Дали треба да се остава бакшиш?

Дали треба да се остава бакшиш?

  • Да

    Гласови: 127 70,2%
  • Не

    Гласови: 54 29,8%

  • Вкупно гласачи
    181

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.897
Поени од реакции
9.494
Овие шо викаат работи за плата нека одат нека поработат по 2 месеца ништо поке па нека видат како е да се работи за плата таа работа
ааа брат кенлерот никогаш не е крив. Келнер, до кај е бе јадењето се убив од чекање.. (келнерот со трчање иди во кујна и вика дај брат среди нешто побрзо, преку ред, заборајв да ја пишам порачката), келнерот оди до муштеријата и му вика извинете шо чекате кујната е бавна/куната е презафатена/проблеми со уредите/куварот е на цигара/бла бла бла.. и тој си го покрива неговото заборавено дело. и ко ќе седни газдата на маса, му вика донеси сок/кафе/пиво, без разлика.. и му вика како е? како се снаоѓате? и годи сеашо му вика келнерот... се е супер само кујната забушавање, ладни јадења, ненавремена услуга, влакно, игла, слон во јадењето... изгорено, живо месо... и ете ти.. пак тој најдобар на свет а кујната лом, за ништо не ја бива, 2 јајца незнае да испржи (според келнерот) и после јас да одам и да оставам бакшиш??? море марш...
Очигледно келнерите не го делат бакшишот со тебе пошо веројатно работиш во кујна и овде заборави да спомнеш дека многу пати келнерот мора да вади ко ке заебат некоја порачка кујната ида се извинува поради тоа на секакви ликови и тоа ми се десило неколку пати не дека јас не сум заборавил порачка ама и они напишано ми промашиле па морам сум креаивен во лагите шо им ги сервирам на гостите
еве ова се случува понекогаш па ај ти снајди се
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Овие шо викаат работи за плата нека одат нека поработат по 2 месеца ништо поке па нека видат како е да се работи за плата таа работа
Као демек, многу е тешка ?
Ме интересира како гледаш на тоа, истите келнери работат со мерак во странство (да речеме, Малта), ама тука гледаат дека е многу тешка истата таа работа ?
Или нешто друго е проблемот ко на пример, газдите, умислени локални мафијаши, мизерна плата, мизерен човечки однос итн.
Кај нас многу ретко гостите се криви (има некои за кои треба вадење безбол палка), ама персоналот се однесува ко да е Америка и као демек еве по филмовите оставаат бакшиш треба и кај нас.
Дали знаеш дека ако во Америка однесеш помфрит пржен во втор зејтин може да добиеш тужба или не дај боже им донесеш немиена чаша.
Ама битно бакшижот да биде, демек немаме култура за бакшиж. А култура на фин персонал ? А култура на добри тоалети (во многу кафани тоалетите не се ни раце да измиеш) ? А култура на стандард храна т.е ако еднаш си нарачал стек, вториот пат кога ќе нарачаш ја добиваш иста порција ?
Ама битно бакшиж да има
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Као демек, многу е тешка ?
Работи за 12илјади по 10 часа дневно 6 дена во недела, и имај притисок во 6 од тие 10 часа.
Не велам дека е најтешката работа на свет, но си има своја тежина, како и секоја работа.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.897
Поени од реакции
9.494
Као демек, многу е тешка ?
Ме интересира како гледаш на тоа, истите келнери работат со мерак во странство (да речеме, Малта), ама тука гледаат дека е многу тешка истата таа работа ?
Или нешто друго е проблемот ко на пример, газдите, умислени локални мафијаши, мизерна плата, мизерен човечки однос итн.
Кај нас многу ретко гостите се криви (има некои за кои треба вадење безбол палка), ама персоналот се однесува ко да е Америка и као демек еве по филмовите оставаат бакшиш треба и кај нас.
Дали знаеш дека ако во Америка однесеш помфрит пржен во втор зејтин може да добиеш тужба или не дај боже им донесеш немиена чаша.
Ама битно бакшижот да биде, демек немаме култура за бакшиж. А култура на фин персонал ? А култура на добри тоалети (во многу кафани тоалетите не се ни раце да измиеш) ? А култура на стандард храна т.е ако еднаш си нарачал стек, вториот пат кога ќе нарачаш ја добиваш иста порција ?
Ама битно бакшиж да има
Не е тешка туку неблагодарна спомнав пред неколку страни со странци е мерак за работа значи тука те гледаат поинаку странците се обракаат со господине нашиве се знае како еј ој,море ти, затоа е заебана малта имам близок и викат овде е рај спрема таму
Бакшиш остајл или не побитен е пристапот од двете страни да е коректен и на ниво бар за мене
Тоа со помфритот келнерот ама баш ич не е крив или немиена чаша кујната/шанкерот односно одговорниот таму шефот нетреба да прифати да работи во тие услови ниту да дозволи таа нарачка да излезе надвор од кујна нормално и келнерот треба да направи проверка али во гужва нема време баш да се занимава со тие работи баш и на се да обрне внимание.тоалтите ниту се ниту треба да се грижа на келнер се знае треба хигиеничарката да си среди таму не од келнерот занаат да направат и шанкер,чистач,набавувач и остало
Пред скоро на шанк летен келнерот ми донесе нешто шо ама ич неличеше на кафе туку на чорбичка икултурно му реков извини кажи им таму нека го поправат кафевово и донеси ми сок некој он ми напрај таква гримаса шо незнам шо му значеше и истиот после два дена срекно помина шо не изеде ќотек поради истото веројатно
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.963
Работи за 12илјади по 10 часа дневно 6 дена во недела, и имај притисок во 6 од тие 10 часа.
Не велам дека е најтешката работа на свет, но си има своја тежина, како и секоја работа.
A kao tebe te fatil nekoj za gusa kelner da bidis? Odi ovcar ako ne pak ili argat, beri tutun, grozje, praski. Pa na kraj sedi doma i cekaj od tvojte da ti kupat cigari. Sto e dolzen random musterija da te trpi ili finansira oti ti si bil nezadovolen od plata ili pojma nemam sto. Jas ne sum biro za socijalni grizi pa da ti go beram i tebe gajleto. Mene koj mi go beri? Aj ako ne namesto baksis plati mi go racunot posto i mene denot, mesecot ne mi e pogoden. Znaci kur me boli kakov ti bil denot, dali si nesreken, malce platen, razocaran, neispolnet ili sto i da te maci vo zivotot. Cim si dosol na rabota ocekuvam osmeh od usi do usi i povelete gospodine posto mozi leb vadam od berenje plasticni sisinja ama za tebe tamu sum gospodin a ti si personalot koj e zadolzen da me sluzi i zema plata za toa, nasmean, vedar i poln so pozitivna energija. Ko ke ti zavrsi rabotno vreme sto sakas pravi, zalise, karaj po gazdata, sistemot, odi vo drug kafic kafana i izigravaj boem. Tvoja rabota.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Не е тешка туку неблагодарна спомнав пред неколку страни со странци е мерак за работа значи тука те гледаат поинаку странците се обракаат со господине нашиве се знае како еј ој,море ти, затоа е заебана малта имам близок и викат овде е рај спрема таму
Бакшиш остајл или не побитен е пристапот од двете страни да е коректен и на ниво бар за мене
Тоа со помфритот келнерот ама баш ич не е крив или немиена чаша кујната/шанкерот односно одговорниот таму шефот нетреба да прифати да работи во тие услови ниту да дозволи таа нарачка да излезе надвор од кујна нормално и келнерот треба да направи проверка али во гужва нема време баш да се занимава со тие работи баш и на се да обрне внимание.тоалтите ниту се ниту треба да се грижа на келнер се знае треба хигиеничарката да си среди таму не од келнерот занаат да направат и шанкер,чистач,набавувач и остало
Пред скоро на шанк летен келнерот ми донесе нешто шо ама ич неличеше на кафе туку на чорбичка икултурно му реков извини кажи им таму нека го поправат кафевово и донеси ми сок некој он ми напрај таква гримаса шо незнам шо му значеше и истиот после два дена срекно помина шо не изеде ќотек поради истото веројатно
Значи се се сведува на тоа дека буквално ништо не чини во целиот систем на угостителството.
А сите зинати за бакшиш....
Па не оди тоа така другари, треба цел систем да се среди и бакшижот сам ќе си дојде[DOUBLEPOST=1533057405][/DOUBLEPOST]
Работи за 12илјади по 10 часа дневно 6 дена во недела, и имај притисок во 6 од тие 10 часа.
Не велам дека е најтешката работа на свет, но си има своја тежина, како и секоја работа.
Ова го пишуваш за македонија. Во македонија на приватно освен ИТ, банките и странски фирми што почитуваат закон, се друго е мизерија и рушењето на човечкото достоинство
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Работи за 12илјади по 10 часа дневно 6 дена во недела, и имај притисок во 6 од тие 10 часа.
Не велам дека е најтешката работа на свет, но си има своја тежина, како и секоја работа.
Не зимаат толку, повеќе зимаат, бар во Скопје, за внатрешноста не знам, ама сигурен сум и дека и таму не се испод 500-600 дневница.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Не е тешка туку неблагодарна спомнав пред неколку страни со странци е мерак за работа значи тука те гледаат поинаку странците се обракаат со господине нашиве се знае како еј ој,море ти, затоа е заебана малта имам близок и викат овде е рај спрема таму
Бакшиш остајл или не побитен е пристапот од двете страни да е коректен и на ниво бар за мене
Тоа со помфритот келнерот ама баш ич не е крив или немиена чаша кујната/шанкерот односно одговорниот таму шефот нетреба да прифати да работи во тие услови ниту да дозволи таа нарачка да излезе надвор од кујна нормално и келнерот треба да направи проверка али во гужва нема време баш да се занимава со тие работи баш и на се да обрне внимание.тоалтите ниту се ниту треба да се грижа на келнер се знае треба хигиеничарката да си среди таму не од келнерот занаат да направат и шанкер,чистач,набавувач и остало
Пред скоро на шанк летен келнерот ми донесе нешто шо ама ич неличеше на кафе туку на чорбичка икултурно му реков извини кажи им таму нека го поправат кафевово и донеси ми сок некој он ми напрај таква гримаса шо незнам шо му значеше и истиот после два дена срекно помина шо не изеде ќотек поради истото веројатно
Не знам кој е одговорен за чашите, али нема оправдување да му однесеш на муштеријата валкана чаша, ми се има случено многу пати да ми донесат валкана чаша, два пати дури и кармин имаше горе останато.Исто и со јадењето и со кафето, особено во кафичи каде што се цените здраво напумпани.
Странците ти се обраќаат така можеби за нијанса поради што имаат попрофесионален однос кон скоро сите работи, а бакшишот ти го оставаат оти за нив е багатела тука. Имав прилика да видам Скандинавци како си нарачуваат бифтеци од по 1200 денари порција и вина од Бовин на кеј како ние што нарачуваме четвртина бурек, али јбг, истата порција да ја јаде од таму каде што е дојден сигурно ќе плати 60 евра, затоа и ти оставаат на крај бакшиш од по 300-500 денари и ние да имаме сатница од по 20 евра ќе може да ти оставиме 300 денари бакшиш.
 

pacienat

Лабав надуен
Член од
7 септември 2010
Мислења
524
Поени од реакции
718
Зависи од ситуацијата и секако од услугата. Обично оставам за да сумата биде заокружена, како што веќе пишаа некои погоре. Исто кога со друштво сме направиле поголема сметка а сме добиле добра услуга го оставаме кусурот на келнерот. Инаку во секојдневна ситуација, кога излегувам на кафе или пијачка, обично не оставам бакшиш. Факт е дека нема таква култура и навика кај нас, барем не во мојот град. Дури мислам во одредена ситуација и на келнерот би му паднало чудно дека му оставаш бакшиш.
тркало едно!
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.897
Поени од реакции
9.494
Не знам кој е одговорен за чашите, али нема оправдување да му однесеш на муштеријата валкана чаша, ми се има случено многу пати да ми донесат валкана чаша, два пати дури и кармин имаше горе останато.Исто и со јадењето и со кафето, особено во кафичи каде што се цените здраво напумпани.
Странците ти се обраќаат така можеби за нијанса поради што имаат попрофесионален однос кон скоро сите работи, а бакшишот ти го оставаат оти за нив е багатела тука. Имав прилика да видам Скандинавци како си нарачуваат бифтеци од по 1200 денари порција и вина од Бовин на кеј како ние што нарачуваме четвртина бурек, али јбг, истата порција да ја јаде од таму каде што е дојден сигурно ќе плати 60 евра, затоа и ти оставаат на крај бакшиш од по 300-500 денари и ние да имаме сатница од по 20 евра ќе може да ти оставиме 300 денари бакшиш.
Нема оправдување има извинување некој ке го прифати некој не и крај се знае дека гостинот е во право тука нема дискусија инаку има и странци шо неоставаат бакшиш каква сакаш дај им послуга а ке имат сметка рецимо 3-4 илјади и нишо неоставаат има некој кафе ке пие 50 ке ти остави 50 сее релативно едни немаа отидоа да разменат евра и се вратија после саат време само да ме почастат пошто платија со картица пред тоа сее до луѓето и нивните навики
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
И јас тоа го зборам. зошто да му оставам бакшиш на некој шо работи како и сите останати? тој се одлучил да работи келнер, не го натера никој со сила да го работи тоа. ако му е малку платено нека бара друга работа.
Не ми беше тоа муабетот и смешно ми е како само дел oд луѓето ме сфатија.
Сите сте бели витези позади тастатура и ви е страв да размислите објективно за да не ве судат другите.
Прашањето е дали треба да се остава бакшиш.
Одговорот е не треба.
Дали оставам? Секогаш кога услугата е солидна и кога сакам.
Не го сакам социјалниот притисок да треба некој да остави башкиш.
Не секој што седи во кафич е побогат тој што го служи.
Не секој што работи услужна дејност заслужува башкиш.
И бакшиш сам по себе зборот значи подарок, дар, нешто екстра, не дел од основата.
Келнер работи за плата. Јас не сум на ниту еден начин обврзан да сум одговорен за неговите придонеси.
Секој бакшиш што го оставам го оставам зошто јас сакам не зошто така треба.
Али нема веза ако сакате да бидам devils advocate, ќе бидам.
Во право си, во Америка земаат плата испод минимала, а кај нас и повеќе од доволно. Каков црн бакшиш, беај таму!
Не знам дали си саркастична ама ене прочитај горе шо пишав.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Дали некој ги части со бакшиш и аптекарките што сакаат да се напијат ? :D:vozbud::pos:
 
Член од
27 јули 2018
Мислења
4
Поени од реакции
3
Овие шо викаат работи за плата нека одат нека поработат по 2 месеца ништо поке па нека видат како е да се работи за плата таа работа

Очигледно келнерите не го делат бакшишот со тебе пошо веројатно работиш во кујна и овде заборави да спомнеш дека многу пати келнерот мора да вади ко ке заебат некоја порачка кујната ида се извинува поради тоа на секакви ликови и тоа ми се десило неколку пати не дека јас не сум заборавил порачка ама и они напишано ми промашиле па морам сум креаивен во лагите шо им ги сервирам на гостите
еве ова се случува понекогаш па ај ти снајди се
Не барам да се дели бакшиш со мене. Земам доволно плата и со прекувремени со хонорарни смени ми се бери уште подобра плата. Има некои од колегите келнери кажуваат дека одредена маса им оставила одреден бакшиш за јадењето (а незнам за шо друго можи да се истај бакшиш) и ќе ни купат дали благо дали сок дали пиво дали цигари без разлика, го споделуваат со нас. А мене тоа ми е работа. Да готвам најдобро шо можам и знам и да вадам квалитет од кујна. Е сега за згрешено, загорено, живо, закаснато.. имало грешки и ќе има. Составен дел од работата. Ако ме покриеш ти за мојата грешка ќе те покријам и јас за твојата. Во ист тим сме. Џабе имаме напад ако немаме одбрана и среден ред. Џабе е одбраната ако незнаеме да постигниме гол.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Срамота е да крадеш и лажеш, не е срамота да оставиш 20 денари бакшиш.
Проста математика, на 500 денари дневница со 6 работни денови во неделата и 20 маси дневно испаѓа просечна плата.
Збориме за работа без потребно високо образование исто така.

Ај сеа зборете ми како е срамота да не ви остават бакшиш, а не е срамота да бараш поголема плата од текстилни работници и останато што до вчера земаа 6000-9000 мкд.

Јас заокружувам или оставам што имам ситно во новчаник, зашто сметам дека 12.000 е мала плата за било која работа, ама па да не претеруваме зашто 80% од другарите келнери бакшишот им беше за црно бело во астра и спорт лајф (што страшно ме нервирало)

Едит: и на добрите мајстори што ми дошле дома сум им оставал за две-три пива.
 
F

Flatter

Гостин
Поо читам мислења понижувачки било кога ќе ве прашаат дали сте за пијачка/јадење. :D Сепак не ви е понижувачки кога едно еКспресо го пиете 3 саати. Или кога ќе седнете двајца на маса за шест души и ќе нарачате две кока коли. Народ без осет сме дефинитивно. Доколку не сакате да ве пречекуваат така при влез пошто ви е понижување, одете во маалскиот кафич кај што келнерот е и шанкер и газда, и уживајте таму.
Па скоро секаде во светот на влез на ресторани/кафичи ве пречекуваат хостови чија работа е баш тоа, да го направат распоредот на седење за да добиете квалитетна услуга. И пак сега да се докажиме дека не, не ве понижуваат доколку ве прашаат дали сте за јадење/пиење при влезот, келнерот кој служи маси кои се само со пиење може истовремено да опслужи повеќе маси. И мене не ми се свиѓа концептот на лаунч бар, се изгуби некако смислата на ресторан, ама побарувачката е таа која го диктира пазарот и тоа е тоа. И баш заради тоа ве прашуваат на влез дали сте за јадење/пиење.
Јас со години работев во пицерија, ова беше некаде уште пред да се појави концептот на лаунч бар кај нас, или тогаш беше на почеток. Не ми беше сфатливо како луѓе кои седнале во пицерија, италјански ресторан, стануваат од маса бидејќи сме немале пилешки прсти или цезар салата. И реално дојде време сега да во секој "ресторан" може да најдете од пиле месо, е сега колку е квалитетно е дискутабилно.
А што правиме јас пример одам влегувам внатре и ме прашуваат за што сум, им кажувам за јадење. Седнувам и потоа се предомислам и кажувам и сакам едно кафе и една минерална вода.

И што ќе направат ? Ќе ме истерат од масата ? Ќе кажат не може тука да седеш бришка на друга маса. И што потоа мислеш дека повторно ќе им влезам во истиот локал ?

НЕ логички е да прашуват уште на влегување за што сум. Пред се за нив е најмногу понижувачки. Затоа што јас кога влегувам неможам да знам за што сум, првин седнувам го гледам менито и цените па потоа се одлучувам за што сум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom