Во која ситуација би се откажале од вашето дете?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Хипотетичко и едноставно прашање, само еве ќе наведам неколку ситуации на кои ќе се сетам од прва, за да ви доловам на што мислам, а и да размислите малку пред да кажете дека никогаш и во ниедна ситуација не би се откажале од своето дете. Значи, ако ниедна од дадените ситуации не ви е толку пресудна за да се откажете од вашето дете, наведете некоја покомлицирана, доколку има таква, во која евентуално би се.

-Имате долгогодишна врска, но вашиот дечко не сака да слушне за дете. Вие не сакате да абортирате, па го раѓате и го давате на присвојување дека не сте спремни да бидете самохрана мајка?

-Имате врска од соништата која не планирате да ја прекинете никогаш, се сложувате и двајцата да го имате тоа дете, но не сте спремни да се соочите и се плашите од реакцијата на вашите родители, па планирате како да го износите детето за да го дадете на посвојување?

-Имате врска која неможете да ја крунисате со брак поради недостиг на финансии и случајно останувате трудна. Бидејќи не помислувате да ризикувате со абортус го раѓате и го давате на посвојување, дека сигурно некој друг пар подобро би го израснал тоа дете?

-Имате непријатно искуство, сте биле силувани при што сте затрудниле, но и во тој случај не помислувате на абортус туку раѓате и го давате своето дете, дека не би сакале да имате нешто негово кое вечно да ве потсеќа на таа ситуација, а и не сакате да сте самохрана мајка?

-Имате веќе сопруг и деца колку што можете да си дозволите (од финансиска гледна точка), но ете се случува повторно непланирано да останете трудна. И во овој случај како и во сите, вие сте против абортус па го раѓате и давате?

Тоа би биле отприлика неколкуте покомплицирани ситуации на кои можам да се сетам, па да видиме кој би имал храброст покрај толкави препреки да го задржи своето дете, а кој размислува повеќе со разумот и би се откажал од него чекајќи подобро време за друго?
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Дивајн напиша:
-Имате долгогодишна врска, но вашиот дечко не сака да слушне за дете. Вие не сакате да абортирате, па го раѓате и го давате на присвојување дека не сте спремни да бидете самохрана мајка?
Ако сакам да имам деца, нема да одам со некој што не сака.

Дивајн напиша:
-Имате врска од соништата која не планирате да ја прекинете никогаш, се сложувате и двајцата да го имате тоа дете, но не сте спремни да се соочите и се плашите од реакцијата на вашите родители, па планирате како да го износите детето за да го дадете на посвојување?
Ако имам врска од соништата и се ми е супер, сакаме дете, зошто би се плашела од реакцијата на моите родители ? Мој живот, моја ствар.

Дивајн напиша:
-Имате врска која неможете да ја крунисате со брак поради недостиг на финансии и случајно останувате трудна. Бидејќи не помислувате да ризикувате со абортус го раѓате и го давате на посвојување, дека сигурно некој друг пар подобро би го израснал тоа дете?
Во никој случај. То е мое, јас сум го створила и ќе го задржам иако не можам да скрпам крај со крај.

Дивајн напиша:
-Имате непријатно искуство, сте биле силувани при што сте затрудниле, но и во тој случај не помислувате на абортус туку раѓате и го давате своето дете, дека не би сакале да имате нешто негово кое вечно да ве потсеќа на таа ситуација, а и не сакате да сте самохрана мајка?
Многу веројатно ќе помислам на абортус ако останам бремена од силување. Нема шанса да го родам.

Дивајн напиша:
-Имате веќе сопруг и деца колку што можете да си дозволите (од финансиска гледна точка), но ете се случува повторно непланирано да останете трудна. И во овој случај како и во сите, вие сте против абортус па го раѓате и давате?
Ако сум ја достигнала „нормата” ( од финансиска гледна точка ) ќе ставам спирала. :pipi:
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Vo niedna!
Ova ne go kazhuvam tuku taka. Bev vo mnogu komplicirana situacija koga zabremeniv iako bev vo brak. Da "se otkazhev" od deteto najverojatno nikogash nemashe da pominuvam niz site traumi niz koi shto pominav i denes kje bev najverojatno vo sekoj drug pogled pouspeshna (gledano od strana).
Sepak nieden uspeh, niedna finansiska ili drug vid na materijalna dobivka ne se zamenuva so nasmevkata na kjerka mi. Znachi poleka site teshkotii pominuvaat i iako po najmakotrpen pat i malku za podolgo vreme, jas pak kje stignam tamu kade shto sum mislela i pred da go imam ova angelche.
 
Член од
28 април 2006
Мислења
326
Поени од реакции
3
Vo nikoja samo ako toa ne saka da se otkaze od mene
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Definitivno vo nikoja situcaija.Ako se otkazam od moeto dete toa bi bilo isto kako da se otkazuvam od samata seb.Toa nikogas nema da se sluci.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Ако сум решила да го родам не би се откажала во ниту една сутуација, а ситуации има и многу многу пострашни од овие кои се наведени...неможам да се откажам од дел од себе, никогаш и во ниту една ситуација!:nenene:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Од детето во никаква ситуација не се откажвам од него
какво е такво е мое си е .:)
 
Член од
19 мај 2006
Мислења
419
Поени од реакции
5
Samo onoj na kogo mu fali nekoja daska vo glavata moze da se otkaze od svoeto dete.Pa ima li nesto pomilo od deteto.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Дивајн напиша:
-Имате долгогодишна врска, но вашиот дечко не сака да слушне за дете. Вие не сакате да абортирате, па го раѓате и го давате на присвојување дека не сте спремни да бидете самохрана мајка?
Ако не сака дете со мене, би се запрашала дали воопшто ме сака мене. Во ред, можеби не е подготвен да има дете, но ако воопшто не сака, тогаш што би барала со него?

Дивајн напиша:
-Имате врска од соништата која не планирате да ја прекинете никогаш, се сложувате и двајцата да го имате тоа дете, но не сте спремни да се соочите и се плашите од реакцијата на вашите родители, па планирате како да го износите детето за да го дадете на посвојување?
Имаме врска од соништата, се согласуваме да имаме дете и после да го дадеме на посвојување? Моите родители не би ми се мешале во моите одлуки. Имам родители со кои имам разбирање и добар разговор секогаш и тие не би дозволиле дете да дадам на посвојување. Воопшто не би се плашела од нивната реакција.

Дивајн напиша:
-Имате врска која неможете да ја крунисате со брак поради недостиг на финансии и случајно останувате трудна. Бидејќи не помислувате да ризикувате со абортус го раѓате и го давате на посвојување, дека сигурно некој друг пар подобро би го израснал тоа дете?
Ќе се снајдуваме некако и тој брак ќе биде доколку го сакаме тоа и двајцата. Има луѓе кои живеат мизерно, па имаат деца кои пораснале. Никој не може подобро да одгледа дете освен сопствените родители доколку го сакаат тоа и двајцата. Не може туѓа некоја повеќе да сака мое дете, подобро да го гледа.

Дивајн напиша:
-Имате непријатно искуство, сте биле силувани при што сте затрудниле, но и во тој случај не помислувате на абортус туку раѓате и го давате своето дете, дека не би сакале да имате нешто негово кое вечно да ве потсеќа на таа ситуација, а и не сакате да сте самохрана мајка?
Пу пу скраја. Во таков случај не би родила. Кога би го носела тоа дете девет месеци и тогаш би ме потсетувало на таа ситуација.

-Имате веќе сопруг и деца колку што можете да си дозволите (од финансиска гледна точка), но ете се случува повторно непланирано да останете трудна. И во овој случај како и во сите, вие сте против абортус па го раѓате и давате?
Кога ќе одлучиме да немаме веќе деца, постојат начини како да спречиш несакана бременост.

Значи, во ниеден случај од наведениве (или друг некој) не би го дала на посвојување детето. Се` може да се преброди, животот не е лесен. Треба да имаш храброст да бидеш подготвен да ги преминеш сите ситуации кои ќе ти ги приреди животот, а не само да се откажеш. И како после ќе продолжам да живеам понатаму знаејќи дека моето дете е некаде којзнае каде? Како после тоа ќе имам други деца и ќе им го посветам својот живот знаејќи дека некаде едно детенце е напуштено од својата мајка? Ќе ме јаде душата цел живот и би се каела што сум го направила тоа.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Свое дете би дала на посвојување,само доколку знам дека сум недај Боже болна од неизлечива болест,од која ми се гледа крајот,па и така би останало без мене.Би ми било ужасно болно, да се одделам од својот пород и во таква ситуација,но, разумот би ме натерал да го направам тоа.Се разбира доколку нема баби,дедовци,кои би го одгледале и без мене.

Кога станува збор за силување (уф,мрзам на оваа тема...),одобрувам абортус,и веројатно и јас би ја прекинала бременоста во таков случај.

Во наведените примери не се пронаоѓам.Но,има многу други примери,во кои мајката ја прекинува бременоста или го раѓа детето,па го дава на посвојување.
Многу се тешки и болни таквите моменти,но за жал ги има и тие се секојдневие.
Никому не посакувам такво нешто.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Ако се деси нешто не планирано,постои абортус,иначе никогаш не би се откажал од свое дете
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Не би се откажала од детето во никој случај..Ако не било планирано или ако нешто ме спречува за да го родам ке абортирам...А вака да го родам и да го оставам НИКОГАШ!
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Дивајн напиша:
-Имате непријатно искуство, сте биле силувани при што сте затрудниле, но и во тој случај не помислувате на абортус туку раѓате и го давате своето дете, дека не би сакале да имате нешто негово кое вечно да ве потсеќа на таа ситуација, а и не сакате да сте самохрана мајка?
Е во овој случај би абортирала!
Не би родила дете кое не е зачнато од љубов,туку од доживеана траума!
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
ја и да можам не би абортирал :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom