Верувам во...

Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Сите веруваме на свој начин. Секој си има замисла за Бог на свој начин.
Па еве ако сака некој да се изјасни и да каже во што верува и како го замислува Бог нека повели.

П.С Секој има право да верува во што сака затоа ќе ве замолам без никакви критики.
 
A

ateist

Гостин
и секој атеист си изнаоѓа мотивации во животот
разликата е во тоа што не забегува и не припишува- не фантазира на непознати виртуелни ликови наречени богови

и најголемата разлика е што атеистите им признават и надругите да си веруваат во што сакаат
ноооооооооооо ПОД УСЛОВ тоа да не биде на ничја туѓа штета .
затоа атеистите не формираат организации од типот религии и вери кој ВЕРУВАЊАТА ГИ ЗЛОПУТРЕБУВААТ
ИЗЛЕГУВААТ СО БАРАЊА НА ТУЃА ШТЕТА

пример : бараат да бидат ортаци со државата , им се бутаат умилкуваат на капиталисти величајќи ги како богови иако се смртници ќе црктосат кога тога тогаш подбуцнувајќи ги дека тие трба да бидат садисти а другите луѓе луѓе да бидат мазохости , подбуцнуваат на национална омраза нели вера = национална припадност итн .

Интересно е дека припадниците на религииите и верите НЕ ЗНААТ ВО ШТО ТОЧНО ТРЕБА ДА СЕ ВЕРУВА па веруваат во водачите на тие организации .

--- надополнето ---

и како го замислува Бог нека повели.

.
да
без разлика што и јас имама вакви теми еве добро е што ги повикуваш верниците да е изјаснат како го замислуваат тој нивни бог
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
А оваа тема е само за оние кои веруваат во некој од боговите? Прашувам ради ова, да биде појасно

П.С Секој има право да верува во што сака затоа ќе ве замолам без никакви критики.
Па еве ако сака некој да се изјасни и да каже во што верува и како го замислува Бог нека повели.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
мојот бог е во форма на жена, и она е мојата муза и еден ден ке ме земе и ке имаме сексуални односи и се ќе дојде на право место :)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
А оваа тема е само за оние кои веруваат во некој од боговите?
Не бе оваа тема е за сите што веруваат во нешто. Некој верува во разни Божества. Па еве нека се искаже зошто верува во тие Божества. Значи општо за сите што веруваат во нешто.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Верувам во нешто натприродно, верувам дека постои нешто што има многу поголема моќ од нас обичните смртници. Може тоа не е Господ-Бог, може тоа е само име преку кое се манипулира со народот терајки го да верува во нешто што они си гоо зацртале, дека тој ќе направи чуда, ќе помогне само ако се има верба во него итн. може тоа енешто друго. Но сепак сметам дека после смртта душата на секој починат човек оди некаде.
Да, телото изумира, гние се скапува, но душата не. Таа сеуште живее, само прашањее екаде и како. Никој не се вратил од умрените да ни каже како е и шо е. Затоа ние само ќе си претпоставуваме и ќе веруваме во она што ние сметаме дека треба да се верува. Во она што ние сме си го замислиле.
Ја сум замислила Бог, се молам на Бог (иако се молам само кога имам проблеми кога мие тешко) и досега ми има помогнато мнооогу пати...:toe:
 

Hatred

save.exit.planet
Член од
17 мај 2010
Мислења
83
Поени од реакции
4
држи вода до некаде дека бог постои..но јас верувам во него и неговите цркви како утеха за тие шо немааш што да јадат..утеха е и почитта шо ја даваме со палење свеќи..во секоја можна утеха верувам..но дека дигал води и лечел болни..тешко..а тие шо не го сакаат господ и се праат атеисти со сила не ја сакаат утехата...искрајно? повеќе сакам другарка да ме гушне неголи да се помолам на бога..
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
163
Поени од реакции
17
Веувам во Бог, ама не знам дали тој верува во мене.
 
Х

Ханзо

Гостин
Не верувам во ништо (not to be confused with атеистичкото верувам во ништо, и да, верувате во ништо, не „знаете“ дека нема ништо) од проста причина што било каква претстава за божества е преценување на нашите бедни интелектуални капацитети, а нивното отелотворување е веќе добро познато како манипулаторска алатка.
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Верувам единствено во самиот себе , така нема кој да ме предаде што и да направам самиот сум си виновен за секој успех самиот сум си заслужен .. и обратно :)
 
А

Антоние

Гостин
Не морам и не верувам во ништо. Логиката и разумот се моите единствени апсолути. Според нив го засновам мојот концепт за реалноста.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Верувам не во она што ми е кажано да верувам, туку тоа што јас сум сакал. Верувам во еден и единствен Бог Аллах, на кого еден ден ќе му се вратам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.296
Поени од реакции
78.956
Во Господ Бог Исус Христос.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Veruvam i Svedocam deka : Nema drugo Bog osven Allah i deka Muhammed (neka e Allahoviot mir nadniv) e negov rob i Pratenik.

Veruvam i vo Allahovite:
Meleci (Angeli)
4-te Plemeniti knigi (Tewrat,Zebur,Indjil i Kur'an)
Site Pejgamberi (poslanici)
Sudniot den
I veruvam deka se sto se slucuva,se slucuva so allahovata volja!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom