Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
дали некои знае некое средство за чистење на лицете ( имам од тие малите црнки кога ги стиснеш ивлегува слично како што е кај акните само за разлика од акните тие се многу помали и ги имам само на носот ) за акните користев хлорафеникол и веќе немам акни но кај ове не помага нешто многу како кај акните​
Пред неколку години имаше во аптеките едни ленти специјално изработени за црнки на носот, ама веќе нема. АКо најдете случајно да ми кажете каде има:)))
Инаку, има некои тоници за црнки, ги намалуваат, ама не исчезнуваат, оти порите се веќе рашитени. Почесто чисти го лицето, само не претерувај, оти па и суво лице може да има бубулици.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Вчера ме касна оса или пчела не знам што беше и осилото ми го извадија али лошо и можно е да имам малку скршено внатре. Раката не ми е отечена на местото кај што сум касната (одма под вената) него малце подоле.. и цело време расте отокот, башка многу ме боли цела рака. Го триев со се‘ можно но не поминува. Освен тоа да идам на лекар некое друго чаре? Можно е да ми направи проблеми осилото (ако останало малце) и какви? И дали е можно отровот да ми предизвика некои проблеми?

п.с не сум алергична.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
п.с не сум алергична.
Можда не си била, можда си сега-некои луѓе цел живот работат по поле, па им се случува еднаш да ги брцне и да отечат како крофни...не можеш (не е безбедно за здравјето) да исклучиш реакција на организмот.
Лоратадин и мислам дека ако не се смирило досега, сепак мора да те види лекар.


Мене прееска ме касна оса ама нема реакција, освен оток колку врв од игла...чешаше малку, му ставив павловичева маст и сеа нема скроз ништо...ама тоа е оти немав реакција па се зезав со маста:) , а ти имаш-затоа и треба да те види лекар.
 
Член од
9 октомври 2010
Мислења
191
Поени од реакции
29
Veke nedela dena imam cuden Jazdez (cesanje) najveke okulu nozete potocno kaj gluzdovite i na racete ama ne tolku eve ovie nekolku dena mi se zasili na mestot kade se cesam ima mali kako rozevi topcinja pa nekoj mozebi znae da ne e nekoj alergija ili takva stvar bidejki jadam postojano mn belkovini bidejki vezbam i toa da se ima predvid odnapred blagodaram
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Veke nedela dena imam cuden Jazdez (cesanje) najveke okulu nozete potocno kaj gluzdovite i na racete ama ne tolku eve ovie nekolku dena mi se zasili na mestot kade se cesam ima mali kako rozevi topcinja pa nekoj mozebi znae da ne e nekoj alergija ili takva stvar bidejki jadam postojano mn belkovini bidejki vezbam i toa da se ima predvid odnapred blagodaram
Или имаш сипаници, или е некое кожно заболување кое сепак треба да го види кожен лекар. Кај овие случаи како што твојов ти го опиша лекарите најчесто препишуваат креми кои содржат цинков окксид (zinci oxydi) кои го смируваат јадежот а делуваат и лековито во однос на евентуалното габично или бактериско заболување на кожата.
Веднаш кај дерматолог!
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Пред неколку години имаше во аптеките едни ленти специјално изработени за црнки на носот, ама веќе нема. АКо најдете случајно да ми кажете каде има:)))
Инаку, има некои тоници за црнки, ги намалуваат, ама не исчезнуваат, оти порите се веќе рашитени. Почесто чисти го лицето, само не претерувај, оти па и суво лице може да има бубулици.
Имаше од Нивеа лепенки за црнки на Т-зона, порано ги користев беа доста ефикасни.
Исто има и тоници за нив, можеби не 100% али делуваат со редовна употреба, само треба да се разгледува повнимателно низ рафтовите.
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
326
Поени од реакции
56
Ако може некој да ми помогне што имал ваков проблем, ве молам за одговор. Во последно време очите ми се почесто црвени. Ме приметија две другарки, и одма почнав да се паничам. Да не има некој информации (пред да одам на очно) да ми каже што може да е тоа. Изгледа како пукнати капилари. Но тое не е стално, да речеме се случува еднаш во 3,4 дена и трае може некој 1,2 саати.
 
Член од
9 октомври 2010
Мислења
191
Поени од реакции
29
I Jas go imam istiot problem bas sega ke odam na kontrola ama jas nosam nocari ama bez razilka gledam deka najveke se vcrvuvaat od sedenje na kompjuterot ne dovolno dnevna svetlina toa znaci i sedenje mnogu doma bidejki dnevnata svetlina go osvezuva okoto setanje malce vo tekot na denot vnesuvanje zelencuk ovosje isto taka treba i po moznost ponekogas izmij si gi ocite ubavo so ladna voda ama ako nekoj od vie naviki gi imas i gi smenis i dojde podobro ok ama ako ne obavezno odi na lekar pozz
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
I Jas go imam istiot problem bas sega ke odam na kontrola ama jas nosam nocari ama bez razilka gledam deka najveke se vcrvuvaat od sedenje na kompjuterot ne dovolno dnevna svetlina toa znaci i sedenje mnogu doma bidejki dnevnata svetlina go osvezuva okoto setanje malce vo tekot na denot vnesuvanje zelencuk ovosje isto taka treba i po moznost ponekogas izmij si gi ocite ubavo so ladna voda ama ako nekoj od vie naviki gi imas i gi smenis i dojde podobro ok ama ako ne obavezno odi na lekar pozz
ке одиш на офтамолог ке добиеш капки, ке ги одмораш очите и ке ја збогатиш твојата исхрана со бета каротин :) позз
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Да не знае случајно како се вика тоа кога околу очите ти е црно, мислам не на подочњаци туку кога околу очите ти е црно.. незнам ни јас како да го кажам да го е...
 
Член од
7 јуни 2009
Мислења
72
Поени од реакции
1
Здраво,
сакав да прашам дали има некој на форумов, што би можел да го прашам во врска со урологија нешто, машки проблем но да биде постручен некој. поздрав
п.с. ако има некој нека ми пише по пп
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Ако може некој да ми помогне што имал ваков проблем, ве молам за одговор. Во последно време очите ми се почесто црвени. Ме приметија две другарки, и одма почнав да се паничам. Да не има некој информации (пред да одам на очно) да ми каже што може да е тоа. Изгледа како пукнати капилари. Но тое не е стално, да речеме се случува еднаш во 3,4 дена и трае може некој 1,2 саати.
Престани да дуваш у затворена просторија.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Дали во секоја вакцина што се користи кај нас за сезонските вирози се содржи и оној дел против свински грип или има вакцини кои не содржат таква компонента? Ме интересира вакцина Без дел за свински грип.

Овде не најдов некоја таква информација
http://www.cjzsk.org.mk/A5.aspx
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Ова веќе не е нормално!:(
Ај што имав некакви си лишаи на кожата како алергија, сеа имам друга алергија која не можам да ја најдам никаде на нет:S
Имено, ја префатив изгледа од сестра ми(индиректен контакт) и почнаа и мене да ми се јавуваат како мали црвени пликчиња по телото, прво почнаа на рацете две три, сега гледам и кај слабината.Нешто што забележав е дека после туширање тие се повеќе нараснуваат..
Уште нешто што може да биде корисно.. Дали е можно да е од гел за туширање?Затоа што земав само малку завчера за да го пробам на рацете(сестра ми веќе имаше такви исипи)и наредниот ден попладнето забележав и кај мене:/
Ако знае некој за каква алергија се работи(инаку ептен чешаат на моменти а не се сипаници) и каква превентива треба да земам нека каже..
Мука ми е веќе од алергии, ех си го сакам назад цврстиот имун систем:(
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Си ијам некои симптоми последниве 3 дена, па да прашам дал некој знае на шо да ме насочи пред да почнам да шетам по лекари...
Силна главоболка, ми се повраќа, ме боли вратот и целиот череп, како да ијам притисок внатре, ме болат очите - исто притисок, проблем да се сконцентрирам, умор, ми се мати пред очи...
И то...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom