Даjте сериозно... Ви недостига ли Jугославиjа?

Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.945
Член од
13 април 2021
Мислења
3.041
Поени од реакции
10.252
Млада сум за да жалам по бившата држава, ама татко ми последниве години е многу преоптеретен со тоа. Не дека не му е поубаво да си биде свој на своето, ама ете му навираат понекогаш 'спомени од младоста'. Иако бил директно инволвиран и погоден од распадот на државата. И генерално сите постари генерации носталгијата кон таа заедничка држава ја поврзуваат со убаво поминати времиња од младоста. Главниот аргумент е дека секаде прошетал со 'пасошот без граници', сите другарувале без разлика на статусот во општеството, исто јаделе, исто се облекувале. Па еве ја немам таков пасош, па пак си имам доста прошетано и видено. А и чоеков многу повеќе прошета и виде со македонскиот пасош, отколку со ју пасошот. Слушам приказни со најголеми епитети за тие времиња и се прашувам дали треба да му завидувам на човеков што на вистински начин ја доживеал Југославија или пак живее во заблуда?! Инаку генерално помладите генерации на тоа гледаат само историски и без премногу идеализирање. Така што тука доаѓа до едни спротиставени гледишта, од една страна жал за младоста, а од друга страна пообјективно сфаќање на околностите кои довеле до распадот на Југославија.

Значи, може да му недостига само на некој кој ги поминал најубавите години во тоа време, а не на некој кој што бил во пелени!
 
J

joli1

Гостин
Млада сум за да жалам по бившата држава, ама татко ми последниве години е многу преоптеретен со тоа. Не дека не му е поубаво да си биде свој на своето, ама ете му навираат понекогаш 'спомени од младоста'. Иако бил директно инволвиран и погоден од распадот на државата. И генерално сите постари генерации носталгијата кон таа заедничка држава ја поврзуваат со убаво поминати времиња од младоста. Главниот аргумент е дека секаде прошетал со 'пасошот без граници', сите другарувале без разлика на статусот во општеството, исто јаделе, исто се облекувале. Па еве ја немам таков пасош, па пак си имам доста прошетано и видено. А и чоеков многу повеќе прошета и виде со македонскиот пасош, отколку со ју пасошот. Слушам приказни со најголеми епитети за тие времиња и се прашувам дали треба да му завидувам на човеков што на вистински начин ја доживеал Југославија или пак живее во заблуда?! Инаку генерално помладите генерации на тоа гледаат само историски и без премногу идеализирање. Така што тука доаѓа до едни спротиставени гледишта, од една страна жал за младоста, а од друга страна пообјективно сфаќање на околностите кои довеле до распадот на Југославија.

Значи, може да му недостига само на некој кој ги поминал најубавите години во тоа време, а не на некој кој што бил во пелени!
Делумно проблемот е у носталгијата.

Постарите, поготово оние кои што имаат 40-50+ се многу подложни на носталгичарење. Логично дека им било поубаво кога тогаш биле дупло помлади и без обврски освен школо. Тоа ти е исто како со моабетов што го водат старите, демек како они играле на улица, се собирале без телефони, блабла, а сега цела младина била на телефон, као демек они не би виселе на телефон и не би користеле телефони кога би ги имале во младоста.

У врска со темава - за кого како. Сигурно Југославија не им недостига на оние кои што не живееле во неа, ниту на оние на кои што единствени мемории од тоа време им се распадот на државата и големата инфлација, ниту пак на оние чии што роднини биле праќани на Голи Оток поради одредени верувања и идеи.

Сепак, не може да не се каже дека постарите (поготово оние кои што веќе биле возрасни пред распадот) уживале подобар животен стандард отколку ние моментално. Животот и те како бил повеќе организиран него што е сега (школо - војска - факултет/брак), но сепак не било се идеално.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Nema nekoja sustinska razlika pomegju Socijalizam i Kapitalizam. Toa deka Socijalizmot bil totalitaren ednoumiski ednopartiski sistem, a Kapitalizmot kobajagi bil sprotivnost vo koj imalo demokratija, sloboda, pluralizam e laga, teska glupost i mit. Razlikata e vo toa sto vo minatiot sistem se bilo drzavno, odnosno proizvodstvoto, stopanstvoto bese pod drzavna kapa, a deneska vo noviov sistem e vo racete na privatnite gazdi biznis-oligarsi. Vo Socijalizam postojat nekolku procenti crvena-burzoazija i 90% obicen radnicki narodec, pa i denes ko sto gledam e isto, postojat nekolku procenti oligarhija i 90% obicni smrtnici koi rabotat za da preziveat, tuka i ne gledam nekoja razlika vo nestata, procentite se tie. Ista mandza Socijalizam(VS)Kapitalizam samo spakuvana vo razlicno pakovanje. Da tocno e toa deka nekoi lugje bile osteteni od Socijalizmot kako sistem, tuka mislam na odzemanjeto na imoti posle vtorata svetska vojna, politickata represija kon politicko-ideoloskite protivnici/neistomislenici na toj sistem, mnogumina bile goneti, sudeni i zatvorani poradi nacionalizam, separatizam i neistomislenost so vlasta i.t.n. ovie raboti nikoj ne gi negira i da spored moe mislenje toj sistem ne bil nitu idealen nitu demokratski, ama pa zar denesniov smrden sistem e idealen i demokratski. Sekako deka del od narodot bile gubitnici, no groto od narodot sepak bile dobitnici, odnosno imale nekakov kakov-takov prosecen dostoinstven zivot svojstven za toj period od covekovata istorija (20 vek).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
Член од
6 септември 2015
Мислења
61
Поени од реакции
85
Lepa sela, lepo gore - koj go gledal toj film i e generacije 71 I postari, zneae sto GOMNO drzava bese SFRJ.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.707
Lepa sela, lepo gore - koj go gledal toj film i e generacije 71 I postari, zneae sto GOMNO drzava bese SFRJ.
Kako nekoj sto ziveel I vo taa I vo ovaa segasnava "drzava", mozam da ti kazam: - ili nemas poima, ili si klasicen egzamplar na totalna glupoka....
Автоматски споено мислење:

Lepa sela, lepo gore - koj go gledal toj film i e generacije 71 I postari, zneae sto GOMNO drzava bese SFRJ.
Kako nekoj sto ziveel I vo taa I vo ovaa segasnava "drzava", mozam da ti kazam: - ili nemas poima, ili si klasicen egzamplar na totalna glupoka....
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.525
Поени од реакции
26.015
Киро од 1965 до 1995 ист е мме комуњарско
Да не го осакатија уште ист ќе беше, и жив ќе беше.
Автоматски споено мислење:

И тогаш и реков јас на Ширли, ти би била добра партизанка.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Киро од 1965 до 1995 ист е мме комуњарско
Киро е единствениот политичар од домашната политичка сцена кој константно би го гласал. Немаа што и на стари години му извадија секс скандал додека другите околу него ги полнеа торбите од парите од транзицијата.

Државичкава можеше да биде под шепата на Милошевиќ, ни ја донесе до независност без испукан куршум. Беше одличен претседател, ги постави темелите на добрососедските односи, кои подоцна Сдссм/Дпмне ги уништија, ги осакатија со лоша надворешна политика односно лоши билатерални договори.

Скромен човек, политички поткован и рационален. Остана присебен (немој само со неговиот говор кога заплака) и кога партијата му го сврте грбот.

Му се фаќаат за името (и за знамето)! Тоа беше единствен начин како можевме да бидеме признаени и да станеме дел од ООН. Чисто за потсетување: немавме надворешен пазар, коридорот север-југ беше блокиран- имаше војна во Југославија и така се уништи дел од пазарот, а Грција ни ставаше ембарго поради трговските марки! Тоа ембарго го уништи нашиот пазар. Штетата изнесуваше неколку милијарди. Потоа требаше да се санираат банките (Стопанска банка), тука отидоа 200 мил! Потоа дојде и кризата на Косово, и тука отидоа 100ци мил! Јавниот долг отиде до плафон.

Сите критики се на место и старата римска максима "за мртвите само добро", но со оглед на околностите, за волја на вистината тој солидно се справи со предизвиците во 90тите. Вината лежи во останатите политички субјекти кои сакаат да преземаат само заслуги. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom