Дали смее христијанка да се омажи за муслиман?

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.757
Божјите заповеди во сите религии се основата на функционира секое општество, правниот, социјалниот, кривичнот систем... Сосема друго е догмата и непризнавање и убивањето под зборот на месијата. Тоа се случило или сеуште се случува во светот. Почитувањето на религијата во многу голема мерка зависи и од тој (проповедникот) што ти ја пренесува.Затоа отворениот ум е најважен само тогаш можеш да се спротиставиш на тоа што не е добро и те завлекува во водите на омразата и неприфаќањето на се што е од спротивната страна.
Се што е умерено е добро.
Отворениот ум е најважен, но за жал во многу религии, особено во исламот не е така. Како можат тие правилно да расудуваат што од другата религија е добро?! Тие немаат отворен ум, т.е. се закоравени за едно исто. Тоа не чини. Можеш да им објаснуваш колку сакаш, но нема никогаш да сфатат, затоа што така се учени.

Бракот се базира на разбирање.
Да, точно. А не на религии.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Отворениот ум е најважен, но за жал во многу религии, особено во исламот не е така. Како можат тие правилно да расудуваат што од другата религија е добро?! Тие немаат отворен ум, т.е. се закоравени за едно исто. Тоа не чини. Можеш да им објаснуваш колку сакаш, но нема никогаш да сфатат, затоа што така се учени.
Немој да бидеш толку остар во осудите, секаде има добри луѓе. Ако ги отфрлаш од себе и ти ќе бидеш отфрлен од нив. Немој да правиш поделби премногу ги има, што би направил ако дознаеш дека во некој минат живот си бил муслиман? Ајде ти направи прв чекор прифати ги со срцето биди револуционер, сигурна сум дека ќе се чувствуваш прекрасно,
 

St3

Член од
3 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
8
Интересна тема, реална тема, актуелна тема, секодневна тема.
Ме интересира вашиот став по ова прашање, но, не од рекла -казала муабети туку што и како учи Христијанството за ова. Што кажуваат Библиските цитати?
Не гледам ништо лошо тука, ако има љубов и разбирање кај е проблемот..........
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.757
Немој да бидеш толку остар во осудите, секаде има добри луѓе.
Не, никако. Секаде има добри луѓе, тоа да. Зборувам генерално, не само за муслиманите, за сите. Затоа велам, што помалку религија, тоа подобро.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Не, никако. Секаде има добри луѓе, тоа да. Зборувам генерално, не само за муслиманите, за сите. Затоа велам, што помалку религија, тоа подобро.
ОК тоа е твој избор но сигурно сепак веруваш во универзална добрина?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Љубовта не познава религија. А религијата не смее да биде пречка во развивање на една љубовна врска. Во ред е религијата да се практикува но се додека не се меша во приватните животи на другите луѓе. За жал тоа е реалноста кај нас и во светот пошироко. Религијата има авторитет пред љубовта. И таквите врски најчесто не успеваат или воопшто не се формираат.
 

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
Би кажал дека доколку има љубов и разбирање, тогаш не би требало да има верски или социјални пречки за еден маж и жена да стапат во брак. Меѓутоа да бидеме реални. Факт е дека муслиманската вера ги учи своите верници дека сите други се заблудени(само они се во право) и, како таква, строго забранува мешање на верска основа. Се разбира, има чесни и разумни луѓе од муслиманска вероисповед, кои оваа традиција ја гледаат како нешто што е архаично, меѓутоа за жал веројатноста е 95% дека на секоја муслиманска девојка и е забрането да погледне, а камо ли да се омажи за христијанин. Кога е веќе таква ситуацијата, тогаш треба да се поштуе и реципроцитет, т.е. христијанка не смее да погледне муслиман, а камо ли да мисли на свадба со него како младоженец.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.757
ОК тоа е твој избор но сигурно сепак веруваш во универзална добрина?
Универзална добрина? -Да, на некој начин да.

А религијата не смее да биде пречка во развивање на една љубовна врска.
Не само религијата туку и други работи, пр. парите.
За жал реалноста е друга...
 
Член од
27 декември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
21 vek, prestanete da bidete konzervi, sekoj moze da pravi toa sto saka, religijata samo ogranicuva.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Се сметам за open-minded персона, и ги прифаќам сите сфаќања. Да, партнери од различна вера би можеле, теоретски кажано, да стапат во брак. Но, она што не ми е логично на мене е, како би можеле тоа да го направат? Јас сум агностик. Исто ми се фаќа што човек ќе земам за маж, се додека се согласуваме, но ми смета мешањето на религиите и доминантноста.

Утре тој пар ќе има дете. Што ќе биде детето? Христијанин, муслиман, будист, хиндуист, атеист, што? Секако дека нашето заостанато општество ќе му одреди религија и пред да се роди детето, наместо да го почитува неговиот избор.

Како другиот партнер би ги прифатил обичаите на оној чија религија ќе ја превземе? Чудно е, неприлагодливо за многумина, тешко, а и порано или подоцна ќе предизвика кавги.

Јас како нерелигиозна личност, израсната во ортодоксна средина, не би можела да се навикнам на друга средина.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
И јас тоа прашувам?

Ако беше обратно, секако дека ќе беше проблем,зошто на муслиманка забрането и е да се омажи за немуслиман.

Мислам дека темата е супер,како кроена за овој подфорум, па да оставиме ревносните христијани што ќе кажат на оваа тема.:smir:
POZNAVAM NEKOLKU MUSLIMANKI STO SE OMAZILE ZA HRISTIJANIN ILI NEVERNIK.PA POUBAVO ZIVEAT ODKOLKU SO MUSLIMAN.KOGA LJUBOVTA E VO PRASHANJE NEMA NIKAKVA ZABRANA.:toe:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Се сметам за open-minded персона, и ги прифаќам сите сфаќања. Да, партнери од различна вера би можеле, теоретски кажано, да стапат во брак. Но, она што не ми е логично на мене е, како би можеле тоа да го направат? Јас сум агностик. Исто ми се фаќа што човек ќе земам за маж, се додека се согласуваме, но ми смета мешањето на религиите и доминантноста.

Утре тој пар ќе има дете. Што ќе биде детето? Христијанин, муслиман, будист, хиндуист, атеист, што? Секако дека нашето заостанато општество ќе му одреди религија и пред да се роди детето, наместо да го почитува неговиот избор.

Како другиот партнер би ги прифатил обичаите на оној чија религија ќе ја превземе? Чудно е, неприлагодливо за многумина, тешко, а и порано или подоцна ќе предизвика кавги.

Јас како нерелигиозна личност, израсната во ортодоксна средина, не би можела да се навикнам на друга средина.
Респект!:smir: Ова е веќе малце подлабока и пореална анализа на прашањето, во која се опфатени и можните ( реалните) проблеми кои би настанале од склучувањето на таквите бракови. Тоа е она што и јас некаде таму на почетокот на темава го искажав.

POZNAVAM NEKOLKU MUSLIMANKI STO SE OMAZILE ZA HRISTIJANIN ILI NEVERNIK.PA POUBAVO ZIVEAT ODKOLKU SO MUSLIMAN.KOGA LJUBOVTA E VO PRASHANJE NEMA NIKAKVA ZABRANA.:toe:
Љубав не зна за границе, нели? :)

Сепак да бидеме реални, ретки, ептен ретки се таквите случаеви.:toe:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Imas muslimani koi se muslimani samo po ime ili sto za bajram idat vo jamija i imas muslimani koi klanjaat 5 pati dnevno, taka da imas musliman i musliman...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.956
Поени од реакции
80.719
Зашто не би смеела Христијанка да се омажи за Муслиман?
Дури и помалку е бесмислено е прашањето од темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom