Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
дали сметаш за доказ некој Човек шо има напишано
ај јас ке напишам нешто верувај у него важи ли вистина ке биде
 
Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
Garfield можеби треба да одиме заедно во Ерусалим еднаш на дочек на Велигден да видиш што се случува. Знаеш за чудото со огнот?

CopyOfDeath напиша:
дали сметаш за доказ некој Човек шо има напишано
ај јас ке напишам нешто верувај у него важи ли вистина ке биде
јас сум човек кој има доверба во луѓето ама не во секој човек. И јас сум реален, рационален и се пазам од лажговци
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Крстителот напиша:
Garfield можеби треба да одиме заедно во Ерусалим еднаш на дочек на Велигден да видиш што се случува. Знаеш за чудото со огнот?
А ти го знаеш она шо е чудо станало покрај матна река?
 
Член од
2 јануари 2006
Мислења
325
Поени од реакции
34
ја верувам дека постои некаква сила мора да има нешто од шо све настанало не може настанувањето да е чиста случајност
иначе библијата е само приказни за мали деца
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
Acko напиша:
ја верувам дека постои некаква сила мора да има нешто од шо све настанало не може настанувањето да е чиста случајност
иначе библијата е само приказни за мали деца

ne misalm deka bibilijata e kniga za mali deca
i da veruvam vo gospod
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
ja ne veruvam !!!!!!!!!!!! i nema ni da veruvam vo nesto sto nemozam ni da go vidam ni da go dopram ni da go slusnam ... a da se molam na takvo nesto .. pfff nema sansi .... ednas si razmisluvav da mu se molam eden mesec da mi podari edno crno BMW pred vrata ... pa ke veruvam vo nego .. i sekoj den ke idam vo crkva ... ali poso znam deka ke napravam glupost .. a nema da vidam BMW ... ne mu se molam ... a biblijata e nesto kako Tom & Jerry ... ali napisana a ne nacrtana
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Acko напиша:
ја верувам дека постои некаква сила мора да има нешто од шо све настанало не може настанувањето да е чиста случајност
иначе библијата е само приказни за мали деца
Не ништо не е случајно туку се е производ на природата на енергијата а за да разбереш за што точно зборам прочитај ја темата Догмите на христијанството и другите религии.

Второ Библијата не е книга за мали деца туку книга за големи деца кои мислам дека на повеќето им е јасно дека чудата и догмите што се претставени се само последица на неможноста на луѓето тогаш да ги разберат природните појави.
И на сите да ви е јасно човекот не бил создаден од господ туку потекнува на една подгрупа примати од кои потекнуваат и шимпанзата.
 
Член од
15 февруари 2006
Мислења
27
Поени од реакции
0
Значи според вас , ако верувам во Господ јас сум зависна, ограничена и личност без самодоверба. НЕ!!! Јас сум многу среќен човек бидејќи сите ги сметам за еднакви и не правам нешто на друг што не сакам да ми го прават мене . Ги сакам најблиските и они ме исполнуваат , а и верувам во Господ кој е дено-ноќно со мене , всушност Тој е мојата сенка . А , и да ве прашам , кога веќе не верувате во Господ , никој не ве ограничува , СЛОБОДНИ сте и може да правите што сакате , зошто не почнете да убивате ,да вреѓате се
живо и диво , бидејќи за вас не постои грев и никој и никогаш нема да ви суди ? Значи , ако некој почитува норми и правила на однесување во животот верува во нешто , без разлика дали во себе или во нешто вишо . Најбитна е ЉУБОВТА бидејќи таа НЕ прави човечни и не движи напред , доколку омразата не уназадува . Христијанството и пораката што ја носи Библијата,било прикаски за мали деца или не , се створени за луѓето да се САКААТ и ПОЧИТУВААТ меѓу себе , а сосем друго е тоа што црквата како институција правела низ историјата . Е ако некој е против тоа да се САКАМЕ и ПОЧИТУВАМЕ , тогаш незнам зошто воопшто живее .
 
Член од
2 јануари 2006
Мислења
325
Поени од реакции
34
Insane напиша:
ja ne veruvam !!!!!!!!!!!! i nema ni da veruvam vo nesto sto nemozam ni da go vidam ni da go dopram ni da go slusnam ... a da se molam na takvo nesto .. pfff nema sansi .... ednas si razmisluvav da mu se molam eden mesec da mi podari edno crno BMW pred vrata ... pa ke veruvam vo nego .. i sekoj den ke idam vo crkva ... ali poso znam deka ke napravam glupost .. a nema da vidam BMW ... ne mu se molam ... a biblijata e nesto kako Tom & Jerry ... ali napisana a ne nacrtana

не брат боље ќе ти биде да украдеш BMW па после да се молиш еден месец за прошка а шо викаш?:wink:
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
ne mozam da veruvam vo bilo sto povrzano so nego zatoa sto iako mu nemam nisto zgreseno ili storeno mi ima zemeno nesto sto mi e bilo najmilo...:icon_mad: :icon_mad: :icon_mad:
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
315
Поени од реакции
4
HAHAHA!!!veruvam li...???paaa daaa-donekade...AMA...ne veruvam vo bilo koj...si veruvam vo moj sopstven BOG...ne vo onoj kolektivniot...ne vo tvorecot,sozdatelot,spasitelot...koj i da e od niv!!ovoj mojov e poinakov-ne e vecen i uste pomalku sovrsen!tuka e sekogas koga jas imam potreba od nego,koga sum sama i koga se plasam.....
Onoj vasiot drugiot BOG mnogu nekako mi e nejasen,enigma i misterija!!barem sum nacisto so ovoj mojov....
I mi tekna na Aristotel:(cao Aristotel):Bog ne dejtvuva spored potrebata na svetot tuku spored potrebata na covekot!-ete se si kazal maliot-zosto jas bi se prepravala i bi prikrivala deka ne e taka??
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
А дали имаме јасна дефиниција за вера? Ај да ви цитирам што значи господ за убијците на Балканот за кои цели си ја користат верата :

A1 телевизија напиша:
Властите во Белград интензивно преговараат со обвинетите за злосторства Ратко Младиќ и Радован Караџиќ, кои бараат по пет милиони евра за да се предадат, објави денеска германскиот весник „Ноје оснабрикер цајтунг“ (Neue Osnabruecker Zeitung).

Според истиот извор, „посредничка улога во преговорите, во најмала рака, има и Српската православна црква“. Двајцата воени злосторници, исто така, барале по пет милиони евра, пари со кои би биле згрижени нивните семејства и соработници, додава весникот.

Во веста што денеска ја пренесоа речиси сите германски медиуми се наведува дека „не е јасно кој би требало да ја плати оваа сума. Белград, Брисел или Вашингтон“.

Весникот ја цитира и Флоренс Артман, портпаролката на хашкиот обвинител Карла дел Понте, која наводно изјавила дека во Хаг „знаат каде се наоѓа Младиќ“.

„Ние знаеме дека тој е на дофат на рака на српските власти. И знаеме дека властите во Србија и Црна Гора (СЦГ) исто така знаат“, изјавила Артман за германскиот весник.
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Abe eden pobozen tip znaes so mi rece Veruvas li vo gospod-jas mu vikam veruvam
-A mu se pokoruvas li?
-Jas neznaev so da kazam.
Znaci site veruvame ama nikoj ne se pokoruva na bozjite zakoni.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.417
Поени од реакции
7.770
Read my title (under my nick)!!!
Значи верувам во себе, иако гласав за 3тата точка од анкетава. :kez: :kez: :kez: :kez:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom