Верувам во...

Absu Lamja Shinbyeong

Priestess of Prometheus
Член од
5 јануари 2013
Мислења
35
Поени од реакции
30
Veruvam deka bogovite na Kosmosot se bezlicni sili i deka "vrhovniot bog" ne e nisto drugo otkolku mozaicen sobir na site nesta sto postojat i deka ishodot e kombinacija na site dvizenja. Veruvam i vo "coveckite bogovi" koi sto se arhetipovi na opstestvoto, a lugjeto gi odrzuvaat kako teurzi, isto taka mozat i da gi menuvaat, makar toa e mnogu tesko i sporo. Tie bogovi imaat i lik i manifestacija, ama ne postojat bez covekot. Tradiciite gi smetam za sozdadeni so kombinacija na iskustvoto , prirodata i pozajmuvanje od drugi kulturi, a oblikuvani so dogovor ili prisila. Zatoa preferiram da bidam avtor na spostvena religija i da si gi pisuvam sopstvenite rituali i praksi. Seto ona sto e izmisleno nekoj moral da go izmisli, a toj imal ista programa i isti setila za koristenje sto gi imam i jas, bidejki lugjeto se "bogovite sto spijat. I mojata licna mitlogija i magija se inspiriran od sesto, kako i "legitimnite" tradicii, a celta mi e da go proziveam mitot i da osetam na sopstvena koza kako se sozdava realnosta, zatoa ne mozam da kazam deka nekoja tradicija ja sledam kako sto treba, spored pravilata koi vekje se prifateni i imaat kontinuitet. Samo ako gi izvlecam od vnatresnosta, mozam da imam korist od niv.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Edinoto nesto vo koe sto veruvam e karma ili sudbina, da ne zvuci tolku indiski, ednostavno redosledot na nastani e mojot bog, "odgovoren" za se sto se slucuva niz svetot i edinstvenoto najlogicno i najblisku do realnoto objasnuvanje za mene e toa deka nisto ne e isplanirano prethodno i ne se znae za idninata, ednostavno nie si ja sozdavame idninata i nasata sudbina voedno.
najprost i najdirekten primer sto bi mozel da dadam e:
sedime doma i varime kafe, no gledame deka docnime za na rabota i ednostavno mozokot prestanuva da funkcionira za bilo sto drugo i pocnuva da misli na novata zadaca: kako da se stigne na rabota, a da ne se zakasni? i se spremame, izletuvame niz vrata, ideme na avtobuska, no potrebniot avtobus ni bega pred nos. Sto znaci ova ? toa znaci deka ako ne sme pocnale da varime kafe i ako sme poglednale vo saatot vo tocniot moment, ne bi ni izbegal avtobusot. ili drug primer: propustame avtobus na avtobuska, a avtobusot na slednata stanica pravi soobrakjajka, sto grubo kazano, moze da se desi i nie ke si receme: uf srekja ne vlegov vo avtobusot. no toa ne e prosta "srekja" tuku samiot redosled na nastani, sto ako ne sme napravile nesto pred da go propustime avtobusot, nie bi se nasle na mestoto na soobrakjajkata.
vakvi primeri ima 10000000000 i 1 i sekojdnevno se slucuvaat i ne opkruzuvaat. e toa e za mene edinstveniot bog, koj sto definira se sto se slucuva naokolu. Ne sakam da kritikuvam, ne ni imam pravo za toa, samo mene mi e tolku nelogicno da se sledat tie obicai i redosledi, zatoa sto kako sto kazuvaat religiite nikade ne pisuva za slavi i nezz verski sobiranja, toa e ednostavno izmisleno od covekot za druzenje, razmenuvanje na mislenja, idei i toa gi tera lugjeto da se dvizat napred, a samata religija, kakva i da e, se zasniva na verbata i nisto povekje od toa. Zatoa pak kazuvam, ne kritikuvam, sekoj ima pravo na svoe mislenje :)
 
Член од
2 март 2013
Мислења
10
Поени од реакции
3
Колку е фино што дојдовме до стадиум сите да веруваат во она по кое што им копнее душата, а не по нешто што некој друг го диктира како вистина!
Одлично!
Ете и јас ќе кажам, по 100-ти пат:

Верувам во еден таен и неискажлив ГОСПОД; И во една Ѕвезда во заедницата на Ѕвезди, од чиј оган сме создадени и во кој ќе се вратиме. И во еден Татко на Животот, Тајна над Тајните, во неговото име ХАОС, единствениот намесник од Сонцето на Земјата; И во еден Воздух, хранител на сè што дише.
И верувам во една Земја, Мајката на сите нас, И во една Утроба, во која се зачнати сите луѓе и во која ќе се упокојат. Тајна над Тајните, во нејзиното име БАБАЛОН.
И верувам во Змијата и Лавот, Тајна над Тајните, во неговото име БАФОМЕТ.
И верувам во една Гностичка Католичка Црква на Светлината, Животот, Љубовта и Слободата, чијшто збор на законот е ТЕЛЕМА.
И верувам во заедницата на Светци.
И како што храната и пијалокот дневно се менуваат во нас во духовна супстанца, верувам во чудото на Мисата.
И признавам едно Крштавање со Мудрост со помош на кое го постигнуваме Чудото на Инкарнацијата.
И го признавам својот Живот за еден, индивидуален и вечен, кој бил, е и ќе биде.
Ти си друже масон, илуминат, така ?!
која секта си ? ти се гледа пирамидчето, како и масонските знаци на аватарот...
очекуем одговор

он : Православен, у Господ-Бог, и синот Божји Исус Христос
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.679
Очекуваш одговор? Е па штом очекуваш смеам ли да не одговорам?
Оди наназад по темава и ќе знаеш што сум :) И на темата за телема ;)


П.С. Уште кога го искористи зборот „секта“ - се знаеше дека си некоја од „религиите“ на светот - дали ислам дали христијанство... :cautious:
 
Член од
2 март 2013
Мислења
10
Поени од реакции
3
Очекуваш одговор? Е па штом очекуваш смеам ли да не одговорам?
Оди наназад по темава и ќе знаеш што сум :) И на темата за телема ;)


П.С. Уште кога го искористи зборот „секта“ - се знаеше дека си некоја од „религиите“ на светот - дали ислам дали христијанство... :cautious:
Гледајки ти го однесувањето заклучувам дека ни ти незнаеш што си.
А да го користам секта затоа што го има вистинското значење - секта шо значи отцепени од првобитното.Која била првата Христијанска религија ? Православие.Така да не мислам да барам по форуми, знам дека не си православен 100 %.ја не сум баба ванга кажи ако сакаш.Позз :D
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.679
Која била првата Христијанска религија ? Православие.
Не си во право! Во вистинската религија не постојат секти! Па сега ти види кај си... :)
Сите православни би сакале да е така но... Ако веруваш во тоа, ок :)

Но,тоа е твое верување, така да... темата е во што веруваме... јас реков порано што како, добро би било да се запознаеш со разните верувања и слично... ти се изјасни за православен... Јееј :vozbud:
 
M

Muranyi

Гостин
Не верувам во ништо,претпочитам знаење.А многу работи се непознати,затоа треба да се учи,тоа е потешкиот дел.Секој може да верува,лесно е тоа.
 
Член од
2 март 2013
Мислења
10
Поени од реакции
3
Не си во право! Во вистинската религија не постојат секти! Па сега ти види кај си... :)
Сите православни би сакале да е така но... Ако веруваш во тоа, ок :)

Но,тоа е твое верување, така да... темата е во што веруваме... јас реков порано што како, добро би било да се запознаеш со разните верувања и слично... ти се изјасни за православен... Јееј :vozbud:
Одбегнуваш одговор.Го почитувам тоа и ке прекинам овде позз
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.679
Одбегнуваш одговор.Го почитувам тоа и ке прекинам овде позз
Одговорено е... наназад на темава. Ќе налетуваш на мене многу тука... ќе видиш и самиот. Многу веруваат... стопанката ама слабо нешто на виделина...

поздрав 93 93/93
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.679
Го имав ова споделено на англиски од Liber XV, но веќе некој го сподели на форумов ова, па сметам дека местото му е и тука, на оваа тема :love:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom