Дежурна Ординација! #2

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.562
Поени од реакции
21.195
Do psihata mi e me poremeti eden i sum popravena i kosata mi ispagja cel organizam mi se promeni.
Тогаш оди на психолог и следи ги генералните совети за добар живот: доволно вода, здрава храна во големи количини, сон, спортување, дружба, забава, хоби, читање книги, слушање музика... или нека ти пише @thehighpriestess она има трпение да ти каже дека се ќе биде океј, на начин на кој што сакаш да слушнеш.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.356
Поени од реакции
7.398
Може ли да се земе анксиолитик неколку часа пред земање крв?
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.161
Поени од реакции
55.483
Прошлата година овој период, крај на Септември имав јаки вртоглавици кои траеа недела ипол. Еве сега од Вторникот па навака, имам нагло качување на притисокот кој е проследен со (сега за сега благи) вртоглавици и нагон за повраќање. Го мерев прееска притисокот, ми беше 145 со 102... :/

Значи и прошлата година, а еве и сега во овој ист период имам вртоглавици, кои стварно ми ствараат анксиозност.
Инаку притисокот ми е нормален преку цела година 120/80, 130/85, максимум што ми отишол е 140/95, али ова зборам за постепено покачување, а не нагло да неможеш да стоиш на нозе.

Некое чаре да ми кажете за вртоглавиците, и притисокот што наеднаш ми се качува баш овој период Септември-Октомври... :(
 
Член од
22 септември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
ви благодарам многу што ми одговорите не очекував некој да пишува, ми дојде како да сум нашол чаре.
Последно време и ние размислуваме за масло од канабис ама не сакам од аптеки, Не верувам дека е квалитетен. Не знаемо каде да најдеме.
Автоматски споено мислење:


Што е тоа хемопатија?!
Мајка ми е 56 год. Да пуши иако многу инсистираме да престане но никако не слуша, бидејки не се чувствува добра не ја стресираме многу, да секој ден ке пешачеше најмалку 20 мин ( сега престанала бидејки не и помага вика) последно време јаде многу поздраво, обсесирана е во сите healthy recipes што ке прочита со надеж дека ке му помогне. Професорка е, вода пие многуу, спие доволно мислим дека спие повеќе од колку што треба, ( вика дека само кога спие не му боли глава)

Се извинувам за грешките во пишување се обидувам најмногу што можам да ме разбирате.
Автоматски споено мислење:


Значи не само мајка ми со ова болест, од каде можем да најдам масло такво?
Zdravo,jas dobiv anksiozno depresivna sostojb maj godinava,skeptik sum na antipresivi i kupiv CBD ulje od Ceshka republika,zatoa sto ziveam vo Germanija,imam posle panicnite napadi zuenje vo usite.No trnenje po race i telo,bocki vo glava,strav poveke nema,toa e sprej ednas pod jazik prskam sabajle,ednas pred spienje.Tuka nema nikakvi protiv indikacii,moze da se konsumira so bilo kakvi tabletki i caevi.Go zemaat od 14 godini nagore poveke od 1 milijarda lugje.Uspesno tretira senzacii po telo,anksioznost i depresija.Slobodno proguglajte za CBD ulje 20% spektrum.
Top proizvod.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
7.284
Поени од реакции
11.400
Прошлата година овој период, крај на Септември имав јаки вртоглавици кои траеа недела ипол. Еве сега од Вторникот па навака, имам нагло качување на притисокот кој е проследен со (сега за сега благи) вртоглавици и нагон за повраќање. Го мерев прееска притисокот, ми беше 145 со 102... :/
Значи и прошлата година, а еве и сега во овој ист период имам вртоглавици, кои стварно ми ствараат анксиозност.
Инаку притисокот ми е нормален преку цела година 120/80, 130/85, максимум што ми отишол е 140/95, али ова зборам за постепено покачување, а не нагло да неможеш да стоиш на нозе. Некое чаре да ми кажете за вртоглавиците, и притисокот што наеднаш ми се качува баш овој период Септември-Октомври... :(
...притисокот во текот на денот зависно што активност вршиме и какви моментални поизразени емоции (стрес) имаме, НОРМАЛНО е да се покачи, па по извесно време од неколку минути или час да се нормализира, така да не можеш да кажеш дека токму тој ти е покачен крвен пристисок со едно мерење во одредено време, посебно ако си имал во моментот вртоглавица која е многу незгоден симптом и самата таа ни предизвикува страв, нелагодност, ете како кажуваш самиот анксиозност,што нормално дека крвниот притисок па и срцевиот ритам ќе биде поинаков,
...тоа што само во одреден период во годината ти се јавува ваква ситуација, а тоа е крај на септември, кога летото завршува календарски, слободно може да се каже дека имаш „сезонска“ вртоглавица поради климатски варијации во тој период на температурата, атмосферскиот притисок и релативната влажност, со стабилизирање на твоето тело на тие промени, вртоглавицата сама ќе се повлече, таа не би требало да биде последица од „покачениот“ крвен притисок што го спомнуваш, така да овој период „чувај ја главата“ не прави нагли движења, ниту пак не ја дигај главата наназад или не ја наведнувај нанапред, кога сакаш да ја свртиш главата лево или десно пробај тоа да го направиш со цело тело, а не само со главата (замисли дека немаш врат),

ThisPeacefulJaguarundi-max-1mb.gif giphy.gif
и уште нешто, можеби имаш некој „неприметлив“ очен проблем (нистагмус), па не е лошо да те погледне офталмолог,
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
245
Поени од реакции
67
Кај може во недела да ми направат доплер на нога? Неколку дена осеќам некоја болка на задната страна од едната нога.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
295
Поени од реакции
487
Do psihata mi e me poremeti eden i sum popravena i kosata mi ispagja cel organizam mi se promeni.
Со вакви симптоми веројатно имаш проблем со штитната жлезда. Сепак направи си проверка на тиреоидни хормони.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
7.284
Поени од реакции
11.400
Кај може во недела да ми направат доплер на нога? Неколку дена осеќам некоја болка на задната страна од едната нога.
...само болка, без оток и црвенило не би било нешто опасно како воспаление и тромбоични промени на крвен сад за да би направил доплер, па уште и во недела (било да се работи за површински или длабински крвен сад), причина кај тебе можеби- неколкудневно повеќе седење на столица и „свитакни нозе“, возење неколку часа без „исправуање на нозете“, па да се појави таква болка, би требало да се постави на местото едно 10 минути ладна облога неколку пати во денот и да се намачка некоја хепатромбинска маст, гел, крем, доколку мислиш дека е вена, зашто не ја кажуваш точната локација едноставно кажуваш „задна страна на ногата“ можеби да е „преоптоварен “ воспаление на мускул,
како и да е и во двата случаеви таква ладна облога и хепатромбинска маст ќе помогне, а тоа да ти се направи „доплер“ мислам дека ќе ти бидат напразно потрошени пари затоа што според тоа како си напишал не си таков пациент што му треба доплер дијагностика,

index.jpg bf75a10fec23071ab77f4b4b8b851867.jpg e4593c8829641561b3ddbfe6254d79c5-thumbnail.jpg
па дури и една природна состојка од див костен во крем или гел би завршила работа,
ете би ти го препорачала кремот од Стокомак од екстракт од арника, костен, содржи дополнително и камфор кое ќе даде чувство на ладење, тоа би било како „ладна масажа за болка на вена“,
а другата емулзија е со екстракт од канабис и чили би рекле „терапија за загревање и релаксирање“ кога имаме некоја болка од мускулно потекло, па и масирање на кичмата не би пречело да телото се релаксира, производство Чешка / Полска,
 
Последно уредено:

Coca Cola

Covidiot SHOULD DIE
Член од
4 јануари 2009
Мислења
459
Поени од реакции
657
Кај може во недела да ми направат доплер на нога? Неколку дена осеќам некоја болка на задната страна од едната нога.
nigde. vo zan mitrev ke ti napraat dopler ama samo na glavni veni dole kaj gluzdovi, a ubav dopler so gledanje od cipite do dole gledaat vo remedika ama ne vo nedela.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
51
Поени од реакции
32
Изминативе денови имав сува кашлица и мал проблем со дишењето. Немам температура. Утрово кога станав имам вкочанетост и болки во рамениците и вратот. Инаку имам и алергична астма, така да никогаш незнам дали ова со кашлица и проблеми со дишење е од тоа или друг предизвикувач...
 

Dumbledore

Професор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
6.391
Поени од реакции
6.130
Со вакви симптоми веројатно имаш проблем со штитната жлезда. Сепак направи си проверка на тиреоидни хормони.
Плус додади на тоа проблеми со паметење и неконтролирани нервози и испади.
И јас сметам дека треба да направи проверка.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.562
Поени од реакции
21.195
Изминативе денови имав сува кашлица и мал проблем со дишењето. Немам температура. Утрово кога станав имам вкочанетост и болки во рамениците и вратот. Инаку имам и алергична астма, така да никогаш незнам дали ова со кашлица и проблеми со дишење е од тоа или друг предизвикувач...
Настинат си.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
508
Поени од реакции
238
здраво. Ми треба совет у воа ниедно време. Пациентот од саботата чувствуваше изнемоштеност, слабост, и до денес секоја ден пие фервекс, имаше покачена температура, чат пат главоболки, матичниот закажа на тест од корона ама дури сабота, и тоа преку телефон, денес се јавис симптоми на гадење дијареа и сега моментално повраќање, во исто време има болки блиску до дијафрагмата недефинирано точно. освен брза помош некоја сугестија, до изутрина
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
35
Поени од реакции
29
здраво. Ми треба совет у воа ниедно време. Пациентот од саботата чувствуваше изнемоштеност, слабост, и до денес секоја ден пие фервекс, имаше покачена температура, чат пат главоболки, матичниот закажа на тест од корона ама дури сабота, и тоа преку телефон, денес се јавис симптоми на гадење дијареа и сега моментално повраќање, во исто време има болки блиску до дијафрагмата недефинирано точно. освен брза помош некоја сугестија, до изутрина
Abe neka ide na privatno a moze i grip ima samo. Neka se proveri najdobro
Автоматски споено мислење:

здраво. Ми треба совет у воа ниедно време. Пациентот од саботата чувствуваше изнемоштеност, слабост, и до денес секоја ден пие фервекс, имаше покачена температура, чат пат главоболки, матичниот закажа на тест од корона ама дури сабота, и тоа преку телефон, денес се јавис симптоми на гадење дијареа и сега моментално повраќање, во исто време има болки блиску до дијафрагмата недефинирано точно. освен брза помош некоја сугестија, до изутрина
Abe neka ide na privatno a moze i grip ima samo. Neka se proveri najdobro
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
793
Поени од реакции
840
treba da pravam utre gastroskopija (dobiv termin neplanirano, ne e vo mkd)

imam prethodno praveno 2 pati, pred nekoi 10 godini, i togas nemase opcija lokalna anestezija i slicno,
si odese direktno postapkata.

sega gledam na klinikata, stavaat kateta, vo slucaj da treba nekoi sedativi (valjda dobro prevediv/razbrav),
i ima nekoja opcija so nekoj sprej za lokalna anestezija na grloto.

osven mala neudobnost (najverojatno povekje od strav/stres) prethodniot pat, nemav nekoj drug problem.

prasanjeto mi e:
dali nekoj pravel so i bez anestezija, i moze da spodeli iskustvo za sporedba, ili nekoja druga korisna informacija. fala.
 
На врв Bottom