Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
М

Мартин`

Гостин
Ми се чини темава како најприкладна за да прашам, ме интересира дали може на преглед (обичен) да се отиде без книшка и колку пари е одприлика ? оти неможам да ја најдам..
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ми се чини темава како најприкладна за да прашам, ме интересира дали може на преглед (обичен) да се отиде без книшка и колку пари е одприлика ? оти неможам да ја најдам..
Оди кај матичниот и не се замарај :) а ако не ја најдеш книшката или му е итна и нему, полни нова и тоа е тоа.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Ми се чини темава како најприкладна за да прашам, ме интересира дали може на преглед (обичен) да се отиде без книшка и колку пари е одприлика ? оти неможам да ја најдам..
Сега барем е лесно,купи нова од книжара и право у социјално.15 мин работа.Книшката ќе те кошта помалце него прегледот.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
За да се дознае дали има нешто во хранопроводот потребна е ендоскопија.
Продолжи да ја користиш терапијата од докторите и неколку пати на ден плакни ја усната празнина со чајот од жалфија (или камилица).
Со тек на време би требало да се намалат и изгубат болките во хранопроводот. За тоа време (и додека ги пиеш апчињата) пиј многу течности,
најмногу вода. Јади лесна храна, најчесто варена (компири, ориз) или водена (манџи), но никако да не биде многу зачинета и лута (гледај да не користиш никакви
зачини во храната додека не помине болката и додека ги пиеш апчињата).
Избегнувај алкохолни и газирани пијалоци додека користиш терапија зошто тие и лутата и зачинета храна го надразнуваат хранопроводот.
Со таквата диета, во комбинација со плакнењето на непцата и лековите би требало за неколку дена (или за околу една недела максимум) да бидеш подобар.
Ако не ти помине болката во хранопроводот или ако се зголеми, оди повторно на лекар и побарај испитување.
Јазикот исто така ми е бел дали е можда кандида или не? И доколку е кандида како се лекува? :D
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Јазикот исто така ми е бел дали е можда кандида или не? И доколку е кандида како се лекува? :D
Пробај со пиштол, стави го на слепоочница и потегни го орозот. Тоа ќе те спаси.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Дали некој го испробал антипаразитниот програм на др Hulda Regher Clark. Се изначитав по алтернативните сајтови за овој програм, се изнагледав грозни слики со паразити во човечкото тело. Незнам што да мислам ниту со кого да се консултирам, веке човек незнае што е вистина а што фарса и само добар извор на заработувачка.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Не е убаво што до сега ништо не си преземал.
Сепак пробај со хидроциклинот.
Бев у аптека, им ја покажав ситуацијата, ми рекоа Гарамицин и тоа и купив... сеа ќе видиме што чуда прави...
 
S

smart ass

Гостин
Јазикот исто така ми е бел дали е можда кандида или не? И доколку е кандида како се лекува? :D
Covek treba znaci prven da ti zemat bris i da ja utvrdat candida albicanis-visokorezistentna gaba e sega ako ja imas najverojatno ke ti prepisat nistatin(nikako ne smees da go goltas)...prven proveri neka zemat bris za da se otkrie pricinata bidejki ako si koristel antibiotici mozebi ispoginale i nekoi dobri bacili pa so tek na vreme ke pomine-PRVEN DIJAGNOZA posle lekovi.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Остиум на туба... Што е тоа?
Еден од отворите (остиум) на една од маточните цевки (туба).

Може да биде лев или десен, проксимален или дистален, те еден се отвара во матка, а другиот се отвара кон соодветниот јајник.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Еден од отворите (остиум) на една од маточните цевки (туба).

Може да биде лев или десен, проксимален или дистален, те еден се отвара во матка, а другиот се отвара кон соодветниот јајник.
Па јас ништо не разбрав :toe:. Тоа е нешто нормално или е некое пореметување... ? Извини ако поставувам глупи прашања:kesa:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom