Депресија, меланхолија... Тажен сум - ми се плаче!

Кент

Професионалец
Член од
16 февруари 2010
Мислења
255
Поени од реакции
15
Сум имал моменти на тага и разочарувања. Но депресија никогаш. За секого е различно. Секој има различен организам, различен ментален склоп. Депресијата не е нешто што треба да се осудува и не е нешто од што некој треба да се срами. Се случува. Како и се друго и депресијата се лечи. За жал, за раните во душата и срцето нема лек :smir:
 
Член од
11 март 2009
Мислења
118
Поени од реакции
4
Најдобар ЛЕК против депресија :Исклучи го компјутерот и почни да работаш било што дури не се измориш. Секогаш успева:smir:
 
G

Giggles

Гостин
хехехе бравоооо за Марсовка :))

Ми се допаѓа перспективата од која ги гледаш нештата ;)
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Покрај онаков маж не треба ич алкохол :pos:

На моменти ме фаќаат такви кризи,колку имам пропуштено едно,друго.
После саат-два..
wait!!!!!
First health,then Friday nights!
 
M

MIL

Гостин
Сум бил во љубовна криза и сум плачел , бев повеќе од тажен , тажна приказна ... :(
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
tagata kako emocija , moze da bide so intenzitet od obicno neraspolozenie do najlos stadium depresija, sto veke se tretira kako patolosko zaboluvanje i se lekuva,
vo posledniov period mi se slucuva da imam nekoi momenti na melanholija, no vednas si naogam nekoja zanimacija za da ne mislam na toa i nekako go potisnuvam i go zaboravam, sekogas gledajte pozitivno na se i druzete se so takvi luge i nema da imate problemi od ovoj tip
 
S

smart ass

Гостин
Јас никогаш не сум бил во депресија...уствари озбилно,неам поим како е,но имам видено пациенти со биполарна и тешка...ма буквално не зборуваат бре...или му велиш сакаш цигара(а пушач е) одговара не знам...тешка работа....јас така кога се консултирав со психијатар за мојата несоница па поради харизмата се размуабетивме и госпоѓата ме воведе барем малце....па тоа што го видов...имаше и двајца џанки,кои дремеа таму на гага,со лорам,и инфузија+ метадон,а и едно девојче младо кое за жал имаше многу јаки епилептични напади...па се до еден суисајд мисли...психијатарот ми рече пациентите со суицидални мисли се ситна риба..кажа т.е успешно ги третираат(во случајов пациентот беше 43 години)односно терапијата е успешна...додека за зависниците на опјни дроги ми рече реквием фор а дрим...поточно кажа мноогуу е тешко и за нас,но и за нив-но воглавно имаме успех кај тие кои сакаат да престојуваат на одделение-оние на улица вели метадоно го продавале за хероин хиро....Имаше и неколку постари пациенти воглавно третирани со манитол...

Од тоа што видов барем за депресија(башка што имам читано) лоша работа е...а фармакологија кога ги прочитав сајдефектите од антидепресивите...цццц
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Значи убо вели Том Круз за анти депресивите :vozbud:
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Хехехе, сите сме биле во таква состоjба...лек е гласна музика :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Последно што прочитав околу депресијата е тоа дека кантарионот е прилично ефикасен во лечењето на лесни односно умерени типови на оваа болест.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.794
едно вакво

и Д нема да осетиш од депресија ,али и М ќе немаш од мозок по долготрајно користење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom