Дали смее христијанка да се омажи за муслиман?

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
знам многумина со мешани бракови, муслимани со христијани :)
детето се разбира оди според татко му по муслимански патишта... такво им е учењет за жал.
мајката е само хотел за бебиња.
Затоа јас сум против такви мешани бракови,децата ќе бидат тие кој на крај ќе се мачениците,ќе дојде време кога самите ќе сватат дека не се ниту муслимани ниту христијани...И кај нас христијаните децата одат по христијански патишта..
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Затоа јас сум против такви мешани бракови,децата ќе бидат тие кој на крај ќе се мачениците,ќе дојде време кога самите ќе сватат дека не се ниту муслимани ниту христијани...
Знаеш ли дека БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) за спасение на сите ја отелотвори во Исус Својата СОВРШЕНА МУДРОСТ, Својата СОВРШЕНА МИЛОСТ ?!

Знаеш ли дека БОЖЈАТА МУДРОСТ, БОЖЈАТА МИЛОСТ посебно ги сака децата и загубените овци, што дури и Својот скапоцен Живот Го даде баш за такви?

За тебе и за книжниците (егоистите) на овој свет се таквите деца можеби изгубени, но за Единствениот БОГ - пред Кого се поклонувам пред нозете на Господ Исус Христос - сѐуште несе!


Лека ноќ на сите
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Дали смее хинду да се земе со будист.Абре луѓе не сме во среден век.За љубов се работи а не за контролишање народ преку религија.Љубовта е над Господ,љубовта е над све.Ако некој на некој забранил нешто тој сам си забранил да живее во свет на љубов.
 

Marko vojvoda

Archduke - Archangel
Член од
31 јули 2008
Мислења
70
Поени од реакции
5
Дали смее хинду да се земе со будист.Абре луѓе не сме во среден век.За љубов се работи а не за контролишање народ преку религија.Љубовта е над Господ,љубовта е над све.Ако некој на некој забранил нешто тој сам си забранил да живее во свет на љубов.
Не се сложувам само со делот дека љубовта е над господ другото се е ок.:pop:
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Знаеш ли дека БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) за спасение на сите ја отелотвори во Исус Својата СОВРШЕНА МУДРОСТ, Својата СОВРШЕНА МИЛОСТ ?!

Знаеш ли дека БОЖЈАТА МУДРОСТ, БОЖЈАТА МИЛОСТ посебно ги сака децата и загубените овци, што дури и Својот скапоцен Живот Го даде баш за такви?

За тебе и за книжниците (егоистите) на овој свет се таквите деца можеби изгубени, но за Единствениот БОГ - пред Кого се поклонувам пред нозете на Господ Исус Христос - сѐуште несе!


тоа би требало да биде така,но не е така,ти можда и подобро го знаеш од мене,затоа врати се во реалноста...
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Дали смее хинду да се земе со будист.Абре луѓе не сме во среден век.За љубов се работи а не за контролишање народ преку религија.Љубовта е над Господ,љубовта е над све.Ако некој на некој забранил нешто тој сам си забранил да живее во свет на љубов.

БОГ е Љубов (!) и Извор на Чистата Љубов воопшто, тоа го посведочи Мудроста БОЖЈА, Која БОГ Ја инкарнираше во Исус, за спасение на сите!

Мудроста БОЖЈА е Господар на вистинските верници и таа е Вечно ЕВАНГЕЛИЕ за кое сведочат и Евангелиските списи!

Кој човечката (телесно - егоистичка) “љубов“ ја става над ВИСТИНАТА, несум сигурен дали знае што зборува!

Во надеж дека знаеш што зборуваш, те поздравувам пријателски :smir:

[
тоа би требало да биде така,но не е така,ти можда и подобро го знаеш од мене,затоа врати се во реалноста...
Има една и единствена реалност, една единствена ВИСТИНА и за таа ти сведочам и во овие утрински часови!

Лека ноќ на тебе и на сите
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Баш на оваа тема имам многу размислувано. До некаде порано и се имам најдено во ваква ситуација, а до скоро време мојот најдобар другар христијанин имаше врска со муслиманка.

Мислам дека, ако двајца искрено се сакаат нема врска кој од која вера е. Сите недоразбирања и разлики можат да се надминат!!! Значи мене не ме интересираат што кажуваат светите книги, без разлика од кога вера се. Ако прашате зошто, ќе ве прашам која е онаа вистинската книга, праведната книга, која е онаа правата вера и што ако јас сум се родел како будист. Секоја вера си кажува за себе дека е онаа вистинската, а всушност има безброј вери. Има безброј вери и безброј верувања, но ако љубовта е онаа вистинската, тогаш таа е единствена!!!:smir:
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
muslimanite krvavo se trudat da ja rasirat verata i svojata ideologija za alah i zadgrobniot zivot sto NEVOZMOZNO e da si dozvolat da izgubat MAKAR I 1 EDINSTVEN VERNIK vo ovaa sveta vojna..kamoji cela edna dinastija,pa po nea druga..treta..musliman smee da ozeni hristijanka-ovaa saka ke stane muslimanka saka ke ostane istoto..nikoj ne e u steta-naprotiv-decinjata ostanuvaat muslamini i pak islamot e u + shto spored niv bi trebalo da bide goooooolem povod za radost. kaj niv i edna edinstvena preobrazba znaci napredok-retki se lugeto koi usoevaat da se izdrogiraat na ovoj nacin.

hristijanin ne moze da zeme muslimanka-semeto na decata e tatkovo-hristijansko-zarem eden musliman E TOLKU SHIROKOGRAD I POPUSLIV DA DOZVOLI DA IZGUBI CELA DINASTIJA PORADI LJUBOV? MA DAJ MOLIM VE PA ON NEMA DA DOBIE 72 NEVINASICI GORE..SE PLASI DA NE NE OSTANE BEZ IC..DRUGITE UZIVAAT A TOJ SAMO GLEDA..BASHKA MOZE I OD VINCETO DA GO SKRATAT..

SE ZNAE semeto e tatkovo..ako dojde eventualno do meshan brak NA DETETO TREBA DA MU SE KAZE DEKA POSTOI KREATOR I TVOREC NO NACINITE NA NEGOVO POCITUVANJE I VERUVANJE SE RAZLICNI I KOGA KE NAPOLNI 18 PA I POVEKE SAM MOZE DA ODBERE NACIN(islam,hristijanstvo,budizam)NA KOJ KE GO POCITUVA TVORECOT.


p.s.kako kaurka koja e vo ozbilna vrska so musliman voopsto ne sum razmisluvala na taa tema..Bog znae deka nacinot na koj gi postavuvam racete dodeka se molam i jazikot na koj mu go izgovaram imeto nemaat blaga vrska so vistinskata vera koja mi se naoga vo srceto.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
muslimanite krvavo se trudat da ja rasirat verata i svojata ideologija za alah i zadgrobniot zivot sto NEVOZMOZNO e da si dozvolat da izgubat MAKAR I 1 EDINSTVEN VERNIK vo ovaa sveta vojna..kamoji cela edna dinastija,pa po nea druga..treta..musliman smee da ozeni hristijanka-ovaa saka ke stane muslimanka saka ke ostane istoto..nikoj ne e u steta-naprotiv-decinjata ostanuvaat muslamini i pak islamot e u + shto spored niv bi trebalo da bide goooooolem povod za radost. kaj niv i edna edinstvena preobrazba znaci napredok-retki se lugeto koi usoevaat da se izdrogiraat na ovoj nacin.

hristijanin ne moze da zeme muslimanka-semeto na decata e tatkovo-hristijansko-zarem eden musliman E TOLKU SHIROKOGRAD I POPUSLIV DA DOZVOLI DA IZGUBI CELA DINASTIJA PORADI LJUBOV? MA DAJ MOLIM VE PA ON NEMA DA DOBIE 72 NEVINASICI GORE..SE PLASI DA NE NE OSTANE BEZ IC..DRUGITE UZIVAAT A TOJ SAMO GLEDA..BASHKA MOZE I OD VINCETO DA GO SKRATAT..

SE ZNAE semeto e tatkovo..ako dojde eventualno do meshan brak NA DETETO TREBA DA MU SE KAZE DEKA POSTOI KREATOR I TVOREC NO NACINITE NA NEGOVO POCITUVANJE I VERUVANJE SE RAZLICNI I KOGA KE NAPOLNI 18 PA I POVEKE SAM MOZE DA ODBERE NACIN(islam,hristijanstvo,budizam)NA KOJ KE GO POCITUVA TVORECOT.
Zatoa i nema pritisok na zenata hristijanka da menja vera. Samo ako ona odlucuva od srce , a ne od toa sto maz mu e musliman. Treba da bide iskrena.
Za decava toa se kazuva na zenata porano. treba da znae.

A sto kazuvas krvavo muslimanite se trudat da ja rasirat verata, ne preteruvaj.
Strogo e zabraneto na islam so sila da teras nekoga da menja vera.
Znaci bi napreavil eden od najgolem greh vo islam ako nekoj toa go cini. Razbra.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Strogo e zabraneto na islam so sila da teras nekoga da menja vera.
Znaci bi napreavil eden od najgolem greh vo islam ako nekoj toa go cini. Razbra.
Исламот со сила се прифати на Балканот... впрочем сите религии насилно се наметнати на народот.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Исламот со сила се прифати на Балканот... впрочем сите религии насилно се наметнати на народот.
Де кажи кој начин на примена на сила е употребен за Христијанството да дојде овде..на овие простори...не спорам за Католичката црква и нејзините екскурзии на југ..оти зад тоа се крие нешто друго
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Де кажи кој начин на примена на сила е употребен за Христијанството да дојде овде..на овие простори...не спорам за Католичката црква и нејзините екскурзии на југ..оти зад тоа се крие нешто друго
Па не е до толку со сила како што беше исламот, туку е повеќе со манипулација, потплаќање, лажење, разни стипендии и инвестиции. Се разбира треба да имаш империја ко Турците за да си играш со религите... или ко Византија.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Па не е до толку со сила како што беше исламот, туку е повеќе со манипулација, потплаќање, лажење, разни стипендии и инвестиции. Се разбира треба да имаш империја ко Турците за да си играш со религите... или ко Византија.
Христијанството е овде прифатено пред да стане официјално...Првите христијани ни од далеку не биле способни за ова што го наброја
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Ребел, Вистинската Вера Христова никогаш не употребувала такви гнасотии за кои ја обвинуваш ти и останатите антихристијански здруженија!

Тоа што после мирољубивото доаѓање и ширење на верата Христова во срцата на луѓето што живеат на овие (македонски) простори, некој ја помешал со моќта на мечот и ја злоупотребил, тоа е против живеењето и учењето на БОЖЈИОТ ПАТ (Христос)!

Отвориги очите и срцето за длабоката ВИСТИНА!

Прости што вака дрско ... :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom