Дежурна Ординација! #2

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
..не ви е добар апаратот или така мама кажа да не се загрижуваш, знае дека си малку хипохондерче! :)
Знаев дека на оваа фора ке ме фатиш.И реков пак после 1 саат да измериме и пак истото.Некако како да осеќам дека грлото ми е за антибиотик чим после 2 дена кај мене иде на полошо.Да одам утре кај докторката по рецепт или да почекам некој ден со чаеви и трахисан?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Знаев дека на оваа фора ке ме фатиш.И реков пак после 1 саат да измериме и пак истото.Некако како да осеќам дека грлото ми е за антибиотик чим после 2 дена кај мене иде на полошо.Да одам утре кај докторката по рецепт или да почекам некој ден со чаеви и трахисан?
Ја кога би бил на твое место, би чекал.
(ако би немал температура)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Знаев дека на оваа фора ке ме фатиш.И реков пак после 1 саат да измериме и пак истото.Некако како да осеќам дека грлото ми е за антибиотик чим после 2 дена кај мене иде на полошо.Да одам утре кај докторката по рецепт или да почекам некој ден со чаеви и трахисан?
Трахисан не го бива ич, земи септолете или стрепсил...мед лажиче...за едно грло одма трк на доктор, ај сеа и ти па.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Ја кога би бил на твое место, би чекал.
(ако би немал температура)
Немам температура брат,сум бил често во оваа ситуација каде грло ке ме фати пропатно со некој си мали главоболки околу вратот и слепоочниците.Не би се замарал и сега за ова али ради коронава малце паника дигам.Деновиве беше топло ладно јас со мотор кога испотен кога не,со и без кацига и мислам дека тоа си го зема данокот.Ке видам до вторник како ке бидам па ако не сум подобар не ми бега антибиотик :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
..не ви е добар апаратот или така мама кажа да не се загрижуваш, знае дека си малку хипохондерче! :)
Не бе, у реду је, лаже мајка му, ти преку интернет му го позна притисокот дека му е висок пошо овој пиша дека така главата малку го болела и таму накај вратот позади.
Зошто му рече да го мери притисокот кога очигледно апла си била убедена дека му е висок?
Требаше одма да му кажеш висок ти е притисокот, исцеди лимон.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Немам температура брат,сум бил често во оваа ситуација каде грло ке ме фати пропатно со некој си мали главоболки околу вратот и слепоочниците.Не би се замарал и сега за ова али ради коронава малце паника дигам.Деновиве беше топло ладно јас со мотор кога испотен кога не,со и без кацига и мислам дека тоа си го зема данокот.Ке видам до вторник како ке бидам па ако не сум подобар не ми бега антибиотик :)
Со мотор испотен?
Ја еднаш тоа да го напраам ќе настинам. Али тоа сум ја.

Најдобро ти сам си се знаеш и знаеш според кои знаци работата иде на подобро или полошо.
Немаш губење здив, кашлање, температура... ја не би се потресувал (околу коронава). Али види како ќе иде до вторник.
Автоматски споено мислење:

Ја ова праам коа ќе видам ме фаќа настинка. Сум пишал повеќе пати, затоа што стварно ми помага.



 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Немам температура брат,сум бил често во оваа ситуација каде грло ке ме фати пропатно со некој си мали главоболки околу вратот и слепоочниците.Не би се замарал и сега за ова али ради коронава малце паника дигам.Деновиве беше топло ладно јас со мотор кога испотен кога не,со и без кацига и мислам дека тоа си го зема данокот.Ке видам до вторник како ке бидам па ако не сум подобар не ми бега антибиотик :)
Најчесто при спиење се добиваат овие настинки, паѓа доста температурата, утре дента носот чеп очи печат, потечено лице, се активираат синуси, и имаш симулација на "болест" ми се случува ова веќе 2-3 недели, а се случи и на други што ги знам. Поготово ако не си покриен добро или по навика од топлите денови си лесно покриен. Може да ти се случува континуирано цел месец ако не пазиш.....
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
За жал дигнав и јас температура денес.Цел ден мака мачам температура 39 и со два парацетамоли одвај се спушти до 37.7

Пропратено со црвено грло и страшна главоболка а и носот ми е затнат се шлајм искача од едната страна.Изолиран сум сам од моите за среќа во зградата наша има чичко ми од Германија стан и таму сум сега.Ми препиша матичната антибиотик за грлото а за тестирање државно реќе немало шанси у Скопје.Утре здравје ке се јавам во Авицена да закажам тестирање.Ваљда исто е кај сите а кај Авицена е 1000ден поефтино за ПЦР тест.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
За жал дигнав и јас температура денес.Цел ден мака мачам температура 39 и со два парацетамоли одвај се спушти до 37.7

Пропратено со црвено грло и страшна главоболка а и носот ми е затнат се шлајм искача од едната страна.Изолиран сум сам од моите за среќа во зградата наша има чичко ми од Германија стан и таму сум сега.Ми препиша матичната антибиотик за грлото а за тестирање државно реќе немало шанси у Скопје.Утре здравје ке се јавам во Авицена да закажам тестирање.Ваљда исто е кај сите а кај Авицена е 1000ден поефтино за ПЦР тест.
Што антибиотик ти дале?
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.428
За жал дигнав и јас температура денес.Цел ден мака мачам температура 39 и со два парацетамоли одвај се спушти до 37.7

Пропратено со црвено грло и страшна главоболка а и носот ми е затнат се шлајм искача од едната страна.Изолиран сум сам од моите за среќа во зградата наша има чичко ми од Германија стан и таму сум сега.Ми препиша матичната антибиотик за грлото а за тестирање државно реќе немало шанси у Скопје.Утре здравје ке се јавам во Авицена да закажам тестирање.Ваљда исто е кај сите а кај Авицена е 1000ден поефтино за ПЦР тест.
vidi biotek za PCR
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Е како бе немало шанси за тестирање у Скопје?
Ти можеш ли да им кажеш на крај од месецот - нема шанси да ви платам за здравствено осигурување?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Е како бе немало шанси за тестирање у Скопје?
Ти можеш ли да им кажеш на крај од месецот - нема шанси да ви платам за здравствено осигурување?
Е ајде де оди разбери ги.За жал немаме ние матични како што треба да седне пред компјутерот и да не стане се додека не ти закаже.Јеби га ми вика нема термини никаде во Скопје и ајде што да и правам.И плаќаме здраство и на крај пак приватно :(
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Пред недела дена поминувавме низ истово, среќа негативни беа резултатите... многу повеќе на психа удара, исто со 39 температура.

Нема термини во Скопје преку државно, освен ако сакаш негде Велес, Куманово или Тетово, ама ако се јавиш во понеделник, термин има у петок и плус резултати чекаш 10 дена. Не се исплати.

На крај излезе кај Жан Митрев. Се скапавме од вртење сегде, едвај најдовме и на приватно термин и тоа не дента, туку после неколку дена.
За цени скоро исто е сегде, битно е само да е со брис, да не е преку крв. Освен ако не сакаш ,,приоритетно" тестирање, тоа дупло се плаќа, зависи во која лабораторија.

Ремедика зима брисеви само за свои пациенти, Систина и Жан мислам беа иста цена, Биотек и Авицена не можевме да ги добиеме...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom