Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
епа јас искрено верувам во Господ и мислам дека она за вас што е невозможно да се докаже сепак е возможно:
1. Сте слушнале ли некогаш за клиничка смрт кога тој што ќе умре може после 24 часа да оживее? Епа можеби поради ниската свест на човекот токму тоа е што му се случило на Исус (доживеал клиничка смрт). Иначе имаше и други факти за чудата на Исус кои можеле да се докажат научно, меѓутоа не ми текнува.
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
I spored tebe so e celta momentalno na ovoj zivot?Moze li da dobijam kvaliteten odgovor kako na primer od Maksimilijan bidejki samiot se ponudi.
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
целта е да дојдеш, да живееш и да умреш.
 
Член од
12 март 2006
Мислења
15
Поени од реакции
1
KaiTekk напиша:
епа јас искрено верувам во Господ и мислам дека она за вас што е невозможно да се докаже сепак е возможно:
1. Сте слушнале ли некогаш за клиничка смрт кога тој што ќе умре може после 24 часа да оживее? Епа можеби поради ниската свест на човекот токму тоа е што му се случило на Исус (доживеал клиничка смрт). Иначе имаше и други факти за чудата на Исус кои можеле да се докажат научно, меѓутоа не ми текнува.
znaci iskreno veruvas vo Gospod ama mislis deka voskresnuvanjeto na Isus e vsusnost vrakjanjne od klinicka smrt po 24 casa??!? i toa poradi niskata svest na covekot? kon sto potocno celis?
 
Член од
16 март 2006
Мислења
10
Поени од реакции
0
astrion напиша:
I spored tebe so e celta momentalno na ovoj zivot?Moze li da dobijam kvaliteten odgovor kako na primer od Maksimilijan bidejki samiot se ponudi.
Ne znam dali za mene se odnesuvase tvoevo prasanje, no jas ke se potrudam da odgovoram najlesno za da moze sekoj da me razbere. Za taa cel ke se vratam malku nanazad, koga Adam i Eva bile sozdadeni od Bog. Bog im dozvolil da vladeat vo Rajot, se im bilo potcineto, se im bilo dozvoleno osven da jadat od drvoto za poznavanjeto na dobroto i zoto. Bog im dal izbor uste togas, dali ke Go poslusaat ili ne. Bog im kazal: " Vo koj den ke vkusite od plodot od drvoto, vo toj den ke umrete!" Tie, normalno zgresile, Eva bila radoznala i prelagana od sotonata pa probala i mu dala i na Adam da proba. Vo toj moment tie ne umrele - fizicki, no umree duhovno. Od toj moment, site nie, poradi nasledniot grev koj go vlecime kako bagaz so nas, gresime namerno ili ne namerno. Biblijata veli deka " Platata za grevot e SMRT a darot Bozji, e Vecen Zivot veruvajki vo Isusa Hrista nasiot Gospod." E sega, za da ja svatime cela ovaa situacija, nie site sme gresni, takvi se ragjame i ponatamu, kako soznavame sto e dobro a sto loso, slobodno, svoevono odlucuvame da pravime ne moralni odnoslno losi raboti. Poradi toa, Bog mora da ne kazni bideji Toj e Svet i Praveden, no bidejki Bog ne saka, Toj samiot dojde na zemjata, zemaji lik na covek, ziveese tuka za da ni pokaze kako nie treba da ziveeme i bese raspnat. Toa sto bese raspnat, ne bese poradi Negovite prestapi, tuku poradi nasite, Bog ja stavi seta kazna, na site nas, vrz Nego. Toj, Praveden, bese raspnat i ubien za moite i tvoite grevovi. Toj ja placi cenata koja trebase jas eden den da ja plajkam, a mene sto mi ostanuva osven da MU kazam: " Ti blagodaram Isuse sto bese raspnat za site moi grevovi, sto ja zede mojata kazna na sebe. Ja prifakam tvojata zrtva za mene i se kaam za site moi prestapi." Jas toa i go napraviv, znam deka Bog mi oprosti i veruvam deka sega Toj e moj Bog, Spasitel i Drugar. Smislata na nasiot zivot ne e samo da jademe, pieme, izgradime dobra kujka, da kupime stan, dobra kola, ubavi devojki i sl. tuku so sekoj nas den koj go ziveeme na zemjata, da Go proslavime Boga. Da Go zapoznaeme, bidejki Toj ne saka. Sakale nie ili ne, eden den smrtta ke ne zadesi, ne zneme koga. Mozebi za nekolku casa nekoj od clenovite na kajgana ke se sretne so Boga. Togas ke nema prilika da se pokae, no sega e vremeto. AKO UMRES SEGA, KADE KE ODIS, VO RAJOT ILI VO PEKOLOT? Nekoj ke rece: " Ma nema nitu raj nitu pekol.", vo red, ako nema, nema, jas sum ziveel dobar zivot i nema mnogu da izgubam so toa sto ne sum "iskoristil" mnogu od zivotot, no ako seto ova e vistina i postoi raj i pekol, da se zaprasame kade nie bi bile. Bog e ljubov, go saka covekot, no isto taka e Svet i Praveden za da kazni sekakva neposlusnost. Jas znam kade ke odam.
Zatoa, da ne bideme tolku "hrabri" da Mu se protivime na Bog, da ne bideme tolku "hrabri" da hulime na Nego, tuku vo poniznost i pokajanie da dojdeme pred Nego vo molitva i da Go molime da ni oprosti za nasite prestapi i da ne prifati kako Negovi cheda.
Razmislete i ne otfrlajte nisto prebrzo.

I Isusovata smrt ne bes klinicka smrt. Sekoj koj misli i tvrdi deka Isus doziveal klinicka smrt i deka ne umrel, toj nema dovolno poznavanje od istorijata za toa vreme. Isus TVRDEL deka ke voskresne i poradi toa, Evrejskite staresini pobarale od Pontij Pilat da stavi vojska pred Isusovata grobnica za da ne dojdat Negovite sledbenici i da go zemat Negovoto teo pa da kazuvaat pokasno deka stvarno voskresnal. Na grobnicata, spored obicaite vo toa vreme, se stavalo golem kamen koj se zapecatuval so pecaten prsten od staresinite ili rimskite vodaci. Toj kamen tezel okolu 2 tona. Dali Isus mozel da pobegne iako iskrvaril do smrt? Dali Negovite sledbenici mozele da pominat pokraj 16 Rimski specijalci i da go ukradat Negovoto telo?
Uste eden fakt deka Isus navistina umrel: Veke se nablizuval krajot na denot a Evreite imale praznik i mu rekle na Pilat da gi simnat telata na raspnatite zatoa sto ne sakale za praznikot da visat mrtvi tela blisku do gradot. Na dvajcata razbojnici koi bile od ednata i od drugata strana na Isus im gi skrsie nozete za vo slucaj da ne se umreni, taka sto ne ke mozat da se dvizat i ke umrat kade sto ke gi staat. No so Isus bilo poinaku. Nego ne Mu gi skrsile nozete, tuku go probodie so kopje vo predelot na slabinite, i vo toj moment poteklo krv i voda. Koga bilo pisuvano Evangelieto od Apostolot Jovan, medicinata ne bila mnogu napredna, taka sto Jovan nemal pojma ustvari deka zapisal eden golem dokaz deka Isus stvarno bil mrtov. Pokasno, medicinata vrsejki razni ispituvanja, dosla do zaklucok: coek dodeka e ziv, i ako se povredi, izleguva samo krv od negovoto telo, no posle smrtta, krvta se deli od limfnata tecnost i izleguvaat dve supstanci od teoto na covekot. Taka da, toa e uste eden dokaz deka Isus stvarno umrel. No toa ne e se. Isus isto taka voskresna, za site onie koi se Negovi, eden den da voskresnat za Zivot Vecen.
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Науката е единствена религија во која верувам.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Glasot go dadov za "ne znam",kako da ne sum razmislilia.Gluposti. Cel zivot razmisluvam za toa i seuste ne znam i verojatno nikogas nema da doznaam Go ima li? A tolku sakam da veruvam deka E i deka POSTOI i deka me cuva!
Sakam da veruvam,a postojano nekoj somnez me jade,nikako da se uveram,nikako da mi pomogne koga Go molam,naprotiv.Sekogas sprotivnoto od ona za sto vo molitvite Mu se obracam go dobivam.
Dali zatoa sto znae deka ne MU veruvam?
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
bibika напиша:
Glasot go dadov za "ne znam",kako da ne sum razmislilia.Gluposti. Cel zivot razmisluvam za toa i seuste ne znam i verojatno nikogas nema da doznaam Go ima li? A tolku sakam da veruvam deka E i deka POSTOI i deka me cuva!
Sakam da veruvam,a postojano nekoj somnez me jade,nikako da se uveram,nikako da mi pomogne koga Go molam,naprotiv.Sekogas sprotivnoto od ona za sto vo molitvite Mu se obracam go dobivam.
Dali zatoa sto znae deka ne MU veruvam?

Затоа што те искушува.Тоа се вика искушение.:icon_lol:
Да види дали ќе се откажеш од Него само ако молитвите не ти се сослишани.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Mia напиша:
Затоа што те искушува.Тоа се вика искушение.:icon_lol:
Bas ti fala Mia.A da prestanese so iskusenijata,da se odmorev malku,da zberam dusa,a?aaa?? Imam vpecatok deka celiot zivot me stava na iskusenija,a jas nikako da gi naucam lekciite.Pa se izmoriv vece.Da pomognese ednas ubavo ke bese,neli? :se_ molam
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
bibika напиша:
Glasot go dadov za "ne znam",kako da ne sum razmislilia.Gluposti. Cel zivot razmisluvam za toa i seuste ne znam i verojatno nikogas nema da doznaam Go ima li? A tolku sakam da veruvam deka E i deka POSTOI i deka me cuva!
Sakam da veruvam,a postojano nekoj somnez me jade,nikako da se uveram,nikako da mi pomogne koga Go molam,naprotiv.Sekogas sprotivnoto od ona za sto vo molitvite Mu se obracam go dobivam.
Dali zatoa sto znae deka ne MU veruvam?
Isto i jas sum vo golema zabluda,prosto neznam dali navistina ima nesto(ima nesto 100%) ama sto e nikoj ne znae,ima li nekoj videno nekoja neobicna rabota(duh,seniste druga paranormalna pojava) pa da pocneme da veruvame 100% vo gospod,ima li?
 
Член од
16 март 2006
Мислења
10
Поени од реакции
0
Postoi

bibika напиша:
Glasot go dadov za "ne znam",kako da ne sum razmislilia.Gluposti. Cel zivot razmisluvam za toa i seuste ne znam i verojatno nikogas nema da doznaam Go ima li? A tolku sakam da veruvam deka E i deka POSTOI i deka me cuva!
Sakam da veruvam,a postojano nekoj somnez me jade,nikako da se uveram,nikako da mi pomogne koga Go molam,naprotiv.Sekogas sprotivnoto od ona za sto vo molitvite Mu se obracam go dobivam.
Dali zatoa sto znae deka ne MU veruvam?
Za da pocne da te slusa, moras da bides Negova. Tatkoto si go slusa svoeto dete a ne decata od komsiite. Toa ti e kako da kazes: "Stalno probuvam da razgovaram so prijatekata od Germanija, ama taa nesto ne me slusa." Normalno ako telefonot ne e povrzan na linija. Moras da Mu veruvas, a isto taka, Bg znae najdobro sto e dobro za nas a sto ne. Jas sega Mu blagodaram sto vo minatoto ne mi odgovoril na nekoi moi molitvi, a isto taka, Bog odgovara so DA, NE i POCEKAJ.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Abe Maksimilijan,mene OVOJ me zabrai na POCEKAJ...:)
 

}I{BuTtErFlY

You want ME
Член од
21 февруари 2006
Мислења
765
Поени од реакции
14
iskrkreno neznam zosto voopsto se bunite...pa dobro be luge sto e celta na veruvanjeto(opsto ne samo za Gospod)?Eden prethodno napisa"kako da veruvam vo nekoj sto ne sum go videl/a?(neznam koj bese da ne se navrakam)zarem veruvanje e koga ke vidis,opipas???Togas ne e veruvanje,togas e veke daden dokaz,tuka ne veruvas,tuka veke nemas izbor,izlozeno e i preostanuva da se prifati..verbata..toa e nesto sto ne si go videl,opipal,a da VERUVAS deka postoi,deka e taka(zavisno od slucajot ili licnosta ili konkretno Bog)ako nam ni e dadeno da go vidime so ocite zarem se raboti za veruvanje??NE..sustinata na veruvanjeto e veruvanje a ne daden dokaz izlozen na tacna pred nasite oci,usi i race...
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Me mrzi da pisuvam mn, pa zatoa ke kazam samo deka veruvam vo GOSPOD.
 
Член од
16 март 2006
Мислења
10
Поени од реакции
0
Te slusa

bibika напиша:
Abe Maksimilijan,mene OVOJ me zabrai na POCEKAJ...:)
Bibika sigurno te nema zaboraveno. Po nekogas Bog ne odgovara na nasite molitvi zatoa sto barame ne po Negovata volja, nekogas zatoa sto imame nekoi krivi motivi a nekogas ne odgovara zatoa sto ne veruvame koga barame. Bila nekoja zena koja imala karpa pred prozorecot od svojata soba i si rekla ke se molam Bog da ja odstrani, oti Isus veli: " Ako i recete na ovaa planina da se frli vo moreto i ne seposomnevate, ke vi bide. " Utroto koga stanala, gleda karpata pak tuka i si rekla: " Znaev deka nema karpata ke bide tuka koga ke se razbudam. "Ne znam dali gi procita postovite pred ovoj, ama tamu pisuva kako mozes da bides Negova kerka, samo taka Bog ke gi slusa tvoite odgovori i ke odgovara na niv. Bog ne e kako nas lugjeto, da se izmoruva ili da ne moze da stigne na vreme da odgovri na site molitvi. Sepak, Toj znae zosto ne ti odgovara, nekogas ne ni se jasni rabotite, no sto ni preostanuva osven da Mu veruvame.
Kon krajot na Mart ke ima nekoi predavanja za toa, ke bide dojden eden strucnjak od Anglija. Toj bese dojden isto taka pred tri meseci i mnogu lugje najdoa odgovori na svoite prasanja, slusajki gi negovite predavanja.
Dokolku ima nekoj zainteresiran, neka mi pise na: living4Jesussince98@mt.net.mk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom