Дежурна Ординација! #2

C

CoolIris

Гостин
Ми падна топломер живон на подот, се скрши ама беше во кутиичката само капачето излезе, не истече ништо. Веднаш го затворив и го ставив во ќесе и го оставив на терасата. Дали може да останало во воздухот?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ако велиш дека не истекло ништо, веројатно нема ништо. Ама за да се осигураш, провери дали има ситни капкички (зрнца) на подот т.е. на местото кај што паднал топломерот. Ако има, мора да ги собереш. Затвори врати и прозорци од собата каде се случило тоа, изгаси клима или други уреди за ладење. И почни да ги собираш со ракавици на лист хартијa. Никако со правосмукалка и никако фрлање подоцна на листот во канализација. Ако зрнцата се поситни, може да се обидеш со селотејп трака. Ситните зрнца, може да се забележат и во темно, со ламба директно насочена кон местото на настанот(ќе имаат сиво сребрен сјај).
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Да замолам некој дијагнозава да ми ја напише со латинични букви за барем да можам да ја изгуглам :D


Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
C

CoolIris

Гостин
Фала ти. Ко што читам нема лек за ова. Мене ми препишаа антибиотик амоксицилин и еден спреј Oxycort. Некој народен лек нема :toe: ?
Хронично рецидивирачка болест е. Во ред е терапијата што ти ја дале, имаш антибиотик и кортико.
Ако си пушач, намали со пушење. Провоцирачки фактори се и депилација, иритација со дездоранси, вишок килограми, орални контрацептиви, тесна облека итн.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Фала ти. Ко што читам нема лек за ова. Мене ми препишаа антибиотик амоксицилин и еден спреј Oxycort. Некој народен лек нема :toe: ?
Она што го пиша @CoolIris погоре, плус може да помогне на местото да нанесеш црна маст помешана со хлорамфеникол (антибиотска маст за очи, или евентуално ако си во странство да побараш Neosporin) на местото и да го покриеш со газа, фиксирај ја газата со фластер. Само припази затоа што црната маст многу фарба (практично катран е). Ова служи побрзо да го извлече гнојот и да се отвори чирот, а антибиотската маст е, well, самообјаснувачка :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.456
Фала ти. Ко што читам нема лек за ова. Мене ми препишаа антибиотик амоксицилин и еден спреј Oxycort. Некој народен лек нема :toe: ?

Масла од диво оригано, камилица и каранфилче, 2 капки од 3 те во 10 мл маслиново масло да се разредат. Суплементирај цинк, витамин д3, ретинол, витамин ц.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Она што го пиша @CoolIris погоре, плус може да помогне на местото да нанесеш црна маст помешана со хлорамфеникол (антибиотска маст за очи, или евентуално ако си во странство да побараш Neosporin) на местото и да го покриеш со газа, фиксирај ја газата со фластер. Само припази затоа што црната маст многу фарба (практично катран е). Ова служи побрзо да го извлече гнојот и да се отвори чирот, а антибиотската маст е, well, самообјаснувачка :)
Фала ви на сите за предлозите.

Ова црна маст, баш така постои? Да одам во аптека и да барам црна маст?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Фала ви на сите за предлозите.

Ова црна маст, баш така постои? Да одам во аптека и да барам црна маст?
Да, црна маст или ихтиол маст, томејто-томато.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
38
Поени од реакции
43
Ke ve molam za sovet mi ispagja kosata znaci mnogu mi pagja sto da pravam? Sum bila i na lekar mi rekoa nisto ne ti e nemash zaboluvanje neso sitni imash samo sporo rastat samponi mi dadoa protiv opagjanje nisto ne pomaga. Znaci kosata si ja sobrav vo race mnogu mi pagja. Zensko sum ne lici sto da pravam? :(
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ke ve molam za sovet mi ispagja kosata znaci mnogu mi pagja sto da pravam? Sum bila i na lekar mi rekoa nisto ne ti e nemash zaboluvanje neso sitni imash samo sporo rastat samponi mi dadoa protiv opagjanje nisto ne pomaga. Znaci kosata si ja sobrav vo race mnogu mi pagja. Zensko sum ne lici sto da pravam? :(
Колку години имаш?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Побарај и друг лекар. Ако и он не најде ништо, ондак најверојатно треба да си ја средиш психата.
Ќе почекаме да видиме дали има некој да препорача стручњак за ова.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
38
Поени од реакции
43
Побарај и друг лекар. Ако и он не најде ништо, ондак најверојатно треба да си ја средиш психата.
Ќе почекаме да видиме дали има некој да препорача стручњак за ова.
Do psihata mi e me poremeti eden i sum popravena i kosata mi ispagja cel organizam mi se promeni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom