Ветеринарно катче

Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.212
Поени од реакции
1.281
Zdravo,imam problem so moeto kuce -pinc.Veke edna nedela ima nekakvi bolki i grcenja vo stomakot.povraka zoltenikava tecno od vreme na vreme ,namalen apetit ,nosen na veteri ar nikakov efekt
Кај кој ветеринар е носен?
Јас имав сличен проблем, го носев во ветеринарното во Автокоманда, нормално без ефект.
Го однесов кај Диме, се оправи за 2 недели иако пред да отиде кај Диме беше како пред умирање. Ребрата му се познаваа.
 
Член од
8 јуни 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Veterinaren centar, kaj dr Marko,prima edna nedela terapija se somnevaat na gastritis ama kutrevo se isusi,napravivme i rengen nema nisto na snimkata .a toa kvici kako da dobiva napadi duri i glasot mu zasipna[DOUBLEPOST=1559997244][/DOUBLEPOST]
Кај кој ветеринар е носен?
Јас имав сличен проблем, го носев во ветеринарното во Автокоманда, нормално без ефект.
Го однесов кај Диме, се оправи за 2 недели иако пред да отиде кај Диме беше како пред умирање. Ребрата му се познаваа.
A dali imase silni bolki i grcevi,i sto vi kazaa za dijagnoza
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.212
Поени од реакции
1.281
Veterinaren centar, kaj dr Marko,prima edna nedela terapija se somnevaat na gastritis ama kutrevo se isusi,napravivme i rengen nema nisto na snimkata .a toa kvici kako da dobiva napadi duri i glasot mu zasipna[DOUBLEPOST=1559997244][/DOUBLEPOST]
A dali imase silni bolki i grcevi,i sto vi kazaa za dijagnoza
Стварно не ми текнува за болки и грчеви. Сепак ова беше 2014та.
Знам само дека цело време повраќаше и воопшто не внесуваше храна. Ја однесовме на повеќе ветеринари, без успех.
Кај Диме, за 1 недела како нова беше.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.126
Поени од реакции
7.228
Ако може совет имам комшика со психички проблеми, ја видов како се обидува две мали ежиња од нејзиниот двор да ги фрли у ѓубре,у контејнер па и ги земав насилно.Не се до толку мали,нешто помали од две тупаници.Сега да ги пуштам на некоја ливада ке преживеат, или да покушам да ги сочувам додека да пркнат?
 
Член од
23 август 2009
Мислења
161
Поени од реакции
20
Здраво, сакам да прашам кога може кутрињата да се одвојат од мајката и што треба да се превземе пред да почнат да живеат самостојно во друга средина.?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.212
Поени од реакции
1.281
Здраво, сакам да прашам кога може кутрињата да се одвојат од мајката и што треба да се превземе пред да почнат да живеат самостојно во друга средина.?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Седум до осум недели.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.679
Поени од реакции
2.475
Здраво, сакам да прашам кога може кутрињата да се одвојат од мајката и што треба да се превземе пред да почнат да живеат самостојно во друга средина.?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Кога може да се одвојат ти пишаа иако не е препорачливо тогаш. Што треба да се превземе, треба да се вакцинираат (а тој процес завршува околу 3тиот месец), треба редовно да се прочистуваат од внатрешни паразити, а богами и од надворешни
Да се избегнува контакт со други кучиња и мачки за кои не си сигурен/а за нивното здравје и дали се редовно вакцинирани
 
Член од
27 мај 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Koja e procedurata koga iznesuvas milenik (kuche) nadvor Makedonija? Za vo Grcija e muabetot.

Mi kazaa deka se plakja 1800 den za nekoja dokumentacija, kade sto nekoj nadlezen inspektor treba da udri potpis i plus nekoj si 2 uplatnici od po 150 den. So toj potpis inspektorot utvrduva deka kuceto e procisteno i so vakcini itn itn....

Dali e ova bash taka? Ili e klasicna birokratija....

Ispadja deka, na primer jas ako ne odam na odmor i ne go nosam nadvor od zemjata kuceto, moze i voopsto da ne go procistuvam i davam vakcini.Sent from my iPhone using Tapatalk
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.745
Поени од реакции
2.283
Mora da bide cipirano, da bide vakcinirano od besnilo minimum 30pred patuvanjeto i da ima validen pasos. Dopolnitelno treba da bide obezparaziteno i zahtiteno od ektoparaziti. Sertifikatot sto po skopje vi go naplakjaat po 1800 den e pljacka treceg rajha ali jbg :D. Sertifikatot se vadi minimum dva dena pred patuvanje od maticen veterinar i so nego se odi kaj inspektor koj dava internacionalen sertifikat. Da, se plakjaat takvi dve administrativni taksi, ama ne se skapi. Ne znam tocna cena
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.679
Поени од реакции
2.475
Кој е бе тој ветеринар што наплаќа толкава сума за серификат хоштаплериште тешко еден пациент да нема никад у живот да неможе од биро за вработување да искочи. Смешки се бе ветеринариве веќе што прават.
Лани вадев за да го изнесам кучињата, сертификатот 0( со зборови НУЛА) денари
Прочистување од внатрешни паразити најмногу 5 дена пред поаѓање, заштита од надворешни паразити, и тие документи од инспектор кој мислам дека беа помалку од 150 денари по уплатница како да беа 250 вкупно
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.673
Поени од реакции
8.885
Се извинувам офтопик е ама не најдов посоодветна тема. Дома чувам богомолка ама воопшто не знам со што да ја хранам, да не има некој предлог за некоја поспецифична храна што ја во пет шопови а што 100% би ја јаделе? Оваа ми е втора богомолка, минатата беше постара и јадеше црви на почетокот со што му беше едноставно и лесно хранењето, но потоа почна да не јаде и морав да барам поголеми инсекти како оса што беше многу тешко да се улови. Ми рекоа јадат исто и лебарки, ама некако не наоѓам никаде од нив коа барам. Нешто предлог за храна со која се хранат и каде да се најде истата? Ако не најдам за два три дена, ќе ја пуштам надвор да не се мачи, минатата беше ептен мирна и ми заспиваше на рака, си игравме и ептен беше смешна, не ја чувам во одредено место туку низ цел стан се шета па и жмурка си играме некогаш.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.394
Поени од реакции
2.488
Се извинувам офтопик е ама не најдов посоодветна тема. Дома чувам богомолка ама воопшто не знам со што да ја хранам, да не има некој предлог за некоја поспецифична храна што ја во пет шопови а што 100% би ја јаделе? Оваа ми е втора богомолка, минатата беше постара и јадеше црви на почетокот со што му беше едноставно и лесно хранењето, но потоа почна да не јаде и морав да барам поголеми инсекти како оса што беше многу тешко да се улови. Ми рекоа јадат исто и лебарки, ама некако не наоѓам никаде од нив коа барам. Нешто предлог за храна со која се хранат и каде да се најде истата? Ако не најдам за два три дена, ќе ја пуштам надвор да не се мачи, минатата беше ептен мирна и ми заспиваше на рака, си игравме и ептен беше смешна, не ја чувам во одредено место туку низ цел стан се шета па и жмурка си играме некогаш.
Бубачки јадат. Лебарки, бубашваби, комарци, мушички и тн.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.673
Поени од реакции
8.885
Бубачки јадат. Лебарки, бубашваби, комарци, мушички и тн.
Се продава нешто ова по пет шопови или некое друго место? Дека јас само дождовни црви имам најдено, што не ги јаде. Оси знам омилени им се, дека големи ама проблем е малку оси ловењето, и тоа мора да се живи дека мртви не ги сака.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.394
Поени од реакции
2.488
Се продава нешто ова по пет шопови или некое друго место? Дека јас само дождовни црви имам најдено, што не ги јаде. Оси знам омилени им се, дека големи ама проблем е малку оси ловењето, и тоа мора да се живи дека мртви не ги сака.
Таму каде што продаваат гуштери, ќе најдеш и бубачки, бидејќи со тоа се хранат. Барем за Леопард Геко, бидејќи и јас имав купено таков од кај Војо, и му давав скакулци и лебарки и ги јадеше живи дур беа.
 
Член од
15 февруари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
7
Здраво, се работи за малтезер стар 7 месеци во последниве 3 дена од возбуда добива како напад односно се бори за воздух преку нос наликува чудно како прасе. Го носев кај Диме ми рече нема потреба од паника, ама јас сум загрижена ми наликува на астматичен напад, некој сличен проблем?
 
На врв Bottom