Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

Романтичар

Се хранам масно и навивам гласно!
Член од
10 јануари 2006
Мислења
125
Поени од реакции
0
Тоа воопшто не доаѓа под знак прашање. Сето тоа стои. Стои и тоа дека за огромен број луѓе господ и верата претставуваат единствен извор на надеж и верба во животот, да не речам единствен зрак светлина. Оди и пробај да убедиш некој човек на кој во животот му преостанала само вербата во господ дека тој не постои, мислам дека нема добро да поминеш. :icon_lol:
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Прашајте го Џордано Бруно што мисли за религијата и верата.

Тој богами знае најдобро!
 

Donatello

Нинџа желка
Член од
18 јануари 2006
Мислења
58
Поени од реакции
0
Бог е форма над формите, идеал, нешто кон кое се стреми секој човек
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Donatello напиша:
Бог е форма над формите, идеал, нешто кон кое се стреми секој човек
интересно зучи секој со своето мислење
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Убаво е да се верува во нешто.
Јас верувам во БОГ, сепак сум православен христијанин. Има многу работи во БИБЛИЈАТА што можеби не се сватливи ама сепак тоа е наша вера нели?
Мераклија сум да посетувам цркви, и секогаш одам, можеби не многу често ама не и од велигден на велигден.
Не викам дека тоа што го пишува во дугите науки не е така сепак никој не може да докаже што е точно
Еднаш баш коа се противев на работите напишани во библијата ме прашаа: Што е постаро јајцето или кокошката?:raz:
И што ќе одговорите....
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
можеш одма да им контраш ке ви одговорам на прашањето ако ми кажеш колку ке биде температурата доколку денес е 0 степени целзиусови а утре е дупло поладно колку ке биде и сеа нека ти кажат они тебе секое прашање не се одговара со одговор некои прашања се одговараат со Прашање...
 
K

Kiko

Гостин
Bog e prekrasna realna LICNOST,polna so Ljubov i milost kon negovite slugi na zemjata,a ne e nekakva bezlicna sila.
Toa moze da se vidi po delata na sozdavane ili vo Biblijata vo koja toj sam ni se otkriva(osobini ,custva,postapki).
 
Член од
29 јануари 2006
Мислења
53
Поени од реакции
3
Tie tri poimi ne se sporeduvaat, religijata znachi(spored mene) kontrola, verata e spasenieto, a Bog e se!

Dechko koj i da si ti ne si svesen kojku ne si vo pravo, samo kje ti kazham, bash naprotiv dobar vernik ne e egoist toj priznava deka ima nekoj koj e nad se! A pak religijata e sozdadena od egoisti shto zloupotrebuvaat nechija vera za vlast!
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
moTaro напиша:
и да ставам точка на ова прашање што се однесува до мене.

Љубовта е мојата вера и религија, и ништо друго!

Почисто од тоа чувство не верувам дека некое живо суштество ќе може да доживее. И што е најбитно важи за сите, не мора да е интелегентно суштество за да ја почувствува!
Да можев да му дадам реп ќе му дадев :)
Љубовта е најважна од се! Најмоќната сила во универзумот.
Ама не љубовта спрема некоја апстрактна личност.
Туку онаа безусловната.
Љубовта кон жена/маж, кон некој кој те исполнува и надополнува. Кон некој кој те прави цел. Љубовта кон своите деца...
У тие работи верувам и ги почитувам.
 
T

trilobite

Гостин
Gaea напиша:
Tie tri poimi ne se sporeduvaat, religijata znachi(spored mene) kontrola, verata e spasenieto, a Bog e se!

Dechko koj i da si ti ne si svesen kojku ne si vo pravo, samo kje ti kazham, bash naprotiv dobar vernik ne e egoist toj priznava deka ima nekoj koj e nad se! A pak religijata e sozdadena od egoisti shto zloupotrebuvaat nechija vera za vlast!
Ти не си свесен колку е он свесен дека е у право!:)
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Veruvame li vo Gospod ??? Ili mozebi site veruvaat pa aj i jas ke veruvam ???

Jas NE veruvam!
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.162
Поени од реакции
889
Ne znam dali veruvam ili ne. Treba nekoj da dade konkretni razmisluvanja pa da ne ubedi ili razubedi da veruvame vo Gospod. Konkretno ne sum siguren dali postoi - isto taka pak i ne veruvam deka svetot nastanal od prav.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom