Дали забивате на кошот?

Дали забивате на кошот?

  • Да

    Гласови: 72 35,8%
  • Не

    Гласови: 129 64,2%

  • Вкупно гласачи
    201

KD35

Апаш
Член од
12 април 2013
Мислења
44
Поени од реакции
22
Слабо, ми треба уште некој 10 цм валјда, иам 14 години 1.81 висок и го допирам обрачот малце, ама за забивање тешко :P
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
73
Поени од реакции
39
Да, со мои 189см за прв пат на 15 год. а сега со мои 35 и 105кg со одбојкарска така едвај, јебига или е старост или до кg е. Ако природно не сте скочни со вежбање добивате на одраз меѓутоа не држи многу. Ако ви треба за баскет редовно правете стомачни и ако џогирате правете и кратки спринтови за да добиете на експлозивност (брзина). А за куцање у игра не е баш така едноставно (на јака партија баскет), и покрај тоа што куцав од испрекинатите ко од шала неможам да се пофалам дека сум го напраил тоа многу пати.

Sent from my U8600 using Tapatalk 2
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
20
Поени од реакции
0
Visok sum 189cm i 99kg a nemozam ni obracot da go dopram dali toa moze da bidi poradi mojata kilaza?
Da naglasam imam 15god a sega drugava nedela ce pram 16god
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.670
Поени од реакции
11.712
Со показалецот и средниот прст го мавав обрачот, абе тоа е белците не знаат да скокаат :))
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 14:39 ---
Visok sum 189cm i 99kg a nemozam ni obracot da go dopram dali toa moze da bidi poradi mojata kilaza?
Da naglasam imam 15god a sega drugava nedela ce pram 16god

Освен што белците не знаат да скокаат кај тебе друже до килажата е, сместа кини 10 кила...јас 184 сум и го фаќам обрачот, млад си, држ се, не се давај :)))
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
20
Поени од реакции
0
Со показалецот и средниот прст го мавав обрачот, абе тоа е белците не знаат да скокаат :))
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 14:39 ---



Освен што белците не знаат да скокаат кај тебе друже до килажата е, сместа кини 10 кила...јас 184 сум и го фаќам обрачот, млад си, држ се, не се давај :)))
A i moram ama 10 kg ne mi se veruva taka lesno da se skina :(
 
Член од
7 декември 2011
Мислења
283
Поени од реакции
83
air alert 3 нечини ради колената,ги иам направено сите 15 недели и не сум задоволен ама како и да е само да знаете дека не е здрава за колената и тоа е тоа.поз
На 4 недела сум 192 висок забивам без проблем, незнам дали вреди да се помачан иначе раката ми излева 10 цм под лактот на обрачот, а не сум чепнал скок природен имам дали да продолжам или не вреди ?
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Слабо, слабо е англискиот....
Не можам, што да се прави? Метар и ќебап сум висока.
Но, не се ни обидувам. Можам и без забивање да погодам просечно 9 од 10 фрлени топки (90%) што и не е лошо.
Ако пораснам (а тоа нема да се случи) можеби. Но, сте виделе ли девојче од 162цм да забива? Не.:pos:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Со показалецот и средниот прст го мавав обрачот, абе тоа е белците не знаат да скокаат :))
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 14:39 ---



Освен што белците не знаат да скокаат кај тебе друже до килажата е, сместа кини 10 кила...јас 184 сум и го фаќам обрачот, млад си, држ се, не се давај :)))
Tom Chambers dislikes this :cool:


Башка што Стефка Костадинова е рекордер во скок во височина кај жените и сите најдобри скокачки се бели,а кај мажите обично во првите 5 - 3 се белци :icon_mrgr:

Има надеж и за нашата раса во кошарка :LOL:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Кога бев помал, ме качуваа двајца на ушка, зошто бев дебел и успевав некако. Сега одкако пораснав, не можам да најдам некој што ќе ме качи на ушка...

Сепак отидов со ДА, зошто имам забивано.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Да бе порано имаше кај нас у мало кош,висината му беше одвај до кај 2,90,ја бев негде 2ра средно го куцав и тоа од место:D.а на физичко ставав душеци и онаа отсокчната даска и куцав на 3,05:pos:.Што значи мојот одговор е да:icon_lol:.[DOUBLEPOST=1398911720][/DOUBLEPOST]А моментално неможем на кош за децана што играат у јуниор лига да закуцам:pos::pos:.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Јас 174 сум и далеку сум од куцање, а другар 179 е и ја куца. Дај кажете нешто вежби дали има за подобар израз и скок, таман да поработиме колку толку летово :)
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Јас 174 сум и далеку сум од куцање, а другар 179 е и ја куца. Дај кажете нешто вежби дали има за подобар израз и скок, таман да поработиме колку толку летово :)
Вежбај нозе, лист, задна ложа, квадс. Ако си во можност запиши теретана и вежбај. Треба сила во предел на јадрото за голем одраз. Ако имаш сало, исчисти го во пределот на колкот, бутот и задната ложа. Squats, Cleans се исто така вежби кој ќе ти помогнат при експлозивност и скок. Скокај од место во висина и во далечина. Имам еден другар можеби и понизок од 180, но има неверојатна стабилност во предел на колк, карлица и има одлични дефинирани нозе. Откако вежбаше по некоја негова програма, сега не ми текнува која, имаше побрз прв чекор, поголем одраз и воедно повеќе сила. Има забиено 2-3 пати со баскет, а со фудбал, на втор обрач забива. :)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.619
Јас 174 сум и далеку сум од куцање, а другар 179 е и ја куца. Дај кажете нешто вежби дали има за подобар израз и скок, таман да поработиме колку толку летово :)
Да ти дадам еден најдругарски совет? :) Дали си закуцал или си положил два поени си се два поени, мислам дека нема потреба да се оптеретуваш со куцање ако Господ не ти дал физикалии за да го правиш тоа. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom