Дали смее христијанка да се омажи за муслиман?

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Teb koj ti rece da zboris. Dali sum te naucil deka treba prst da digas pa da zboris so mene.

Da bese taka so sila tvojata glava ke ne postoese deneska.

I idi uci malce i vidi deka na Osmanska imperatoria najmirni zivle site narodi vo Makedonija. A osim toa Makedonija uste bila cela so pirinska i egejska.
Toa znaci Turcite ve cuvale celata teritorija sto MK deneska nema sansi da gi dobiva nazad.

Razbra kalesok. A ti znaes sto znaci kaleshok.
Прво, недолично е ваквото однесување за форумџија, ама тоа е друга тема.

Што се однесува до фактите, тие се следните:


Султан Селим II (1524-1574)
Но особено тешка е состојбата за правата на немуслиманите со султаните Селим II (1566-1574), Мурат III (1574-1595) и наследниците. Судовите не смееле да ги казнуваат Турците кои правеле зулуми врз христијаните а сведочењето на христијаните пред турските судови не важело. Имено, Шеријатот не предвидувал еднакви права за христијаните кои ги ставал на многу понизок степен од муслиманите. На христијаните како “неверници”, автоматски им се забранувало појавување пред верскиот шеријатски суд. Се јавувало двојство во пресудите заради различното гледање на одреден случај од страна на државниот и верскиот суд, при што секогаш се завршувало со одлуката на вториот, како посилен.

Султан Мурад III (1546-1595)
Така на пример, за ова интересен е еден случај од крајот на XIX век од Дебар. Македонците христијани од Дебарско воделе парница во Битола против господарите на чифлиците (албанските аги и бегови). Валијата наоѓал дека се во право селаните, додека шеријатскиот суд наоѓал дека се во право господарите на чифлиците и така останало. На жалбата од селаните за одлуката на шеријатскиот суд валијата им одговорил:

“Па што да ви правам луѓе, правото е ваше, но верата вам не ви чини, па ни правда за вас нема“
(“Град Дебар у време ослобоѓења“, Братство XXXI књ. 51 1940, стр. 155)

- Ако се повикате на комунизмот, ова е
5 години пред комунизмот да завладее
на овие простори.

Како капак, во правосудството завладеал поткупот и жедтта за лесен живот па на турските државни службеници уште помалку им било до правдата на потчинетите. Христијаните не можеле да се надметуваат во поткупи со муслиманите зашто и онака немале пари, па секогаш биле странката која губи во спорот. Ова дополнително ги оссилувало спахиите кои земале колку сакаат пари и храна, а ги напаѓале и жените и децата од христијаните. На се ова спахијата земал и даноци за секоја христијнска свадба, а месните власти наметнале и произволен данок од манастирите. Едноставно, правото во отоманска Турција го диктирал владеачкиот ислам.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Прво, недолично е ваквото однесување за форумџија, ама тоа е друга тема.

Што се однесува до фактите, тие се следните:



Султан Селим II (1524-1574)

Но особено тешка е состојбата за правата на немуслиманите со султаните Селим II (1566-1574), Мурат III (1574-1595) и наследниците. Судовите не смееле да ги казнуваат Турците кои правеле зулуми врз христијаните а сведочењето на христијаните пред турските судови не важело. Имено, Шеријатот не предвидувал еднакви права за христијаните кои ги ставал на многу понизок степен од муслиманите. На христијаните како “неверници”, автоматски им се забранувало појавување пред верскиот шеријатски суд. Се јавувало двојство во пресудите заради различното гледање на одреден случај од страна на државниот и верскиот суд, при што секогаш се завршувало со одлуката на вториот, како посилен.


Султан Мурад III (1546-1595)

Така на пример, за ова интересен е еден случај од крајот на XIX век од Дебар. Македонците христијани од Дебарско воделе парница во Битола против господарите на чифлиците (албанските аги и бегови). Валијата наоѓал дека се во право селаните, додека шеријатскиот суд наоѓал дека се во право господарите на чифлиците и така останало. На жалбата од селаните за одлуката на шеријатскиот суд валијата им одговорил:

“Па што да ви правам луѓе, правото е ваше, но верата вам не ви чини, па ни правда за вас нема“
(“Град Дебар у време ослобоѓења“, Братство XXXI књ. 51 1940, стр. 155)
- Ако се повикате на комунизмот, ова е
5 години пред комунизмот да завладее
на овие простори.

Како капак, во правосудството завладеал поткупот и жедтта за лесен живот па на турските државни службеници уште помалку им било до правдата на потчинетите. Христијаните не можеле да се надметуваат во поткупи со муслиманите зашто и онака немале пари, па секогаш биле странката која губи во спорот. Ова дополнително ги оссилувало спахиите кои земале колку сакаат пари и храна, а ги напаѓале и жените и децата од христијаните. На се ова спахијата земал и даноци за секоја христијнска свадба, а месните власти наметнале и произволен данок од манастирите. Едноставно, правото во отоманска Турција го диктирал владеачкиот ислам.
Ti se ne mesaj kako postapuvam so nego.
Ti gledaj kako postapuvam so normalni forumisti.
On zasluzil toa od porano.

Slusaj ti jarane.
Jas ne citam nisto dodeka mozam tebe dokumenti od arhivi na Osmanska sudenje ,deka brat od dedomi pobegnal vo turcija i se kriel zatoa sto vo Mk ja tepal eden Makedonec dodeka vadile nivata.
Znaci bil progonet od sudenje i zatvor.
Ti idi najdobro i prasaj nekoj star kaj nas vaka zhivo.
Tie ke ti kazat istinata.
Vazi.
Ama ne samo eden prasaj povekemina.
I iskren ke mi pisuvas sto ti kazale ok.

pozdrr
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Мислам дека делата повеќе зборуваат. Исламизацијата на црквите (Св.Софија во Охрид, Аја Софија во Истанбул). Градбите од тоа време (споменав во друг пост). Безброј документи. Провери само на Google Books за исламизацијата на источна европа. Има настани, говори, документи колку ти душа сака.

Имало два судови. Граѓански и религиозен и двата беа поврзани за СЕКОЈ спор. Ако не си муслиман делото го губиш! Димите (ahl al-dhimmah) речиси и да ги немаше.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Мислам дека делата повеќе зборуваат. Исламизацијата на црквите (Св.Софија во Охрид, Аја Софија во Истанбул). Градбите од тоа време (споменав во друг пост). Безброј документи. Провери само на Google Books за исламизацијата на источна европа. Има настани, говори, документи колку ти душа сака.

Имало два судови. Граѓански и религиозен и двата беа поврзани за СЕКОЈ спор. Ако не си муслиман делото го губиш! Димите (ahl al-dhimmah) речиси и да ги немаше.
Ok. Aj ostaj malo internet PC da se oladi i istrazi licno, i zivo vo koja god se gradile poveke crkvi vo MK.

Ne samo pisuvam no i suguren sum deka na vreme na Osmanlijska imteratorija se gradile poveke crvki.
I toa so drzavna kasa.
Ova ne e da ja falim Osmanska Imperija ,

nego starite kazuvat eden zbor .
Sedi krivo no zbori pravo ..

Da vo istanbul se pretvoril vo dzamija Aja Sofia, koj deneska e samo muzeum.
Pa zasto ne znam ni jas. Mislam da ne ostane prazno. Moe mislenje . Poveke ne znam.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Ај прво на темата ... Значи на сите мои читања и пречитувања на библиата не сум сретнал стихови во кои се забранува брак мегу христианка и припадник на било која вера ... Заправо ако се сеќавам точно на некои апокрифни текстови дури и имало периоди во кои браковите меѓу христианки и неверници ( пагани , евреи итн ) било одобрувано од страна на некои црковни отци заради Х причини .

Е сега ... Ајде јас да не се мешам во дискусиава за присилното исламизирање али симо да споменам дека во турската империа постоел и данок во крв .
Е сега ако земање на здрави машки деца од не исламски фамилии и нивно воведување во исламот и претварање во јаничари не е присилна исламизациа ... тогач незнам што е . За другите методи кои се користени нема да зборува и не планирам да дискутирам ... Ама ова горе е сигурен пример за присилна исламизациа ,и е неоспорлив пример . Независно дали изворите се турски или комунистички .

Е сега кога веке за зборува за цркви и џамии ... и кој религозен објект бил преобратен кој не ... Мислам дека е дури и до некој степен безсмислено да се спори ... Скоро сите џамии изградени до кај 1750 се градени врз цркви или пак се цркви претворени во џамии ... и за то си има археолошки докази .
Ама то не укажва дека постои присилна исламизациа ... туку дека низ балканските земји има рециклирање на светите места ... Битолската авра ( Синагога ) била изградена врз изгорена џамиа која била изградена врз црква .Турските влати го продаваат земјиштето на евреите . Имам видено документи и фермани со кои се потврдува купопродажба на земјиште меѓу Црквата и Турските власти . А за тоа дали турците биле толерантни кон религии различни од исламот ... Па луге од султан до султан се разликвало ... Бајазит втори дозволил шпанските евреи да се населат на турска териториа ... за неколку генерации подоцна негов наследник да прави прогон на религиозна основа во некои подрачја од империата на истите тие евреи ... Просто е .. Колку луге толку табиети .
Толку
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Ај прво на темата ... Значи на сите мои читања и пречитувања на библиата не сум сретнал стихови во кои се забранува брак мегу христианка и припадник на било која вера ... Заправо ако се сеќавам точно на некои апокрифни текстови дури и имало периоди во кои браковите меѓу христианки и неверници ( пагани , евреи итн ) било одобрувано од страна на некои црковни отци заради Х причини .

Е сега ... Ајде јас да не се мешам во дискусиава за присилното исламизирање али симо да споменам дека во турската империа постоел и данок во крв .
Е сега ако земање на здрави машки деца од не исламски фамилии и нивно воведување во исламот и претварање во јаничари не е присилна исламизациа ... тогач незнам што е . За другите методи кои се користени нема да зборува и не планирам да дискутирам ... Ама ова горе е сигурен пример за присилна исламизациа ,и е неоспорлив пример . Независно дали изворите се турски или комунистички .

Е сега кога веке за зборува за цркви и џамии ... и кој религозен објект бил преобратен кој не ... Мислам дека е дури и до некој степен безсмислено да се спори ... Скоро сите џамии изградени до кај 1750 се градени врз цркви или пак се цркви претворени во џамии ... и за то си има археолошки докази .
Ама то не укажва дека постои присилна исламизациа ... туку дека низ балканските земји има рециклирање на светите места ... Битолската авра ( Синагога ) била изградена врз изгорена џамиа која била изградена врз црква .Турските влати го продаваат земјиштето на евреите . Имам видено документи и фермани со кои се потврдува купопродажба на земјиште меѓу Црквата и Турските власти . А за тоа дали турците биле толерантни кон религии различни од исламот ... Па луге од султан до султан се разликвало ... Бајазит втори дозволил шпанските евреи да се населат на турска териториа ... за неколку генерации подоцна негов наследник да прави прогон на религиозна основа во некои подрачја од империата на истите тие евреи ... Просто е .. Колку луге толку табиети .
Толку
keles.
Slusaj vaka ke ja najdes istinata dali ?? Osmanlijska Imperija so sila Islamiziral ili ubival nemuslimani.

Jas nema da kazam nisto poveke.
Toa sam ke ja najdes istinata.

Najdi kolku ziteli imal togas vo Makedonija.
Kolku god bil Turka imperija i ako 6 Makedonci za eden den da ubivase dali deneska ke imase nekoj ziv ?????

512 god X 365 = 186880 X 6 = 1 121 280

Na kraj ke se uveris sam. Bez da mislis deka jas toa kako pripadnik Na Islamska religija sakam da ti ja napolnam glavata .
Vazi ?

Pozdr....
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Koj te lazi za ova, imas li dokazi ili taka si slusnal od historija pisuvana od komunisti...
Што имале комунистите против Турците ? Дури не се совпаѓаат во ист временски период.
Teb koj ti rece da zboris. Dali sum te naucil deka treba prst da digas pa da zboris so mene.

Da bese taka so sila tvojata glava ke ne postoese deneska.

I idi uci malce i vidi deka na Osmanska imperatoria najmirni zivle site narodi vo Makedonija. A osim toa Makedonija uste bila cela so pirinska i egejska.
Toa znaci Turcite ve cuvale celata teritorija sto MK deneska nema sansi da gi dobiva nazad.

Razbra kalesok. A ti znaes sto znaci kaleshok.
Najdi kolku ziteli imal togas vo Makedonija.
Kolku god bil Turka imperija i ako 6 Makedonci za eden den da ubivase dali deneska ke imase nekoj ziv ?????

512 god X 365 = 186880 X 6 = 1 121 280
1. Не се курчи. Ако мислиш да дискутираш нормално дискутирај.

2. Македонија не била цела тогаш и турците не ја чувале. Тогаш постоела Османска империја, не постоела Србија, Македонија, Бугарија. Немало држави. Значи Турците не чувале ништо, туку едноставно си постоела етничка и географска Македонија.

3. Кој па вика дека насилната исламизација траела 5 века ? Насилната исламизација траела век ипол... можеби нешто повеќе. Погледни кога има највеќе македонски востанија и ќе сфатиш кога било најлошо. Османската империја била праведна кон сите, но со време се расипало и почнале насилна исламизација, разно невозможни даноци, грабнувања на жени и деца...
 
Член од
14 јуни 2009
Мислења
147
Поени од реакции
21
јас како што знам, муслиманка смее да се омажи со христијанин исто како што и муслиман може да се ожени со христијанка...должна е да му го претстави исламот на мажот и да го запознае...тој може да прифати или не прифати али битно таа треба да му го претстави...и тоа е тоа....и не сум сигурен али мислам дека исламот е единствена религија која уствари дозволува мешање на вери...ако се гледа по верски правила...а иначе ако се гледа онака, тогаш секој може да си се земе со таа што си ја сака....е сега колку тоа успева на овој простор, тоа е прашање....јас и мојата поранешна девојка која што беше и си остана муслиманка, не успеавме...на другите мешани парови им посакувам среќа
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Не би се омажила со фанатик, бил Муслиман, бил Христијанин.
...
Слушај го и следиго - со потполна доверба - само во чистото срце, БОЖЈИОТ Милостив Глас, бидејќи Тоа е Царот на Љубовта - Христос - човековиот единствен спас!

Биди благословена и БОГ да те чува од сè што е нечисто!


АМИН
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ете гледате уште една глупост на религиите.Ние атеистите не дискриминираме према вера така да добредојдени се и христијанки и муслиманки и еврејки и будистки...

Изгледа не сме пиеле вакви пијалоци...

 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
И по што се препознава муслиманка дека е муслиманка? Христијанка се крштева у црква и со тоа значи ја примила верата. А муслиманка со што е обележана?

И темава ми е многу безвезе, нешто налик ова: Дали муслиманка смее да го прими од христијанин без нејзиниот сопруг да знае?
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
мооорее какви муслиманки има.па па па па..очи да исплакнеш ама у наводници се ставени..има и златна средина онака не можеш од прва да гаѓаш дали Е или не е муслиманка али има и од тиа шо ми шетат на факс како надов да пагаат камења од гла до пети замотани шо значи СЕ Е ДО ДОМАШНОТО ПРЕОЧУВАЊЕ НА РАБОТИТЕ,НАЧИНОТ И СЕКАКО СВАКАЊЕТО ЗА ПРАКТИЦИРАЊЕТО НА ТАА ВЕРА..

муслиман смее да се земе со христијанка но не смее со атеист..зошто-прибидејки ние христијаните ко бајаги сме монотеисти а исламот е тврокорна моно и со тоа као фигуративно сме и до некаде некакви си веерници де..а атеистот чувај боже не иде у предвид оти он нели не верува во религија и нема бог (читај стеги у паметот)

муслиман смее да живее и мора да почитува припадник на друга вера но само и само ако овој др не му ја врега и исто така му ја поштува верата..но кога ке куцне биолошкиот часовник децата мора да бидат воспитувани во исламски дух..МИЛОМ ИЛИ СИЛОМ де:nenene:


офѕопик-зашто каурките(ние) важиме за лесни девојки и зошто на улица не дофрлуваат по некоја средена турчинка туку дофрлуваат сами исклучиво на каурки..има ли поврзаност
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
И по што се препознава муслиманка дека е муслиманка? Христијанка се крштева у црква и со тоа значи ја примила верата. А муслиманка со што е обележана?

И темава ми е многу безвезе, нешто налик ова: Дали муслиманка смее да го прими од христијанин без нејзиниот сопруг да знае?

Читај нинџа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom