Дали треба да се остава бакшиш?

Дали треба да се остава бакшиш?

  • Да

    Гласови: 127 70,2%
  • Не

    Гласови: 54 29,8%

  • Вкупно гласачи
    181
Член од
28 август 2013
Мислења
3.967
Поени од реакции
11.780
Апсолутно, точно тоа ми е и идејата, зашто збориме за човек што секој ден служи х маси, и секакви гледа, бакшишот е тоа што го мотивира да држи ниво со комплескари и со релативно нормални клиенти, затоа сметам дека тоа е многу важен дел од тој однос, инаку и тие што се добри келнери ќе се демотивираат и место и клиентот да има убав помин у кафана, ќе се изнервира ради слаб келнер. Тоа е тој круг на ситуацијата. Добиваш добра услуга, даваш бакшиш, го држиш мотивиран за пак да добиеш добра услуга, нема ли бакшиш, ќе се демотивираат да ја даваат таа добра услуга.
Јас немам намера да плаќам ради некој искомплексиран идиот. Тоа треба да си го решат во угостителскиот објект.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
А може ли да платиме 100 денари од човек бакшиш во кафана, ама типот да биде услужлив и насмеан цело време? Или тоа ќе го добијат само бизнисмени, политичари, спортисти и остала багра која има поголема финансиска моќ?.

Ако келнерот не е мотивиран да работи, нека упише факултет, на пример ФИНКИ, и после 4 години ќе има дупло поголема почетна плата од онаа за која е немотивиран да работи.

А уствари вистината е дека келнерот го боли курот за ти што сакаш да нарачаш, забораваат нарачни ствари, грешат јадења и после уште бакшиш да оставаме. Чест на исклучоци, ама па тие и не се бунат по форуми дека гостите не чинат, туку си работат и си печалат пари.

Нека се договорат со газдата за поголема плата - ако не бива, или нека мења кафана или нека мења струка.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
Секогаш оставам бакшиш. Околу 5 до 10 проценти од износот на сметката.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.309
Не оставам бакшиш само кога услугата не е во ред. Да ми промаши нарачка, да ја заборави да не дојде да земе нарачка подолго време. Зборам за ситуација кога не е преполно местото.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
За стоката се согласувам, луксузот е пресметан, а за човекот што го овозможува тој луксуз (да се разбереме тука зборам за добар келнер што удоволува донеси ми вода со лимонче и со сламка навалена не повеќе од 90 степени, не за слаби), нели треба и тој да добие нешто?
Исто како тој што те тантели кај костумот, добива плата, и таа во мкд е далеку од минимална.
Ако се согласиме платите за келнер да се минимални како на запад, тогаш нема да кошта ракијата 100 денари чаша туку 80, ама на крај секој од нас тие 500ки разлика ќе ги даде на келнерот.
Или ќе го преуредиме концептот на угостителство, кафеани и ресторани апла луксуз и изгор цени каде што обичен смртник нема да стапне, и барови за да јадеш без луксузи и музика, едно ниво над ланец за брза храна, чисто да не готвите дома.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Не знам зошто толку тупење, штом не е задолжителен бакшишот (како во Америка, а веќе гледам и во Европа што го пресметуваат во сметката) значи не мора да се даде. Кој сака нека остави, кој не, нека не остава.
За тоа треба да е свесен и келнерот, не може он од секого да очекува бакшиш и после да се мурти кога нема да добие.

п.с јас генерално оставам секогаш, дури и кога има слаба услуга. Не оставам само тогаш кога е баш катастрофа услугата.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Ако ми го погодат десертот оставам бакшиш, ако не чини десертот нема ни бакшиш.
Во кафичи обично оставам околу 10% од износот на сметката.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Ако ми го погодат десертот оставам бакшиш, ако не чини десертот нема ни бакшиш.
Во кафичи обично оставам околу 10% од износот на сметката.
Нели е бакшишот како награда за услугата? Најчесто кафаните со добра храна имаат многу лоши десерти, па затоа не ја гледам поврзаноста баш тука. Ако имаат одлична скара, си прошол топ, ама баклавата не ти се погодила, паѓа све во вода? :D
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.439
Ако ми го погодат десертот оставам бакшиш, ако не чини десертот нема ни бакшиш.
Во кафичи обично оставам околу 10% од износот на сметката.
Бакшишот не е за кујната, за келнерот е. Каков ке му го дадат таков ке ти го донесе .
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Затоа шо таму најмногу се работи
Sho znam toa.

Ja obicno kaj berberot koa se sisam ostavam baksis cisto da ne mi presece uvo nareden pat u slucaj ako ne e dovolno motiviran(nekoj drug clen spomna motivacija) :D

Sum ostaval baksis na kelneri i obicno ostavam koa sum u mk cisto kolku da se izramne smetkata, ali ako vekje ostavame baksis treba da ostavame kaj site sho ni davaat nekakva usluga.

Nareden pat koa vi go sobiraat gjubreto, dajte mu stotce na gubradjijata, poso ako ne e motiviran naredna nedela nema da go sobere gjubreto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom