Ветеринарно катче

Д

Демијан

Гостин
Што е тоа frontline?Ја на моево му ставам ампула за против крлежи,викаат дека е многу ефикасна,а тоа пемчето дека брзо ветреело.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Што е тоа frontline?Ја на моево му ставам ампула за против крлежи,викаат дека е многу ефикасна,а тоа пемчето дека брзо ветреело.
Епа тоа што му ставаш најверојатно е фронлине. Тоа ампула против надворешни паразити која се става кај вратот и трае месец два.
 
Д

Демијан

Гостин
Кучево мое почна да се гризе на ногата и од што толку се гризе малце крв има.Утре ќе дојде ветеринарот,па ме интересира што би можело да биде?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Кучево мое почна да се гризе на ногата и од што толку се гризе малце крв има.Утре ќе дојде ветеринарот,па ме интересира што би можело да биде?
Буви... моуст проб`бли.
Го чешаат, па се гризе.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Па и влакна да нема на тоа место?Му стаив ампула нели тоа помага?
Може да е и алергија од храна. Можда нешто изел што не треба.
А за ампулата, и јас мислев дека е најефикасна, ама сабајле моево куче пак имаше крлежи. Изминативе денови бегаа од него, а денес пак му се насобрале... :/
 
Д

Демијан

Гостин
Може да е и алергија од храна. Можда нешто изел што не треба.
А за ампулата, и јас мислев дека е најефикасна, ама сабајле моево куче пак имаше крлежи. Изминативе денови бегаа од него, а денес пак му се насобрале... :/

Цело време се плашам да не е шуга!
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Цело време се плашам да не е шуга!
А си приметил да не има црвенило на местото пред да му паднат влакната?
Во случај да е шуга или некоја габична инфекција може да се прошири, затоа најбрзо што може треба да се однесе на ветеринар.

Но на твоето не верувам дека му е шуга, само од храна реакција. :smir:
 
Д

Демијан

Гостин
А си приметил да не има црвенило на местото пред да му паднат влакната?
Во случај да е шуга или некоја габична инфекција може да се прошири, затоа најбрзо што може треба да се однесе на ветеринар.

Но на твоето не верувам дека му е шуга, само од храна реакција. :smir:
Немаше никакво црвенило пред да му паднат влакната,онака се гризеше и паднаа и малце крв имаше.Утре доаѓа ветеринарот да ја види и да и даде една ревакцинација.Него и на стомакот почна да и поцрнува,го викнав ветеринарот ми рече дека било пигментација,а сега гледам само и потемнува ни се чеша ни ништо.


Уште едно прашање,и ставив ампула ама после ставањето и најдов крлеж!Колку време треба за да почне да дејствува ампулата?

ЕДИТ:Ако може да ми препорачате добар ветеринар за да и ги исечат ушите?Значи сакам 1000000% да и бидат добри после да и личат!Имам видено доста питови со катастрофа исечени уши па се плашам и мојава да не ја уништат
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Ај и јас да се умешам....
Има два вида шуга, едниот прави да паѓа влакното и нечеша нешто многу остро, другата прави црвенило и ке го чеша многу(оваа се пренесува на луѓе патем). Неверувам дека е шуга ова на твоето, валда е некоја алергиска/бактериска реакција за која јас неможам нишо да ти кажаааам :)
Ке дојде ветеринарот утре, ке го види, ке ти даде нешто за мачкање и и ке го мачкаш обавезно и ке му помине за некоја недела.

Едит: После 24 часа почнува мислам, после 48 ветува дека се ке биде опаднато(буви, крлежи и сл.) и трае неколку месеци(5-6).
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Немаше никакво црвенило пред да му паднат влакната,онака се гризеше и паднаа и малце крв имаше.Утре доаѓа ветеринарот да ја види и да и даде една ревакцинација.Него и на стомакот почна да и поцрнува,го викнав ветеринарот ми рече дека било пигментација,а сега гледам само и потемнува ни се чеша ни ништо.


Уште едно прашање,и ставив ампула ама после ставањето и најдов крлеж!Колку време треба за да почне да дејствува ампулата?

ЕДИТ:Ако може да ми препорачате добар ветеринар за да и ги исечат ушите?Значи сакам 1000000% да и бидат добри после да и личат!Имам видено доста питови со катастрофа исечени уши па се плашам и мојава да не ја уништат
Ампулата треба да почне брзо да дејствува. Не знам што е проблемот кај моето куче, зашто пак му се лепат, пошто изминативе денови бегаа крлежите. Господ знае колку најдовме на ѕид залепени. :/

Инаку за ветеринар, ако си од СК однеси го во амбулантата во Автокоманда, иако јас имам доста доверба во мојот ветеринар. Не мојот де, на Парис. :pos:
Ако сакаш ќе ти дадам број да си прашаш колку е зафатот и се` што те интересира. :)
 
Д

Демијан

Гостин
Ампулата треба да почне брзо да дејствува. Не знам што е проблемот кај моето куче, зашто пак му се лепат, пошто изминативе денови бегаа крлежите. Господ знае колку најдовме на ѕид залепени. :/

Инаку за ветеринар, ако си од СК однеси го во амбулантата во Автокоманда, иако јас имам доста доверба во мојот ветеринар. Не мојот де, на Парис. :pos:
Ако сакаш ќе ти дадам број да си прашаш колку е зафатот и се` што те интересира. :)

На 3 мин ми е амбулантата:).Aма не е тоа проблемот сакам ушите да и бидат добри,пошто ако ги заебат нема враќање!Не е проблем за пари само да и бидат добри!


А колку трае една ампула?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
На 3 мин ми е амбулантата:).Aма не е тоа проблемот сакам ушите да и бидат добри,пошто ако ги заебат нема враќање!Не е проблем за пари само да и бидат добри!


А колку трае една ампула?
Епа прашај дали некој има такво искуство во амбулантата. Ако се пожалат, извести и ќе ти дадам неколку ветеринари да си се распрашаш.

Инаку ампулата трае до 3-4 месеци. :)
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
85
Поени од реакции
3
Епа прашај дали некој има такво искуство во амбулантата. Ако се пожалат, извести и ќе ти дадам неколку ветеринари да си се распрашаш.

Инаку ампулата трае до 3-4 месеци. :)
http://frontline.us.merial.com/products/index.asp
еве за ампулата, не трае повекје од месец дена , така и производителот си кажал, за болви може поише да потрае, ама и тоа не е толку сигурно.инаку требада се внимава при апликација , да се стави директнона кожа, да се напраи патец на влакното, да не се гали кучето два дена, и да не се бања.
сечење на уши не е проблем, се работи со калап, само по новите закони и правилници, купирањето е забрането.
поздрав
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
http://frontline.us.merial.com/products/index.asp
еве за ампулата, не трае повекје од месец дена , така и производителот си кажал, за болви може поише да потрае, ама и тоа не е толку сигурно.инаку требада се внимава при апликација , да се стави директнона кожа, да се напраи патец на влакното, да не се гали кучето два дена, и да не се бања.
сечење на уши не е проблем, се работи со калап, само по новите закони и правилници, купирањето е забрането.
поздрав
Во право си, погрешно ми кажале мене.:)
Ампулата важи до месец ипол за крлежи и до два ипол месеци за болви. Се прави патец (како што кажа) на вратот и една третина се истура позади, пред опашката.
Кучето не треба да биде бањато и два дена пред да се стави ампулата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom