го дозамасти, јас би го лимитирал овошјето на минимум на некој со ваква дијагноза.[DOUBLEPOST=1561078326][/DOUBLEPOST]
Едно прашање, знаете лек за природно чистење на веќе почнат замастен црн дроб. Докторот рече да не почнува со апчиња. Почнат е благо замастен
Која е причината, пиеш, дебелина, исхрана...?[DOUBLEPOST=1561078386][/DOUBLEPOST]
И клен бутерол да земаш и да се шприцаш со тестостерон за 1 недела нема да ослабиш во масти. Ова ти е слабеење на вага, што значи течности губење ради не внесување гликоген во мускулите и губење на мускулна маса.
Т3[DOUBLEPOST=1561078454][/DOUBLEPOST]
Брат, едино лаксатив е толку брзо решение :) А да се опуштиш и расположиш со ладно пиво и уживај...свадбите се весел настан а не модно дефиле.
Лаксатив може и лесно да го однесе на болница место на свадба, исто и со диуретици.[DOUBLEPOST=1561078615][/DOUBLEPOST]
... не би рекла дека не е можно да се ослабне за една недела, но треба силна воља, спремност и претпазливост доколу се чувствува неке здравствено пореметување во овој период веднаш да се прекине! Како?

...диета без храна само со ВОДА (ама контролирана, мислам, под надзор) !
еве пример,како за 7 дена само на вода, успеал да ослабне (во смисол за решавање на некои сопствени здравствени проблеми со само 28 год имал низа болести) кои би се решиле доколку ќе ослабнел!

Пробај прво 7 дена фастинг, па врати се да видиме резултати. Јас имам истерано до 72 часа и последните моменти на страна од бенефитите во поглед на кожа, фокус, адреналин, буквално дрво ќе почнев да гризам од што го чувствував празен стомакот[DOUBLEPOST=1561078960][/DOUBLEPOST]
Najbrz nacin za namaluvanje na stomak? Sabota na svadba sum, ni edna kosula ne me beri vo stomakot :(
Фастинг + 0 јаглехидрати во следните денови до свадбата, плус кардио + 1-2гр калиум дневно, сол на минимум, зелен чај и кафе без шеќер/млеко/засладувачи и може да симниш 4-5 кг на вага и да намалиш волумен. Полесна опција е да си купиш нова кошула ☺
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.525
Поени од реакции
1.068
Свадбата му е утре, колку што разбрав. Уште малку ако се почека, нема да помогне ни советот за нова кошула.
Него ivomanutd, убаво те посоветуваа да не одиш на свадба. К'сни си нешто, направи си ќеф на душичката
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.166
Поени од реакции
15.916
Фруктозата може само да му го дозамасти, јас би го лимитирал овошјето на минимум на некој со ваква дијагноза.
Фруктоза од овошје, не само што не замастува црн дроб, него одмастува, како се што е од растително потекло и е богато со растителни влакна, минерали, витамини, антиоксиданти.

Проблемот со фруктоза е наведен заради HFCS, две тотално различни состојки - мада и за тоа нема докази, причината е преголем внес на калории кај грото од случаи како и прекумерна тежина.


Извор,
The prevalence of NAFLD was 34.9% in men and 11.7% in women. Adjusted for age and lifestyle factors, fruit intake was inversely associated with NAFLD in both sexes. However, these associations disappeared after further adjustment for body mass index. Consumption of total vegetables was not associated with NAFLD. In women, a linear inverse association was demonstrated between green and yellow vegetable intake and NAFLD in the final model (Ptrend = 0.04), but odds ratios for any intake category did not reach significance.

CONCLUSIONS:
No obesity-independent association was found between fruit or vegetable intake and NAFLD. According to the findings of this study, Japanese do not need to restrict fruit consumption to limit fructose intake as a means of preventing NAFLD.
Извор
Although adherence to the dietary strategies was similar, resulting in no differences in macronutrient distribution, a variety of hepatic damage markers were lower in those individuals who had a higher fiber intake. In particular, fiber derived from fruit had a beneficial impact, suggesting that not only energy restriction but also other dietary components positively influence liver health.
Извор
To study effects of an increased fruit intake compared with similar amount of extra calories from nuts in humans.

Methods, Thirty healthy non-obese participants were randomized to either supplement the diet with fruits or nuts, each at +7 kcal/kg bodyweight/day for two months. Major endpoints were change of hepatic fat content (HFC, by magnetic resonance imaging, MRI), basal metabolic rate (BMR, with indirect calorimetry) and cardiovascular risk markers.

Results,
Weight gain was numerically similar in both groups although only statistically significant in the group randomized to nuts (fruit: from 22.15±1.61 kg/m2 to 22.30±1.7 kg/m2, p = 0.24 nuts: from 22.54±2.26 kg/m2 to 22.73±2.28 kg/m2, p = 0.045). On the other hand BMR increased in the nut group only (p = 0.028). Only the nut group reported a net increase of calories (from 2519±721 kcal/day to 2763±595 kcal/day, p = 0.035) according to 3-day food registrations. Despite an almost three-fold reported increased fructose-intake in the fruit group (from 9.1±6.0 gram/day to 25.6±9.6 gram/day, p<0.0001, nuts: from 12.4±5.7 gram/day to 6.5±5.3 gram/day, p = 0.007) there was no change of HFC. The numerical increase in fasting insulin was statistical significant only in the fruit group (from 7.73±3.1 pmol/l to 8.81±2.9 pmol/l, p = 0.018, nuts: from 7.29±2.9 pmol/l to 8.62±3.0 pmol/l, p = 0.14). Levels of vitamin C increased in both groups while α-tocopherol/cholesterol-ratio increased only in the fruit group.

Conclusions

Although BMR increased in the nut-group only this was not linked with differences in weight gain between groups which potentially could be explained by the lack of reported net caloric increase in the fruit group.
In healthy non-obese individuals an increased fruit intake seems safe from cardiovascular risk perspective, including measurement of HFC by MRI.

За крај, препорака за исхрана од организацијата за борба против стеатоза (замастена јетра)

Извор
  • eliminate all alcohol
  • eliminate most saturated fat and no red meat
  • eliminate all non skim dairy products
  • eliminate trans-fat and all hydrogenated oils
  • eliminate all high fructose corn syrup
  • eliminate most sodium -- the goal 1,500 mg of salt.
  • eliminate all added dietary sugar
  • eliminate processed grains, no white flour or white rice
  • Avoid most products hustled by the supplement industry
  • Make sure that any medications you take are not harming your liver
Јас не гледам нигде да се спомне да се лимитира овошје, ако најдеш таква студија постирај ја.[DOUBLEPOST=1561858858][/DOUBLEPOST]
Едно прашање, знаете лек за природно чистење на веќе почнат замастен црн дроб. Докторот рече да не почнува со апчиња. Почнат е благо замастен
Гледај одма над цитатов, со тоа што најдобро е да направиш OGTT - гликоза толеранс тест, една од главните причина за заместен црн дроб е скриена инсулинска резистентност, и секако прекумерна тежина која иде во пакет со инсулинска резистентност, повразани се. Дали имаш стомак/прекумерна тежина?
 
Последно уредено:
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.147
Поени од реакции
8.654
Фруктоза од овошје, не само што не замастува црн дроб, него одмастува, како се што е од растително потекло и е богато со растителни влакна, минерали, витамини, антиоксиданти.

Проблемот со фруктоза е наведен заради HFCS, две тотално различни состојки - мада и за тоа нема докази, причината е преголем внес на калории кај грото од случаи како и прекумерна тежина.


Извор,

Извор

Извор


За крај, препорака за исхрана од организацијата за борба против стеатоза (замастена јетра)

Извор

Јас не гледам нигде да се спомне да се лимитира овошје, ако најдеш таква студија постирај ја.[DOUBLEPOST=1561858858][/DOUBLEPOST]

Гледај одма над цитатов, со тоа што најдобро е да направиш OGTT - гликоза толеранс тест, една од главните причина за заместен црн дроб е скриена инсулинска резистентност, и секако прекумерна тежина која иде во пакет со инсулинска резистентност, повразани се. Дали имаш стомак/прекумерна тежина?
Каква сака нека е фруктозата и од што сака нека е, најпросто метаболизмот и патеката се тие, од желудникот и цревата преку портална вена во црн дроб-де ново липогенеза и ете ти ја во масти кои и така ги има одвишок тој со замастениот дроб.
Гледам и самиот си свесен дека имаат проблем со резистентност на инсулинот ако се веќе во состојба со замастен црн дроб, ако јас се прашувам две работи го вадат и тоа на долг период (1-2 години).
гладување (intermittent fasting) и тоа што е можно построг пост + 0 јаглехидрати со месеци.
Холин + мнооооогу зеленчук особено зелени работи како брокулата, твојот омилен турмерик и ако може да си приушти со пари антиоксиданси како глутатион, 0 алкохол, советите за храната и му гарантирам за 1 година ќе биде скоро нов :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
4.140
Поени од реакции
2.738
Каква сака нека е фруктозата и од што сака нека е, најпросто метаболизмот и патеката се тие, од желудникот и цревата преку портална вена во црн дроб-де ново липогенеза и ете ти ја во масти кои и така ги има одвишок тој со замастениот дроб.
Гледам и самиот си свесен дека имаат проблем со резистентност на инсулинот ако се веќе во состојба со замастен црн дроб, ако јас се прашувам две работи го вадат и тоа на долг период (1-2 години).
гладување (intermittent fasting) и тоа што е можно построг пост + 0 јаглехидрати со месеци.
Холин + мнооооогу зеленчук особено зелени работи како брокулата, твојот омилен турмерик и ако може да си приушти со пари антиоксиданси како глутатион, 0 алкохол, советите за храната и му гарантирам за 1 година ќе биде скоро нов :)
Вака една година и ќе бидам како нова, да, ама нов мртовец.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
4.140
Поени од реакции
2.738
Напротив.
Ќе се чувствуваш повеќе жива од било кога.
Тотално отфрлање на јаг.хидр.од исхраната за мене е мошне нездрава работа.
Но, можно е, што знам!
Јас таков тежок начин на одмастување на црн дроб не би одбрала никогаш
Добар е рецептот а и успешен со пиење вода рано наутро на празен стомак, која е помешана со една лажичка брашно и преноќува цела вечер(се пие само водата, без талогот).
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.147
Поени од реакции
8.654
Тотално отфрлање на јаг.хидр.од исхраната за мене е мошне нездрава работа.
Но, можно е, што знам!
Јас таков тежок начин на одмастување на црн дроб не би одбрала никогаш
Добар е рецептот а и успешен со пиење вода рано наутро на празен стомак, која е помешана со една лажичка брашно и преноќува цела вечер(се пие само водата, без талогот).
Рецептов ти го кажа Баба Рада или во групата „Мамички“ го виде?[DOUBLEPOST=1561891242][/DOUBLEPOST]
Напротив.
Ќе се чувствуваш повеќе жива од било кога.
Со секој пост тролање се осеќа жива/жив :D не и/му треба гладување на оваа/овој што си го цитирал :)
 
На врв Bottom