Во која ситуација би се откажале од вашето дете?

Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Хипотетичко и едноставно прашање, само еве ќе наведам неколку ситуации на кои ќе се сетам од прва, за да ви доловам на што мислам, а и да размислите малку пред да кажете дека никогаш и во ниедна ситуација не би се откажале од своето дете. Значи, ако ниедна од дадените ситуации не ви е толку пресудна за да се откажете од вашето дете, наведете некоја покомлицирана, доколку има таква, во која евентуално би се.

-Имате долгогодишна врска, но вашиот дечко не сака да слушне за дете. Вие не сакате да абортирате, па го раѓате и го давате на присвојување дека не сте спремни да бидете самохрана мајка?

-Имате врска од соништата која не планирате да ја прекинете никогаш, се сложувате и двајцата да го имате тоа дете, но не сте спремни да се соочите и се плашите од реакцијата на вашите родители, па планирате како да го износите детето за да го дадете на посвојување?

-Имате врска која неможете да ја крунисате со брак поради недостиг на финансии и случајно останувате трудна. Бидејќи не помислувате да ризикувате со абортус го раѓате и го давате на посвојување, дека сигурно некој друг пар подобро би го израснал тоа дете?

-Имате непријатно искуство, сте биле силувани при што сте затрудниле, но и во тој случај не помислувате на абортус туку раѓате и го давате своето дете, дека не би сакале да имате нешто негово кое вечно да ве потсеќа на таа ситуација, а и не сакате да сте самохрана мајка?

-Имате веќе сопруг и деца колку што можете да си дозволите (од финансиска гледна точка), но ете се случува повторно непланирано да останете трудна. И во овој случај како и во сите, вие сте против абортус па го раѓате и давате?

Тоа би биле отприлика неколкуте покомплицирани ситуации на кои можам да се сетам, па да видиме кој би имал храброст покрај толкави препреки да го задржи своето дете, а кој размислува повеќе со разумот и би се откажал од него чекајќи подобро време за друго?
Во ниеден случај нема да се откажам од моето детенце откако ќе го донесам на свет,што значи ако не сакам да абортирам тогаш ќе го гледам кога ќе го родам-а не да го фрлам како партал,подобро да абортирам отколку да го фрлам како партал на милост и немилост.
 

nelo

Смрта е сигурна, животот не е!
Член од
29 мај 2008
Мислења
109
Поени од реакции
0
НИКОГАШ !!!
 
Член од
3 август 2008
Мислења
250
Поени од реакции
2
vo sluchaj da stane teshko narkomanchishte i da mi se sere na pamet .
 
Член од
20 август 2008
Мислења
92
Поени од реакции
13
Хипотетичко и едноставно прашање, само еве ќе наведам неколку ситуации на кои ќе се сетам од прва, за да ви доловам на што мислам, а и да размислите малку пред да кажете дека никогаш и во ниедна ситуација не би се откажале од своето дете. Значи, ако ниедна од дадените ситуации не ви е толку пресудна за да се откажете од вашето дете, наведете некоја покомлицирана, доколку има таква, во која евентуално би се.

-Имате долгогодишна врска, но вашиот дечко не сака да слушне за дете. Вие не сакате да абортирате, па го раѓате и го давате на присвојување дека не сте спремни да бидете самохрана мајка?

-Имате врска од соништата која не планирате да ја прекинете никогаш, се сложувате и двајцата да го имате тоа дете, но не сте спремни да се соочите и се плашите од реакцијата на вашите родители, па планирате како да го износите детето за да го дадете на посвојување?

-Имате врска која неможете да ја крунисате со брак поради недостиг на финансии и случајно останувате трудна. Бидејќи не помислувате да ризикувате со абортус го раѓате и го давате на посвојување, дека сигурно некој друг пар подобро би го израснал тоа дете?

-Имате непријатно искуство, сте биле силувани при што сте затрудниле, но и во тој случај не помислувате на абортус туку раѓате и го давате своето дете, дека не би сакале да имате нешто негово кое вечно да ве потсеќа на таа ситуација, а и не сакате да сте самохрана мајка?

-Имате веќе сопруг и деца колку што можете да си дозволите (од финансиска гледна точка), но ете се случува повторно непланирано да останете трудна. И во овој случај како и во сите, вие сте против абортус па го раѓате и давате?

Тоа би биле отприлика неколкуте покомплицирани ситуации на кои можам да се сетам, па да видиме кој би имал храброст покрај толкави препреки да го задржи своето дете, а кој размислува повеќе со разумот и би се откажал од него чекајќи подобро време за друго?
vaka sea nemozam da razberam kako nekoj e protiv abortus a e za da go dade deteto na posvojuvanje :nenene::nenene::nenene: ako gledas deka ne si spremen za da imas dete dzabe ke se trudis da go nosis 9 meseci da go ragjas i da pukne bruka deka si dala dete na posvojuvanje od ko si go rodila...polesno poarno i za tebe i za deteto ke si bide da se abortiras zasto ne znaes ni dali nekoj ke go posvoi ili samo ke se vlecka po domovi po cela drzava
A za bezbednost i za zdravjeto na majkata posle abortus najpametno ke bide ako majkata abortira vo dobra klinika so dobri lekari kako onaa vi bt "Plodnost" mislam deka se vikase......i mn me interesira dali na nekoja nema da i bide maka da si go dade deteto od ko go pocuvstvuvala kako ja kloca vstomak i koga go rodila i ko go baknala prv pat...:nenene::nenene::nenene: AKO NE SAKATE DA IMATE DECA NE RAGJAJTE GI VOOPSTO BE LUGJE
 

Kajgana Shop

На врв Bottom