Дали ќе се вакцинирате против коронавирус?

Дали би се вакцинирале против корона вирусот?


  • Вкупно гласачи
    301

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
normalno deka ima. i kaj vakcinata protiv svinski grip tvrdea deka e bezbedna. taja gi pomina site zakonski potrebni proceduri kako i sega ovie za covid, a sepak posle 9-10 meseci se dokaza deka ne e bezbedna. ti prasa:

ti dadov primer deka ako ne posle "5, 10, 20 godini" mozno e da se pojavat posledici posle 9-10 meseci do 3-4 godini (ako se zeme kako primer vakcinata protiv svinski grip, kaj nekoja druga mozda nema da ima teski posledici, kaj nekoja mozda tek posle 10 godini). zaradi toa toa sto ljugeto sega posle nekolku nedeli se "живи и здрави" voopsto ne e dokaz deka vakcinite se bezbedni, teski posledici kako sto gledas ubavo po spomnatiot primer mozat da se pojavat pokasno. vremeto ke pokaze dali e bezbedna, nema sansa toa da se doznae posle nekolku nedeli ili meseci.

od taja pricina ne planiram da se vakciniram bidejki ne sum vo rizicna grupa. tie koi se vo rizicna grupa se vo druga situacija i mozam da razberam deka imaat interes da primat vakcina. na kraj sekoj treba za sebe da odluci.
Јас ја разбирам воздржаноста и секој по фактите за себе треба да носи одлука.

Иначе околу вакцината за свински грип. Читав имало повеќе и кај една се појавиле тие последици, кај вакцината со имe Пандемрикс. 31 милиони луѓе ја примиле и кај 161 луѓе се појавил тој непосакуван ефект. Значи екстремно редка појава. Секогаш има ризик и не дека ова масовно се појави исто кај лековите каде има далеку поголема шанса од вакви ефекти. Прочитај само за аспирин, аналгин или парацетамол кои њус ефекти може да ги има.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Кога би донеле вакцина против корона кај нас во Македонија, дали би се вакцинирале?
Јас не би, па макар и бесплатна да биде, знам дека ке ми биде страв...па сеуште е рано, нели треба време за да се тестира, да се видат контраефекти!?
Не би сакала ни моите домашни, ниту децата да ги вакцинирам.....едино ако е задолжително:

Дали вие би се вакцинирале без страв од последици по здравје, мислам на лоши нуспојави?
За ова најдобро да ги прашаш љуѓето шо изгубиле некој свој од вирусот или одвај извлекле жива глава на инфективно.Иначе немој да се вакцинирате никако.Дрога ставале во вакцините.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
За ова најдобро да ги прашаш љуѓето шо изгубиле некој свој од вирусот или одвај извлекле жива глава на инфективно.
Оттогаш се вакцинираше таа и тоа со прав вирус :)
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Јас ја разбирам воздржаноста и секој по фактите за себе треба да носи одлука.

Иначе околу вакцината за свински грип. Читав имало повеќе и кај една се појавиле тие последици, кај вакцината со имe Пандемрикс. 31 милиони луѓе ја примиле и кај 161 луѓе се појавил тој непосакуван ефект. Значи екстремно редка појава. Секогаш има ризик и не дека ова масовно се појави исто кај лековите каде има далеку поголема шанса од вакви ефекти. Прочитај само за аспирин, аналгин или парацетамол кои њус ефекти може да ги има.
celokupno preku 1.000 obolele, i ne zboruvame za nekoja mala posledica nego za nesto sto im go rasipal celiot zivot. tocno deka milioni gi primile vakcinite i brojkata od 1.000+ zvuci mala vo sporedba so toa, ama skoro site od obolenite se deca, pa ako se zemi vo predvid deka pogolemiot del na tie koi primile vakcina ne bile deca, togas procentot na zaboleni deca od tie koi primile vakcina sepak ne e krajno mal. inace toa sto dodatno e tragicno vo ovoj slucaj e sto svinskiot grip na kraj ispadna kako prilicno neopasen, pa tragedija e sto tolku deca obolea od vakcina iako svinskiot grip za niv ustvari voopsto nema da bese opasen.

sega za covid ne planiraat da vakciniraat deca, no kako sto vakcinata protiv svniski grip bila pred se stetna za deca, taka druga vakcina moze da bide opasna za druga grupa. jbg, ke treba sekoj da razmisli za sebe sto mu zvuci kako popametna opcija. inaku ne koristam aspirin, analgin, paracetamol itn. ednostavno sekogas sum izbegaval medikamenti. sekako toa zavisi do negde i od "sreka", jasno mi e deka nekogas moze da dojde situacija da mora da koristis.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.115
Поени од реакции
4.623

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.293
За ова најдобро да ги прашаш љуѓето шо изгубиле некој свој од вирусот или одвај извлекле жива глава на инфективно.Иначе немој да се вакцинирате никако.Дрога ставале во вакцините.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.558
За ова најдобро да ги прашаш љуѓето шо изгубиле некој свој од вирусот или одвај извлекле жива глава на инфективно.Иначе немој да се вакцинирате никако.Дрога ставале во вакцините.
На голема жалост, сведок сум на многу смртни исходи на пациенти заболени од ковидов,на блиска колешка и почина сопругот на 45 год...на друга и почина брат, на трета починаа мајка и братче.....има уште многу жртви на вирусов кои лично ги познавам.
Ете и јас заболев и мојот сопруг.
Не верувам во вакциниве, премногу брзо се направени, се уште не се знае кој се смее да ги прими, колку долго трае заштита идр....јас како што сум проблематична со алергиите, нормално дека ке ми биде страв да се вакцинирам со нешто што не е доволно испитана.

Јас сум разочарана од здрвството, од начинот на преглед, од незнаењето, од никакви мерки да не се шири заразата, од давање глупи терапии на секој пациент исто, касно праење на компјутери и воошто немање саглам преглед....само штанцање на секој една иста терапија, сумамед, панцеф, витамини...и отиде човекот.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Највише од све мрзу к'д некој покушава да ти га смени мислење. Па вакцинирај се да те ебу, не ти брану, ама зашто убедујеш други. Ти ќе ми кажеш дали да се вакцинирам или не.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Obratno e. Sirete panika od vakcina mesto fino lepo da ne ja primite. Bas mu e gajle nekomu. Ne gledam drugive sto ke ja primat olku da galamat kako tie koi ne sakaat da ja primat.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
На голема жалост, сведок сум на многу смртни исходи на пациенти заболени од ковидов,на блиска колешка и почина сопругот на 45 год...на друга и почина брат, на трета починаа мајка и братче.....има уште многу жртви на вирусов кои лично ги познавам.
Ете и јас заболев и мојот сопруг.
i jas postojano slusam od ljuge vo makedonija deka umiraat prilicno mladi ljuge i nekoi bez da bile vo rizicna grupa. ima za site slucai vo makedonija oficijalna statistika? mislam kade sto zrtvite se podeleni vo kategorii na vozrast i moze da se vidi i prosecnata vozrast?

za germanija ima oficijalni brojki i prosecna vozrast na pocinatite e od prilika 81 godina, a 98-99% od pocinatite imale zdravstveni problemi. mnogu retko (vo sporedba so celokupnata brojka) se slusa za pomladi ljuge koi zgora na toa se racunale za zdravi. inace eve sajt kade sto se vodat oficijalnite brojki koga e vo prasanje vozrasta (posleden update e od 22.12.2020):

nesto pomalku od 0,4% od pocinatite bile ispod 40 godini, znaci 99,6+% od pocinatite bile na vozrast od nad 40. od tie ispod 40 nad 99% bile so teski zdravstveni problemi (ne e vo ovaja statistika, ama tuka na drzavnite televizii non stop ima emisii kade sto e toa tematizirano). ako se zemat tie brojki vo predvid toa znaci deka 0,004% od pocinatite bile ispod 40 i so normalna zdravstvena sostojba. vo drugi brojki toa znaci deka megu 25.000 pocinati ima 1 zdrav koj imal ispod 40 godini. ako prodolzime so matematikata i se racuna deka smrtnosta od corona e negde ispod 1% (ama aj i 1% da koristime za racunanje), znaci od 100 zarazeni 1% ke pocine, a za tie 1% vazi verojatnosta koja pogore ja napisav, togas toa znaci deka od 2,5 milioni zarazeni ljuge od covid vo prosek pocinuva 1 covek koj e ispod 40 godini i zdrav. sekako ova vazi za germanija kade sto drzavata ja objavuva postojano statistikata.

e sega, tuka e toa sto se kosi so iskustvoto od makedonija. ako vo makedonija situacijata bi bila ista kako vo germanija togas toa bi znacelo i site 2 milioni makedonci da se zarazat (ne deka tolku ostanale vo makedonija) togas megu site smrtni slucai bi trebal da bide maksimalno 1 covek na vozrast ispod 40 koj bil zdrav. duri i da odime skalilo pogore, da esapime za ljuge ispod 50 godini toa ne bi smenilo mnogu bidejki togas od 2 milioni ziteli koi site bi se zarazile ne bi trebalo da ima povise od 3 pocinati vo dobra zdravstvena sostojba vo taja kategorija (0-50 godisna vozrast). svesen sum deka vo makedonija ljugeto vo prosek ziveat pokratko i deka zdravstvenata sostojba vo prosek e polosa, sepak po toa sto se slusa mi zvuci ko ljugeto kaj nas da pominuvaat mnogu poloso... btw izvinete ako preterav so matematika, ama nesto povrzano so toa sum studiral i ja imam manata se da sakam da pretolcam vo brojki i verojatnost^^
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Разликата ваљда е поради порано откривање и медицинскиот третман кој се нуди. Покрај смрт и живот се почести се случаевите каде млади луѓи и со благи симптоми имаат долгорочни последици како замор и слично. И тоа не е за подценување. Иако не паѓам во група која треба да очекува смрт при зараза не сакам да ризикувам да имам трајни последици. Затоа и ќе ја примам вакцината.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom