Група Б (Шпа, Сло, МКД, Анг, Тун, Исл)

Кои 4 екипи ќе ја поминат групата?

  • Шпанија

    Гласови: 132 83,0%
  • Словенија

    Гласови: 131 82,4%
  • Исланд

    Гласови: 106 66,7%
  • Тунис

    Гласови: 49 30,8%
  • Ангола

    Гласови: 11 6,9%
  • Македонија

    Гласови: 143 89,9%

  • Вкупно гласачи
    159
Статус
Затворена за нови мислења.

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.311
Ова со величење на Колев заради една утакмица ми е :pov:

Утакмицата е сумњива у пм.
На не пасивен напад на 20 сек до крај шутираат а можеа до крај да ја држат
Ја све ова величење на Колев саркастично го сфаќам :D А знам дека се сериозни повеќето...
Ама џабе им објаснуваш, проќењаваат цело време, прво нема група да пројдеме, сеа Норвешка ќе не отвори, ако ја добиеме Норвешка, следните ќе не отворат. Да стигнеме у финале и завршиме второ место, пола ќе замараат дека дпмне се јаки и го наместиле првенството, другата половина ќе умара дека сме дупки пошто сме изгубиле у финале, еднаш сме доаѓале до таква шанса.
Welcome to Macedonia! :D

И тука исто ги забораваш и останатите коментари:

-Ех спортов е тапа
-И ракометот не е тоа што беше
-Ракомет? Ај во фудбал ова не можете?!?!
-ТРОШЕЊЕ ПАРИ ЗА СПОРТ?!? ЗАШТО НЕ СЕ ДОНИРААТ ПАРИТЕ ВО ДОЛНО ДУПЕНИ ГРАЃАНИТЕ ДА ДОБИЈАТ ВОДА?!?
-Рандом албанец ќе каже "А љољ ова рукомет шо во викате не је интересно није лани на Еуропско бољи смо били"
-Рандом Бугарин ќе каже "Добар е овој Лазаров али не е Бербатов........"

И тако даље и тако даље се додека не треба да те убедат дека "Не те бива, никогаш нема да те бива, и секоја мерка на оптимизам и радување треба да се искористи како доказ дека си за лечење"
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
484
Поени од реакции
502
Пред мечот ни тоа 1/8 финале не им беше сигурно.
Проблемот кај сите вас кладилничарите е тоа што гледате од ваш а не од спортски аспект.Се што нема да испадне според реалното е местено. Па мислам дека вие и не ја следите утакмицата туку само ве интересира крајниот исход. Еве и наместена нека е објасни ми што местеаЧ да пројде Исланд или пак да се фати појак коефициент за х?
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Ептен ЈА ОТЕРАВТЕ ТЕМАТА во да не кажам шо:D
Теории на заговор,АЛА МИРКА ВЕЛИНОВСКА СТАЈЛ,местење,заговори,Циа,Сорос,Нато ќе се распаднел:pos:,СС НАЦИ,:icon_lol:судии Аргентинци не знам шо.:icon_lol:
Како прво(ако следевте редовно),ИСЛАНД сите мечеви освен со Шпанија ги ИГРАШЕ НА РЕЗУЛТАТСКА НИШАЛКА шо вика Југо.
Со Словенија губеа речиси цело време,ама најдуваа сили и се враќаа и одржуваа тензија,со Тунис беше држ не дај цело време,тука некаде резултатот цело време,за на крај Тунис да ги откажи во последните минути и да има шанса и за победа шо не ја искористија.
И вчера исто сценарио,само разликата е шо вчера дадоа еден куп лесни голови за кои мораше да се изнамачат со другите,тука е разликата.
Јасно беше и пред првенството,кога сите предвидувавме колку победи ќе имаме,јас типував на 3,со надеж дека ќе изненадиме со Словенија,а со Исланд горе долу сите знаевме дека не се тоа шо беа и дека имаме шанса и тоа голема.
Јасно е,не сме ниту ние тоа шо бевме 2012,но и тие се многу паднати,без Палмарсон се барем едно 50% послаби во напад,вистински мозок во екипата,вчера беа како ние во сите првенства,отсечена цела бековска линија од лева страна,и баша ако видите речиси сите грешки и промашени шутеви дојдоа од таму.
Во прво ние имавме 10 TURN-овери,тие дали 2или3,но во второ ние само 5,а тие дојдоа на 13 и тука дојде до тој баланс на текмата.
Тие имаа 45 шута кон гол,ние 41,и ова значи нешто,
Не е само да се мрчи,заговори,светска криза,не знам шо,гледјате ги статистиките,бројките,моментите кои го решаваат мечот
(судиски грешки,исклучувања,технички грешки,одбрана,голмани итн),а не по секој меч шо ќе заврши некако СОМНИТЕЛНО ЗА РАЈАТА да се влегува во I TOLD YOU SO MODE,не се сите мечеви местени ако завршат нула,едноставно така се движи мечот,една,две топки решаваат,а вчера слично сценарио како со Тунис,речиси идентично.
Според мене селекторот на Исланд малку ги измеша брзините,се гледа дека е сеуште нов во работата,иако не се сомневам во неговиот квалитет,сигурно нема да те постават за селектор на еден гигант во ракометниот свет како Исланд ако си некој ебиветер,какви само тренеришта,во најјаките екипи се Исланжани тренери,па и на репките,ете Сигурсон шо напрај со Германија.
Олафур Гудмонсон(левиот бек) катастрофален шут 2/8,тука немаше бекап Карасон,немаше од таму никаква опасност кон голот на Колев и тука успеавме да се вратиме од нокдаунот во поголемиот дел од прво и почетокот на второ,немаше топки за пикер како во прво,единствено тоа левото крило Елисон си искористи поклони и куцаше на празна мрежа,и донекаде е доста оправдана одлуката да го извади Гудјон и да го уфрли Елисон,9 гола ни рокнаа од лево крило,три од десно,со пеналите на Магнусон.
Ама левата бековска позиција,и слабиот шут од центар ги извади од ритам,ниту Јонсон,ниту Смарасон не се снајдоа најдобро,требаше повеќе да го игра Атласон,старо куче,опасен играч,како шо очекувавме сите, НАЈГОЛЕМАТА ОПАСНОСТ БЕШЕ ОД РУНАР КАРАСОН,не ХАРИ :vozbud: Хари бе,ааааа,:vozbud:како шо го нарече Видара:zver:,мајко моја,од кај им текнуваат овие имиња на легендите од МРТ,напушени да беа немаше до толку да измислуваат?Хаха,КОЈА ИМАГИНАЦИЈА ЧУВЕЧЕ:icon_mrgr:
Горанче Милковски
пак вика,ИМАШЕ ИГРА СО РАКА,ДА,ДА СО РАКА,правилен потег на судијата:shook:,или ИМАШЕ ПРОБИВАЊЕ,ДА,НО ДА ПОЧЕКАМЕ ДА ВИДИМЕ,ни пробивање ни ништо,аут замина топката.:pos:
Туку да се вратам на Исланд,без Принцот Хари:ROFLMAO: во тие моменти ни дадоа поклонче,мораше да го одмори малку зошто цело прво распали и многу се истроши,сепак за +100кг играч,преку 2 метра не е лесно да игра два правци,мораше да го седни на клупа,ама го заборави предолго,и овде ни даде можност за брејк.
А како напрајвме брејк:?Ете како.
Тие имаа на +4 ако не се лажам 2 играчи плус,не дадоа ниеден гол,влегоа во криза во напад,ние полека но сигурно ја сменивме тактиката,не се одеше веќе насила во напад,туку се играше А ЛА ЛИНО СТИЛ,до чиста позиција за шут,на сигурно,затоа и Киро не форсираше,чекаше со тие продолжени дијаголнални топки до лев бек да се отвори простор за нивен влез,шут од 9 или пас до крило,во прво не помина оваа тактика иако ја исфорсиравме неколку пати ама Талески ништо не напрај,па вчера можеби потег на мечот беа тоа што ВИЛИПЧЕ ВЛЕЗЕ,тој колку толку си знае до каде му е чергата и не пуца туку така,има подобар сенс за пас и асистенција од Талески,Нелоски,Дрогата и некако ни упали последната шанса да се вратиме,веќе кога набрзина се вративме од -5 на -2 веќе се знаеше дека мечот ќе оди во тесна завршница,тие беа тие клучни моменти,неколку исклучувања кај Исланд,неколку вишоци до Џомба и се вративме,баш во најнормален момент,ако влезеше Исланд во последните минути со предност од 3,4 тогаш ќе беше заебано,вака плимата се сврти на наша страна и успеавме да се вратиме,мудро паметно да користиме грешки,како шо требаше да играме и порано.
Ама тоа е,Македонче,секогаш по потешкиот пат оди,влегуваме во утакмица секогаш со различен менталитет,или одиме со THIS IS SPARTAAAA MODE како со Шпанија првите 45 минути,со Тунис и Исланд крајните 20 минути од мечит,или АБЕ УМОРНИ БЕВМЕ,СУДИИТЕ,ПСИХИЧКИ ПАДНАВМЕ ИТН.
На крај повторно се виде колку значи за Карасон за Исланд,презеде се во свои раце,два екстра тешки гола закуца,од многу тешки позиции,кој шут го има овај,страшно нешто.:shook:Ласло Наџ во помало пакување:bravobe:
Последниот шут беше малку избрзан,не знам дали имаа тајмаут тие или не,но избрзаа со акцијата,шутна Карасон без да напрај некој чекор,да добие уште повеќе во сила,[шутна без залет,Колев е таков голман шо не стои како закопан на линија како Борко,туку на секој шут од надвор оди со парада,или мини парада,па ги користи и долгите раце и нозе,па ако помини ќе помини,два пати низ нозе му поминаа шутеви иако беше на топките,а оваа топка на Карасон беше поклонче за него,тоа е тоа,кога има помош од одбраната,и голманот тука е благодарен.
Ама нашите ЕКСПЕРТИ РОВАРАТ ПО СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ знаат само да плукаат по голманите,кои биле Колев,Трајкоски,кај ги нашле,не знам шо.
Точно е дека не се ништо посебно во споредба со понудата која е на ова СП,ама дека се до толку слаби не се,и заслужија и двајцата,за својата пожртвуваност да бидат наградени,и колку и да го хејтам Лино некогаш за ова САМО КАПА ДО ПОД:bravobe:,шо им даде шанса и не подлегна на огромните притисоци од сите,па и од оние ЕКСПЕРТИ НОВИНАРИ КАКО ТОНИ кој на пренос пред 2 милиони луѓе од таа фејмс МИГ ЗОНА,ИЛИ МИК како е(не знам шо значи уште овај МИГ(К)ЗОНА?дај просветлете ме ве молам)
Вика Антонио влезен во експерт левел ЗОШТО СЕ ЗЕМАШЕ ЖАРЕ А НЕ СЕ ЗЕДЕ МИТРЕВСКИ?хаха.
КОЈ СИ БЕ ТИ ДА КАЖУВАШ КОЈ ДА СЕ ЗЕМИ?
не дека Жаре требаше да се земи,ама пак бе.
Тони Стојановски ќе соли памет кој да се земел,хаха:ROFLMAO:
Одлука на селектор е ова,и точка,па после тој ќе си сноси одговорност за сите одлуки,а во споредба со младичот Николче и Колев јас како лаик и верувам и грото шо следат ракомет редовно овде во Македонија предност ќе дадат на Колев,ПОДОЛГИ РАЦЕ,НОЗЕ,ПОКРИВА АГЛИ ПОЛЕСНО,ИСКУСТВО ПОГОЛЕМО,СМИРЕН ГОЛМАН,тоа е тоа.
Тој да има одбрана пред него како вчера во последни 15 минути ќе е уште подобар,полека се ослободи и тој,сепак не е лесно на 38 години да си дебитант,и да плука речиси цела нација по тебе,АБЕ КАЈ ГО НАЈДОА ОВАЈ КОЛЕВ?:tapp:
Тоа шо грото од рајата дури по 20 години кариера на Колев разбра за него тоа е друг проблем,многу сериозен,пред се модерен проблем на ФЕНСИ,ШМИНКЕРСКО РАКОМЕТНО ДВИЖЕЊЕ кое зема се поголем замав,во текот на едно првенство,сите гледаат ракомет,а потоа се префрлаат на фудбал,кошарка,и секако кога играше Металург,еве сеа и Вардар.
За нив цела Македонија е експерт,сите се ИЗГОРЕНИ ВАРДАРЦИ,МЕТАЛУРЗИ,а до пред некоја година пееја АНТИСКОПЈЕ ПЕСНИ:pos:
Абе Македонче,ние и во Америка да живееме ПАК ЌЕ НИ Е КРИВ СИСТЕМОТ,ПАК СОРОС,НАТО,ЦИА.
Тоа,треба да сме ептен задоволни,во една многу опасна група,со 4 сериозни селекции успеавме да сме трети,видете која група е онаа на Данска и Шведска,таму без проблем ќе бевме 3ти,па и А групата со една Русија,Бразил не е ништо посебно,оваа беше според мене најтешка и најаизедначена група,шо го прави овај успех уште поголем ,кога одиме со дури 8 дебитанти на СП,и мора да се пофалат дечките за ова,без разлика шо не разочараа со Словенија,ама на другите утакмици беа на ниво,и заслужено се тука каде шо се,сега со Норвешка се е бонус,
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.295
Поени од реакции
5.498
Туку ај и така тешки муабети паѓат тука , мене две прашања ме интересират околу "фалангата".

1. Дали се е на трошок на Алкалоид или на ДПМНЕ ? или можи пола-пола.
2. Без разлика на кој е трошок , како истите личности се шлепат на 3-4 првенства уназад. Дали треба да си некој Темплар или се оди по принцип , тие шо беа првиот пат ќе одат до смрт а после тоа можи да ги наследи некој од фамилијата.

п.с. Чисто така ме интересира , оти конкретно знам лично едно 10-15 личности шо се таму, и сигурен сум дека незнат дали шо се чекори , шо е пробивање , и поќе од сигурно немат одено во Македонија на поќе од 5-6 утакмици во животот :D ама важно за шетање се верната фаланга :facepalm:
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Туку ај и така тешки муабети паѓат тука , мене две прашања ме интересират околу "фалангата".

1. Дали се е на трошок на Алкалоид или на ДПМНЕ ? или можи пола-пола.
2. Без разлика на кој е трошок , како истите личности се шлепат на 3-4 првенства уназад. Дали треба да си некој Темплар или се оди по принцип , тие шо беа првиот пат ќе одат до смрт а после тоа можи да ги наследи некој од фамилијата.

п.с. Чисто така ме интересира , оти конкретно знам лично едно 10-15 личности шо се таму, и сигурен сум дека незнат дали шо се чекори , шо е пробивање , и поќе од сигурно немат одено во Македонија на поќе од 5-6 утакмици во животот :D ама важно за шетање се верната фаланга :facepalm:
Богами ,и мене ова прашање ме ИНТРИГИРА.:icon_lol:
Се ИСТИТЕ МАСЕДОНИАН ТЕМПЛЛАР НАЈТС СЕКАДЕ,ОДБРАНА ЕКИПА,THE FIRST ORDER:masa:и во Литванија,Хрватска twice,Полска twice,Србија,Катар,Шпанија,секаде со Македонија,хаха.:icon_lol:
Вистински лаФови:cool:проверена античка крв,чисто педигре.:cool:
После не чини Мукаетов и Вмро,светот го прошетаа луѓето,запознаа култури,традиции,едноставно станаа БЕЛОСВЕТСКИ ПАТНИЦИ.:motorce:(со секоја чест на исклучоците кои од свој џеп си даваат пари за ова животно задоволство).[DOUBLEPOST=1484912215][/DOUBLEPOST]П.С.
Не забегувајте од темата,доста со фудбали,теории на заговор и слично.:ban:
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Не знам дали некој спомна и колку ни е важно, но доколку победевме 28-27, во случај на пораз од Норвешка ќе бевме 2 позиции подобро пласирани отколку во овој случај да изгубиме во следниот меч.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.766
Туку ај и така тешки муабети паѓат тука , мене две прашања ме интересират околу "фалангата".

1. Дали се е на трошок на Алкалоид или на ДПМНЕ ? или можи пола-пола.
2. Без разлика на кој е трошок , како истите личности се шлепат на 3-4 првенства уназад. Дали треба да си некој Темплар или се оди по принцип , тие шо беа првиот пат ќе одат до смрт а после тоа можи да ги наследи некој од фамилијата.

п.с. Чисто така ме интересира , оти конкретно знам лично едно 10-15 личности шо се таму, и сигурен сум дека незнат дали шо се чекори , шо е пробивање , и поќе од сигурно немат одено во Македонија на поќе од 5-6 утакмици во животот :D ама важно за шетање се верната фаланга :facepalm:
Можеби 20 тина се на трошак на Алкалоид ама другите мислам беа од Швајцарија,Франција,Луксембург и Германија.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Не знам дали некој спомна и колку ни е важно, но доколку победевме 28-27, во случај на пораз од Норвешка ќе бевме 2 позиции подобро пласирани отколку во овој случај да изгубиме во следниот меч.
А што е важно дали си на пример 12 или 14?
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.295
Поени од реакции
5.498
Можеби 20 тина се на трошак на Алкалоид ама другите мислам беа од Швајцарија,Франција,Луксембург и Германија.
Абе кaквa Швaјцaријa , Гермaнијa, Фрaнцијa. Oвде имa нaд 100 oд Мaкедoнијa . И тo ги знaм луѓетo дa земиш дa ги тресиш 2 денa немaт пoќе oд 500 денaри вo џеб.
Кoнкретнo тие oд Битoлa се сите ДПМНЕ лижaчи пaр екселaнс т.е. сo педигре. Сaмo не кaжвaт oд кaј пaри штеделе целa гoдинa oд 15000 плaтa шo земвaт . Луд јебе Збуњенoг.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Само едно факинг нешто не ми е јасно.. За кој :kuracc: мора во се' и сешто да мешате политика??
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.295
Поени од реакции
5.498
Само едно факинг нешто не ми е јасно.. За кој :kuracc: мора во се' и сешто да мешате политика??
Не мешaме , туку јaвнo си рaзмислувaм. Дaли aкo си член нa влaдејaчкa пaртијa (билo кoјa) грaтис шетaш и низ светoт.
Требa oбрaтнo прaшaњетo дa гo пoстaвиш.
Зoштo и вo 21 век вo Мaкедoнијa пoлитикaтa е длaбoкo нaвлезенa ви спoртoт.
Oти сo тие пaри шo шетaт некoј рaндoм лицa се oд сите нaс шo плaќaње дaнoци вo oвa држaвa.

Сегa тие истите ќе ги видиш и нa Еврoпскoтo У21. Пaк oд нaши пaри.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.766
Абе кaквa Швaјцaријa , Гермaнијa, Фрaнцијa. Oвде имa нaд 100 oд Мaкедoнијa . И тo ги знaм луѓетo дa земиш дa ги тресиш 2 денa немaт пoќе oд 500 денaри вo џеб.
Кoнкретнo тие oд Битoлa се сите ДПМНЕ лижaчи пaр екселaнс т.е. сo педигре. Сaмo не кaжвaт oд кaј пaри штеделе целa гoдинa oд 15000 плaтa шo земвaт . Луд јебе Збуњенoг.
Имаше една група Битолчани а и заприметив имаше еден маица пишеше Битола и мислам СП 2017 или Франција не сум сигурен и ми падна малку чудно ама тогаш бев на влезот и тие шо сликаа за IHF со маскота ме викнаа да ме сликаат за некоја webb а тие избегаваа можеби да не ги препознаат. Стариот со мустаќите е скопјанец .
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.256
Што играме ?
Шта играш, курац
Хахахахахаххахахахаха
П.С Манасков во аут наредни 2 месеца, скинат мускул

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Кој го врти барем нема да го гледам како скока ко петел некој и како сака да влезе во гол.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.311
Изгледа Манасков нема да игра утре...welp... тоа е тоа.

Ете му шанса на Гоце да покаже нешто и да биде доминантното крило, али јбг, ептен сме лимитирани без Манасков.. можеби Столе ќе блесне утре? Кој знае....барем во отсуство на Манасков ќе има шанса некој од младиве да проба да се наметне како битен играч кај нас....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom