Група Б (Шпа, Сло, МКД, Анг, Тун, Исл)

Кои 4 екипи ќе ја поминат групата?

  • Шпанија

    Гласови: 132 83,0%
  • Словенија

    Гласови: 131 82,4%
  • Исланд

    Гласови: 106 66,7%
  • Тунис

    Гласови: 49 30,8%
  • Ангола

    Гласови: 11 6,9%
  • Македонија

    Гласови: 143 89,9%

  • Вкупно гласачи
    159
Статус
Затворена за нови мислења.

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
Реков јас и во првиот пост страна поназад , од тактичка страна супер беше одиграно и најверојатно многу би одиграле така. Се е тоа ствар на филозофијата на тренерот.
Али признај , ни малце ли немаше да ти створи возбуда да ги пратевме исланѓаните дома? :D Јас би тргнал еве , би ризикувал и таа минимална шанса за кикс да примеме гол ,и комотно можеа да додават 12-13 секунди и да шутират , нормално со голман на голот. Чувството шо ќе го добиеа ако ги елиминираа ќе беше чувство на доминатност која ќе беше во корист во наредниот меч.
Али пак ќе кажам секој со своја замисла , ако не ти се допаѓа и ти изгледа ризично не значи дека е погрешно.
Море си се запнал како пијан за бандера со тоа на 15 секунди зошто не сме тргнале на гол....
Зошто да одат бе ? Кога и нерешено ни одеше во преден план ! Да губевме и да имавме напад за нерешено и без да кажваш ти овде приказни ќе се тргнеше на гол...
Ти кажаа поназад, зошто да се оди на ризик на гол при крај, веќе такво едно сценарио ни се деси со Данска, зошто сега пак !?!?
Најпаметно си напрај Лино, си викна тајмаут, а Киро кажа да не се оди на гол, туку да се држи топката до крај и ќе ја исфрли високо :D Најпаметен потег и јас не би тргнал на гол, плус зошто на гол, кога со нерешено понатаму одеше и Исланд, ако даевме ние гол, така ќе ги испадневме нив, а ќе влезеше Тунис.
А Тунис ганг-банг ни мана во Полска и не отпиша од Олимпијада !
Кој ги ЕБА СЕГА :kuracc::kuracc: Нека кркаат СВИНСКО, како награда за 5то место во група и адиос Франце :backa: Поарно Исланд вака нека помини група отколку тие гнидите на чело со Теж.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.900
Не ни планирам да се повтарам , си пишав убаво зошто сакав да тргнат на гол , али не се случи. Јебига ти размислуваш така, јас размислувам на друг начин и тоа е.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не ни планирам да се повтарам , си пишав убаво зошто сакав да тргнат на гол , али не се случи. Јебига ти размислуваш така, јас размислувам на друг начин и тоа е.
Одмарај брат, не се троши, утре ако изгубиме ќе мора у полна снага да се покажеш на форумов :D
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.900
Одмарај брат, не се троши, утре ако изгубиме ќе мора у полна снага да се покажеш на форумов :D
Ма јок , последен пост ми е ова на темата. :D Уживајте си овде во одбраното друштво на едноумие , и без тоа цел форум е срање и нема никаква дискусија. Се шо е контра ваш став е омаловажувано и исмевано.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.021
и шо ако тргневме ај жити се ? Демек ќе имаше некој поголем напор(ризик) за гол да дадеме? ќе си ја подаваа исто како што си ја подаваа на центааро само вака ќе беше пред нивните 9 метри.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Во секој случај за две секунди не беше возможно да се даде гол.Само што изведоа и отиде времето.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ма јок , последен пост ми е ова на темата. :D Уживајте си овде во одбраното друштво на едноумие , и без тоа цел форум е срање и нема никаква дискусија. Се шо е контра ваш став е омаловажувано и исмевано.
Види, претеруваш сеа и ти. Никој не ти кажа „ај бегај од темава, не умарај, ништо не разбираш“ туку само дискутираме, имаме различни ставови. Никој никого не испичкара (мада и да се деси тоа, не би се навредил, не верувам дека ни тебе нешто ќе те погоди) :D
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Не ни планирам да се повтарам , си пишав убаво зошто сакав да тргнат на гол , али не се случи. Јебига ти размислуваш така, јас размислувам на друг начин и тоа е.
Мислам дека ако не сите, ама повеќето те разбраа што сакаше да кажеш со тоа дека требале да тргнат напред. Да се сложувам и јас ни фали генерално малце поголем победнички менталитет и став дека можеме да се носиме со сите и дека во секој момент на секоја утакмица треба да одиме на победа. До тој дел се сложувам, ни треба промена на менталитетот.
Но конкретниов случај како ние што го одигравме би го одиграле и многу други појаки репрезентации од нас, баш и оние со таков победнички менталитет, затоа што некогаш и они ќе тактизираат и ќе изграат мудро, поради некоја поголема цел. Таа поголема цел во нашиот случај можеби е зголемување на шансите да се оди во 1/4 финале. Од таа гледна точка тоа може и да се сфати како екипа која сака да победува.
Замисли што ќе се случеше ако отидевме во напад изгубевме топка и ни дадеа гол. Па поголемиот дел ќе оставаа коментари во стилот: Амтеризам, Големите екипи не би направиле вака и ред други мубаети. Затоа мислам дека овој случај и не е баш некој пример каде што би бил дискутабилен тој менталитет. Ако веќе вадиме таков момент, посоодветен пример би бил прераното предавње со Словенија а и ред други утакмици што сме ги играле низ првенствата.

Плус еве баш на овој ист датум ако се сеќавате на уткамицта со Данска каде што шутиравме за победа, се одби топката директно до нивен и играч и ни дадоа гол во последна секунда. Тоа беше легендарна уткамица. Ама тој бод колку што се сеќавам добро можеше и многу да ни значи.
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
428
Поени од реакции
1.104
Отворете друга тема алоо, ја поминавме групата!
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
да не баксузираме :confused: за една утакмица тема, може за сите 1/8ни
Мислам дека подобро ни одеше со заеднички тема, повеќе дискусија има, па може да одиме со една тема за цела елиминациска фаза - отворив јас тукушто :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom