Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Два дена како имам проблем со крвниот притисок, наместо 120-130/80 еве два дена како ми е 100/80, што може да е причинител на доближување на крвните притисоци? Утре сабајле ќе одам на матичен лекар, вчера за малку ќе отидов на дежурен ама реков ајде ќе одам понеделнички но ја утнав смената на докторката па ќе видиме што ќе ми кажат утре. Има некој вакво слично искуство да го сподели со мене? :smir:
инаку ова не е споен крвен притисок или приближен како викаш дури не спаѓа во низок незнам колку години имаш но ова е нормален крвен притисок, ова ти г о кажувам од лично искуство бидејќи цел живот сум со низок крвен притисок, кога ме е нормален како вели докторката ми е 100/80 а кога ми е низок тогаш знае да ми бидфе 80/60 или 90/70 тоа е низок а приближени крвни притисоци е кога е 80/70 а споен 80/80 тогаш ојде јабана човекот.

викаат за постари од 30 години било нормалне 120/90 крвен притисок а ако си под 30 дури е и премногу висок таквиот притисок.

или ти имаш нешто утнато во мерењето или не тие до притисокот? многу овошје треба да се зима посебно во ваков период на смена на годишните времиња од топло кон ладно и обратно. така мене ми кажале!
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
инаку ова не е споен крвен притисок или приближен како викаш дури не спаѓа во низок незнам колку години имаш но ова е нормален крвен притисок, ова ти г о кажувам од лично искуство бидејќи цел живот сум со низок крвен притисок, кога ме е нормален како вели докторката ми е 100/80 а кога ми е низок тогаш знае да ми бидфе 80/60 или 90/70 тоа е низок а приближени крвни притисоци е кога е 80/70 а споен 80/80 тогаш ојде јабана човекот.

викаат за постари од 30 години било нормалне 120/90 крвен притисок а ако си под 30 дури е и премногу висок таквиот притисок.

или ти имаш нешто утнато во мерењето или не тие до притисокот? многу овошје треба да се зима посебно во ваков период на смена на годишните времиња од топло кон ладно и обратно. така мене ми кажале!
Под 30 сум, инаку за мене ова не е нормален притисок, јас имам некаде 120-130/80 нормален, затоа и чувствувам дека нешто не ми е во ред сега, нормален крвен притисок мислам дека зависи и од самата индивидуа како се чувствува... јас најдобро се чувствувам со тој што погоре наведов. Вака се чувствувам омалаксана, поспана, уморна, дури и депресивно расположение имам. Инаку премногу висок секако не може да е 100/80. Плус јас не реков споен, но кај мене опадна само систолниот крвен притисок но не и дијастолниот, значи се приближија.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Не! Не верувам! Ти го сфатив мајтапот, ама јас сериозно ти кажувам дека една од причините за варирање на крвниот пртисок може да биде и променава на времто.
добро јас тоа не го негирав!
 
H

HITCH

Гостин
добро јас тоа не го негирав!
Помислив дека беше во контекст со времето затоа ми даде пример :smir:
Инаку не знам од што може да те боли грбот, ама може да се советуваш и со доктор Гугле, погодува чат пат, наоѓа лек за некои работи.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Помислив дека беше во контекст со времето затоа ми даде пример :smir:
Инаку не знам од што може да те боли грбот, ама може да се советуваш и со доктор Гугле, погодува чат пат, наоѓа лек за некои работи.
не беше мојот проблем мајтап поврзан со твојот пост околу времето бидејќи денес има се повеќе малди луѓе кои при промена на времето чувствуваат реуматични болку во грбот, нозете, рацете и сл, па затоа!
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
не беше мојот проблем мајтап поврзан со твојот пост околу времето бидејќи денес има се повеќе малди луѓе кои при промена на времето чувствуваат реуматични болку во грбот, нозете, рацете и сл, па затоа!
може да ти е од стрес или пак надворешен фактор (како промаја, лошо спиење, недоволно крвоснабдување. лошо седење, лошо облакање, ак си се отскрила додека си спиела, нагли движења, или недоволен сон! ...), но во двата случаи помага опуштена масажа, и само топли облоги; а лекови немој, зашо нема да ти помогнат кон причината него само нема да ја чувствуваш болката, а трапавоста на мускулот пак ќе си трае.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Не би предложила опуштена масажа, освен што ќе ти ги олабави малку мускулите, не ти го решава проблемот. Ако можеш некаде да најдеш од оние физикалните масажи, кај што се мести ставот на телото, тоа е најдобро.
Јас го имам истиот проблем од неправилно седење и држење на телото. Но, затоа чорбаџијата, Господ здравје да му даде и да го поживее, знае да ме намести целосно, од пршлени, нерви, зглобови, врат, се` по ред. Како препородена сум после тоа, полесно дишам, очите ми се отвараат, мозокот работи ко струја. Затоа ти велам најди од оние физикални или спортски масажи, не знам како ги викаат. Си бараат коските да бидат доведени во рамнотежа.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Значи вака веке 5-6 дена имам температура 38 непцата ми се потечени имам афти скоро низ цела уста бев на доктор ми рекоа дека ми е паднат имунитетот ми рекоа за непцата да се мачкам со метиленско плаво и боракс глицерин 10%.Го пишав ова бидејќи сакав да слушнам други мислења:kesa: Фала однапред.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Ми се појави како гнојно меурче на пирсот на увото од позади до истиот, значи како бубуљица е само малце помодро... Дали има некој начин да се реши, тргне и слично во домашни услови ?
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Ми се појави како гнојно меурче на пирсот на увото од позади до истиот, значи како бубуљица е само малце помодро... Дали има некој начин да се реши, тргне и слично во домашни услови ?
Најверојатно е почеток на некоја инфекција, што побргу исчисти го местото со јод ако имаш, и стави му хидроциклин маст.
Ако не помине за брзо време обрати се на лекар.

--- надополнето ---

Значи вака веке 5-6 дена имам температура 38 непцата ми се потечени имам афти скоро низ цела уста бев на доктор ми рекоа дека ми е паднат имунитетот ми рекоа за непцата да се мачкам со метиленско плаво и боракс глицерин 10%.Го пишав ова бидејќи сакав да слушнам други мислења:kesa: Фала однапред.
Убаво ти рекле....инаку можеш во моменти кога не ги користиш лековите да ги плакнеш непцата со чај од жалфија или чај од камилица.
Чајот од жалфија е посебно добар за воспалени непца. Само чајот да биде млак а не жежок :)
Ако не се намали температурата после неколку дена, пак отиди на лекар и побарај подетални прегледи, да се најде изворот на намалениот имунитет,
или евентуално постоење на некое воспаление.

--- надополнето ---

Не би предложила опуштена масажа, освен што ќе ти ги олабави малку мускулите, не ти го решава проблемот. Ако можеш некаде да најдеш од оние физикалните масажи, кај што се мести ставот на телото, тоа е најдобро.
Јас го имам истиот проблем од неправилно седење и држење на телото. Но, затоа чорбаџијата, Господ здравје да му даде и да го поживее, знае да ме намести целосно, од пршлени, нерви, зглобови, врат, се` по ред. Како препородена сум после тоа, полесно дишам, очите ми се отвараат, мозокот работи ко струја. Затоа ти велам најди од оние физикални или спортски масажи, не знам како ги викаат. Си бараат коските да бидат доведени во рамнотежа.
Освен тааа масажа јас би препорачал и вежбање јога, тоа е одлично за целиот организам, и по можност практикување на таи-чи (иако не знам дали вооппшто се практикува оваа вештина во Македонија).
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Под 30 сум, инаку за мене ова не е нормален притисок, јас имам некаде 120-130/80 нормален, затоа и чувствувам дека нешто не ми е во ред сега, нормален крвен притисок мислам дека зависи и од самата индивидуа како се чувствува... јас најдобро се чувствувам со тој што погоре наведов. Вака се чувствувам омалаксана, поспана, уморна, дури и депресивно расположение имам. Инаку премногу висок секако не може да е 100/80. Плус јас не реков споен, но кај мене опадна само систолниот крвен притисок но не и дијастолниот, значи се приближија.
Бев на лекар ми направија крвна слика, екг и уште некои работи. Ми утврдија брадикардија или бавен ритам на срцето. Крвта ми беше одлична. Ми рекоа дека не е опасно и дека може да се јави кај млади луѓе. Бидејќи не сум спортист или тежок физички работник, ниту пак имам срцево заболување, останува дека е резултат на нервна напнатост. И така уште некои работи што се симптоми ми ги споија коцките и ми станаа појасни некои работи. Има некој од вас со дијагностицирана брадикардија?
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Убаво ти рекле....инаку можеш во моменти кога не ги користиш лековите да ги плакнеш непцата со чај од жалфија или чај од камилица.
Чајот од жалфија е посебно добар за воспалени непца. Само чајот да биде млак а не жежок :)
Ако не се намали температурата после неколку дена, пак отиди на лекар и побарај подетални прегледи, да се најде изворот на намалениот имунитет,
или евентуално постоење на некое воспаление.


Фала на советот :).Еве денес веќе температурата е симната афтите скоро ги нема,но највеќе тоа што ме плаши се непцата докторите викаат дека се потечени од афтите но незнам :),а исто така кога голтам плунка,чај или нешто јаденје ме боли надоле хранопроводникот све тоа морам да го туркам со вода докторите викаат дека е од апчињата треба со повеќе течности да ги пијам а мајка ми па мисли дека и надоле имам афти :(. Ако знае некој нешто во врска со ова нека пише. Фала :D
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Убаво ти рекле....инаку можеш во моменти кога не ги користиш лековите да ги плакнеш непцата со чај од жалфија или чај од камилица.
Чајот од жалфија е посебно добар за воспалени непца. Само чајот да биде млак а не жежок :)
Ако не се намали температурата после неколку дена, пак отиди на лекар и побарај подетални прегледи, да се најде изворот на намалениот имунитет,
или евентуално постоење на некое воспаление.




Фала на советот :).Еве денес веќе температурата е симната афтите скоро ги нема,но највеќе тоа што ме плаши се непцата докторите викаат дека се потечени од афтите но незнам :),а исто така кога голтам плунка,чај или нешто јаденје ме боли надоле хранопроводникот све тоа морам да го туркам со вода докторите викаат дека е од апчињата треба со повеќе течности да ги пијам а мајка ми па мисли дека и надоле имам афти :(. Ако знае некој нешто во врска со ова нека пише. Фала :D


За да се дознае дали има нешто во хранопроводот потребна е ендоскопија.
Продолжи да ја користиш терапијата од докторите и неколку пати на ден плакни ја усната празнина со чајот од жалфија (или камилица).
Со тек на време би требало да се намалат и изгубат болките во хранопроводот. За тоа време (и додека ги пиеш апчињата) пиј многу течности,
најмногу вода. Јади лесна храна, најчесто варена (компири, ориз) или водена (манџи), но никако да не биде многу зачинета и лута (гледај да не користиш никакви
зачини во храната додека не помине болката и додека ги пиеш апчињата).
Избегнувај алкохолни и газирани пијалоци додека користиш терапија зошто тие и лутата и зачинета храна го надразнуваат хранопроводот.
Со таквата диета, во комбинација со плакнењето на непцата и лековите би требало за неколку дена (или за околу една недела максимум) да бидеш подобар.
Ако не ти помине болката во хранопроводот или ако се зголеми, оди повторно на лекар и побарај испитување.
 

Caligula

Realiziran
Член од
25 јануари 2005
Мислења
895
Поени од реакции
97
Дали има во градов доктор по физикална терапија што третира парези од мозочен удар (освен во Козле)?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Најверојатно е почеток на некоја инфекција, што побргу исчисти го местото со јод ако имаш, и стави му хидроциклин маст.
Ако не помине за брзо време обрати се на лекар.


не ми е тоа од сега, можеби 1-2 години така стои ...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom