Ветеринарно катче

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Дечки вака сеа. Имам гооолемо искуство со мачки и ова никогаш не ми се десило. Моево маче старо 3-4 недели ептен го фаќа пролив. Сере по 5-6 пати на ден и стварно многу бара да јаде. Шо да му праем :)
 
N

NeMiRnA

Гостин
Депресивно е...:coffee:Мачките кои имаат 3-4 недели имаат ситни заби,не се целосно израснати и сеуште цицаат,смисли пооригинално прашање.
Некст?!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Дечки вака сеа. Имам гооолемо искуство со мачки и ова никогаш не ми се десило. Моево маче старо 3-4 недели ептен го фаќа пролив. Сере по 5-6 пати на ден и стварно многу бара да јаде. Шо да му праем :)
А да му даваш да јаде Вискас барем уште месец дена додека му се оформи правилно дигестивниот систем? :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Дечки вака сеа. Имам гооолемо искуство со мачки и ова никогаш не ми се десило. Моево маче старо 3-4 недели ептен го фаќа пролив. Сере по 5-6 пати на ден и стварно многу бара да јаде. Шо да му праем :)
Глисти друже, оди до ветринар/ветеринарна аптека и земи нешто за глисти и нека ти кажат колку да го дозираш истото со оглед на возраста и големината (тежината) на мачето :helou:
 
N

NeMiRnA

Гостин
Глисти,мало е...како и да е тие капсулите третина во млеко стопени,исклучиво само млеко.Храна од било каков друг тип,не.Вискас не и било која друга марка на храна за мачки од тој тип,ако пишува џуниор.Премало е.
Ма да како успеа да јаде објасни ми...мало е побогу!:jaj:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Глисти,мало е...како и да е тие капсулите третина во млеко стопени,исклучиво само млеко.Храна од било каков друг тип,не.Вискас не и било која друга марка на храна за мачки од тој тип,ако пишува џуниор.Премало е.
Ма да како успеа да јаде објасни ми...мало е побогу!:jaj:
Да не мислел на месеци, тоа и мене ми беше чудно :) инаку, кога сме кај глистите ги имаат уште од раѓање... растат во нив и заедно со нив.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Му давам Whiskas специјално за мали мачиња, после му давам салама, пие млеко и нема мајка за да сиса. Мене кога ми го дадоа ми рекоа дека е 3-4 недели. Ќе го сликам па пресудите (=
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Jaс на моето му давав Вискас Џуниор уште кога направи 4 недели, си ги јадеше без проблем. Затоа сега кога ќе ми дојдат гости ме прашуваат "Уште едно куче сте зеле?" =].
Таблетите за глисти јас им ги давам и на мачката и на кучето по извесно време, растворени во млеко, да ги проверам дали се чисти.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Значи да земам таблети за глисти или боље да го однесем на ветеринар?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Значи да земам таблети за глисти или боље да го однесем на ветеринар?
Што и да направиш исто ќе ти се фати :helou:

*со тоа што ако имаш некој познат за ветеринар ќе си помуабетите и плус уште некој совет ќе ти даде :)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Jaс на моето му давав Вискас Џуниор уште кога направи 4 недели, си ги јадеше без проблем. Затоа сега кога ќе ми дојдат гости ме прашуваат "Уште едно куче сте зеле?" =].
Таблетите за глисти јас им ги давам и на мачката и на кучето по извесно време, растворени во млеко, да ги проверам дали се чисти.
Како бре така у млеко и мука да нема, јас на мачорот коа требаше да му дадам од тоа таблетите за глисти хаос беше кај мене дома. Неможев никако да му дадам да ја изеде таблетата... појдов на ветеринат ми рекоа да зеам да ја издробам таблетата и да ја пикнам у паштета... и после така со паштетата изваЉана у издробената таблета да му ја намачкам муцката (а мачките не трпат да се прЉави) и така брканица по дома :vozbud:
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
13
Поени од реакции
2
Pred tocno 6 dena kuceto mi go cukna kola,potocna prosla vrz nego :nesum: .Prviot den ne se ni mrdase od krevet,ne ni jadese,vtoriot den go odnesov na veterinar i mi rekoa deka samo desnata noga mu e sinata i mu stavija inekcija,potoa pocna da jade normalno no pak ne stanuva nikako od krevetceto i koj i da mu se doblizi pocnuva da rzi. Znaci utre e nedela otkako se desi toa a nema podobruvanje. Sto treba da napravam,help?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Pred tocno 6 dena kuceto mi go cukna kola,potocna prosla vrz nego :nesum: .Prviot den ne se ni mrdase od krevet,ne ni jadese,vtoriot den go odnesov na veterinar i mi rekoa deka samo desnata noga mu e sinata i mu stavija inekcija,potoa pocna da jade normalno no pak ne stanuva nikako od krevetceto i koj i da mu se doblizi pocnuva da rzi. Znaci utre e nedela otkako se desi toa a nema podobruvanje. Sto treba da napravam,help?
Некој од домашните од кој кучето се плаѓи нека проба да го дигне, и видете дали може да се држи самото на 4те нозе и дали се движи, или врзете го и однесете го на ветеринар.
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
96
Поени од реакции
13
Имам проблеми со рипките во аквариум, масовно почнаа да умираат, нема знаци за болести, редовно менувам вода, аквариумот не е нов, стабилизиран е, со греач пумпа и тие работи.
пробав со покачување на температурата и додавање сол, без успех, исто и со метиленско сино и хиперманган и антибиотици.
Има давам квалитена храна и не е до тоа.

Помагајте ако имате некое искуство со аквариуми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom