Дежурна Ординација! #2

Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Дечки, помагајте...

Дали гледате скинат лигамент на палецот, и што се ваши препораки за опоравок.

И, дали со ортоза на прстот дозволено е вежбање со тегови?

Ви благодарам однапред.
 

Attachments

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Дечки, помагајте...
Дали гледате скинат лигамент на палецот, и што се ваши препораки за опоравок.
И, дали со ортоза на прстот дозволено е вежбање со тегови?
Ви благодарам однапред.
Sudden-Acute-Finger-Hand-Wrist-Injuries-Graphic-2.jpg

... ај да се потсетиме, да тетива и лигамент преставува сврзно ткиво, тетива ги поврзува мускулите со коските на било кое место, а лигаменти спојуваат коска со коска кај зглобовите, тетивите за разлика од лигаментите имаат поголем дотур на крв, во составот повеќе колаген, а лигаментот повеќе протеогликан, ова во контекс кога препорачуваат дополнително внес на колаген, протеогликан и хијалуронска како терапија,
index.jpg proteoglycan-martiderm-10-ampoules-peau-seche.jpg be5ebc73197e4ee2aae3bb3126245ce4-w=236-h=300.png

...спортистите најчесто имат падови со повреди на прстите на рацете, но не само такви повреди од пад каде неправилно се свиткува прстот, туку и од незгоден фат на топката како и од преоптоварување на прстите како што се тие кои се качуваат по карпи и бодибилдери при дигање на тегови што можни повреди како повреда и кинење на лигаменти на прстите,
ulnar_collateral_thumb_causes01.jpg 187e61_633f2ca763cc4eb1a64847bf2af6f350~mv2_d_2595_3105_s_4_2.jpeg 292px-Haley-resized.jpg
... најчесто најоптоварен т.н. UCL лигамент каде најчесто доаѓа до повреда на лигаментот, кинење на лигаментот или скршеница,

gamekeeperpearl_annoted.png UCL.JPG
...повреда на велосипедист, скинат лигамент

1-s2.0-S0363502312017212-gr1.jpg Game_keepers.png 2002_02_14_17_55_50_706.jpg

...скинат лигамент, и на крајна ртг слика скршеница

figure-fig2.png figure-fig3.png cow77lrg.JPG ligament-small-bone-injury.jpg

...скинат лигамент на прстот на палецот со скршеница,

I0000000.jpg cow77lrg.jpg X-ray_of_normal_hand_by_dorsoplantar_projection.jpg

...сега да ја споредиме твојата прва фотка, со другите две фотки кај Carpo-Metacarpal лигамент, кај тебе се гледа разлика поодалечено за разлика од другите, можна повреда и скинат лигмент,

ice_screenshot_20200828-192400.png

...на твојава ртг снимка можни се скинати лигаменти на овие две места, но сигурно ќе добиеш точна дијагноза од соодветниот специјалист ренгенолог,

ice_screenshot_20200828-174925.jpg ice_screenshot_20200828-192111.png

... покрај тоа што се жалиш околу „набиениот“ палец, се гледаат и две промени на коската, кај палецот лева твоја ртг снимка и посебно видлив кај малиот прст, десна твоја ртг снимка!
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
За аваскуларна некроза на колк освен хирушките методи на лекување (декомпресија, графт, остеотомија и вештачки зглоб) дали има начини за лекување без операција (не баш почетна фаза)?
 
C

CoolIris

Гостин
За аваскуларна некроза на колк освен хирушките методи на лекување (декомпресија, графт, остеотомија и вештачки зглоб) дали има начини за лекување без операција (не баш почетна фаза)?
Зависи колку е тоа не баш почетна фаза. Бисфосфонати (лекови за остеопороза) може да се користат како третман. Електростимулација исто. За ублажување на болките и нестероидни антиинфламатори.

Сепак, добро е да се направи консултација со ортопед и најдобро е тој да каже каков ќе биде третманот, во зависност од степенот на оштетување на коската.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Зависи колку е тоа не баш почетна фаза. Бисфосфонати (лекови за остеопороза) може да се користат како третман. Електростимулација исто. За ублажување на болките и нестероидни антиинфламатори.

Сепак, добро е да се направи консултација со ортопед и најдобро е тој да каже каков ќе биде третманот, во зависност од степенот на оштетување на коската.
На државно кои ортопеди се добри за оваа проблематика? Или пак за преглед од приватните?
 
C

CoolIris

Гостин
На државно кои ортопеди се добри за оваа проблематика? Или пак за преглед од приватните?
Др. Самарџиски, Др. Виктор Камник, Др. Савевски. Сите се добри ортопеди, на државно. Клинички центар.
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
Др. Самарџиски, Др. Виктор Камник, Др. Савевски. Сите се добри ортопеди, на државно. Клинички центар.
Така е. Сите до еден доктори се добри, не само ортопеди. Нема лош доктор у македонија.
 
C

CoolIris

Гостин

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ќе се правам демек ироничен ми бил постот погоре а уствари и ја се збунив, да бе, Камнар беше :D
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
@bijons , прво ти благодарам на одвоеното време.

И да, потполно си во право за двете повреди и онаа каде што заборавив да го споменам малиот прст.

Поради ковид ситуацијава, мислење од двајца различни доктори, од кој едниот специјалист ортопед добив само препорака за одмор и контрола по 3 недели.
Ниту совет за превенција, ниту терапија (колаген), нит правилно бандажирање (buddy tape) за постабилност.

Во секој случај, ти благодарам уште еднаш на одвоеното време. :)
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
@bijons , прво ти благодарам на одвоеното време.

И да, потполно си во право за двете повреди и онаа каде што заборавив да го споменам малиот прст.

Поради ковид ситуацијава, мислење од двајца различни доктори, од кој едниот специјалист ортопед добив само препорака за одмор и контрола по 3 недели.
Ниту совет за превенција, ниту терапија (колаген), нит правилно бандажирање (buddy tape) за постабилност.

Во секој случај, ти благодарам уште еднаш на одвоеното време. :)
A bijons e dr za sto? Za se i sesto? Ne sum znael deka imame takvi eksperti vo drzavata. Doktor koj moze da odgovori i da dade preporaka i terapija na se. Apsolutno smesno. Aj da mi odgovori prasaj ja imam pulpitis ulcerosa sto da pravam da mi kazi. Mora da znae.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
A bijons e dr za sto? Za se i sesto? Ne sum znael deka imame takvi eksperti vo drzavata. Doktor koj moze da odgovori i da dade preporaka i terapija na se. Apsolutno smesno. Aj da mi odgovori prasaj ja imam pulpitis ulcerosa sto da pravam da mi kazi. Mora da znae.
Да одиш на забар :icon_lol:

Види, прво незнам зошто мене ме цитираш и директно вмешуваш во нешто што кое јас немам никава врска.

Друго, ова е форум за дискусии, својствено кога некој ќе ти каже нешто тоа незначи по дифолт дека треба да е вистина или точно.
На тебе останува дали ќе одлучиш да дејствуваш врз тоа или не.

На крај краева, јас побарав помош, ми беше реплицирано односно возвратено со намера да ми се помогне... или барем јас така заклучив.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
За аваскуларна некроза на колк освен хирушките методи на лекување (декомпресија, графт, остеотомија и вештачки зглоб) дали има начини за лекување без операција (не баш почетна фаза)?
За аваскуларна некроза на колк дали има начини за лекување без операција (не баш почетна фаза)?
...има повеќе бифосфонати (алендронска, ибандронска, ризедронска, золедронска, памидронска киселина), сите присутни во МКД, не знам за кого се работи, но сигурно се распрашуваш за постар пациент, нивната примена има бенефит во рана фаза на аваскуларна некроза на колк,
... внимателно со „не баш почетна фаза“ т.н. втора фаза, различни студии, различни искуства, различи мислења од ортопеди па и од хирурзи, околу примената на бифосфонати зошто се можни атипични фрактури долж бутната коска (фемур), чие лекување се многу тешки, затоа се моноторизира кога се применуваат овие бифосфонати почесто, за да се следи дали се појавува дополнителна болка на бедрата како предвесник на скршеница без траума, па и со РТГ барем еднаш на шест месеци додека прима терапија... и друго кога се почнува со бифосфонати мора да се „поправи“ нивото на калциум извесен период ако има хипокалцемија пацинетот, па после да се иде на бифосфонат (има некој не внимаваат па идат веднаш на примена на бифософонат)!
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Ми падна топломер живон на подот, се скрши ама беше во кутиичката само капачето излезе, не истече ништо. Веднаш го затворив и го ставив во ќесе и го оставив на терасата. Дали може да останало во воздухот?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom