Во која ситуација би се откажале од вашето дете?

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Малце ме збуни насловов на темава...
Повише е ориентиран муабетов кон абортус.Кога го прочитав насловот прво што ми падна на памет е да се откажам од веке родено,израснато дете али нвм.
Категорично сум против абортус.Кој може да ни даде право да одлучуваме за туѓ живот?
Ако некогаш,недај боже,син ми или керками направат нешто што би ме натерало да помислам да се откажам од нив,тогаш се знае кој ке биде главниот виновник,јас и жена ми,затоа што не сме ги воспитале како треба и сме си ја утнале улогата како родители.
Сепак мислам дека нема татко или мајка кои целосно би можеле да ги извадат од срце своите деца.Ако има такви тогаш на тие деца ке им биде полесно без нив.Човек без деца е ко кола без волан.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Никогаш не би се откажал од своето дете! Какво ќе биде тоа ќе зависи од мене т.е. од неговите родители! Дали ќе биде лезбејка, наркоман, убиец итн ... ќе зависи од грижата на родителите, тоа како ќе го воспитаат своето дете, од детството на детето, од неговиот развој, особено во периодот кога детето станува возрасен.

Никогаш не би се откажал од свое дете ...
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
би се откажал само доколку во тек на бременоста на мојата жена се открие некоја тешка деформација на плодот!би сакал да се реши со абортус!но исто така сум против абортус!затоа што детето го гледам како дар од Бога!поради ништо друго!децата мои од мене ќе имаат апсолутна подршка и што и да направат ќе стојам позади нив.нарочито ми се глупи честите појави на откажување на родителите од своето дете ако има хомосексуални склоности,ако стапи во брак со човек од друга националност и сл.
 

Bush(av)

Aut inveniam viam aut faciam.
Член од
30 април 2007
Мислења
758
Поени од реакции
7
Единствена причина поради која би се откажал од мое дете е следнава..уствари две се...како што кажа ЧНМ, ако се открие некоја тешка деформација на плодот, или ако сум сигурен, после сите калкулации дека не можам да му пружам живот каков што залужува. Кхм...три биле...И во случај на ептен случајна тинејџ бременост, кога нема теоретски шанси да издржувам дете. Во секој друг случај, не ги давам децата, па што сака нека е.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
-Имате непријатно искуство, сте биле силувани при што сте затрудниле, но и во тој случај не помислувате на абортус туку раѓате и го давате своето дете, дека не би сакале да имате нешто негово кое вечно да ве потсеќа на таа ситуација, а и не сакате да сте самохрана мајка?


e vo ovoj slucaj nema sansi da go rodam!! :nenene:
ne bi sakala nisto da ostane sto bi mozelo da me potseka na nego i na toj uzasen moment!
a i greota bi bilo deteto koga ke porasne da doznae deka bilo plod na siluvanje!
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
e vo ovoj slucaj nema sansi da go rodam!! :nenene:
ne bi sakala nisto da ostane sto bi mozelo da me potseka na nego i na toj uzasen moment!
a i greota bi bilo deteto koga ke porasne da doznae deka bilo plod na siluvanje!
Темата е за веќе родено дете,а не за абортус.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
Било како да кажете ,децата денес, да признаеме или не, на некој начин се жртви во разни комбинации.Ако зборуваме за веќе родено дете,дали одвоениот живот по разни причини,не е и откажување од истото во даден период,без разлика дали се работи за мајка или татко.Да се разбереме,за правилен развој на децата потребно е присуство(што поголемо)на двата родитела...!Носењето кај баби ,дедовци,разни бебиситерки(модерно и ценето на запад,во последно време и кај нас),кај детето буди различни чувства,кој подоцна испливуваат.Родителската љубов не може да ја замени никој(доколку се е во ред),така да ,ако не можеме да се посветиме на децата,подобро и да не мачат(не ги раѓајте ради реда-сите имаат ,да имам и јас )!
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Не би се откажал во никоја ситуација од своето дете, сепак неговото однесување во голема мера ќе зависи од неговото воспитување кое јас сум му го пружил и дел од вината за тоа девијантно однесување би ја носел и јас
 

osicka

ЅвЕрЧе
Член од
12 декември 2005
Мислења
312
Поени од реакции
4
Vo nikoja moeto dete ke bide del od mene pa makar i moeto semejatvo i tatkoto na deteto da se protivat nikogas ne bi se otkazala od svoeto dete
 
V

Viktoranius

Гостин
Bi se otkazal dokolku mi kaze deka planira da stana jandar . ACAB
:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud: Абре лудаку.:vozbud::vozbud::vozbud:

Иначе јас од моето дете/деца кога ке ги имам никогаш нема да се откажам, па ако сака нека се и најголемите криминалци во светот. Детето е твое без разлика какво е. Никојпат не се откажувајте од децата, децата се иднината на оваа земјина топка.:wink:
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
54
Поени од реакции
1
AKO SUM SILUVANA NEDAJ BOZE TOGAS!ZASTO VO NIKOJ SLUCAJ NE BI GO RODILA!A INACE NE BI SE OSMELILA ZASTO KAKVO E TAKVO E MOE E I KE MU PRUZAM SE STO MU E POTREBNO!NEMA NESTO POMILO OD DETE!ABORTUSOT E UBISTVO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
dokolku stane homoseksualec!!! mrs da te nema! :pos2:
bi se gordeele vie so nekoj kako boki 13 da vi e sin majkomu?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom