Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Здраво дечки сакам да прашам за совет, немам појма веке што се случува со мене.Се мачам веке подолго време со вртоглавици, eye floaters , чуство на омалаксаност и немање доволно сила,ситауција како пред онесвестување...
Милион анализи направени пред 5-6 месеца се во нормала, ми ја прекинаа терапијата Зепира која ја пиев 6 месеци пошо ми рекоа дека е од анксиозност тоа, пошо немав апсолутно никаков ефект, 2-3 месеци не пиев никаква терапија ма исто ср**е цело време, бев на матичен пак и одма на психијатар пак ме прати, Золофт 50мг терапија ми дадоа 7 дена по пола после по цело, 4рти ден денеска, имав толку голем напад што се парализирав на некој начин ... немав апарат да мерам шекер ама како да ми дојде на 0 се осетив, жилите ми се тресоа и почнав да Фефлам, ми се свиткаа прстите на рацете и буквално 10-15 мин неможев ништо да праваам него само да чекам и да се молам да помине :( Мајка ми винка брза помош но не можеле да дојдат имале др случаеви па отидовме таму после 1 саат одкако малку ми се подобри... притисок шекер ми мерија во ред , ми стаивја една инекција мешана некоја и тоа .... ми рекоа да не ги пијам апчињата веке и пон - вторник да идам на матичен пак ......Се осекам како да се вртам во еден безизлен круг веке повеке од една година без некоја надеж да среди ситауцијава појма неам што да правам веке....
- sertraline (Asentra, Zoloft) selective serotonin reuptake inhibitors, како антидепресив може да даде несакано дејство, но не како што опишуваш, човек што има депресија не го интересира ништо, разочаран и „утепан“ неконтактибилен, а најмалку да игра покер, онака често секоја вечер, така да мое мислење дека ти е утната тука вистинската терапија за твој проблем, ти може све де бидеш, но не депресивен, може повеќе хипохондер или почувствителен на нагли промени што често ти се случуваат со твоето тело на само 27 години, а само ти знаеш колку се незгодни и никој не ти верува дека нешто се случува со тебе!

ice_screenshot_20201010-214010.png a6b3c1d7ab77dbbcf0887eddc5383007.jpg

...уште еднаш ти ги читав коментарите од кога си регистриран тука на форумов и пак се насочувам со единствен можен твој проблем „хипертиреоза“ може субклинична хипертиреоза, можеби дури од тој тип на преминување од хипо во хипертиреоза и обратно во одреден период,

ice_screenshot_20201010-211725.png

- анксиозност, депресија?, можеби хипертиреоза
- висок 173 со 63 кг? , можеби хипертиреоза
- тремор, (ти се тресеа жилите цело време), вртоглавица, и подвижни точки во видното поле? Да!
- отежнато спиење? па според постот поставен еден час после полноќ сигурно немаш сон,
- дали очите ти се изразито отворени „излезени“ од очниот капак?

... како и да е такви симптоми како ги опишуваш на нагло слошување со тремор, не е ниту од холестеролот, ниту од тестостеронот, ниту од шеќерот, ниту од крвниот притисок, ниту од анксиозност и депресија, ниту од чушки и френки, ниту од Хел пијалокот, направи анализи околу штитната жлезда ама на сите не делимично (ТСХ, Т4, Т3 и ТПО антитела) највероватно хипертирозата ти е одговорна за твојата ситуација, ајде да видиме како стоиш со тие вредности сега кога не ти е баш добро и имаш изразити симптоми!
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Дечки од ноќеска сум со 38* температура, болки во мускули и бубрези ... пијам витамин ц1000, течности, кафетин колд, витамнин д .... давајте совети пошто денеска ковид тест центарот никаде не работи.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дечки од ноќеска сум со 38* температура, болки во мускули и бубрези ... пијам витамин ц1000, течности, кафетин колд, витамнин д .... давајте совети пошто денеска ковид тест центарот никаде не работи.
Настинат си. И јас сум 2-3 дена климав со слични симптоми ама немам температура а еве веќе многу подобар сум.
Мислам дека спречив болест со турање вода во лажица, 7-8 капки хидроген, и да шмркнеш убаво да помине низ сите шуплини и во грло да го осетиш (inb4 jokes).
Не знам зошто толку одма се потресувате со тоа што морало одма да се направи тест. Аман средете си ја психата.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Настинат си. И јас сум 2-3 дена климав со слични симптоми ама немам температура а еве веќе многу подобар сум.
Мислам дека спречив болест со турање вода во лажица, 7-8 капки хидроген, и да шмркнеш убаво да помине низ сите шуплини и во грло да го осетиш (inb4 jokes).
Не знам зошто толку одма се потресувате со тоа што морало одма да се направи тест. Аман средете си ја психата.
Обично не ме фаќаат настинки, а у ова лудо време човек ќе помисли се и сешто. Работам со луѓе секакви ми доаѓаат, пола од колегите веќе и ми прележаа корона ... така да тоа е тоа !!!
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19
- sertraline (Asentra, Zoloft) selective serotonin reuptake inhibitors, како антидепресив може да даде несакано дејство, но не како што опишуваш, човек што има депресија не го интересира ништо, разочаран и „утепан“ неконтактибилен, а најмалку да игра покер, онака често секоја вечер, така да мое мислење дека ти е утната тука вистинската терапија за твој проблем, ти може све де бидеш, но не депресивен, може повеќе хипохондер или почувствителен на нагли промени што често ти се случуваат со твоето тело на само 27 години, а само ти знаеш колку се незгодни и никој не ти верува дека нешто се случува со тебе!

Прегледај го приврзокот 270142 Прегледај го приврзокот 270143

...уште еднаш ти ги читав коментарите од кога си регистриран тука на форумов и пак се насочувам со единствен можен твој проблем „хипертиреоза“ може субклинична хипертиреоза, можеби дури од тој тип на преминување од хипо во хипертиреоза и обратно во одреден период,

Прегледај го приврзокот 270136

- анксиозност, депресија?, можеби хипертиреоза
- висок 173 со 63 кг? , можеби хипертиреоза
- тремор, (ти се тресеа жилите цело време), вртоглавица, и подвижни точки во видното поле? Да!
- отежнато спиење? па според постот поставен еден час после полноќ сигурно немаш сон,
- дали очите ти се изразито отворени „излезени“ од очниот капак?

... како и да е такви симптоми како ги опишуваш на нагло слошување со тремор, не е ниту од холестеролот, ниту од тестостеронот, ниту од шеќерот, ниту од крвниот притисок, ниту од анксиозност и депресија, ниту од чушки и френки, ниту од Хел пијалокот, направи анализи околу штитната жлезда ама на сите не делимично (ТСХ, Т4, Т3 и ТПО антитела) највероватно хипертирозата ти е одговорна за твојата ситуација, ајде да видиме како стоиш со тие вредности сега кога не ти е баш добро и имаш изразити симптоми!
Фала за одогворот бијонс, сон имам иначе спијам стандардно по 8-9 часа, легнувам накај 01-02 па до 10-11....
Моментално незнам ни што да мислам ни што да верувам, одев на доктори секогаш кога ми беше лошо прегледот завршуваше со 1 ипол минута муабет и млад си оди женски бркај... ама добро на основа на анализите што ги имам сите направено безпотребни не ни очеував друг пристап... сум се молел на матичен да ми даде да проверам витамин Д повторни , Б12 , овие за жлездата што ги спомена тие сите , ма јоок ... не било потребано веројатно не било тоа... исекогаш останував на тоа "веројатно"...
Незнам... за државна барав упут за скопје повторно ама со ситуацијава на ковид 19 , дури после неколку месеци ми рекоа а дали и тогаш ке ми дадат да идам....
Закажав за вторник сеа во Жан Митрев клиника, убаво ке им објаснам се и ке им кажам овие анализи да ми ги направат и сите коишто они мислат дека би можеле да ми го предизвикуваат тие луди симптоми... уше од сеа знам дека од 100 до 1000 еура одат секако ама тоа е ... се надевам дека ке ми се реши " Мистеријата "
Фала за одговорот
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
... сум се молел на матичен да ми даде да проверам витамин Д повторни , Б12 , овие за жлездата што ги спомена тие сите , ма јоок ... не било потребано веројатно не било тоа... исекогаш останував на тоа "веројатно"...
... нема што да молиш, не треба да настапиш така не си дете, па ќе молиш родител, матичниот е тука за тебе, не ти за матичниот ЌЕ НАРЕДИШ, „ дај упат за тироидни хормони анализи“, ако ти рече „не може!“ тогаш ќе речеш дека ќе смениш матичен и повлечи си ги документите, тој е должен да ти ги даде без никаков приговор, а ти ќе одиш кај друг матичен кој ќе има слух за твоите барања, ти плаќаш здравствено осигурување, а не исполнуваш нивни желби дали треба или не треба - резултатите ќе кажат, а не „од око“ тие ќе одредат дека не ти е ништо , па си требал женски да бркаш, срамота!
... тоа со закажување во „Жан Митрев“ со резерва, зошто има несовесни доктори кои се „кријат“ под името на Жан Митрев, не те прегледува д-р Жан Митрев, туку таму некој рандом доктор и барај ги сите документи, анализи и фискални сметки и секогаш прашај дали партиципира нешто тука ФЗОМ, не биди робот и само плаќај, шетан си биди малку кул!
 
B

boomlakashaka

Гостин
Имам мало топче на главата позади се гледа како рокче како да сум се ударил.
Матичната ми вика ништо не било, нешто како внатрешна брунка..
Ако се зголемувало можело со операција брзо да се изваде
Има некој вакво искуство..да побарам мислење од некој специјалист или?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Имам мало топче на главата позади се гледа како рокче како да сум се ударил.
Матичната ми вика ништо не било, нешто како внатрешна брунка..
Ако се зголемувало можело со операција брзо да се изваде
Има некој вакво искуство..да побарам мислење од некој специјалист или?
По описот веројатно се работи за липом, или масно ткиво.
Тоа е различно од “внатрешна брунка” (ако докторката се изразила со тие зборови менувај ја), поткожните акни (или чиреви) се нешто друго и обично местото е црвено и болно, а по некое време избива гној на површината.
Бидејќи не спомна нешто вакво, претпоставувам дека се работи за првото, кое што е бенигна (безопасна) промена која некогаш знае да се повлече и сама од себе. Ако баш ти смета, можеш да се обратиш кај пластичен хирург и брзо и лесно да се отстрани масното ткиво.
 
B

boomlakashaka

Гостин
По описот веројатно се работи за липом, или масно ткиво.
Тоа е различно од “внатрешна брунка” (ако докторката се изразила со тие зборови менувај ја), поткожните акни (или чиреви) се нешто друго и обично местото е црвено и болно, а по некое време избива гној на површината.
Бидејќи не спомна нешто вакво, претпоставувам дека се работи за првото, кое што е бенигна (безопасна) промена која некогаш знае да се повлече и сама од себе. Ако баш ти смета, можеш да се обратиш кај пластичен хирург и брзо и лесно да се отстрани масното ткиво.
Ти благодарам за одговорот.
Значи за да се осигурам да одам кај специјалист на кожно?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ти благодарам за одговорот.
Значи за да се осигурам да одам кај специјалист на кожно?
Не, треба матичната да одреди дали треба да се отстрани и ако треба тогаш треба директен упат кај пластичен хирург. Дерматологот (кожен) ништо не може да направи, отстранувањето се прави исклучиво на пластична хирургија. Меѓутоа, со оглед на моменталнава ситуација не би ти препорачала да се шеташ по болници за (повеќе) естетски отколку реално здравствен проблем.
 
B

boomlakashaka

Гостин
Не, треба матичната да одреди дали треба да се отстрани и ако треба тогаш треба директен упат кај пластичен хирург. Дерматологот (кожен) ништо не може да направи, отстранувањето се прави исклучиво на пластична хирургија. Меѓутоа, со оглед на моменталнава ситуација не би ти препорачала да се шеташ по болници за (повеќе) естетски отколку реално здравствен проблем.
Мене ми е повеќе да не е нешто друго чисто да се проверам а за естетски многу малку се знае.
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19
... нема што да молиш, не треба да настапиш така не си дете, па ќе молиш родител, матичниот е тука за тебе, не ти за матичниот ЌЕ НАРЕДИШ, „ дај упат за тироидни хормони анализи“, ако ти рече „не може!“ тогаш ќе речеш дека ќе смениш матичен и повлечи си ги документите, тој е должен да ти ги даде без никаков приговор, а ти ќе одиш кај друг матичен кој ќе има слух за твоите барања, ти плаќаш здравствено осигурување, а не исполнуваш нивни желби дали треба или не треба - резултатите ќе кажат, а не „од око“ тие ќе одредат дека не ти е ништо , па си требал женски да бркаш, срамота!
... тоа со закажување во „Жан Митрев“ со резерва, зошто има несовесни доктори кои се „кријат“ под името на Жан Митрев, не те прегледува д-р Жан Митрев, туку таму некој рандом доктор и барај ги сите документи, анализи и фискални сметки и секогаш прашај дали партиципира нешто тука ФЗОМ, не биди робот и само плаќај, шетан си биди малку кул!
Проверив крвна слика основната во ред беше, тиродина Т4 и ТСХ во ред ( T3 не испитуват овде во Струмица само за кога имало потреба ако овие 2 не биле во ред тогаш) и уште едно ЕХО во ред беше...
Во жан Митрев, на само влагање 2,500 преглед, ЕЕГ ова на штипки на главата 3,000, нешто слушалки за увото 3,000 некоја снимка од старт тоа 8,500... не бев задоволен воопшто од третманот кој го добив... па башка ми закажаа и за др ден нови снимки Трансакцијален Доплер на срце нешто , и ЕЕГ во спиење кое го имав правено одамна... ама баталив им ги откажав...не дека ми беше за парите толко одколко што немаа добар пристап некако и снимки кои не се поврзано со тоа што ми се случува...

Овде на психијатар бев повторно ме стави на Зепира овој пат порано што го пиев и то је прифатив, 5ти ден карам , полошо од било кад, ама ајде требало време на лекот да легне, дали бев за тоа или не мора да го прифатам и тој третман да видам што ке биде, веке психички паднав на цело...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Проверив крвна слика основната во ред беше, тиродина Т4 и ТСХ во ред ( T3 не испитуват овде во Струмица само за кога имало потреба ако овие 2 не биле во ред тогаш) и уште едно ЕХО во ред беше...
Во жан Митрев, на само влагање 2,500 преглед, ЕЕГ ова на штипки на главата 3,000, нешто слушалки за увото 3,000 некоја снимка од старт тоа 8,500... не бев задоволен воопшто од третманот кој го добив... па башка ми закажаа и за др ден нови снимки Трансакцијален Доплер на срце нешто , и ЕЕГ во спиење кое го имав правено одамна... ама баталив им ги откажав...не дека ми беше за парите толко одколко што немаа добар пристап некако и снимки кои не се поврзано со тоа што ми се случува...

Овде на психијатар бев повторно ме стави на Зепира овој пат порано што го пиев и то је прифатив, 5ти ден карам , полошо од било кад, ама ајде требало време на лекот да легне, дали бев за тоа или не мора да го прифатам и тој третман да видам што ке биде, веке психички паднав на цело...
...тоа ти рекле „во ред“ или ги имаш резултатите...да ги видевме?
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom