Дежурна Ординација! #2

Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
@Ron Burgundy
Па, педерски е.

@bijons
Како што реков, скоро година дена ми стои, штом до сега не исчезна..
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Како што реков, скоро година дена ми стои, штом до сега не исчезна..
Не мора да значи.
Знам дека не е исто но јас имам/имав едно топче 3мм дијаметар, 2 сантима под ноктот на палецот, како од вената нешто поима неам, ми се појави пред 2-3 години и си го погледнував почесто и чудно ми беше ме напињаше и не бев на лекар пошо не ми делуе сериозно ама ми делуваше дека никогаш нема да исчезне.
Последниве неколку месеци го заборавив, и сеа баш пред некој ден го глеам, скоро не се познава... ако било 100%, сега е накај 20% видливост.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.698
Поени од реакции
9.537
Имам испукан капилар скоро година дена, се наоѓа на десната страна од носот под окото (поблиску е до носот), да не знае некој како можам да го тргнам? Треба да се мачка со нешто или..? Како мала точка е ама бидејќи е црвена, боде у очи, се приметува..
Мислам дека со употреба на ласер ќе имаш успех. Јави се во познатите дерматолошки ординации и консултирај се, а можеш и во ГОБ 8ми септември, имаат и они ласерски третмани за проблеми со капилари, флеки и др.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Ме гребе грлото едно два дена.Не е нешто премногу да се каже али сепак гребе (немам пиено ладно или газирано нешто),проследено со една мала главоболка.Температура немам,не сум омалаксан и други симптоми.Трахисан користам за грлото али засега не гледам подобрување.Ми се случувало ова и порано али сега со коронава другачије е ситуацијата.Имам потреба за поголема загриженост или е некоја обична настинка.Контакт официјален со некој што има корона сум немал а и работата ми е надвор нормално работам со маска.Некој совет?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.698
Поени од реакции
9.537
Ме гребе грлото едно два дена.Не е нешто премногу да се каже али сепак гребе (немам пиено ладно или газирано нешто),проследено со една мала главоболка.Температура немам,не сум омалаксан и други симптоми.Трахисан користам за грлото али засега не гледам подобрување.Ми се случувало ова и порано али сега со коронава другачије е ситуацијата.Имам потреба за поголема загриженост или е некоја обична настинка.Контакт официјален со некој што има корона сум немал а и работата ми е надвор нормално работам со маска.Некој совет?
Mene me grebese grloto ama izgrickav 200 gr semki
Da ne si grickal nesto I ti!?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Mene me grebese grloto ama izgrickav 200 gr semki
Da ne si grickal nesto I ti!?
Не сум по семките многу,сакам да кажам немам грицкано ништо во тој стил.Осеќам и еден притисок во главата и вообичаено сум бил во вакви ситуации и порано и поминувало после некое време со оглед дека сум мислел дека е некој вид на настинка.Во петокот кога врнеше бев кај другар надвор седевме во верандата и залади малце и облеков тренерка.После накај 12 навечер се враќав накај дома со мотор па беше малце ладничко.Да не беше короната присутна немаше да се замарам ич како што не сум се замарал порано али сега малце ме мава фобија.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.698
Поени од реакции
9.537
Не сум по семките многу,сакам да кажам немам грицкано ништо во тој стил.Осеќам и еден притисок во главата и вообичаено сум бил во вакви ситуации и порано и поминувало после некое време со оглед дека сум мислел дека е некој вид на настинка.Во петокот кога врнеше бев кај другар надвор седевме во верандата и залади малце и облеков тренерка.После накај 12 навечер се враќав накај дома со мотор па беше малце ладничко.Да не беше короната присутна немаше да се замарам ич како што не сум се замарал порано али сега малце ме мава фобија.
E toa e veke druga rabota..il si se preladil ili si se zarazil.
Meri temperatura, pij sokovi, vitamini I da se nadevame deka ke ti pomine brzo.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.647
Ме гребе грлото едно два дена.Не е нешто премногу да се каже али сепак гребе (немам пиено ладно или газирано нешто),проследено со една мала главоболка.Температура немам,не сум омалаксан и други симптоми.Трахисан користам за грлото али засега не гледам подобрување.Ми се случувало ова и порано али сега со коронава другачије е ситуацијата.Имам потреба за поголема загриженост или е некоја обична настинка.Контакт официјален со некој што има корона сум немал а и работата ми е надвор нормално работам со маска.Некој совет?
...друго да те гребе грло, друго да поткашлуваш цел ден и тие два три дена што се сомневаш на коронавирус, а главоболката ...крвниот притисок дали си го измерил?
штом гребе значи сака топло, ако веќе не ќе можеш да голташ и ќе те боли тогаш веќе ќе треба антибиотик, засега мислам, мое мислење нели, топол чај од камилица и една крпа околу врат со намокрен разблажен алкохол, така да ти го стопли тоа грлото што „гребе“...
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
...друго да те гребе грло, друго да поткашлуваш цел ден и тие два три дена што се сомневаш на коронавирус, а главоболката ...крвниот притисок дали си го измерил?
штом гребе значи сака топло, ако веќе не ќе можеш да голташ и ќе те боли тогаш веќе ќе треба антибиотик, засега мислам, мое мислење нели, топол чај од камилица и една крпа околу врат со намокрен разблажен алкохол, така да ти го стопли тоа грлото што „гребе“...
Не не фала богу ни температура ниту кашлам.Грлото само што не ми е како што треба значи гребе и малце како да боли и осеќам некој притисок во главата особено позади кај вратот и малце кај слепоочниците.Некако се осеќам како настинат али не сум ни омалаксан ниту ме болат мускули.Сега ке се напијам еден чај од камилица.Гарант ке помогне.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.647
Не не фала богу ни температура ниту кашлам.Грлото само што не ми е како што треба значи гребе и малце како да боли и осеќам некој притисок во главата особено позади кај вратот и малце кај слепоочниците.Некако се осеќам како настинат али не сум ни омалаксан ниту ме болат мускули.Сега ке се напијам еден чај од камилица.Гарант ке помогне.
... а зошто не мериш крвен притисок, некако го одбегнуваш тоа, немој да ми речеш дека немаш дома апарат за мерење крвен притисок! :(
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
... а зошто не мериш крвен притисок, некако го одбегнуваш тоа, немој да ми речеш дека немаш дома апарат за мерење крвен притисок! :(
Имам бе од тие докторските рачни само ја чекам мајка ми да дојде од кај комшиката зошто она знае да мери :)
Автоматски споено мислење:

... а зошто не мериш крвен притисок, некако го одбегнуваш тоа, немој да ми речеш дека немаш дома апарат за мерење крвен притисок! :(
120 со 80 :)
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.456
Мини настинки се посебно чест проблем на наводно топлото време, сабјле е доста ладно, ако имаш проблем со синусите поготово.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom