Депресија, меланхолија... Тажен сум - ми се плаче!

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Manijakalna depresia tesko se leci posto imas de eufria de down.
A za dvete sostojbi imas jaki argumneti.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Депресија... уф... последен пат сериозно беше од средината на октомври до средината на декември (2008 година). А јас па глуп и секоја сабота со пиењето... уште повеќе се расипуваше работата. Се извлеков некако благодарение на другарите кои кога требаше беа со мене, вечно ќе им бидам благодарен за тоа :pipi:, како и личноста која навлезе во мојот живот, ми даде надеж дека може да биде подобро (love ya :wub:).

Последните 7 месеци се случува да имам емотивно празнење :)kesa:) и после тоа да сум како нов (call it aftershock effect :p). Важно излегов од таа депресија. Мој совет би бил да се дружите, иако сакате да сте дома сами, не! Бидете со другари/ки, објаснете им низ што минувате, еднставно бидете во комуникација со луѓето. Седењето дома само ќе ја направи ситуацијата полоша.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Секој во животот има депресивни моменти. Не може да се изостават.:nesum:
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Депресијата ја има искусено скоро секој само некој е поподложен на неа а некој не толку .Едно треба да сватиме таа не е нешто страшно што треба да се крие . Обично се јавува кога имаме некоја дилема и не можеме да се одлучиме што понатаму .Кога нашето решение можеби повредува некој и ние се колебаме како понатака .,Потоа ако изгубиме драга личност,или останеме одеднаш без работа .Обично работохолиците ако снемаат работа можат да паднат во депресија . По мене треба да се зборува за тоа ,со самото раскажување вие ќе го добиете одговорот и ќе знаете како да продолжите понатака , ако лошите мисли ги замените со добри и девизата дека секое зло е за некое добро исто може да се справите со неа ,излегувајте меѓу луѓе колку и да не ви се излегува потоа ќе се чувствувате убаво ,натерајте се да спортувате или во најмала рака да вежбате нешто , кога сте сами ако не можете да ги скротите мислите редите слагалица ,ова важи повеќе за работохолиците . Најважно од се е да ја сватите таа ситуација и дека таа ќе помине . МОјот свекор велеше, така требало да биде и тоа ќе помине .Многу често ја ползував кога ќе ме фатеше депресија или слична состојба ,верувајте помага.Искористете ја да навлезете повеќе во себе и да сватите што сакате или што треба да научите од неа .
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Депресија колку што знам од општа култура, е по-хардкор збор со подржано медицинско значење.
А вие што сте се чуствувале down неколку часови, па или 2-3 дена е way different.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Депресија колку што знам од општа култура, е по-хардкор збор со подржано медицинско значење.
А вие што сте се чуствувале down неколку часови, па или 2-3 дена е way different.
точно...

депресијата е намалено количество на серотонин(хормонот на срека)

па оттука работата на антидепресантите е да го нормализираат нивото,но за тоа е потребо подолго време....во зависност од тежината биполарната е еден од потешките облици...инаку колку за инфо на времето депресијата не била сметана како денес туку едноставно тие луге биле сметани за игнорантни и следствено на тоа терапијата била
еднаква на тортура:toe:

до 1995 електрошокови(може и совјетите продолжиле понатака:vozbud:)






овие методи би слични на нив биле користени за време на инквизицијата кога хит било нова справа за мачење:toe:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Депресијата (освен манијачната) е честа појава кај сите личности. Велат дека ако ја нема одвреме-навреме животот не е интересен. Денес плачев како будала и не знам зошто. Се живо и диво отерав упм!!! Едноставно - така ми дојде... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Дали ви се случува и вам да бидете кратко-спојно депресивни? Да заплачете одвреме навреме речиси без причина, да ви скурчи и тоа “до даске“? Мене, ете, ми се случи!
Кратко и долго спојно... Им се дивам на луѓе кои не ја контролираат тагата/среќата. Има во тебе многу чувства; тоа е богатство.
Сите ние имаме свои таги и свои искрички и би било чудно ако на некого тоа не му се дешава...
Според мене искажување на нештата не прави да бидеме психички здрави. :smir:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
точно...

депресијата е намалено количество на серотонин(хормонот на срека)

па оттука работата на антидепресантите е да го нормализираат нивото,но за тоа е потребо подолго време....во зависност од тежината биполарната е еден од потешките облици...инаку колку за инфо на времето депресијата не била сметана како денес туку едноставно тие луге биле сметани за игнорантни и следствено на тоа терапијата била
еднаква на тортура:toe:

до 1995 електрошокови(може и совјетите продолжиле понатака:vozbud:)






овие методи би слични на нив биле користени за време на инквизицијата кога хит било нова справа за мачење:toe:
Грешка!!!

годината е 1955 не 1995:tapp::tapp:
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Фрапантни бројки. Секој десетти жител на планетава подложен на депресија или 5-10% од светската популација. Жените се поподложни на оваа болест. Се очекува дека до 2015 година оваа болест ќе биде веднаш после кардиоваскуларните заболувања по раширеност. Оваа болест е раширена во денешно време и ги опфаќа сите возрасти.

Депресијата тешко се препознава и многу тешко се лекува. За различни видови депресија се потребни различни видови лекување. Тоа може да вклучува работи како што се физичко вежбање за спречување и лекување депресија во блага форма, до психолошко лекување и лекување со лекарства за посериозни видови депресија. Пациентот кој страда од од депресија е апатичен, тажен, безволен. Нејзината клиничка слика е шаренолика, па отука произлагува и тежината на нејзиниот третман. Успехот на нејзиниото третирање во голема мерка зависи од брзината со која таа ќе се открие.

Ако навреме се детектира 60-80% од случаите успешно за вршуваат, додека само 15% од нив завршуваат фатално.

„Докторите кои водат сметка за останатите соматски болести, како малигните и кардиоваскуларните заболувања, мора да внимаваат и на психолошкиот момент, бидејќи деперсијата е често нивен придружник.“

Во последно време се крева стигмата која ја има кај нас посетата на психијатар и се поголем број на млади лица се подготвени да побараат соодветна помош.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
ne mi se desava da placam,ama mi se desava bez pricina da stanam nervozna i da oteram se u PM:pipi:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
у депресија бев.. месец и нешто.. мислам тоа беше најзаебаниот период во мојот живот... да го опишам на кратко...
Навечер неможев да заспијам.. а кога ке заспиев касно , станував многу рано , т.е неможев да спијам асално.
На компјутер обично седам цел ден... а мене компјутерот не ми беше интересен ни да го погледнам не па да го уклучам...Телевизорот ми беше досаден исто така.. И некад на сред јадење знае да ми се одјаде, да чусвувам гадење... надвор не ми се искачаше со секој ии.. тоа одприлика.. многу заебано
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Дали ви се случува и вам да бидете кратко-спојно депресивни? Да заплачете одвреме навреме речиси без причина, да ви скурчи и тоа “до даске“? Мене, ете, ми се случи!
Во рок од (скоро) 17 години имам плачено само три пати.
Првпат, кога ја сфатив суровоста на животот.
Вторпат, кога ја сфатив суровоста на љубовта.
Третпат, кога се лигавев зошто германски ми стави двојка.

И подобро е вака. Не сум емотивна, треба нешто премногу лошо да се случи за да ме повреди, да ме натера да се замислам и да ги обсервирам работите од поинаков агол. Во депресии немам паѓано, ниту пак планирам. Сето тоа е многу, премногу лигаво.

Има друг начин/решение на проблемите, а тоа не подразбира солзи и депресии.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
koa si u depresija zemi napij se neso alkohol i posto alkoholot e depresant ke ti ja zgolemi depresiata do neizdrzlivost i zemi samo posmatraj ja svojata sostojba i cekaj...da pomine!
 
G

Giggles

Гостин
Во рок од (скоро) 17 години имам плачено само три пати.
Првпат, кога ја сфатив суровоста на животот.
Вторпат, кога ја сфатив суровоста на љубовта.
Третпат, кога се лигавев зошто германски ми стави двојка.

И подобро е вака. Не сум емотивна, треба нешто премногу лошо да се случи за да ме повреди, да ме натера да се замислам и да ги обсервирам работите од поинаков агол. Во депресии немам паѓано, ниту пак планирам. Сето тоа е многу, премногу лигаво.

Има друг начин/решение на проблемите, а тоа не подразбира солзи и депресии.
Ејјјј ставрно ти завидувам :pipi: Јас за разлика од тебе сум претерано емоционална. И најмало нешто може да ме расплаче, а стварно пробувам да се контролирам, ама... без успех :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom