Даjте сериозно... Ви недостига ли Jугославиjа?

Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Сега не знам колко от вас са по-големи, та помньат как е било тогава. Но да си говорим честно. Тогава хубаво ли беше? В смис`л лесно ли се ходеше от Македониjа в Словениjа или Хрватска. На времето можеше ли да започнеш работа в Белград или в Льубльана без проблем или имаше ограничение - само в Македониjа?

Питам ви, заштото имам некаква представа как беше в СССР. Например, ако си от Талин, не можеше да отидеш да работиш в Ленинград. А и самото патуване между републиките беше трудно - открити листове, разрешениjа от милициjата и така нататака.

А иначе тази тема, ако пишете честно, ште ни е полезна и на нас б`лгарчетата, за да ви опознаем по-добре.
Не ме разбираjте криво, но ние не сме живели вав федерациjа, ништо че викаха, че сме 16-тата република на СССР :wink:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Vone нема потреба од нервози, човекот го интересира, нешто што неможе да разбере, односно што не го доживеал за да може да дава критики за тоа, верувам дека има доста малку постари членови и од мене и од тебе кои повеќе проживеале во тој систем и можат поубаво да му објаснат како се живеело во СФРЈ.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ќе го видиш по два три поста потоа, па ко ќе се приклучат и другите негови, и пак ќе почнемеистата песна да ја тераме.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
НЕ!

НЕ!!!

Липсва ми Обединета Македонија. Таква каква што Ченто сакал да ја направи.

Недев, а знаеш ли за фактот дека за малку и Бугарија ќе се приклучела во таа „Југославија“? :)

Очајничка федерација беше тоа...
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
И дека според пописот во 1945 (или незнам кога) се докажало дека има мнозинство Македонци во Пиринскиот дел и и и и така ни рекле земете го, ама некој глуп не го зел? или како е? :)
 
N

NeMiRnA

Гостин
Види...можеби ја сакаат постарите генерации кои го осетиле тоа време.Можеби затоа што ветувала многу,а не дала колку што ветувала,па живееле во постојано надевање дека тоа ќе дојде...Им фали да се надеваат на нешто,затоа што денес ни тоа го немаат.Најнезадоволна е работничката класа бидејќи овој систем со развивање на технологијата допринесува за безработница,а кај нас нема технолошки паркови и инкубатори каде би се надградиле и би продолжиле,но имаат опции,но некому годинит не му дозволуваат,а некому џебот.Иницијална каписла на она што ја предизвикува љубовта кон Југославија,бар според мене освен времето на изразената работничка класа, е тоа што луѓето биле по блиски еден кон друг,братство-единство и имало еден систем во кој еден има шанса да вистински те заебе...мислам дека ме сфаќате.
Муабетите од типот...незнаеш ти кое време беше тоа...? и слично,не ме наведуваат да помислам дека навистина било така,само затоа што била Југославија,да сме живееле и само како Македонија ќе било така,затоа што ние сме ко жабата што кренала нога да ја подковаат,а во овој случај сме биле слепото црево на Балканот,барем според мене...говорат многу работи денес околку тоа,ама да не се расплинувам.Како и да е чуден систем,доста демагогии развива,ама на некого така му чинело.
Јас лично неможам да кажам конкретно што ми се свиѓало или не,неможам да кажам,не сум го живеела тоа,но како припадник на генерацијата кои долго ќе се лечи од последиците на тоа време...можам да кажам дека не ми се допаѓа.Колку подолго траела Југославија толку подолго ќе се влечеле долговите и се останато...можеби и тоа било вистинското време кога ја снемало.Ама да бидам искрена жал ми е за дедовците што играат шах во Жена парк и раскажуваат,верујте сакам времеплов за да видам што тоа време толку ги влече.
Како и да е Југославија била подобра во однос на СССР,а сега кога сакаме да се приклучиме кон еден чуден *клан*,јас сум за една друга опција која е ко на Трн,но за жал е немогуча,па затоа ко алтернатива сум северо-источните краеви...

Не дека сега ни е нешто сјајно или па дека ќе ни биде...ама ајде...
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Не сум живеел во таа Југославија, така што многу аир не сум видел.
Моите живееле и кажуваат дека не е како што сите викаат, и таму имало криминал, не толку изразен како денеска, ама имало.
Македонците во Југославија беа признати како народ, но имаа апсолутно најмалку бенефиции од се, иако беа највредни.
Просечната плата на работник во Македонија била тројно помала од
онаа на работник од ист профил во Црна Гора или Босна.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Воне, аз не мога да кажа хубаво ли е било или лошо в Jугославиjа :) та не мога да критикувам. Ето Немира и Киро казаха това, което ме интересува.
Приказката ми беше за това - хубаво ли се живееше в една голема држава - федерациjа и лесно ли се патуваше между отделните републики. Аз затова дадох сравнението сус СССР, заштото и там уж една држава, но имаше ограничениjа...

А за дедовците, които играjат шах... и у нас ги има такива, на които им липсва "доброто старо време", и после "като избухна демокрациjата, как всичко окрадоха серсемите".
Но това е друга тема.

Трн_Во_ОкО, за големата федерациjа Jугославиjа... маj имаше такава тема преди време. Та можеше да стане това, което го викаш "Обединена Македониjа", но само при условието, че Б`лгариjа беше част от Jугославиjа. Сега зашто не е станало и коj е виновен... нема какво да го говорим... Изпокарали са се Сталин и Тито и не се е получило... Но ако беше станала тази Jугославиjа... НАТО сигурно немаше да бомбандира Белград, а Софиjа, ништо, че столица пак штеше да е Белград ;-)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Замисли ја Бугарија без Бај Тоше...туку со бај Тито :)
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Секој кој ја сака Македонија (не може ЈУГ. да му биде позитивна)
Зошто постарите ја бараат, многу просто, клати врата - земи плата.
Прост пример, Јас како планинар имав бесплатна карта за воз низ цела Југ. (значи се патувало лесно), потоа неколку години во самостојна МК ја добивавме, и толку. Јас сепак не патам по тоа, бидејки тоа не донесе до каде сме.
Ако знаете како грција стана држава, така и ЈУГ. И даваа кредити неповратни, вработуваа непотребно луге и тоа е тоа. Прост пример, во Порцеланка (фабрика за керамика од Велес) на еден бран вработиле 3500 луге (дали имало потреба, НЕ). На секторите за финансии во тогашните фирми биле ставани по 20 луге, а денес тоа го работат само неколку. Со тоа ги испразнија селата (така се продадоа имотите на ....)

Просто е, го купувале социјалниот мир со туѓи пари. Па така тој што ве креирал на непослушност и ве руши.

Тито бил најголема монтажа на западот. Зошто?
Па која е таа држава која го гради својот идентитет врз база на туги истражувања. Уште во 15 век Балканските словени си го граделе идентитетот на античките народи и сега наеднаш Тито доага и ги филма сите, ја исполнил задачата од запад, создаде безлична маса да ќути и да чека да и фрлат скапана коска, а со тоа и да ја манипулираат.

Како и се, Ју. си има свои позитивни и негативни страни. До пред 15 години во Солун се зборуваше Македонски (значи тотално, не инцидентно)

Интерсно е што младите бугари незнаат дека може тие повеќе ја сакале Ју. од нас. Видете каков делириум. Некои бараат временска машина, не ви треба, гледајте ги старите Ју филмови.

Доказ [MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=B3Edo7sMzyQ[/MEDIA]
На видеото се гледа моќта на Ју. за жал била насочена погрешно.
Требала да гради идентитет на античка основа, религијата морала да цути (медитеранските народи се зависни на религија) и секој народ да добие потполна културна самостојност.

Но како тој што во старт треба да те контролира ќе ти развива такви чувства.

Тоа е тоа.:toe:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Замисли ја Бугарија без Бај Тоше...туку со бај Тито :)
Па замисли се Jгославиja со БГ и Србиja.Тиа две ддржави требаше да се изтрепат за власт.Србиja знаеше много добре дека нема да има врховенство во таква ситуациja во Jгославиja.Имало е идеа да дадеме ние Пиринска македониja па Србиja да ни даде територии до Шумадиja.Па....за убаво или за лошо ние не сме били во Jгославиja.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Па замисли се Jгославиja со БГ и Србиja.Тиа две ддржави требаше да се изтрепат за власт.Србиja знаеше много добре дека нема да има врховенство во таква ситуациja во Jгославиja.Имало е идеа да дадеме ние Пиринска македониja па Србиja да ни даде територии до Шумадиja.Па....за убаво или за лошо ние не сме били во Jгославиja.
'Vrhovenstvo' drugar, vo taa federacija, ima iskluchivo Josip Broz.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ни ми недостига ни ми треба ниту сум ја видел како функционира барем доволно за сега да памтам (памтам инфлација, памтам распад, памтам устав, нова држава), ама знам дека сме биле последни во синџирот на исхрана и константно ни ги ограбувале ресурсите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom