Дали треба да се остава бакшиш?

Дали треба да се остава бакшиш?

  • Да

    Гласови: 108 74,0%
  • Не

    Гласови: 38 26,0%

  • Вкупно гласачи
    146

Riddler

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
5.716
Поени од реакции
7.405
Гостинот е во право, ама само на хартија...

Јас имам завршено средно угостителско и во предметите што сум ги учел за закони за угостителска дејност нигде немам сретнато член тој и тој од законот да вика дека гостинот секогаш е во право. Во кој закон ли тоа го пишуват гостинот е во право???

Ако гостинот е секогаш во право па тогаш зошто во секој хотел има лист за куќен ред и на него пишува што не смее да прави гостинот?

Да беше тоа така на куќниот ред ќе пишуваше на гостинот дозволено му е што сака да си прави!!!

Ај сега гостинот е камен пијан и физички нападне некој од персоналот. И тогаш во право ли е гостинот? Зарем обезбедувањето не смее да го исфрли како партал???
Љољ
Искрено во тој случај гостинот е во апсолутно право
И гостинот е во право дури и оној пат кога не е само ако газдите,шефојте им дозволат така да се понашаат инаку угостителствово е доведено на најниско ниво така да не се пази некаков куќен ред по хотели (работам во хотел) затоа што многу лесно се губат клиенти има доста објекти бар овде(Струга-Охрид).
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.602
Поени од реакции
36.849
Гостинот/купувачот секогаш е во право.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
25.293
Поени од реакции
40.540
Гостинот е во право, ама само на хартија...

Јас имам завршено средно угостителско и во предметите што сум ги учел за закони за угостителска дејност нигде немам сретнато член тој и тој од законот да вика дека гостинот секогаш е во право. Во кој закон ли тоа го пишуват гостинот е во право???

Ако гостинот е секогаш во право па тогаш зошто во секој хотел има лист за куќен ред и на него пишува што не смее да прави гостинот?

Да беше тоа така на куќниот ред ќе пишуваше на гостинот дозволено му е што сака да си прави!!!

Ај сега гостинот е камен пијан и физички нападне некој од персоналот. И тогаш во право ли е гостинот? Зарем обезбедувањето не смее да го исфрли како партал???
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.411
Поени од реакции
1.907
Љољ
Искрено во тој случај гостинот е во апсолутно право
И гостинот е во право дури и оној пат кога не е само ако газдите,шефојте им дозволат така да се понашаат инаку угостителствово е доведено на најниско ниво така да не се пази некаков куќен ред по хотели (работам во хотел) затоа што многу лесно се губат клиенти има доста објекти бар овде(Струга-Охрид).
Eве уште еден случај ќе ти кажам во Охрид што се деси пред некоја година!!!

Гостинот прави сметка со неговото друштво од скоро 3.000 денари.

И на крај плаќа во евра. - Со цела банкнота од 50 евра (АМА ФАЛСИФИКАТ).

Сега плаќа со пари фалсификувани, и шо треба да му се речи абе ти си гостин ти секогаш си во право а???

Друг пример јас сум Газда на угостителски објект и некој гостин е пијан камен (не знае дека јас сум газда СИ СЕДАМ НА МАСА) ме нападне физички од типот „ШО Е БРЕ ШО МЕ ГЛЕДАШ“ ЈАС ПАК МУ ВОЗВРАЌАМ КОЈ ТЕ ГЛЕДАТ БЕ?? и ОДМА ПОЧНУВА ТУКА ТЕПАЧКАТА НАЈЧЕСТАТА ПРИЧИНА ЗА ТЕПАЧКА ВО КАФАНА/РЕСТОРАН/ХОТЕЛ). И шо треба да му речам де добро ти си гостин, а се знае гостинот секогаш е во право а????????
 

Riddler

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
5.716
Поени од реакции
7.405
Eве уште еден случај ќе ти кажам во Охрид што се деси пред некоја година!!!

Гостинот прави сметка со неговото друштво од скоро 3.000 денари.

И на крај плаќа во евра. - Со цела банкнота од 50 евра (АМА ФАЛСИФИКАТ).

Сега плаќа со пари фалсификувани, и шо треба да му се речи абе ти си гостин ти секогаш си во право а???

Друг пример јас сум Газда на угостителски објект и некој гостин е пијан камен (не знае дека јас сум газда СИ СЕДАМ НА МАСА) ме нападне физички од типот „ШО Е БРЕ ШО МЕ ГЛЕДАШ“ ЈАС ПАК МУ ВОЗВРАЌАМ КОЈ ТЕ ГЛЕДАТ БЕ?? и ОДМА ПОЧНУВА ТУКА ТЕПАЧКАТА НАЈЧЕСТАТА ПРИЧИНА ЗА ТЕПАЧКА ВО КАФАНА/РЕСТОРАН/ХОТЕЛ). И шо треба да му речам де добро ти си гостин, а се знае гостинот секогаш е во право а????????
Евра е забрането да прима како прво и да пријавел двајцата ке го јадат ако функционират и се спроведит како шо требит све по закон

Незнам шо напна за ќотеков говеда имат сегде и без причина ке започнат тепачка тоа незначи дека е во право али стварно има и препотентни гости како и сопственици,вработени па тешко е да кажиш кој е во право али гостите се пред се а и треба претпазливо бирање клиентела мегутоа во трката за профит не се бира баш
Факт е дека Македонциве немаат кодекс на однесување во угостителски објекти ко хотели,ресторани...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.457
Поени од реакции
16.871
По заслуга.Еве пред некој ден чекавме 20+мин., чекавме да допушит келнерот цигара, ама не дочекав бакшиш да му остајме.Не дочекавме ни пијачка...:icon_lol:
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.318
Eве уште еден случај ќе ти кажам во Охрид што се деси пред некоја година!!!

Гостинот прави сметка со неговото друштво од скоро 3.000 денари.

И на крај плаќа во евра. - Со цела банкнота од 50 евра (АМА ФАЛСИФИКАТ).

Сега плаќа со пари фалсификувани, и шо треба да му се речи абе ти си гостин ти секогаш си во право а???

Друг пример јас сум Газда на угостителски објект и некој гостин е пијан камен (не знае дека јас сум газда СИ СЕДАМ НА МАСА) ме нападне физички од типот „ШО Е БРЕ ШО МЕ ГЛЕДАШ“ ЈАС ПАК МУ ВОЗВРАЌАМ КОЈ ТЕ ГЛЕДАТ БЕ?? и ОДМА ПОЧНУВА ТУКА ТЕПАЧКАТА НАЈЧЕСТАТА ПРИЧИНА ЗА ТЕПАЧКА ВО КАФАНА/РЕСТОРАН/ХОТЕЛ). И шо треба да му речам де добро ти си гостин, а се знае гостинот секогаш е во право а????????
Тоа ,,гостинот е секогаш во право,, не го толкувај во буквална смисла на зборот ,,секогаш,,. Се си има мерка а за ,,гостинот е секогаш во право,, мерката е да не ги премине грубо границите на пристојноста, да не смета на другите гости, да не прави намерна штета и сл. Е сега за пијаниот гостин.... Добро ти беше кога гостинот се опиваше од пијалокот кој му го наплаќаш? И сега тој е пијан. Треба да се тепаш со него и да истеруваш правда или едноставно како угостител треба ситуацијата да ја средиш со добро макар тоа би значело да не му се обратиш со ,,КОЈ ТЕ ГЛАДА БЕ?,, туку со ,,извинете господине нешто сум се замислил и сум се загледал,, и со тоа да се избегне тепачка што би значела непријатност за сите гости, штета за ресторанот, губење реноме....?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.059
Поени од реакции
4.273
Бакшиш е многу повеќе од протокол. Повеќето од конобарите имаат смешни плати, се вадат со бакшиш. Кога веќе седнуваш на едно раат кафе со цигарче и пријатели или на лезетски ручек зошто да не го почастиш? Тое е дел од севкупниот „ритуал“. Има љубезни, насмеани, изморени, исфрустрирани и сите имаат нешто заедничко: не би го работеле тоа да не се зорт. Мене ми е вулгарно кога некој уредно ќе си ги собере и 10те денари од кусурот од масата. Насмевката на лицето кога ќе му кажеш „во ред е“, прави мало убаво чувство.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.121
Поени од реакции
1.106
Ај да пробаме вака. Угостителството е многу повеќе од протокол. Повеќето од клиентите имаат смешни плати, се вадат со штедење. Кога веќе седнуваат на едно раат кафе со цигарче и пријатели или на лезетски ручек, зошто да не добиеш убава услуга? Тоа е дел од севкупниот ритуал. Има љубезни, насмеани, изморени, исфрустрирани клиенти и сите имаат нешто заедничко. Сакаат да јадат и да пијат без да бидат замарани и без да чекаат пола саат за нарачката. Мене ми е вулгарно кога ќе нарачам нешто и ќе стигне 15 минути покасно од предвиденото и оладено. Непревртувањето на очи кога ќе му побараш вода или нешто плус, прави мало убаво чувство кај клиентот.

За да дадеш бакшиш, треба да добиеш добра услуга. Некој нема специфични барања (јас на пример) и не се бунам и да касни нешто малце, или па да утне нарачка, се дешава на сите. Ама да се повторува постојано, или да се осеќам непосакувано во локалот, втор пат нема да седнам, а од првиот пат нема ни денар бакшиш да добие. Зошто јас да не добијам фер услуга и насмевка на лицето? Келнерите не се глупи колку што се прават. Кога ќе седне некоја фаца, знаат дека ќе им перне 400-500 денари бакшиш, насмеани се од 6ка до 6ка и му се клањаат на секое носење вода. А кога ќе седне обичен човек, тешко им е вода да донесат. Треба да одат на обука во Турција,или нека одат во чаршија кај торбешите/албанци/турци, да учат како се служат луѓе. Фала пријатно :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.059
Поени од реакции
4.273
За да дадеш бакшиш, треба да добиеш добра услуга. Некој нема специфични барања (јас на пример) и не се бунам и да касни нешто малце, или па да утне нарачка, се дешава на сите. Ама да се повторува постојано, или да се осеќам непосакувано во локалот, втор пат нема да седнам, а од првиот пат нема ни денар бакшиш да добие. Зошто јас да не добијам фер услуга и насмевка на лицето?
Се согласувам сосема. Не зборам за негативни ликови туку за начелен став треба или не да се остава бакшиш.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.000
Поени од реакции
7.529
Кај нас бакшишот нема врска со услугата и љубезноста. Кај нас бакшишот е покажување сила. Кај странци ќе помине таа љубезност за дали да ти остави бакшиш или не. Македонче уште пред да влезе знае дали ќе остави или не.
Одма ги препознавам луѓето што ќе остават, а кој не. Се познава по изгледот, облеката, начинот на комуникација, претежно овие луѓе не ги замарат келнерите. Додека останатите ќе ти размислуваат по 20мин, ќе побараат вода 20пати, за вифи секој посебно ќе те прашува. И колку и да си љубезен со овие луѓе, нема да добиеш бакшиш.[DOUBLEPOST=1559039920][/DOUBLEPOST]Најлоши се оние што намерно седнуваат на нераскрената маса, а има милион други маси. Ти треба да баталиш све за они да не седат на прљава маса. Овие луѓе ич не ги перцепирам, ги оставам да чекаат, услуга никаква им пружам.
Не размислуваат дека масата стои намерно нераскрената, оти келнерот има нарачки и гледа да биде навремено послужено за да не страда услугата.
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.121
Поени од реакции
1.106
Кај нас бакшишот нема врска со услугата и љубезноста. Кај нас бакшишот е покажување сила. Кај странци ќе помине таа љубезност за дали да ти остави бакшиш или не. Македонче уште пред да влезе знае дали ќе остави или не.
Одма ги препознавам луѓето што ќе остават, а кој не. Се познава по изгледот, облеката, начинот на комуникација, претежно овие луѓе не ги замарат келнерите. Додека останатите ќе ти размислуваат по 20мин, ќе побараат вода 20пати, за вифи секој посебно ќе те прашува. И колку и да си љубезен со овие луѓе, нема да добиеш бакшиш.[DOUBLEPOST=1559039920][/DOUBLEPOST]Најлоши се оние што намерно седнуваат на нераскрената маса, а има милион други маси. Ти треба да баталиш све за они да не седат на прљава маса. Овие луѓе ич не ги перцепирам, ги оставам да чекаат, услуга никаква им пружам.
Не размислуваат дека масата стои намерно нераскрената, оти келнерот има нарачки и гледа да биде навремено послужено за да не страда услугата.
Епа пошо ти си скенер и по облека расудуваш кој ќе ти остави бакшиш кој не, ти однапред знаеш како да се поставиш , и одма си пофин према некој што е поугледен и што знаеш дека ќе ти остави бакшиш. Реално, ретко кој заслужува бакшиш. Се остава впечаток дека тие клиенти што не оставаат бакшиш вршат некаков криминал. Јадењето и онака вреди 80, ама го плаќаш 210 ради име, па уше бакшиш да оставам? Ладно, неквалитетно јадење, да го преплатам и бакшиш да се даде? Хаос.

Си имате плата, а ако не ви се свиѓа, комотно работете нешто друго, или на друга локација за повеќе пари. Само старите келнери, најчесто по гостилниците или еве во некои подобри ресторани, само тие си го имаат заслужено секој денар оставен како бакшиш. Другото е се ради реда. Ако не ја сакаш работата, тоа се приметува и нема зошто да добие некој бакшиш. Вината е дел на келнерите, дел на газдата. Бидејќи им дава по 400-500 денари, и нормално дека не се мотивирани. А јас не можам да си дозволам да дадам 50 денари бакшиш на кафе од 60 денари. Тоа не значи дека јас не го плаќам кафето!
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.000
Поени од реакции
7.529
Епа пошо ти си скенер и по облека расудуваш кој ќе ти остави бакшиш кој не, ти однапред знаеш како да се поставиш , и одма си пофин према некој што е поугледен и што знаеш дека ќе ти остави бакшиш. Реално, ретко кој заслужува бакшиш. Се остава впечаток дека тие клиенти што не оставаат бакшиш вршат некаков криминал. Јадењето и онака вреди 80, ама го плаќаш 210 ради име, па уше бакшиш да оставам? Ладно, неквалитетно јадење, да го преплатам и бакшиш да се даде? Хаос.

Си имате плата, а ако не ви се свиѓа, комотно работете нешто друго, или на друга локација за повеќе пари. Само старите келнери, најчесто по гостилниците или еве во некои подобри ресторани, само тие си го имаат заслужено секој денар оставен како бакшиш. Другото е се ради реда. Ако не ја сакаш работата, тоа се приметува и нема зошто да добие некој бакшиш. Вината е дел на келнерите, дел на газдата. Бидејќи им дава по 400-500 денари, и нормално дека не се мотивирани. А јас не можам да си дозволам да дадам 50 денари бакшиш на кафе од 60 денари. Тоа не значи дека јас не го плаќам кафето!
Дали ја реков дека се поставувам на друг начин спрема тие што знам дека не остават бакшиш? И со едните и другите се поставувам исто. Муабетот ми беше дека се знае кој остава, а кој не. Напоменав само на кој луѓе, не им се замарам. Никој не ве моли да оставате, ваш избор си е.

И ниеден келнер не работи за плата. Ако не постои бакшиш нема да постојат келнери. Кој ќе ти работи за 12 000? Имам работено и во банка и во други попрестижни фирми и пак сум се вратил на ова оти се вадат подобри пари.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
29.974
Поени од реакции
35.328
Јадењето и онака вреди 80, ама го плаќаш 210 ради име, па уше бакшиш да оставам? Ладно, неквалитетно јадење, да го преплатам и бакшиш да се даде? Хаос.
А зошто воопшто фрлаш 210 денари на ладно јадење што вреди 80? :D

Иначе стварно не знам каде ви се дешава да добиете ладно јадење. За јадење знае да се чека и по 30-40 минути некаде, ама е пред се ради гужва и недоволно персонал, па и опрема (пред се во кујна) и нема капацитет самиот ресторан да услужи 30 гости што ќе седнат наеднаш. Појма неам, година ипол нека работев како келнер, бар мене ми се нема десено да однесам на некој ладно јадење, а не сум бил ни сведок на таков настан воопшто.

Иначе како што викаш дека некои келнери не заслужуваат бакшиш, за што и се сложувам... така верувај дека има гости кои не заслужуваат љубезност. И тоа многу често знаат да бидат оние редовните или што се знаат со газдата, па си направиле филм дека ти работиш за нив уствари. :)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.121
Поени од реакции
1.106
Ми се има неколку пати десено, во тие "тренд" локали што се по скопјево. Неколку пати ладно јадење, и 1-2 пати заборавена нарачка. Затоа и ги избегнувам па не ми се дешава. Е некад ќе се деси другите да сакаат таму да седнеме пошо е шема, па си трпиме (не секогаш, ама пак)

Иначе тоа со 210 денари јадењето ми беше дека пола од работите не вредат за таа количина што се нуди, и пак се ладни/ невкусни.

Инаку има секакви идиоти, и од келнери и од клиенти, но не можам никако да си го објаснам фактот дека мора по дифолт да се остави бакшиш.. Те служеле не знам ти што. Па овие што ви ги лицкаат ноктите, што ве масираат од глава до пети, што ви прават ова- она. Зашо не им давате бакшиш? Зашто мора во ресторан/кафич?

Јас имам претежно лоша слика за келнерите во Македонија, но пак ќе речам дека не се само они виновни, туку голем дел е и до газдите.

Да е услугата не знам ти каква посебна, ама само да го остави кафето, да ми остави вода и да ми даде после саат време сметка, ако го рачунате у господарење према келнерот, тогаш гостите се фараони. :D Tоа му е работа, за тоа е платен, сигурно не го вработив јас :)
 
На врв Bottom