Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.701
Поени од реакции
34.942
Се извинувам ако прашањето не е за овде.
Ме интересира дали х-ray зраците може да го оштетат ув филтерот кај очилата за сонце со yv400 заштита?
Автоматски споено мислење:

@Anon што се смееш?! Што има смешно?! Објасни ми
... зависно од дозата, бројот на фотони, интензитетот на јонизирачкиот Х-зракот и брановата должина и енергијата на фотоните зависи и штетноста што ќе ја направи, овие Х-зраци во мали дози се применува при медицинска дијагностика и за таа цел медицинскиот персонал во тие услови мора да носат заштитни оловни одела како и специјални „подебели“ наочари против таа радијација која е штетна,

xray-raiation-glasses-600x325.jpg img-6bedc48888ba5abbd420f559adb49ce9.jpg

доколку некоја особа наместо специјалните наочари би ставил очила со највисока УВ 400 заштита, нема да биде заштитен од зрачењето на Х-зракот што поминувајќи низ таа УВ леќа би ги озрачиле или би ги оштетиле очите и околното ткиво, но на очилата не би требало да има оштетување на филтерот, по логика на нештата дека истите Х и УВ зраци спаѓаат во електромагнетно зрачење, леќата на УВ 400 наочари е „послаба“ и потенка со „послаб филтер“ отколку таа леќа на заштитните наочари против Х-зраците !

EM_spectrum_full.jpg Zero-Gravity_Suspended_Radiation_Protection.jpg

... така да мое мислење дека филтерот на УВ наочарите нема да биде оштетен од Х зрачењето!
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Според ова, без видеата, и со мајчинскиот инстинкт е машко ипол :D
Прегледај го приврзокот 255158

И женско да се роди веќе купивме машки бодиња и патичиња, ќе ги носи нив и точка:pos:
Да пишам еден update, со @Crazy.M.Girl ќе имаме синче, бевме пред некој ден на контрола и ни потврдија дека е машко :D :love:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.701
Поени од реакции
34.942
Да пишам еден update, со @Crazy.M.Girl ќе имаме синче, бевме пред некој ден на контрола и ни потврдија дека е машко :D :love:
еееее од кога рековме ние дека ќе биде мушко и пол! :love:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.701
Поени од реакции
34.942
@ZoranC да ви биде кум
... ништо работа од кумство, не можеме да го најдеме, го банираа цела година од форумов токму поради тебе мислам, не знам дали @Acid би се смилувал да го аболицира! :rolleyes:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Некој искуство со Карпал тунелов синдром, дали помагаат оние протезите или мора операција?
Дали секогаш се појавува кај онаа рака што е доминантна рака или не е правило тоа?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.701
Поени од реакции
34.942
Некој искуство со Карпал тунелов синдром, дали помагаат оние протезите или мора операција? Дали секогаш се појавува кај онаа рака што е доминантна рака или не е правило тоа?
... не можеш да се базираш на туѓи искуства ниту совети, било кој со ваков синдром е приказна за себе, зависи од стадиумот на зафатеноста на нервот и проблемите на мускулна дисфункција и болки, што секогаш по извесен период кај да е мора хирушки да се делува.

tunnelniysindromrukizapyastyamoyopitlech_6C03441F.jpg karpalni-tunel-8.jpg karpalni-tunel-1.jpg

carpalanatomy.jpg masaza-karpalni-tunel-sindrom.jpg

опширно:
ice_screenshot_20200730-200526.png
ice_screenshot_20200730-202236.png
ice_screenshot_20200730-200647.png

или да се одлучите за ендоскопска интервенција,

ice_screenshot_20200730-201152.png
ice_screenshot_20200730-201207.png
ice_screenshot_20200730-201231.png
ice_screenshot_20200730-201255.png
ice_screenshot_20200730-201312.png
 
C

CoolIris

Гостин
Некој искуство со Карпал тунелов синдром, дали помагаат оние протезите или мора операција?
Дали секогаш се појавува кај онаа рака што е доминантна рака или не е правило тоа?
Целта на тие протези е да ја имобилизираат раката, се со цел да се намалат активностите со истата, односно ги ограничуваат движењата на зглобот. Покрај овие ортози, се даваат и нестероидни антиинфламаторни лекови од типот на бруфен. Како и физикална терапија. Тоа за почеток!
Може да се третира и со кортикостероиди, локално, ама ова нема долгорочно дејство.

Доколку ваквиот третман е неуспешен, во тој случај се пристапува кон хируршко третирање. Станува збор за интервенција која се изведува под локална анестезија и воопшто не е страшно!

Не е правило на која рака ќе се јави. Главно е последица од преоптеретеност на раката, но може да има и генетска предиспозиција или да биде последица од некоја системска болест.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
71
Поени од реакции
52
znae li nekoj sto moze da e
da si legnes vo red a da e razbudis so ukoceni stapala se slucilo pred 5-6 godini i non stop taka i e ne popusta
nemala nikakva povreda nitu pak ima drugi simptomi
bila na ortoped i nevrolog i rekle isijas e a i rekle ima i vrodena skolioza
,a neli isijas boli i edna noga zafaka , taa veli nisto ne ja bli osven sto i se ukoceni i dvete stapala, se dvizi normalno no veli i smeta taa ukocenost
sto moze da i e?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ортопреди помалце знаат шо прегледале, тука некој видовид ќе се најде да ти каже! :facepalm:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.701
Поени од реакции
34.942
znae li nekoj sto moze da e da si legnes vo red a da e razbudis so ukoceni stapala se slucilo pred 5-6 godini i non stop taka i e ne popusta nemala nikakva povreda nitu pak ima drugi simptomi bila na ortoped i nevrolog i rekle isijas e a i rekle ima i vrodena skolioza, a neli isijas boli i edna noga zafaka , taa veli nisto ne ja bli osven sto i se ukoceni i dvete stapala, se dvizi normalno no veli i smeta taa ukocenost sto moze da i e?
... можеби треба промена на добар душек? штом пред да спие е во ред, а кога станува од спиење има укочени стапала, „тогаш нештото“ се случува за тие 8 ч спиење,

unnamed.jpg Mobility-Band-Mid-Foot-Variation-768x1024.jpg the-best-shoes-for-plantar-fasciitis-148340212784gkn.jpg

...но штом е сконцентрисано болката со само укоченост на стапалата, најчесто за време на спиење се случува кај постари лица или тие со прекумерна тежина или кај сите што работното место им е цело време на нозе,

ece9f5d5-c729-413b-ac9a-ceb18fdd0fd7.jpg image.jpg

... во тие случаеви, зглобовите „се амортизираат“ и при мирување навечер се вкочануваат тетивите, а со тоа и стапалата појава на т.н „plantar fasciitis“ (лигамент во вид на лак, кој ја поврзува коската на потпетицата со прстите и ја губи улогата како амортизер) ако се направат повеќе чекори можеби болката ќе се изгуби, ама во текот на денот најчесто болката повторно се појавува кога се искачува по скали или седи на место исправена,

st-louis-plantar-fasciitis-doctor.jpg plantar_fasciitis.jpg

па дополнително ако се нема добар душек (со нејзина вродена сколиоза), тогаш ете уште еден дополнителен проблем освен непријатната вкочанетост на стапалата кога ќе се разбуди, зошто да беше нешто реуматиден артритис, остеоартритис ќе болеше и пред спиење и после спиење,

91Qnwz5isoL._AC_SS350_.jpg ef8aae09-dd73-4b8a-b024-8c0a9f171bf8._CR0,0,917,917_PT0_SX300__.jpg Dorsiflexion-night-splint-in-use_Q640.jpg StrassburgSock_White_Big.jpg 91-t9-myzWL._AC_SS350_.jpg

често пати помага : ортопедски помагала за „plantar fasciitis“, токму против утринско укоченост на стапалата,

024.png


клк.jpg кол.jpg

... би требало и некоја физикална терапија со лесна масажа на стапалото!


и специјални лесни вежби за тој дел, а ако се има силни болки може и неколку дена лекови како кетопрофен или диклофенак (НСАИЛ),

03-legfootsupports.info-img_5e764070f0405-63-21.jpg heel-3-300x203.jpg 6427_plantar-fasciitis-arch-support_1.jpg
примена на „атлетски чевли“ со перниче под стапало, криотерапија со парче мраз неколку минути во кружни движења се поминува болното место...итн!
значи не е само „има вродена сколиоза“ и толку, токму поради дополнителниве проблеми треба да се превземе од се помалку што погоре изнесов и ќе биде добро!
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
... можеби треба промена на добар душек? штом пред да спие е во ред, а кога станува од спиење има укочени стапала, „тогаш нештото“ се случува за тие 8 ч спиење,

Прегледај го приврзокот 261096 Прегледај го приврзокот 261097 Прегледај го приврзокот 261105

...но штом е сконцентрисано болката со само укоченост на стапалата, најчесто за време на спиење се случува кај постари лица или тие со прекумерна тежина или кај сите што работното место им е цело време на нозе,

Прегледај го приврзокот 261089 Прегледај го приврзокот 261090

... во тие случаеви, зглобовите „се амортизираат“ и при мирување навечер се вкочануваат тетивите, а со тоа и стапалата појава на т.н „plantar fasciitis“ (лигамент во вид на лак, кој ја поврзува коската на потпетицата со прстите и ја губи улогата како амортизер) ако се направат повеќе чекори можеби болката ќе се изгуби, ама во текот на денот најчесто болката повторно се појавува кога се искачува по скали или седи на место исправена,

Прегледај го приврзокот 261093 Прегледај го приврзокот 261095

па дополнително ако се нема добар душек (со нејзина вродена сколиоза), тогаш ете уште еден дополнителен проблем освен непријатната вкочанетост на стапалата кога ќе се разбуди, зошто да беше нешто реуматиден артритис, остеоартритис ќе болеше и пред спиење и после спиење,

Прегледај го приврзокот 261091 Прегледај го приврзокот 261092 Прегледај го приврзокот 261094 Прегледај го приврзокот 261099 Прегледај го приврзокот 261100

често пати помага : ортопедски помагала за „plantar fasciitis“, токму против утринско укоченост на стапалата,

Прегледај го приврзокот 261101


Прегледај го приврзокот 261109 Прегледај го приврзокот 261110

... би требало и некоја физикална терапија со лесна масажа на стапалото!


и специјални лесни вежби за тој дел, а ако се има силни болки може и неколку дена лекови како кетопрофен или диклофенак (НСАИЛ),

Прегледај го приврзокот 261102 Прегледај го приврзокот 261103 Прегледај го приврзокот 261108
примена на „атлетски чевли“ со перниче под стапало, криотерапија со парче мраз неколку минути во кружни движења се поминува болното место...итн!
значи не е само „има вродена сколиоза“ и толку, токму поради дополнителниве проблеми треба да се превземе од се помалку што погоре изнесов и ќе биде добро!
Јас имав таква утринска укоченост и многупати мажми го терав да ми ги измасира малку нозете за да може да станам од кревет.
воспаление на ахилова тетива, калцификати и некои цисти во стапалата, тоа се покажа на прегледот од магнетната.
Физикалната терапија не ми помогна многу и на крај ми стави др.Савески блокада во зглобовите за да не чувствувам толку болки.
 
C

CoolIris

Гостин
Утринска вкочанетост!!!
Реума фактор да се испита?!
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
71
Поени од реакции
52
... можеби треба промена на добар душек? штом пред да спие е во ред, а кога станува од спиење има укочени стапала, „тогаш нештото“ се случува за тие 8 ч спиење,

Прегледај го приврзокот 261096 Прегледај го приврзокот 261097 Прегледај го приврзокот 261105

...но штом е сконцентрисано болката со само укоченост на стапалата, најчесто за време на спиење се случува кај постари лица или тие со прекумерна тежина или кај сите што работното место им е цело време на нозе,

Прегледај го приврзокот 261089 Прегледај го приврзокот 261090

... во тие случаеви, зглобовите „се амортизираат“ и при мирување навечер се вкочануваат тетивите, а со тоа и стапалата појава на т.н „plantar fasciitis“ (лигамент во вид на лак, кој ја поврзува коската на потпетицата со прстите и ја губи улогата како амортизер) ако се направат повеќе чекори можеби болката ќе се изгуби, ама во текот на денот најчесто болката повторно се појавува кога се искачува по скали или седи на место исправена,

Прегледај го приврзокот 261093 Прегледај го приврзокот 261095

па дополнително ако се нема добар душек (со нејзина вродена сколиоза), тогаш ете уште еден дополнителен проблем освен непријатната вкочанетост на стапалата кога ќе се разбуди, зошто да беше нешто реуматиден артритис, остеоартритис ќе болеше и пред спиење и после спиење,

Прегледај го приврзокот 261091 Прегледај го приврзокот 261092 Прегледај го приврзокот 261094 Прегледај го приврзокот 261099 Прегледај го приврзокот 261100

често пати помага : ортопедски помагала за „plantar fasciitis“, токму против утринско укоченост на стапалата,

Прегледај го приврзокот 261101


Прегледај го приврзокот 261109 Прегледај го приврзокот 261110

... би требало и некоја физикална терапија со лесна масажа на стапалото!


и специјални лесни вежби за тој дел, а ако се има силни болки може и неколку дена лекови како кетопрофен или диклофенак (НСАИЛ),

Прегледај го приврзокот 261102 Прегледај го приврзокот 261103 Прегледај го приврзокот 261108
примена на „атлетски чевли“ со перниче под стапало, криотерапија со парче мраз неколку минути во кружни движења се поминува болното место...итн!
значи не е само „има вродена сколиоза“ и толку, токму поради дополнителниве проблеми треба да се превземе од се помалку што погоре изнесов и ќе биде добро!
ne ne loso si me razbrala ili jas loso napisav
stapalata i se ukoceni non stop i denje i noke ,ne i pominuva nikogas otkako i se pojavilo pred 5-6 god bukvalno preku nok, (si legnala vo red, se razbudila so ukocni stapala) nema bolki nikakvi vo stapalata i nozete i si se dvizi normalno samo sto veli i smeta taa ukocenot, bolka povremeno ima vo grbot no kratkotrajna ,ne ni znaela deka ima vrodena skolioza , toa koga ja snimile i kazale i i rekle isijas ima no taa veli ne e toa isijas
inaku ima 47 god i ne e debela
zatoa prasav sto moze da i e i od sto taka odednas i se ukocile i nikoga ne i pominuva taa ukocenost vo stapalata, lekovi protiv bolka nitu i dale i nema potreba zosto i ne custvuva bolka tuku ukocenost ,i dale samo neurobion no nisto ne i pomognal a go piela cela godina
 

Kajgana Shop

На врв Bottom