Ветеринарно катче

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Imam kuce 7 meseca staro,go cuvam doma,redovno go banjam,no vo posledno vreme postojano se cesa i grize i vcera zabelezav deka kaj opaskata ima kako dupka. Mozno e da ima shuga i dali se prenesuva od kuce na covek? pls helpp
Ако се работи за шуга внимателно со него, шугата е паразитална болест и се пренесува и на човекот, однеси го на ветеринар и ќе ти дадат маст со која ќе МОРА да го мачкаш редовно.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Види може шампонот е прејак за кожата на кучето, па при бањање кожата иритира.
Дупка и јадежи не би се појавиле поради иритација од шампон, шугата како што реков е паразит т.е ситен инсект кој се гнзди во кожата и прави канали низ неа и тоа страшно ги чеша животните.
 

Леон

џаболебар
Член од
16 ноември 2008
Мислења
54
Поени од реакции
5
Ми треба помош за кучето. Пред некое време почна да го гризе зглобот од ногата и некое време таму крзното и беше крваво. Е сега као престана да се гризе ама на дел од местото кај што се гризеше има дупка (претпоставувам ги откорнала влакната) и кожичката е темна, како да има нешто поткожно. Го ошишав крзното по целиот појас кај што се гризеше и има како каналче со таква темна кожа на која нормално си растеше крзно а одоколу кожата си е нормална.
Промени во темпераментот нема, таа нога најнормално си ја користи, апетитот е и е променет (шарпланинец, тоа ти е вечно гладно куче, мајке ми).
И уште нешто. Додека спие носето и е суво и топло. Кога ке се разбуди, после 5 минути има сосема нормално ладно и мокро носе. Болна е или не?
Ве молам помагајте ветеринарите ќутат :toe:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Можно е да ја заразила ногата со кожен антракс и од тоа да и се појавила таа рана и затемнување, доколку не покажува проблеми засега и ногата ја користи нормално значи дека состојбата се нормализирала, а тоа со носето е нормално нема зошто да го влажни додека спие :)

* сега ќе побарам нешто повеќе за антраксот.

има доста литература за тоа... ВАЖНО ако сега кучето нема проблеми му поминала инфекцијата битно е да побараш добри антибиотици за третман против кожен антракс, и уште побитно дали имаш забележано какви било промени или проблеми со кожата кај тебе како директно изложен на контакт?
 

Леон

џаболебар
Член од
16 ноември 2008
Мислења
54
Поени од реакции
5
Фала многу за информацијата. Кај мене немам приметено ништо. За треба да барам животински лекови? Прашувам пошто апотекариве по повампирија Б6 не даваат веке без рецепт :toe:

Мене во моментов ме секира дали тоа може да се закомплицира и скраја било фатално да заврши и да ли ке и порасне крзно на тоа место?
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
Zemav edno kuce Labrador(zlaten) i ima 1 ipol mesec :D primi edna vakcina protiv cuma i sega site mi vikaat deka kucevo ne smee da izleguva nadvor dodeka ne gi primi site vakcini... Znae li nekoj dali e vistina ova???
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
imam kucence.pred nekolku denovi go najdov na ulica.neznam kakva rasa e i kolku e staro.ako moze nekoj da mi kaze sto treba da pravam ponatamu.me interesira okolu vakciniranjeto,cistsnjeto od razni paraziti(bolvi,krlezi).inaku kuceto
e malecko i tezi 2.5 do 3 kg.
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
By Me a колку тоа е дебел твојот мачор?! Навечер не му давај мрсен оброк, има диетални грицки за мачки.

Cego-90-а што мислиш тие немат пубертет :helou: остај го некое време ке му пројде.

Toni T-ке одиш на ветеринар,ке му отвориш книшка, ке го вакцинираш од се што е потребно, ке му дадеш апче за прочистување и ке гледаш ТВ заедно со него :smir: За паразити бактерии, тении нематоди и сл се дава -БИХЕЛДОН (половина апче за до 5 кг.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
imam kucence.pred nekolku denovi go najdov na ulica.neznam kakva rasa e i kolku e staro.ako moze nekoj da mi kaze sto treba da pravam ponatamu.me interesira okolu vakciniranjeto,cistsnjeto od razni paraziti(bolvi,krlezi).inaku kuceto
e malecko i tezi 2.5 do 3 kg.
Најпрво што треба да направиш е да го однесеш н ветеринар. Да го прегледа, да види дали е болно нешто, па потоа тој се` ќе ти каже во врска со кученцето :). И расата, и каква храна е најдобра за него, препарати за хигиена...:smir:

Помош како да смирам мачорррррр!!!!6 месеци е стар...првите недели само спиеше после тоа едноставно ЗДИВЕ ,се однесува ко куче ( не мјаука туку ржи ) не дава никој да го погали постојано трча некаде се фрла на луге...ако може некој да ми каже како да го смирам ке му бидам многу благодарен :)
Можат да бидат две работи:

1. Мачките додека се помали, се малку подиви, прават чуда низ дома. Мојата цела соба `ршум ја правеше за 15 минути додека беше мала. Откога направи 8-9 месеца, се смири, и сега морам со огледалце на нос да ја проверувам дали дише.

2. Можеби на мачорот му дошло времето за парење. Решенијата ти се или да го спариш со женка, или па да го однесеш на ветеринар да го кастрираат ако не сакаш да го париш.:smir:
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Најпрво што треба да направиш е да го однесеш н ветеринар. Да го прегледа, да види дали е болно нешто, па потоа тој се` ќе ти каже во врска со кученцето :). И расата, и каква храна е најдобра за него, препарати за хигиена...:smir:



Можат да бидат две работи:

1. Мачките додека се помали, се малку подиви, прават чуда низ дома. Мојата цела соба `ршум ја правеше за 15 минути додека беше мала. Откога направи 8-9 месеца, се смири, и сега морам со огледалце на нос да ја проверувам дали дише.

2. Можеби на мачорот му дошло времето за парење. Решенијата ти се или да го спариш со женка, или па да го однесеш на ветеринар да го кастрираат ако не сакаш да го париш.:smir:

Ваљда првото е...5,6 месеца има ке чекам да направи 8-9 ако не бидне значи второто е:smir:
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Пред некое време најдов мал зајак на улица и го зедов.Го чувам дома се со зајаков си беше океј си јадеше и се.Ама сега несакат да се поместит.Само лежит ни скокат ни ништо незнам шо му е.Можда зш е мал му требит нешо ама незнам шо да му прам.Ќе го носам на ветеринар денојве ама некој дан знајт од вас шо мојт да му е пошо пред то само скокаше трчаше нонстоп сега само лежит:nesum:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.667
Поени од реакции
11.372
Можеби прашањето не е за тука, но сакам да прашам кои симптоми ги покажува кучето кога сака да се пари?
 

eLemenTiX

//b00riS//
Член од
12 мај 2008
Мислења
313
Поени од реакции
8

Вакво имам како на сликата. Ме мрзаше да го сликам моето, па најдов на интернет. Вака. Го добив за роденден. Појма немам околу овие работи. Не сум го пуштил од кафез веќе 3 месеци. Кога ќе се доближам до кафез, се тргнува, бега.
Се му е обезбедено, храна, вода. Ако може помош, што да правам, како да го припитомам.:)
Фала однапред.:helou:
 

bubi4ko

Македонци брее..
Член од
24 јуни 2008
Мислења
274
Поени од реакции
17
Знае ли некој нешто за кучиња да не се парат но само за сега бидејки моето куче сака да се паре а е седум месеци и мислам дека е мало а кога ке наполни една година сакам да го парам?Значи знае ли некој да му дадам нешто за да не се пари или да нема кученца!!!Ако ме разбравте ве молам за помош!!!!!!!!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom