Верувам во...

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.570
Поени од реакции
1.093
Верувам во Севишниот Аллах џ.ш,милозливиот и сомилосен...Сведочам дека нема друг бог освен него и дека Мухамед а.с е негов пратеник на земјата!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
... брадата на Макропросопусот (да бидам фенси малку) :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Верував дека сум одбаниран од талемата....али ме заебаа....
Кога јас велам дека верувањето е за оние кои не знаат... и ќе се заебат, ти не убедуваш како религијата и верувањето е многу битно нешто во животот!!!
Ете ти доказ дека верувањето без потпора од знаењето е јалова работа... почни да учиш.

Но ти може да си веруваш сеуште... така ти е убаво на срценцето секогаш, дури и кога си во грешка ;)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Кога јас велам дека верувањето е за оние кои не знаат... и ќе се заебат, ти не убедуваш како религијата и верувањето е многу битно нешто во животот!!!
Ете ти доказ дека верувањето без потпора од знаењето е јалова работа... почни да учиш.

Но ти може да си веруваш сеуште... така ти е убаво на срценцето секогаш, дури и кога си во грешка ;)
Брат....грешка си. Јас никогаш не реков дека верувам, секогаш сум дал изјава дека ЗНАМ дека Бог постои.
Понекогаш верувам на некои шалабајзери како тебе, додека не ја проверам вистината.Никогаш не им давам втора шанса, одкако ќе ја изиграат првата. Ти твојата ја изигра...
Секогаш поаѓам со претпоставка дека секој од нас е прво човек од збор, ама како што гледаш има и такви како тебе....трчи лажи.
Ти реков јас дека секташите се заебани...лажат и за глупости....да не зборуваме за вистината.
Тешко на твојта секта со членови како тебе....:love:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: alf

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
„Брат“ :)
Знам знам... ти секогаш нешто изјавувашм, а ние мудро си се смееме... „мудрост до мудрост за се, без читање книги“, знам за тебе. Виница раѓа такви момци ко тебе. Градот под планината зарем смее да роди пониску од „човек што го гледа богот“???

Ти ни Стариот ни Новиот завет ги немаш прочитано, ама знаеш што сакал да каже богот преку вдахновените псалми, не веруваш ти, тоа ти е „испод част“ за тебе :)

Докази слабо, ама ете ти си проектираш свое „знаење“... затоа и твоето знаење е чисто верување и ништо поеќе... Едноставно ќе си умреш во своето верување...
Бидејќи знаеш малку за работите за кои верглаш веќе...долго време, затоа и верата си ја нарекуваш знаење, затоа и нема конструктивен муабет со тебе...
Тешко на општеството со такви ко тебе, мора да ти го смениме животот тебе, не бидува вака, слабо имаш страдање ти во животот твој, ништо не си научил... :facepalm:

Јас не сум трчи лажи, само те зезам тебе бидејќи си ми интересен :) Да те развеселам малку :) И знаев дека ќе искоментираш :)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
„Брат“ :)


Јас не сум трчи лажи, само те зезам тебе бидејќи си ми интересен :) Да те развеселам малку :) И знаев дека ќе искоментираш :)
Мелез, кој лаже(значи и тука лажеш) дека е од кисела вода , а тој од шутка бил....мозокот е заебана работа.....секогаш ќе си најде оправдување за глупостите што ќе ги направи.
Ти излажа, направи глупост и сега си се правдаш пред самиот себе и пред јавноста......заебан е мозокот, заебан.
ПС. Незнам кој вергла....100 пута беше повикуван на јавна дебата.:P
Шукар ле си?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Брат...мозокот е заебана работа.....секогаш ќе си најде оправдување за глупостите што ќе ги направи.
Знам, од тебе видов тоа... Како ти си ги оправдуваш сите бладања овде и зошто? Ете ти сам си одговори...
Немој... со свој камен по таа глава... НЕ! :)

Ајде оди дебатирај си со богот, кој што го знаеш, иако некои свети книги(знаеш за кои книги зборувам нели?) велат дека никој не го видел ниту може да го види... ама ако, ете ти веруваш дека го „знаеш“. Нека ти биде...
П.С. Со тебе дебата? Со тебе еден кафе-муабет не може да се направи муабет не пак дебата...што ќе ми велиш постојано: не е така и ќе ми зборуваш како сум секташ, атеист и не знам што?
Прво ќе читаш книги, ќе научиш нешто, па ќе дебатираме, до тогаш... нека, имам со кој да дебатирам и тоа премногу + да научам нови работи од тие дебати...
Ти, диши...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Брат...мозокот е заебана работа.....секогаш ќе си најде оправдување за глупостите што ќе ги направи.
Знам, од тебе видов тоа... Како ти си ги оправдуваш сите бладања овде и зошто? Ете ти сам си одговори...
Немој... со свој камен по таа глава... НЕ! :)

Ајде оди дебатирај си со богот, кој што го знаеш, иако некои свети книги(знаеш за кои книги зборувам нели?) велат дека никој не го видел ниту може да го види... ама ако, ете ти веруваш дека го „знаеш“. Нека ти биде...
П.С. Со тебе дебата? Со тебе еден кафе-муабет не може да се направи муабет не пак дебата...што ќе ми велиш постојано: не е така и ќе ми зборуваш како сум секташ, атеист и не знам што?
Прво ќе читаш книги, ќе научиш нешто, па ќе дебатираме, до тогаш... нека, имам со кој да дебатирам и тоа премногу + да научам нови работи од тие дебати...
Ти, диши...
За да повикаш некој на дебата мора да имаш прочитано повеќе од оној кој го предизвикуваш, инаку ќе те победи противникот.
Пошто јас сметам дека имам повеќе од тебе прочитано, само за разлика од тебе не се прскам јавно, сигурен сум дека ќе си подвиткаш опашката како и секогаш.
Ти разбираш јас што кажувам околу вистината, мада тоа не го разбираат сите...затоа и те е страв на јавна дебата со мене.
Шутка , со две секташки книшки не се доаѓа до вистината, не се прскај...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Ок ок , ајде со селски муабети дома, не ме заморувај со твоите „творенија“... не ќе си мерам п. со тебе на форум... ти реков што имам да речам (y)
Темата е кој во што верува (кои богови се присутни овде на овие простори) :)

Он-топик:
До сега два три се бркаат натаму наваму... нема воопшто разновидност, разноликост во божествата наши... не е интересно веќе... едно та исто... :(

Немате некое друго верување, да изненадите? Богомилско на пример...? Дајте бидете малку иноватори ! :)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Немате некое друго верување, да изненадите? Богомилско на пример...? Дајте бидете малку иноватори ! :)
Еве јас ќе те изненадам....ако успееш да разбереш....
Верувам дека......постои свест кај луѓето
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: alf

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
I believe in one secret and ineffable LORD;
and in one Star in the Company of Stars of whose fire we are created, and to which we shall return;
and in one Father of Life, Mystery of Mystery, in His name CHAOS, the sole viceregent of the Sun upon the Earth;
and in one Air the nourisher of all that breathes.

And I believe in one Earth, the Mother of us all, and in one Womb wherein all men are begotten, and wherein they shall rest, Mystery of Mystery, in Her name BABALON.
And I believe in the Serpent and the Lion, Mystery of Mystery, in His name BAPHOMET
And I believe in one Gnostic and Catholic Church of Light, Life, Love and Liberty, the Word of whose Law is THELÊMA. And I believe in the communion of Saints.
And, forasmuch as meat and drink are transmuted in us daily into spiritual substance, I believe in the Miracle of the Mass.
And I confess one Baptism of Wisdom whereby we accomplish the Miracle of Incarnation.
And I confess my life one, individual, and eternal that was, and is, and is to come.“ - извадок од Liber XV

Тука за повеќе ако сакате да разберете во врска со ова, и на многу други места! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom