Ветеринарно катче

Член од
16 јануари 2009
Мислења
85
Поени од реакции
3
Море дете... остај го кучето на мира ебаго, да не сакаш да стои како споменик само.

И ако веќе тоа што го прави те нервира фати го за уста - зад забите (последните заби) и притисни во длабнатината со палецот и показалецот, и да неќе ќе зине а ти ќе можеш да видиш дали има заглавена храна во устата.
хахах, нека не го мачи кучето , а за отварање уста, не баш толку позади, oti gore ima deset dole 11 zaba
http://www.dog-health-guide.org/images/dogteethdiagram.jpg
 
Д

Демијан

Гостин
Кучево некако несака да јаде.Незнам дали прибира јадење ама прво несакаше да јаде ориз со месо у него,уствари го изеде само месото ама немаше многу месо.Видов дека не го јаде и му стаив џигер со леб и само пола го изеде.Кучешка храна јаде ама само ако му давам од рака.Што е со кучето дали прибира или нешто не му е добро?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Кучево некако несака да јаде.Незнам дали прибира јадење ама прво несакаше да јаде ориз со месо у него,уствари го изеде само месото ама немаше многу месо.Видов дека не го јаде и му стаив џигер со леб и само пола го изеде.Кучешка храна јаде ама само ако му давам од рака.Што е со кучето дали прибира или нешто не му е добро?
Слабо даваш информации за однесувањето на кучето општо. И на DuFFy кучето јадеше само од рака кога му даваш, ама после почна најнормално да си јаде од неговата здела.
Друга работа, џигерите може да предизвикаат хипервитаминоза на винаминот А, а тоа е штетко за коските и мускулите. Така да, не претерувај со џигерите. :)

Има некои други симптоми или само не јаде?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Слабо даваш информации за однесувањето на кучето општо. И на DuFFy кучето јадеше само од рака кога му даваш, ама после почна најнормално да си јаде од неговата здела.
Друга работа, џигерите може да предизвикаат хипервитаминоза на винаминот А, а тоа е штетко за коските и мускулите. Така да, не претерувај со џигерите. :)

Има некои други симптоми или само не јаде?
Убаво си му ја поставила дијагнозата за џигерите само... Демијан не спомнал возраст... дали кучето му е ново... болно и сл :). Туку сигурен ли си дека пред да му дадеш да јаде и само не начекало доста храна?
 
Д

Демијан

Гостин
Убаво си му ја поставила дијагнозата за џигерите само... Демијан не спомнал возраст... дали кучето му е ново... болно и сл :). Туку сигурен ли си дека пред да му дадеш да јаде и само не начекало доста храна?

Пит бул стар 5 месеци.Сигурен сум дека не начекала храна пошто е дома.Џигер малце сеа и дадов колку да видам дали прибира.Здраво е нема никакви проблеми,трча си игра се е најнормално освен јадењето.Еве ако и давам кучешка ќе јаде многу ама само од рака ако е.А кучето го земав пред околу 2-3 недели значи ново ми е.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Пит бул стар 5 месеци.Сигурен сум дека не начекала храна пошто е дома.Џигер малце сеа и дадов колку да видам дали прибира.Здраво е нема никакви проблеми,трча си игра се е најнормално освен јадењето.Еве ако и давам кучешка ќе јаде многу ама само од рака ако е.А кучето го земав пред околу 2-3 недели значи ново ми е.
Болно ти е кучето... од инат. Не се секирај, ќе се привикне и ќе си јаде нормално. Нека му стои во тањирот храната, не му давај од рака. Не е будало, па да седи гладно. :)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Кучево е старо 14 години. Дали кај куче може да има склероза, мислам да заборава дека јадело пред 1 минута, дека било изнесено исто така пет пати надвор пред тоа?
 
Член од
9 ноември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
1
Luge pomagajte kucevo mi povraka a inace ne mi e vakcinirano a e rodeno na 7-mi mart ......Molam za POMOS!
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Кучево е старо 14 години. Дали кај куче може да има склероза, мислам да заборава дека јадело пред 1 минута, дека било изнесено исто така пет пати надвор пред тоа?
Нема склероза кај кучињата, можда зашто е многу старо е последица тоа.

Luge pomagajte kucevo mi povraka a inace ne mi e vakcinirano a e rodeno na 7-mi mart ......Molam za POMOS!
Кучето твое треба да е уште со мајката.
Може има некое цревно заболување. Со што го храниш?
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Luge pomagajte kucevo mi povraka a inace ne mi e vakcinirano a e rodeno na 7-mi mart ......Molam za POMOS!
Може ништо да не е, може да се прејало пошто кученцата се многу лакоми.
Може да се глисти во прашање
А може и Малецкото што вика цревни заболувања.
Изметот да му го видиш да не има пролив или глисти или крв или...

Ај и мене ми дојде редот да прашам. Кучево мое фати крлеж. По два саати откако го приметив крлежот, ова му се пикна под кожа. Утре одам на вет, треба ли да очекувам да го сечат, или како идат тие работи
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ај и мене ми дојде редот да прашам. Кучево мое фати крлеж. По два саати откако го приметив крлежот, ова му се пикна под кожа. Утре одам на вет, треба ли да очекувам да го сечат, или како идат тие работи

И со моето го имав истиов проблем минатата недела, не успеав да го извлечам и се набута под кожа.
Го однесов на ветеринар и му даде анестезик и му го извлече крлежот откако го намачка првин со некаква маст при што се олабави и го фати со пинцета.

Треба мн. да се пази, бидејќи е опасно доколку остане делче од крлежот во кожата.
Купи му огрлица против буви и крлежи бидејќи обично на пролет има наезда од вакви гадинки.


П.С. Што се однесува до повраќањето, треба да се обрне внимание на водата за пиење, почесто да се менува со свежа водичка.
 

_Perdika_

Proud To Be Macedonian!!!
Член од
7 јануари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
11
Имам женка хаска стара година ипол и во последно време нејке ништо да јаде ни кучешка храна, ни пак чисто месо. И се што ке и дадам го зима и пробува да го скрие негде. Ја однесов на ветеринар ми викаат дека најверојатно е прејадена и затоа не јаде, и дадов апце против глисти и нисто, еве веќе недела дена нема нисто јадено.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ај и мене ми дојде редот да прашам. Кучево мое фати крлеж. По два саати откако го приметив крлежот, ова му се пикна под кожа. Утре одам на вет, треба ли да очекувам да го сечат, или како идат тие работи
Купи му огрлица против буви и крлежи бидејќи обично на пролет има наезда од вакви гадинки.
Огрлиците слабо помагаат и сеедно дали ќе му ја ставиш, пак ќе се закачи по некој крлеж.
Купи му ампули против крлежи. Не им го знам името, ама имаат многу јак мирис на лимон ( по малку сладуњав ). На моето му ставивме такви и одма почнаа да бегаат од него крлежите. Ама никако немој да го чуваш дома откако ќе му ја ставиш ампулата, зашто после крлежот може да се закачи на тепих, облека и сл. и да не говидите, па некој од вас да си има проблеми после.

Имам женка хаска стара година ипол и во последно време нејке ништо да јаде ни кучешка храна, ни пак чисто месо. И се што ке и дадам го зима и пробува да го скрие негде. Ја однесов на ветеринар ми викаат дека најверојатно е прејадена и затоа не јаде, и дадов апце против глисти и нисто, еве веќе недела дена нема нисто јадено.
Како тоа нема јадено недела дена? После толку време без храна никој не може да издржи. :S
Однеси ја кај друг ветеринар. Како може да ти кажат дека е прејадена, а ништо да не јадела? Од што се прејала? :/

Инаку, депресија, повраќање или одбивање на храна се чести симптоми кај кучките кои што се пред менструален циклус.
Ти знаеш кога и` е циклусот на твојата?
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
И со моето го имав истиов проблем минатата недела, не успеав да го извлечам и се набута под кожа.
Го однесов на ветеринар и му даде анестезик и му го извлече крлежот откако го намачка првин со некаква маст при што се олабави и го фати со пинцета.

Треба мн. да се пази, бидејќи е опасно доколку остане делче од крлежот во кожата.
Купи му огрлица против буви и крлежи бидејќи обично на пролет има наезда од вакви гадинки.


П.С. Што се однесува до повраќањето, треба да се обрне внимание на водата за пиење, почесто да се менува со свежа водичка.
На моево му имам frontline ставено, и тоа ветеринарот му ставаше. Ај денес ќе видиме што како ќе е. Само моево секогаш кога оди на вет после 1 недела под трауми е само да го допреш цивка, многу коркач куче имам:helou:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
На моево му имам frontline ставено, и тоа ветеринарот му ставаше. Ај денес ќе видиме што како ќе е. Само моево секогаш кога оди на вет после 1 недела под трауми е само да го допреш цивка, многу коркач куче имам:helou:

Епа се плашат од боцкање, па и ние ко мали нејќевме на доктори :)

И јас со моето се “борам“ кога треба да го симнам кај ветеринарот по скали, па морам на раце да го земам.
Ама си направив тактика и секогаш земам некоја грицка со мене па му давам кога ќе влеземе внатре за да се смири.

Што раса ти е кучето?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom