Дали смее христијанка да се омажи за муслиман?

Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Христијанството е овде прифатено пред да стане официјално...Првите христијани ни од далеку не биле способни за ова што го наброја
За манипулација и потплаќање биле сигурно способни. А не зборам само за раното христијанство туку зборам и за некои цркви што не беа на овие простори пред неколку века. Сигурно фрлаат тие по некоја паричка или барем некој вид на бенефиција за да се доближат на народот.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
За манипулација и потплаќање биле сигурно способни. А не зборам само за раното христијанство туку зборам и за некои цркви што не беа на овие простори пред неколку века. Сигурно фрлаат тие по некоја паричка или барем некој вид на бенефиција за да се доближат на народот.
Еве јас сум во таква црква..Евангелска..и никој никогаш не ми фрлил паричка ниту мене ниту на оние кои ги знам...се работи за живот со Господ..наградата не е на овој свет
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Не би се омажила со фанатик, бил Муслиман, бил Христијанин.
Не знам што вели Библијата на темата и не сум компетентна да одговорам на она што е корен на прашањето, ама со оглед на тоа што еден куп на претходниве страници имаа пишано исто толку лаички постови колку мене - си ја земам слободата да пишам мислење.
Во моето семејство Христијанството е дел од традицијата, пренесувано од колено на колено. Немам вистински „хаце“ верници околу мене, ама никогаш не станало ни прашање дали веруваме во постоењето на Бог. Како и поголемиот број од христијанските семејства, не сме пратиканти, но ги почитуваме обичаите.
Живеам во странство и се дружам со еден куп луѓе од различни религии. Во друштво имаме двајца муслимани кои не се нешто особено силни верници, ама внимаваат да не јадат свинско, па кога правиме собиранки - купуваме храна која е халал. И тоа не ми е воопшто проблем, да го почитувам нивниот избор. Едниот од двајцата е во врска со Католиќиња и имаме разговарано на темата “живот меѓу партнери од различни вери“. Муабетот го иницирав јас, водена од јасниот став кај нас - дека „ќе не забулат ако се омажиме со Албанец“, ама сфатив дека на останатите на масата не им е јасно околу што се крева галама. Двајцава, сметаа дека ако останат заедно ќе прават компромиси, што верувам дека не би било тешко, ако се земе во предвид дека ни едниот од нив не е силен верник кој животот го обликува по некаков религиозен образец.
Не би се омажила со фанатик зошто мислам дека таа заедница не би функционирала - не поради него колку поради мене. Не можам да замислам да живеам со некој кој би бил несреќен (велам несреќен зошто знам дека не би прифатила да го правам она кое го бара од мене), затоа што нема да се облакувам како што сака тој, нема да јадам/нејадам според неговите верувања, нема да се откажам од тоа што ми е замисла за воспитување на децата - а не е во склоп на ниедно религиозно учење. Истиот хендикеп би бил со било кој „вистиснки“ верник, од било која религија.
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Доколку има вистинска љубов меѓу нив двајца неможе никој и ништо да ги спречи да бидат заедно без разлика што е друга вера.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Муж муслиман смее да земит рисјанка, но рисјанин не смеит муслиманка!
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
И јас тоа прашувам?

Ако беше обратно, секако дека ќе беше проблем,зошто на муслиманка забрането и е да се омажи за немуслиман.

Мислам дека темата е супер,како кроена за овој подфорум, па да оставиме ревносните христијани што ќе кажат на оваа тема.:smir:
Еве ке земам еден пример: Мора да се омажи за некој кој го гледа прв пат во животот, дали тоа би бил некој од 300 кила, или некој без заби тоа е најмалку важно, важно е дека е ’’муслиман’’. А не може да се омажи за некој кој го сака, само заради тоа што ... што? Е, тоа не ми е јасно.

Во библиските цитати Исламот воопшто не е спомнат....причина, не постоел тогаш....така да барањето одговор таму ти е беспредметно...

...друго по темата...... гледаш ние атеистите, по ваше неверниците си немаме такви дилеми, сите ни се исти....
Cите се исти пред Господ, само пази, културата ја еба*а религијата веке 2000-3000 години :)
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Во библиските цитати Исламот воопшто не е спомнат....причина, не постоел тогаш....така да барањето одговор таму ти е беспредметно...

...друго по темата...... гледаш ние атеистите, по ваше неверниците си немаме такви дилеми, сите ни се исти....
A mozebi e izbrisan toj tekst, koj znae...:toe:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Pa neli se izvadeni nekolku citati od biblijata za toa sakav da recam...:toe:
Не те разбрав..јас погоре на почетокот на темата ги дадов цитатите кои се најблиску до бракот со неверници..конкретно за било која друга религија нема цитати..
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Pa neli se izvadeni nekolku citati od biblijata za toa sakav da recam...:toe:
1) Темите кои ги обработува Библијата немаат никакви ни религиски ни историски допирни точки со Исламот. Исламот се појавува во VII век, значи цели 620 години после Христијанството и добри 500 години од првите примероци на Библијата.
Исламот се до, ако не се лажам 12/13 век со Крстоносните војни, не претставува никаква закана за Христијанството, а до тогаш Библијата веќе била добро дефинирана и евангелијата беа веќе прифатени 500+ години пред тоа (Вселенски собори).

2) Исламот баш се потпира на Библиските приказни. Имиња, настани се црпат од Библијата. Исламот тоа не го порекнува и баш ја пласира таа идеја. Имињата мислам се повеќе од јасни. Иса, Јусуф...

3) До кога муслиманите на Балканот редовно своите проблеми ги пронаоѓате во другите? Комунизмот вака, комунистите така. Репресијата што се правела врз Исламот се правела и врз Христијанството. Тоа била политиката. Ако Енвер Хоџа во Албанија бил поголем фанатик и со сталинистички црти, тоа не е проблем на комунистите од Југославија (Македонија).

Ако одиме до таа мера, тогаш ние Христијаните на Балканот треба со иста и полоша мера да враќаме на Исламот заради 500 годишното ропство и наметнување на Исламот како религија.

Да не зборувам за црквите кои морале да бидат градени 2-3 скали пониско од џамиите, да не зборувам за „правата“ што се добивале ако се преобратите во Ислам и.т.н

4) За тоа дали некои луѓе присилно или не го прифаќале Исламот како вероисповед постојат тони и тони документи од тоа време. Означени се датуми, области. Пишувани и кажувани се приказни, преданија и што не. Се пишувале романи на таа тема (Калеш Анѓа??).

5) Преку глава ми е дојдено со вечната политика на Калимеро особено од страна на Албанците во Македонија. Постојат многу други националности од исламска вероисповед кои се сосема задоволни од правата што ги уживаат дали во етничка или во религиозна смисла. Албанците вечно се незадоволни и бараат европска правда. Баш ме интересира дали ваквите барања ќе им успеат во Холандија, каде има реперкусии врз Муслиманите, а ете тоа е земја основач на ЕУ!
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Исламот со сила се прифати на Балканот... впрочем сите религии насилно се наметнати на народот.
Teb koj ti rece da zboris. Dali sum te naucil deka treba prst da digas pa da zboris so mene.

Da bese taka so sila tvojata glava ke ne postoese deneska.

I idi uci malce i vidi deka na Osmanska imperatoria najmirni zivle site narodi vo Makedonija. A osim toa Makedonija uste bila cela so pirinska i egejska.
Toa znaci Turcite ve cuvale celata teritorija sto MK deneska nema sansi da gi dobiva nazad.

Razbra kalesok. A ti znaes sto znaci kaleshok.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom