Дали ќе се вакцинирате против коронавирус?

Дали би се вакцинирале против корона вирусот?


  • Вкупно гласачи
    298

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.092
Поени од реакции
14.227
aj pokazi seriozen izvor za ova sto go tvrdis. prasuvam bidejki za sega ne mozam da najdam nisto sto se poklopuva so toa sto go napisa. edinstveno ima informacii deka decata dodeka go prelezuvaat svinskiot grip povise im se spie, no nema informacija deka iljadnici deca odposle dozivotno stradaat od narkolepsija.
Во право е и ја тоа го читав негде на нет, не можело кај секој случај да се каже дали е од вакцина или од грипот ама во статистиката ги сметале дека било од вакцината.

Се работи за вакцината Pandemrix, ризикот е многу мал. Поред Википедиа 161 од 31.000.000 луѓе добиле нарколепсија од вакцинава: https://de.wikipedia.org/wiki/Schweinegrippe-Impfung#Narkolepsie
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.660
Поени од реакции
9.950
aj pokazi seriozen izvor za ova sto go tvrdis. prasuvam bidejki za sega ne mozam da najdam nisto sto se poklopuva so toa sto go napisa. edinstveno ima informacii deka decata dodeka go prelezuvaat svinskiot grip povise im se spie, no nema informacija deka iljadnici deca odposle dozivotno stradaat od narkolepsija.
Кога и ако најдам ќе ти пуштам, но исто така како информација илјадници луѓе после шпанскиот грип, со години имаат симптоми од нарколепсија.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.550
Поени од реакции
3.119
Во право е и ја тоа го читав негде на нет, не можело кај секој случај да се каже дали е од вакцина или од грипот ама во статистиката ги сметале дека било од вакцината.

Се работи за вакцината Pandemrix, ризикот е многу мал. Поред Википедиа 161 од 31.000.000 луѓе добиле нарколепсија од вакцинава: https://de.wikipedia.org/wiki/Schweinegrippe-Impfung#Narkolepsie
ubavo objasnav deka ne e tolku mal. ne e tocna brojkata od 161, toa e star podatok. samo vo svedska nad 500 deca odnosno nivnite familii ke dobijat nakaj eden milion otsteta (se uste se tuzat bidejki familiite ja odbija taja od drzavata predlozena suma kako premala). celokupno se nad 1.300, a kako sto kazav skoro site se deca, taka sto paga vo voda brojkata od 31 milioni vakcinirani bidejki od tie samo prilicno mal broj bile deca.

Кога и ако најдам ќе ти пуштам, но исто така како информација илјадници луѓе после шпанскиот грип, со години имаат симптоми од нарколепсија.
vo slucajov za svinski grip se raboti za deca koi ja primile vakcinata, a tie koi ne primile vakcina ne obelele na toj nacin odnosno ne tolku esktremno. narkolepsija e nesto sto e prisutno, no vo ovoj slucaj ima dokazi deka e povrzano so vakcinata, zaradi toa drzavite sega im nudat pari na ostetenite. ne bi go pravele toa da e random pojava.

simptomaticno e sto na primer vo svedska procentualno najvise deca obolele od teska verzija na narkolepsija, a bas tamu procentualno najvise ja primile vakcinata. vo germanija kako za sporedba procentualno nekolkukratno pomalku ljuge se vakcinirale, a i pomalku obolele. znaci apla ocigledno e deka e povrzano so vakcinata. taka sto da, i od gripot moze toa da se pojavi, ima takvi informacii, ama ne tolku ekstremno kako posle taja vakcina, barem ne koga e vo prasanje svinskiot grip.

inace ne zboruvame za simptomi na narkolepsija, znaci nekogo da go faka zamor kratko posle grip ili dodeka e vo tek gripot, zboruvame za krajno teski oboluvanje kade sto tie deca dozivotno ne se sposobni normalno da ziveat. tie deca koi ke dobijat otsteta se so slucai kade sto na sred bel den vo razni situacii pagaat vo nesvest, na primer sedejki vo kloset, pri muabet, igranje so drugi itn. znaci tie 1.000+ deca nikogas nema da mozat da vozat tocak, kola ili motor bidejki mozno e na sred vozna od edna sekunda vo druga da gi snema, da padnat vo dlabok son.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.483
Поени од реакции
1.654
Тоа што некој не сака да се вакцинира, сега ,не го прави антивакцер.
Како тоа не те прави антивакцер :confused: ...
Туку, вакцинираните неколку дена биле преносители на вирусов, па затоа маски и дистанца да си држите, посебно со блиските по дома :anco:Сите велат, ок е и трудници и доилки, а УК :toe::
In Britain, regulators have advised against offering the Pfizer-BioNTech vaccine to pregnant people or those who are breastfeeding. They also warn that "women of childbearing age should be advised to avoid pregnancy for at least 2 months after their second dose."
А откако ќе добијат вакцина, 2 месеци после тоа да не затруднувале.

Како и да е, кога ќе ја примите вакцинава, бидете сигурни препоракава од докторов/научник да ја примените

Е сеа зашто збори вакви работи:
Сите форми на стрес можат забележително да го намалат бројот на антитела – нагласи Гинзбург.
т.е. глупости според многумина од форумџииве, јбг, изгледа нема врска што збори, што ако е научник. :toe:

Фаучи малку се збуни, ја утна раката, ама опростено му е, често менува изјави

од 1:30 до 1:45 :zver:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.657
Поени од реакции
951
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.550
Поени од реакции
3.119
tie od biontech kako go pogodile imeto na ulicata, alal da im e:
"An der Goldgrube" - "kaj zlatniot rudnik" :D
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.657
Поени од реакции
951
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
2.958
Поени од реакции
7.066
Во секој случај вакцината ќе ја примат само хронично болните и постарите лица.Џабе толку натегање.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.657
Поени од реакции
951
Во секој случај вакцината ќе ја примат само хронично болните и постарите лица.Џабе толку натегање.
Точно е дека нема да биде задолжителна но големи се шансите да те условат со Covid 19 пасош за примена вакцина доколку сакаш да влезеш во некоја европска држава.Во тој случај имаш 2 опции,или да примиш или за пари да си купиш Covid 19 пасош.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.550
Поени од реакции
3.119
Во секој случај вакцината ќе ја примат само хронично болните и постарите лица.Џабе толку натегање.
cesto muabetot na politicarite e deka treba nad 70% od naselenieto da primi vakcina, a deca nema da ja primat. iako naselenieto vo evropa e prilicno staro toa vo prevod znaci deka bi trebale da se vakciniraat okolu 80-85% od vozrasnite za da se ispolnat tie ocekuvanja, a toa ne e procentot na hronicno obolenite i starite.

se nadevam deka nema da ispadne taka, ama ocigledno ke vrsat pritisok sto povise ljuge da primat vakcina bez vrska dali se vo rizicna grupa ili ne. se gleda i po toa kako popoleka se vrti i muabet za afrika, kako tie ne smeele da se zaboravat deka se siromasni. wtf? sto ke im e na niv vakcinata, kaj niv covidov e ko prdesh, epten mlado naselenie imaat i kaj niv statisticki nisto ne se primetuva koga se vo prasanje smrtnite slucai. ergo totalno nepotrebno e masovno da se vakciniraat.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.657
Поени од реакции
951
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.657
Поени од реакции
951
 

Kajgana Shop

На врв Bottom