Дали треба да се остава бакшиш?

Дали треба да се остава бакшиш?

  • Да

    Гласови: 127 70,2%
  • Не

    Гласови: 54 29,8%

  • Вкупно гласачи
    181
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
НЕ логички е да прашуват уште на влегување за што сум.
Целиов проблем е ради тие lounge барови. Се знаеше порано у кафана јадеш, у кафич пиеш. Еее какви ги има сеа по кафани чаеви порачуваат.
 
Т

Триптико

Гостин
Овие што се предомислуваат "влегов за кафе, па ми се пријаде" се исти како оние "средно учев медицина, сега сум на правен". Неартикулирани! Ама тоа ти е :unsure: @Agda Beata никој не разбра што сака да каже писателот. Затоа и не (ти) вратија:свиркам:
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Treba da se ostava, od chista kultura. 30 den min.
 
Член од
18 август 2018
Мислења
15
Поени од реакции
3
Не сум оставала бакшиш, ама мислам дека треба да се остава. немора во секоја кафана каде што оди некој, ама во таа кафана/тие 2-3 кафани каде што се оди почесто да.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
Јас работам конобар, сакам да ми оставаат бакшиш, а кога ќе седнам јас да сум гостин многу ретко оставам.... Не знам зошто ама ете :)))
Jas znam. Toa ti e klasicno dva kura krka, za pola ne kandisuva:)
 
Член од
30 април 2019
Мислења
17
Поени од реакции
11
Бакшиш кај нас исклучиво според заслуга.
Не може пола саат да се чека мени или сметка, и да очекува бакшиш.
Она по дифолт оставање бакшиш процентуално од цената на сметката како во Америка кај нас не важи, зашто има безобразни келнери на кои што и не им се работи баш,
И кога ќе седнеш превртуваат со очи, као демек работа им отвараш, или сега ли баш најде таман се замуабетив со дечко ми на чат.
Секоја чест на исклучоци.
Омилени ми се келнерите по кафаниве низ Дебар Маало ( Lantern и кафана Дебар Маало ) .
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Бакшиш се остава ако услугата и самиот келнер бил добар и услужлив.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Никад не сум оставал, конобарите и така земаат плата, многу конобари пробуваат до таа финта немам ситно да поминат што ужасно ме иритира.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
Имаше порано еден келнер, кога и да одев во кафиќот каде што работеше, ми велеше "Немам десет денари да ти вратам".
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Нема оправдување има извинување некој ке го прифати некој не и крај се знае дека гостинот е во право тука нема дискусија инаку има и странци шо неоставаат бакшиш каква сакаш дај им послуга а ке имат сметка рецимо 3-4 илјади и нишо неоставаат има некој кафе ке пие 50 ке ти остави 50 сее релативно едни немаа отидоа да разменат евра и се вратија после саат време само да ме почастат пошто платија со картица пред тоа сее до луѓето и нивните навики
Гостинот е во право, ама само на хартија...

Јас имам завршено средно угостителско и во предметите што сум ги учел за закони за угостителска дејност нигде немам сретнато член тој и тој од законот да вика дека гостинот секогаш е во право. Во кој закон ли тоа го пишуват гостинот е во право???

Ако гостинот е секогаш во право па тогаш зошто во секој хотел има лист за куќен ред и на него пишува што не смее да прави гостинот?

Да беше тоа така на куќниот ред ќе пишуваше на гостинот дозволено му е што сака да си прави!!!

Ај сега гостинот е камен пијан и физички нападне некој од персоналот. И тогаш во право ли е гостинот? Зарем обезбедувањето не смее да го исфрли како партал???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom