Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Dezhurna ordinacija,ili ambulanta,kako sakate.;) Vo nea dodusha nema lekar (ili ima,a jas ne znam),ama "medicinski sestri" ke se najdat.
Za itni sostojbi i kako da gi nadmineme,ovde ke najdeme chare.
Eve oficijalno ja otvaram,a vie povelete so ona sto kako lek go znaete. Najcesto domasnite (bapski) lekovi i nacini na tretiranje se najdobri,iako se tradicionalni.Bitno e deka se efikasni.
Kakvov i da e lekot,lek da e,ponekogas covek skapo go placa a pet pari e.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Truenje (trova`nje) so hrana ili hemikalii

Simptomi:

-glavobolka
-vrtoglavica
-temperatura
-bolki vo stomak
-proliv
-povrakjanje
-napadi
-problemi so vidot
-groznica
-nesvestica
-pospanost
-losho mirizliv zdiv
-problemi so dishenjeto
-opekotini na kozhata

Prva pomos:

-iznesete go zatrueniot na svezh i chist vozduh
-Proverete dali zatrueniot ima puls i dali dishe
(dokolku ne dajte mu vestacko disenje ili masaza na srce)
-obidete se da otkriete za kakvo truenje stanuva zbor
-ako moze da vi odgovori prasajte go zatrueniot sto jadel ili vdishal
-proverete i sami okolu zatrueniot shto se ke vidite od hrana i hemikalii
-povikajte Brza pomos,objasneete mu na dezurniot za kakvo truenje i simptomi stanuva zbor i sledete gi napatstvijata shto toj ke vi gi dade
-predizvikajte povrakjanje kaj zatrueniot taka shto ke mu dadete da pie mleko ili voda
Vnimanie:
-Ako ne vi dadat takvo napatstvie ne mu davajte ni hrana ni bilo shto da pie na zatrueniot
-osobeno, ne predizvikuvajte povrakjanje ako pominale povekje od 1 chas otkako zatrueniot go konzumiral "otrovot"

-postavete go zatrueniot vo bochna polozba
-sochuvajte od izbljuvakot (povrakjanicata) za lekarite koi gi ocekuvate
-cekajte da stigne Brzata pomosh koja ja povikavte ushte vednash.

otrovni sretstva po doma:

-alkohol
-antifriz
-boja
-goriva
-herbicidi
-insekticidi
-pesticidi
-sredstva za poliranje
-terpentin
-tableti zhelezo

otrovni bilki:

-filadendron
-oleander
-hermes (vinobojka)
-difenbahija
-otrovna kukuta
-i mnogu delovi od rastenija koi sekojdnevno gi konzumirame
(semki,bobici,orahovesti plodovi i nivnite jadra,osobeno lukovicite)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Стандард се наоѓам во забоболки во раните утрински часови. За сличните на мене чувајте vibramicin капсули, поминува во секунда!:je:
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Eve jas za uste edna itna sostojba,a vie slobodno postavuvajte prasanja mozebi nekoj go znae lekot.

Migrena


Dokazano e deka migrenata ne se leci,no moze da se ublazi na sledniov nacin i da se prevenira:

-so pritisok so sredniot prst na vrvot od korenot na nosot (pomegju ocite),no silen pritisok,
-pritisok silen na vdlabnatinata pomegju palecot i pokazalecot,na najmekiot del,isto taka so palec i pokazalec
-pritisok istovremen so pokazalcite na mestoto pomegu palecot i dopalecot na nozete

-masaza so nekolku kapki lavanda (ulje) i zejtin,na slepoocnicite

-oblogi od caj od nane ja ublazuvaat migrenata

-stavete ladna ledena obloga na glavata (celoto)
-a istovremeno nozete stavete gi da vi pokisnat vo topla voda
-zatoplete gi i racete
-i sto e najvazno vo isto vreme ispijte 3 casi od 2 deci mnogu ladna voda - migrenata ke prestane!!!


 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Корисни совети за сите што имаат таков проблем.
Јас сум слушнала дека помага и мирување во затемнета и проветрена претходно просторија,а исто така помагале и таблети против гадење,кои ја намалувале напнатоста во стомакот и го намалувале нормално нагонот за повраќање кој е пропратен симптом на Мигрената.

Еве и од мене некои детаљи за уште еден многу чест „нападен „ проблем. Секако и други совети се добредојдени.



ХЕРПЕС

Некои особи се многу чувствителни на избивање на осип по името Херпес. Избивање на овој осип во повеќето случаи е пратено со општа малаксаност поради тоа што овој осип најчесто се јавува при фебрилни (висока температура) состојби.
Херпесот се јавува најчесто на лицето,околу устата и на полните органи.
Осипот се состои од по неколку гроздесто групирани мали округли пликови на зацрвенета кожа.После два-три дена пликовите прскаат,кожата под нив останува воспалена а потоа се прават крастички кои за 8-10 дена се сушат и отпаѓаат не оставајќи никаква трага.
Кај чувствителните луѓе херпесот почесто или поретко се појавува во текот на целиот живот,а кај жените во повисок процент е забележано појавување на Херпесот за време на менструација.
Причинителот е вирус кој обично чувствителните луѓе го носат во себе и во извесни прилики поволни за негов развој предизвикува Херпес.
Херпесот околу устата сам по себе не е некое сериозно оболување освен што е непријатен за изглед, но особено е комплициран ако ги зафати очите ( во потешки случаи може да предизвика и слепило ).
Третирањето на Херпесот не е ништо тешко во денешно време кога Фармакологијата има широк спектар на антибиотици. Одлично помага маст за очи Хлорамфеникол и маст за кожа Хлорамфеникол.Исто така брзо се лекува со измивање на оболеното место со алкохол три пати дневно а после тоа се става прашак од измешан цинк сулфат со талк во размер 1 : 4. Во домаќинството многу помага и пастата за заби која се нанесува на претходно измиеното место со алкохол,брзо ги суши пликовите и крастичките отпаѓаат многу побрзо за 4-5 дена.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ако важето туле ве чеша многу, црвенкаво е, има благ осип, недајбоже исцедок од главчето или е набабрен, окрењето е болно, пече, пржи и сл имате голем проблем.

Или имате херпес, кандида, интимни гливици, срамни вошки (пицајзли), гонореа (трипер), луес (сифилис), или едноставно некој ве шибнал по него и ве боли.

Херпесвирус II - ацикловир терапија, плус намаз со костикотероид - реконазол, нистатин...(често дормантен е вирусот, ама пренослив
Кандида - низорал, реконазол, орунгал, креми и таблети. Трпаија 15 дена, како нов..
Срамни гливици - такуѓере како за кандида (мошне се слични), најдобро нистатин или реконазол креми со орунгал таблети
Срамни вошки - милинор шампон и брич (може и тапо џамче од пелистерка или Хеба)
Гонореа - цирпофлоксицилин или аугментин антибиотици или пеницилин
Сифилис - пеницилин, обврзно.
Удар - мирување

Сида - пишчол в глаа

Во секој случај, за гонореа и сифилис (но за се друго исто така, најдобро е да се посоветувате со доктор-специјалист).
Внимавајте како и со кого имате односи.

Презервативите, генерално штитат. Но, редовни или случајни односи, внимателно, со заштита.

Инаку, на инфективна хирургија има дел каде што бесплатно вршат проверка за сида, докторката е згодна мамата...ммммм....! Јас, лично, бев, се проверив, немам ништо. После ја главеве докторката, ама не бидна.
Понатаму. Проверувајте се редовно од вируси и бактерии.
Проверувајте се за ХИВ, како и за хепатит Б и Ц. СЕто тоа може на инфективна. На микробиологија се останато.
Инаку, процентот на заболени од хепатит Б, а дане се свесни е огромен, лесно се пренесува, долго и мачно е лечењето.
Процентот за починати од Хепатит Ц е поголем од оној од Сидата, особено кај џанаци и хомосексуалци и оние кои практикуваат анален секс без заштита.
Хепатит Ц е можне тешка болест. ретко кој се излечил д ркај, најчесто црниот дроб (хеперто) е толку унштен што ни долготрајна терапија неможе да го регенерира.

Благодарам ( а имам завршено Философија, ви се верува)!!
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Znae li nekoj brz i efikasen lek za vospalenie na sinusi.HELP! 24 casa duvam sinusi niz nos,greota sum,bez tekuchini ke mi ostane glavava.:(
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ќе семеш и ќе ставиш капки еукалиптусово масло во врела вода, крепа над гласта, течноста во тенџере, покри, инхалирај, треба да помогне. Или ментоклар капки, маст итн.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Garfield напиша:
Ќе семеш и ќе ставиш капки еукалиптусово масло во врела вода, крепа над гласта, течноста во тенџере, покри, инхалирај, треба да помогне. Или ментоклар капки, маст итн.
Mentoclarot go probav i nisto (nijansa poarno),aj sega ova so eukaliptusov,ne sum go znaela,aj da vidam.Da ne se potrujam,more Garfield,ti filozof bese? ;) :):):)
Fala! ;)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Бибика, ебеф долго време една докторка, дур студираф, па се опкладив дека дел од нејзините испити и јас ќе ги научам. Нешто онка инает офнофски, плус работев со лекови од Украина и Русија едновреме.

Се вика Axe oil три капки на полкило вода се доволно.
Плус, земи ефедрин капки, не Бенил, не оперил, ама барај ефедрин 1% раствор, чисТ и пикај в нос. намачкај викс над носот, над очите (житочите) да олабави ако имаш притисок и блка евентуално.
Пробај да инхалираш низ нос што е можно подолго.
Повтори неколку пати процедурата и пиши.
Инаку, знам за лекови, за СПБ, патофиза дел....
 

Lolita

Butterfly Kiss
Член од
16 јануари 2006
Мислења
230
Поени од реакции
10
Mene mi leceja sinusi so godini, za na kraj specijalist da mi kaze deka sum alergicna na prasina. Piev antibiotici za nisto. Sega znam i lesno e. Sepak, sekoj razlicno, mozebi kaj tebe stvarno se sinusite.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Krvarenje od nos i
nadvoresni tela vo nosot

Vazno:

-ako krvarenjeto od nosot ne prestane vo rok od 15 minuti,
-ako posle povredata se cedi bistra ili krvava tecnost
-ili ako se somnevate na povredi na glavata
-VEDNAS viknete Brza pomos.

Nadvoresni tela vo nos

Simptomi:

-nadraznetost
-teskotii pri disenjeto niz nos
-iscedok od nozdrvata so neprijatna mirizba
-krvarenje od nos.

Prva pomos:

-nemojte da se koristite so pinceta,nitu so drugi instrumenti za do izvadite nadvoresnoto telo od nosot
-ne barajte od povredeniot silno i dlaboko da vdisuva
-pobarajte od povredeniot da se obide da go izduva nadvoresnoto telo,
-pritisnete ja nepovredenata nozdrva so eden prst
-neka go izduva nosot povredeniot
-ako nadvoresnoto telo ne se pomrdne kazete mu na povredeniot da shmrkne malku biber,
-taka ke go isprovocirate na kivanje i izduvuvanje.
-ako sostojbata i ponatamu ne se menuva
-odnesete go povredeniot vo prvata klinika.

Krvarenje od nos

Simptomi:

-krvarenje od nozdrva
-krvarenje vo zadniot del na grloto
-krkljanje (grchenje)
-gushenje

Vazno:

-Ako vi e nosot izoblicen,iskriven,ili imate otok,
-ako imate bolki ili modrici okolu ocite
-sednete i pritisnete na nosot ladna tkaena (von ea stavete mraz)
-zamolete nekogo da ve odnese vo bolnica
NOSOT VI E SKRSEN!

Prva pomos:

-sednete
-ako vo nosot imate zgrutcena krv obidete se da ja izduvate (samo ednas)
-zatvorete go nosot so pritisok na prstite
-drzete gi dvete nozdrvi pod grebenot na nosot so palecot i kaziprstot, 10 minuti
-disete na usta
-ako krvarenjeto ne prestanuva,stavete zavitkano parce cista tkaenina vo nozdrvata koja krvari
-drzete gi dvete nozdrvi zatvoreni pomegju palecot i pokazalecot
-ne ja butkajte tkaeninata prevnatre vo nosot
-vnimavajte na toad a mozete lesno da ja izvlecete
-koga ke prestane krvarenjeto,prekrijte go nosot i liceto so ladna mokra (ili stavete von ea mraz) tkaenina
-tamponot napraven od tkaenina od nosot izvadete go duri po 30 do 60 minuti
-najdobro da ja namokrite tkaeninata (tamponot) pred da ja izvadite
-ne go izduvuvajte nosot
-ne se napregajte,navednuvajte ili ne digajte tesko i ne go cepkajte nosot 24 casa
-namackajte ja vnatresnosta na nosot so vazelinska krema so sto ke pomognete da se spreci novo krvarenje i susenje na nozdrvite.

 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Бибика да пишеш лек за болеста шо ме фаќа после пиење, само немој таа рецептурата со расолница.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
vardarce напиша:
Бибика да пишеш лек за болеста шо ме фаќа после пиење, само немој таа рецептурата со расолница.
Tomato-djus 1 casa od 2 deci,polna a vo nea:
-drobis megju 2 lazicinja 2 bedoxina
-1 C-vitamin
-1 analgin
i ako epten si ja preteral pa ne se sekavas kako si pominal
-1 lexilium od 1,5 miligram
(Receptov proveren na mnogu pacienti,xaxaxaaaa...ozbilno!)
Seto toa fino promesaj,popi na eks i po 10 minuti si nov!!!
Da ne ti padnalo na pamet kafe da pies,nikako!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom