Ветеринарно катче

Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Некој да не користел и знае дали овие нештава се ефикасни.
Се работи за ампули против крлежи/вошки на Трикси, нови се у Македонија па неможам да најдам некој да ми каже дали се добри или да си земам Front Linе ??
 
Д

Демијан

Гостин
http://frontline.us.merial.com/products/index.asp
еве за ампулата, не трае повекје од месец дена , така и производителот си кажал, за болви може поише да потрае, ама и тоа не е толку сигурно.инаку требада се внимава при апликација , да се стави директнона кожа, да се напраи патец на влакното, да не се гали кучето два дена, и да не се бања.
сечење на уши не е проблем, се работи со калап, само по новите закони и правилници, купирањето е забрането.
поздрав

Забрането??Зашто е забрането?
 

violet

<3 SwEeT DaRkNeS <3
Член од
17 јуни 2008
Мислења
99
Поени од реакции
7
E ајде де зошто? Можеби оти на миленичето му предизвикувате болка, па како некој што го сака своето милениче јас не би ни помислила на тоа. ама како што сватив имаш пит и искрено надевам се дека не го чуваш само за борби. еве едно прашање Зошто го правите тоа, ги сецете ушите и опашот?? никако да најдам некаква разумна причина па ајде просветлите ме?
 
Д

Демијан

Гостин
E ајде де зошто? Можеби оти на миленичето му предизвикувате болка, па како некој што го сака своето милениче јас не би ни помислила на тоа. ама како што сватив имаш пит и искрено надевам се дека не го чуваш само за борби. еве едно прашање Зошто го правите тоа, ги сецете ушите и опашот?? никако да најдам некаква разумна причина па ајде просветлите ме?

Не го чувам за борби што е нормално, и незнам зашто баш мислите дека само питови се пуштаат во борби,таму се пуштаат најразлични грди мелези.Опаш на вакво куче не се сече само ушите.Зашто?Па затоа што се многу поубави со добро исечени уши отколку со уши.На секој натпревар или изложба тоа се цени.

А со сечењето на уши не предизвикува болки кај кучето пошто се успива кучето.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
E ајде де зошто? Можеби оти на миленичето му предизвикувате болка, па како некој што го сака своето милениче јас не би ни помислила на тоа. ама како што сватив имаш пит и искрено надевам се дека не го чуваш само за борби. еве едно прашање Зошто го правите тоа, ги сецете ушите и опашот?? никако да најдам некаква разумна причина па ајде просветлите ме?
Не се грижи, далеку од тоа дека сечењето уши и опаши им предизвикува болка. Поголема болка им предизвикува ако околината не ги сака :). Раната зарастува, потоа кучето нема ни да има чувство на болка никогаш.

И доста со тие предрасуди дека пит були се чуваат за борби. Сфатете веќе еднаш дека некој можеби чува такво куче од мерак и од што ја сака расата.
 

violet

<3 SwEeT DaRkNeS <3
Член од
17 јуни 2008
Мислења
99
Поени од реакции
7
не немам предрасуди ама за жал најчесто е така :( и баш ми е мило ако се чува оти се сака расата.
инаку за сечењето мн ми се жални кога ке ги видам со исечени ушиња како да поминале низ војна :) ама стварно се надевам дека не ги мн боли :pipi:
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Не го чувам за борби што е нормално, и незнам зашто баш мислите дека само питови се пуштаат во борби,таму се пуштаат најразлични грди мелези.Опаш на вакво куче не се сече само ушите.Зашто?Па затоа што се многу поубави со добро исечени уши отколку со уши.На секој натпревар или изложба тоа се цени.

А со сечењето на уши не предизвикува болки кај кучето пошто се успива кучето.
Е голема грешка си. Ушите и опашот се сечат за да не му гризне другот куче во борба, зошто најчесто таму се гризат и не е толку интересна борбата. Е тоа беше секојдневна појава зошто затоа и ги чуваа па сега е нормално. А како може да ти биде убаво осакатено куче без уши не ми е јасно. Но, морам да признаам откако го забранија сечењето на опашот чудно ми е кога гледам ротвајлери доги и германски овчари со опаш, ама сега се многу поубави.
Пит булот иналу како раса е создаден за борби, агресивноста му е во генот (може да се издресира и смири) и е забранет во околу 10 земји


Да не се разбереме погрешно ,не сум против кучињата туку против сопствениците, што дотерале до таму што глобално расата е земена за опасна и агресивна, и со право.
 
Д

Демијан

Гостин
Е голема грешка си. Ушите и опашот се сечат за да не му гризне другот куче во борба, зошто најчесто таму се гризат и не е толку интересна борбата. Е тоа беше секојдневна појава зошто затоа и ги чуваа па сега е нормално. А како може да ти биде убаво осакатено куче без уши не ми е јасно. Но, морам да признаам откако го забранија сечењето на опашот чудно ми е кога гледам ротвајлери доги и германски овчари со опаш, ама сега се многу поубави.
Пит булот иналу како раса е создаден за борби, агресивноста му е во генот (може да се издресира и смири) и е забранет во околу 10 земји


Да не се разбереме погрешно ,не сум против кучињата туку против сопствениците, што дотерале до таму што глобално расата е земена за опасна и агресивна, и со право.

Не сум голема грешка,уопшно не сум грешка.

Кај пит бул се сечат само уши заради подобар изглед на кучето.Во борба се пушта добро спремно куче за тие работи,и тие не се тренираат да фатат за уши или опаш туку се учат за врат или стомак.Погледни некогаш како се тренираат за во борба,на џукелите кои се користат како плен и ќе видиш дека крв им се става кај вратот и стомакот,значи со тоа ги учат каде да фатат!

Сакаш да кажеш дека пит бул со сечени уши е осакатено?Погледни слики со сечени уши или без сечени па да видиш кое е поубаво.Додуша тука е и ствар на вкус,ама за мене е поубаво со сечени уши изгледа поубаво и подоминантно.


И добро до кога со тоа размислување дека овие кучиња се за борби направени?Ова куче пред се е чувар и телохранител на газдата.Некој сака пудлица да ја чешла да и лакира нокти.Јас сакам силно и моќно куче.Има премногу убав став и градба на тело и е преубаво!Како и човекот така и кучето-како го научиш такво ќе биде!И пикинизерите се љути кучиња па никој не им става бан во ниедна држава.


И да на германски офчар не им се сече опашка:smir:
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Не сум голема грешка,уопшно не сум грешка.

Кај пит бул се сечат само уши заради подобар изглед на кучето.Во борба се пушта добро спремно куче за тие работи,и тие не се тренираат да фатат за уши или опаш туку се учат за врат или стомак.Погледни некогаш како се тренираат за во борба,на џукелите кои се користат како плен и ќе видиш дека крв им се става кај вратот и стомакот,значи со тоа ги учат каде да фатат!

Сакаш да кажеш дека пит бул со сечени уши е осакатено?Погледни слики со сечени уши или без сечени па да видиш кое е поубаво.Додуша тука е и ствар на вкус,ама за мене е поубаво со сечени уши изгледа поубаво и подоминантно.


И добро до кога со тоа размислување дека овие кучиња се за борби направени?Ова куче пред се е чувар и телохранител на газдата.Некој сака пудлица да ја чешла да и лакира нокти.Јас сакам силно и моќно куче.Има премногу убав став и градба на тело и е преубаво!Како и човекот така и кучето-како го научиш такво ќе биде!И пикинизерите се љути кучиња па никој не им става бан во ниедна држава.


И да на германски офчар не им се сече опашка:smir:
Тежок лапсус, тежок резил, мислев на германски боксер:kesa:
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
85
Поени од реакции
3
Забрането??Зашто е забрането?
ЗАБРАНЕТО Е СО ЗАКОН ЗА БЛАГОСОСТОЈБА НА ЖИВОТНИТЕ ,
член 23 , домашни миленици
став 3 , забранети се следните интервенции кај животните
1- хируршки интервенции за модифицирање на изгледот на животните
2- скратување на опашот и потсекување на ушите ...итн
и подоле во истиот член стои дека може да учествуваат на изложби и сл доколку се исполнети условите од некои др членови
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Дечки, моето куче имаше воспаление на ушињата. Го однесовме на ветеринар, му ги исчисти и му стави инекција. После инекцијата, легна да спие, и кога стана кривеше со ноџињата. Сега поарно оди, ама пак криви и левото ноџе му е како омалаксано, како гумено.
Дали е можно кога му ставиле инекција да му погодиле некој нерв и да не можи појќе правилно да оди, или пак, не е ништо, криви од инекцијата?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Дечки, моето куче имаше воспаление на ушињата. Го однесовме на ветеринар, му ги исчисти и му стави инекција. После инекцијата, легна да спие, и кога стана кривеше со ноџињата. Сега поарно оди, ама пак криви и левото ноџе му е како омалаксано, како гумено.
Дали е можно кога му ставиле инекција да му погодиле некој нерв и да не можи појќе правилно да оди, или пак, не е ништо, криви од инекцијата?
Ништо не му е. Ќе му помине.:)
Можеби поради воспалението и инекцијата, центарот за рамнотежа му е малце пореметен, ама ќе биде добро.:smir:
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Дечки, моето куче имаше воспаление на ушињата. Го однесовме на ветеринар, му ги исчисти и му стави инекција. После инекцијата, легна да спие, и кога стана кривеше со ноџињата. Сега поарно оди, ама пак криви и левото ноџе му е како омалаксано, како гумено.
Дали е можно кога му ставиле инекција да му погодиле некој нерв и да не можи појќе правилно да оди, или пак, не е ништо, криви од инекцијата?
Kako e sega kutreto? Ako e ista sostojbata moj sovet ti e da odis na veterinar NE SMEE DA KRIVI OD INEKCIJA! Sigurno mu ima staveno antibijotik, toa samo moze da go smiri i da go natera da zaspie...koga ke stane treba da bide zivo i poveselo od predhodno ama vo nikoj slucaj da krivi i da e omalaksano!
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Kako e sega kutreto? Ako e ista sostojbata moj sovet ti e da odis na veterinar NE SMEE DA KRIVI OD INEKCIJA! Sigurno mu ima staveno antibijotik, toa samo moze da go smiri i da go natera da zaspie...koga ke stane treba da bide zivo i poveselo od predhodno ama vo nikoj slucaj da krivi i da e omalaksano!
Фала на прашање, кутрето е добро, му поминаја ушињата, нема појќе воспаление и е многу весело :)

Фала дечки, од се` срце.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
I need help!

Пред малку ми долета папагал на прозор
, скршена му е ногата.
Скроз , дури и по бледа боја му е кожата на тој дел.
Што да му правам?
Дали може некако да му се опорави ногата или тешко?
Благодарам на помошта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom