Дали треба да се остава бакшиш?

Дискусија во форумот 'Ноќен живот' започната од mikie, 26 јули 2018.

?

Дали треба да се остава бакшиш?

 1. Да

  93 гласови
  72,7%
 2. Не

  35 гласови
  27,3%
 1. Комита Ултрас

  Комита Ултрас Ултрас Модератор

  Член од:
  4 јуни 2009
  Мислења:
  8.475
  Допаѓања:
  12.946
  Целиов проблем е ради тие lounge барови. Се знаеше порано у кафана јадеш, у кафич пиеш. Еее какви ги има сеа по кафани чаеви порачуваат.
   
  На Ilumious, Име И Презиме и (deleted user) им се допаѓа ова.
 2. Sawyer88

  Sawyer88

  Член од:
  26 февруари 2016
  Мислења:
  1.405
  Допаѓања:
  2.264
  ???????
   
 3. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  18.889
  Допаѓања:
  40.162
  Пресмешно, цел форум се смее.
   
  На Ficc и Anon им се допаѓа ова.
 4. Хрватски хумор :drk::pos:
   
 5. Триптико

  Триптико Гостин

  Овие што се предомислуваат "влегов за кафе, па ми се пријаде" се исти како оние "средно учев медицина, сега сум на правен". Неартикулирани! Ама тоа ти е :unsure: @Agda Beata никој не разбра што сака да каже писателот. Затоа и не (ти) вратија:свиркам:
   
 6. Kostic

  Kostic Sadio smokve oko Tadz Mahala

  Член од:
  31 јули 2009
  Мислења:
  9.313
  Допаѓања:
  5.590
  Treba da se ostava, od chista kultura. 30 den min.
   
 7. Slagjana22

  Slagjana22

  Член од:
  18 август 2018
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  3
  Не сум оставала бакшиш, ама мислам дека треба да се остава. немора во секоја кафана каде што оди некој, ама во таа кафана/тие 2-3 кафани каде што се оди почесто да.
   
 8. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.527
  Допаѓања:
  6.505
  Jas znam. Toa ti e klasicno dva kura krka, za pola ne kandisuva:)
   
 9. Gorjana30

  Gorjana30

  Член од:
  30 април 2019
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  6
  Бакшиш кај нас исклучиво според заслуга.
  Не може пола саат да се чека мени или сметка, и да очекува бакшиш.
  Она по дифолт оставање бакшиш процентуално од цената на сметката како во Америка кај нас не важи, зашто има безобразни келнери на кои што и не им се работи баш,
  И кога ќе седнеш превртуваат со очи, као демек работа им отвараш, или сега ли баш најде таман се замуабетив со дечко ми на чат.
  Секоја чест на исклучоци.
  Омилени ми се келнерите по кафаниве низ Дебар Маало ( Lantern и кафана Дебар Маало ) .
   
  На Zhan му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.609
  Допаѓања:
  4.144
  Бакшиш се остава ако услугата и самиот келнер бил добар и услужлив.
   
 11. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  10.060
  Допаѓања:
  14.906
  :)
   
 12. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.804
  Допаѓања:
  8.910
  Никад не сум оставал, конобарите и така земаат плата, многу конобари пробуваат до таа финта немам ситно да поминат што ужасно ме иритира.
   
 13. Sasa Ilic

  Sasa Ilic

  Член од:
  24 август 2016
  Мислења:
  1.424
  Допаѓања:
  1.951
  Имаше порано еден келнер, кога и да одев во кафиќот каде што работеше, ми велеше "Немам десет денари да ти вратам".
   
  На Ron Burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Zaptija Stojkov

  Zaptija Stojkov Комунист

  Член од:
  23 февруари 2010
  Мислења:
  1.604
  Допаѓања:
  993
  Гостинот е во право, ама само на хартија...

  Јас имам завршено средно угостителско и во предметите што сум ги учел за закони за угостителска дејност нигде немам сретнато член тој и тој од законот да вика дека гостинот секогаш е во право. Во кој закон ли тоа го пишуват гостинот е во право???

  Ако гостинот е секогаш во право па тогаш зошто во секој хотел има лист за куќен ред и на него пишува што не смее да прави гостинот?

  Да беше тоа така на куќниот ред ќе пишуваше на гостинот дозволено му е што сака да си прави!!!

  Ај сега гостинот е камен пијан и физички нападне некој од персоналот. И тогаш во право ли е гостинот? Зарем обезбедувањето не смее да го исфрли како партал???
   
 15. Комита Ултрас

  Комита Ултрас Ултрас Модератор

  Член од:
  4 јуни 2009
  Мислења:
  8.475
  Допаѓања:
  12.946

Сподели преку: