Дежурна Ординација! #2

Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Масла од диво оригано, камилица и каранфилче, 2 капки од 3 те во 10 мл маслиново масло да се разредат. Суплементирај цинк, витамин д3, ретинол, витамин ц.
Како е поврзан цинкот со превенција од Корона?
 
C

CoolIris

Гостин
Како е поврзан цинкот со превенција од Корона?
Го подобрува мукоцилијарниот клиренс, го зајакнува интегритетот на епителот, ја намалува репликацијата на вирусот, го зачувува антивирусниот имунитет, го намалува ризикот од хиперинфламација, поддржува антиоксидативни ефекти, а со тоа го намалува оштетувањето на белите дробови и секундарните инфекции.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
881
Поени од реакции
1.403
treba da pravam utre gastroskopija (dobiv termin neplanirano, ne e vo mkd)

imam prethodno praveno 2 pati, pred nekoi 10 godini, i togas nemase opcija lokalna anestezija i slicno,
si odese direktno postapkata.

sega gledam na klinikata, stavaat kateta, vo slucaj da treba nekoi sedativi (valjda dobro prevediv/razbrav),
i ima nekoja opcija so nekoj sprej za lokalna anestezija na grloto.

osven mala neudobnost (najverojatno povekje od strav/stres) prethodniot pat, nemav nekoj drug problem.

prasanjeto mi e:
dali nekoj pravel so i bez anestezija, i moze da spodeli iskustvo za sporedba, ili nekoja druga korisna informacija. fala.
jas ednas so anestezija imam praveno, 2 pati bez. Ali kasno gledam, pa ajde spodeli kako si pominal?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
jas ednas so anestezija imam praveno, 2 pati bez. Ali kasno gledam, pa ajde spodeli kako si pominal?
tret pat pravam, site bez anestezija.
mada razlikata e 10 godini, prvite dva pati gi pravev na 20 godini koga bev.
denes odlicno pominav, mislam najmnogu poradi toa sto vekje znaev kako e postapkata, i bev dosta smiren.
plus i rezultatot ispadna mnogu dobar, taka da super pomina se
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
881
Поени од реакции
1.403
tret pat pravam, site bez anestezija.
mada razlikata e 10 godini, prvite dva pati gi pravev na 20 godini koga bev.
denes odlicno pominav, mislam najmnogu poradi toa sto vekje znaev kako e postapkata, i bev dosta smiren.
plus i rezultatot ispadna mnogu dobar, taka da super pomina se
i ti da ne imas hiatus hernia :D
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
i ti da ne imas hiatus hernia :D
pa nesto takvo izgleda kje bide.
glupa situacija - izrignuvam / ispustam vozduh niz usta uste od stanuvanje, voda da se napijam izrignuvam. a nemam nisto od drugi simptomi za gastrit ili gerd ili ostali problemi so zeludnik i hranoprovod. koga pravev prv pat, togas ne se ni zamarav, sega na 30 druga prikazna haha.
ispadna deka imam mala hernija, procep dupce, kaj so se spojuvaat hranoprovod i zeludnik, toa mislam go vikaa hiatal hernia?
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
881
Поени од реакции
1.403
pa nesto takvo izgleda kje bide.
glupa situacija - izrignuvam / ispustam vozduh niz usta uste od stanuvanje, voda da se napijam izrignuvam. a nemam nisto od drugi simptomi za gastrit ili gerd ili ostali problemi so zeludnik i hranoprovod. koga pravev prv pat, togas ne se ni zamarav, sega na 30 druga prikazna haha.
ispadna deka imam mala hernija, procep dupce, kaj so se spojuvaat hranoprovod i zeludnik, toa mislam go vikaa hiatal hernia?
da toa e. ti dadoa terapija? I ja sum momentalno taka. Dobro e ako nemas aritmii, ili tahikardija. Mene duri na fizicki pokreti mi se slucuva aritmija/preskoci, koga ke se navednam na primer.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
da toa e. ti dadoa terapija? I ja sum momentalno taka. Dobro e ako nemas aritmii, ili tahikardija. Mene duri na fizicki pokreti mi se slucuva aritmija/preskoci, koga ke se navednam na primer.
cekaj cekaj
so ima vrska hernija na stomak so rabota na srce? proveruvam rabota na srce ekg, puls, generalno ednas godisno, nisto mi nemaat spomnato, se e ok
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
881
Поени од реакции
1.403
cekaj cekaj
so ima vrska hernija na stomak so rabota na srce? proveruvam rabota na srce ekg, puls, generalno ednas godisno, nisto mi nemaat spomnato, se e ok
zavisi, dokolku e pogolema hernijata da, poradi toa shto srceto i zeludnikot se blisku, pa zeludnikot lizga (se kacuva) nagore i go dopira srceto.

ne mi beshe celta da te panicam, taman rabota. :) uzivaj cim ne si osetil problem.

ima cela tema za toa. poveli.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
zavisi, dokolku e pogolema hernijata da, poradi toa shto srceto i zeludnikot se blisku, pa zeludnikot lizga (se kacuva) nagore i go dopira srceto.

ne mi beshe celta da te panicam, taman rabota. :) uzivaj cim ne si osetil problem.

ima cela tema za toa. poveli.
nema gajle, ne sum nekoj panicar.
kje ja vidam temata, fala za info.
ovoj denes mi vika deka e malo, ne zemav nikakov dokument, deka se im e digitalno. kje proveram bas izvestaj naredna nedela
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19
Здраво дечки сакам да прашам за совет, немам појма веке што се случува со мене.
Се мачам веке подолго време со вртоглавици, eye floaters , чуство на омалаксаност и немање доволно сила,ситауција како пред онесвестување...

Милион анализи направени пред 5-6 месеца се во нормала, ми ја прекинаа терапијата Зепира која ја пиев 6 месеци пошо ми рекоа дека е од анксиозност тоа, пошо немав апсолутно никаков ефект, 2-3 месеци не пиев никаква терапија ма исто ср**е цело време, бев на матичен пак и одма на психијатар пак ме прати, Золофт 50мг терапија ми дадоа 7 дена по пола после по цело, 4рти ден денеска, имав толку голем напад што се парализирав на некој начин ... немав апарат да мерам шекер ама како да ми дојде на 0 се осетив, жилите ми се тресоа и почнав да Фефлам, ми се свиткаа прстите на рацете и буквално 10-15 мин неможев ништо да праваам него само да чекам и да се молам да помине :( Мајка ми винка брза помош но не можеле да дојдат имале др случаеви па отидовме таму после 1 саат одкако малку ми се подобри... притисок шекер ми мерија во ред , ми стаивја една инекција мешана некоја и тоа .... ми рекоа да не ги пијам апчињата веке и пон - вторник да идам на матичен пак ......

Се осекам како да се вртам во еден безизлен круг веке повеке од една година без некоја надеж да среди ситауцијава појма неам што да правам веке....
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво дечки сакам да прашам за совет, немам појма веке што се случува со мене.
Се мачам веке подолго време со вртоглавици, eye floaters , чуство на омалаксаност и немање доволно сила,ситауција како пред онесвестување...

Милион анализи направени пред 5-6 месеца се во нормала, ми ја прекинаа терапијата Зепира која ја пиев 6 месеци пошо ми рекоа дека е од анксиозност тоа, пошо немав апсолутно никаков ефект, 2-3 месеци не пиев никаква терапија ма исто ср**е цело време, бев на матичен пак и одма на психијатар пак ме прати, Золофт 50мг терапија ми дадоа 7 дена по пола после по цело, 4рти ден денеска, имав толку голем напад што се парализирав на некој начин ... немав апарат да мерам шекер ама како да ми дојде на 0 се осетив, жилите ми се тресоа и почнав да Фефлам, ми се свиткаа прстите на рацете и буквално 10-15 мин неможев ништо да праваам него само да чекам и да се молам да помине :( Мајка ми винка брза помош но не можеле да дојдат имале др случаеви па отидовме таму после 1 саат одкако малку ми се подобри... притисок шекер ми мерија во ред , ми стаивја една инекција мешана некоја и тоа .... ми рекоа да не ги пијам апчињата веке и пон - вторник да идам на матичен пак ......

Се осекам како да се вртам во еден безизлен круг веке повеке од една година без некоја надеж да среди ситауцијава појма неам што да правам веке....
На сите им изгледа дека е безизлен круг ама кога ќе излезат не можат да сфатат зошто мислеле така.
Ти фалат битни информации како возраст, образование/работа, партнер итн.
Најважно е да си најдеш вистински пријатели кои ќе те разберат убаво и ќе можеш да разговараш со нив и ќе ти даваат поддршка.
Најди си хоби, задолжително почни со теретана или вежби по дома, храни се здраво и пиј многу вода. Сонот обиди се да ти биде редовен :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Здраво дечки сакам да прашам за совет, немам појма веке што се случува со мене.
Се мачам веке подолго време со вртоглавици, eye floaters , чуство на омалаксаност и немање доволно сила,ситауција како пред онесвестување...

Милион анализи направени пред 5-6 месеца се во нормала, ми ја прекинаа терапијата Зепира која ја пиев 6 месеци пошо ми рекоа дека е од анксиозност тоа, пошо немав апсолутно никаков ефект, 2-3 месеци не пиев никаква терапија ма исто ср**е цело време, бев на матичен пак и одма на психијатар пак ме прати, Золофт 50мг терапија ми дадоа 7 дена по пола после по цело, 4рти ден денеска, имав толку голем напад што се парализирав на некој начин ... немав апарат да мерам шекер ама како да ми дојде на 0 се осетив, жилите ми се тресоа и почнав да Фефлам, ми се свиткаа прстите на рацете и буквално 10-15 мин неможев ништо да праваам него само да чекам и да се молам да помине :( Мајка ми винка брза помош но не можеле да дојдат имале др случаеви па отидовме таму после 1 саат одкако малку ми се подобри... притисок шекер ми мерија во ред , ми стаивја една инекција мешана некоја и тоа .... ми рекоа да не ги пијам апчињата веке и пон - вторник да идам на матичен пак ......

Се осекам како да се вртам во еден безизлен круг веке повеке од една година без некоја надеж да среди ситауцијава појма неам што да правам веке....
Меѓу другото оди и на очно. Вртоглавици можеш да имаш и поради проблем со очите, ама тоа не ги објаснува омалаксаноста и немањето доволна сила. Имав другар кој стално ,со месеци, се жалеше на главоболки и вртоглавици, па и се онесвестуваше, на крај испадна дека имал проблем со очите нешто.

За какви напади зборуваш? Има лица кои можат да те насочат на форумов, ама не даваш доволно информации.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Здраво дечки сакам да прашам за совет, немам појма веке што се случува со мене.
Се мачам веке подолго време со вртоглавици, eye floaters , чуство на омалаксаност и немање доволно сила,ситауција како пред онесвестување...

Милион анализи направени пред 5-6 месеца се во нормала, ми ја прекинаа терапијата Зепира која ја пиев 6 месеци пошо ми рекоа дека е од анксиозност тоа, пошо немав апсолутно никаков ефект, 2-3 месеци не пиев никаква терапија ма исто ср**е цело време, бев на матичен пак и одма на психијатар пак ме прати, Золофт 50мг терапија ми дадоа 7 дена по пола после по цело, 4рти ден денеска, имав толку голем напад што се парализирав на некој начин ... немав апарат да мерам шекер ама како да ми дојде на 0 се осетив, жилите ми се тресоа и почнав да Фефлам, ми се свиткаа прстите на рацете и буквално 10-15 мин неможев ништо да праваам него само да чекам и да се молам да помине :( Мајка ми винка брза помош но не можеле да дојдат имале др случаеви па отидовме таму после 1 саат одкако малку ми се подобри... притисок шекер ми мерија во ред , ми стаивја една инекција мешана некоја и тоа .... ми рекоа да не ги пијам апчињата веке и пон - вторник да идам на матичен пак ......

Се осекам како да се вртам во еден безизлен круг веке повеке од една година без некоја надеж да среди ситауцијава појма неам што да правам веке....
Направи hbA1c и insulin OGTT тестови. Исто така липопротеин пакет, во Авицена се сите.
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19
На сите им изгледа дека е безизлен круг ама кога ќе излезат не можат да сфатат зошто мислеле така.
Ти фалат битни информации како возраст, образование/работа, партнер итн.
Најважно е да си најдеш вистински пријатели кои ќе те разберат убаво и ќе можеш да разговараш со нив и ќе ти даваат поддршка.
Најди си хоби, задолжително почни со теретана или вежби по дома, храни се здраво и пиј многу вода. Сонот обиди се да ти биде редовен :)
27 години сум, работа немам моментално од кога почнав да се соочувам со овој проблем околу 1 год немам работено ....

Меѓу другото оди и на очно. Вртоглавици можеш да имаш и поради проблем со очите, ама тоа не ги објаснува омалаксаноста и немањето доволна сила. Имав другар кој стално ,со месеци, се жалеше на главоболки и вртоглавици, па и се онесвестуваше, на крај испадна дека имал проблем со очите нешто.

За какви напади зборуваш? Има лица кои можат да те насочат на форумов, ама не даваш доволно информации.
Бев и на очно 2 пати ми рекоа дека од нива страна е се во ред ... не ми дадоа некој конкретен одговор за точките во очите што ги гледам... а за нападите незнам ни јас точно прееска ми беше прв таков напад поголем незнам дали беше некоја реакција од апчето Золофт што го пиев или нешто друго... се осетив како шекерот да ми беше паднат па ми се тресеа жилите цело време... а кога ми го мероа на дежурното беше 6.5 нешто и притисок нормален....а не е работата еден ден ,тоа константно ми се случува секодневно веке поголем временски период некогаш во помалечок итнервал а почесто во поголем...

незнам што да правам со ковид ситуацијава е аларманто во држанвите дури ноември ми рекоа за на клиника во Скопје имат слободни термини.... се мислам за приватно некаде каде би ми сфатиле серизоно и би ми направиле проверка некој анализи што мислат они кои би се однесувале на овие симптоми....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom